Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?

retrofood 04 Oct 2017 11:38 97857 1200
Optex
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    Równie dobrze mogła zejść z tego świata przez zaczadzenie albo stresem wywołanym tym, że na fejsbusiu nie dostała spodziewanych 30 lajków.
    Panowie, przesadzacie z tymi strachami. Jak mnie przygniecie kocioł w którym mam zacier na bimber to tez to będzie w kategorii tego tematu, tylko dlatego, że w tym kotle jest grzałka elektryczna a całość stoi w zawilgoconej komórce?
  • Optex
    rafbid
    Level 33  
    retrofood wrote:
    14-latka z Moskwy zmarła w trakcie kąpieli. Gdy siedziała w wodzie, odebrała telefon i prawdopodobnie śmiertelnie poraził ją prąd.
    Nastolatka postanowiła wziąć kąpiel. Jak podaje rmf24.pl, nie chciała rozstawać się ze swoim telefonem, więc zabrała go do łazienki. Okazało się jednak, że bateria jest praktycznie rozładowana.
    Wtedy 14-latka wzięła ładowarkę i podłączyła ją do przedłużacza. Gdy siedziała już w wodzie, telefon zadzwonił. Sięgnęła po słuchawkę podłączoną do kabla i prawdopodobnie wtedy poraził ją prąd.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wi...l-matka-znalazla.html#MTstream
    Link nie działa wyświetla się komunikat że strona jest niezabezpieczona.
  • Optex
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Bieda z nędzą wrote:
    Jak mnie przygniecie kocioł w którym mam zacier na bimber to tez to będzie w kategorii tego tematu, tylko dlatego, że w tym kotle jest grzałka elektryczna a całość stoi w zawilgoconej komórce?

Ależ oczywiście. Jak przygniecie i prąd porazi. Lekceważenie zasad bezpieczeństwa występuje w bardzo wielu okolicznościach i właśnie można poczytać jak się czasem kończy.

Dodano po 5 [minuty]:

rafbid wrote:
    Link nie działa wyświetla się komunikat że strona jest niezabezpieczona.

Fakt, ale nie wiem dlaczego. http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-14-latka...nela-w-wannie-bo-odebrala-telefon,nId,2448109
    Macosmail
    Level 34  
    Przedłużacz sieciowy musiał wpaść do wody, albo brak separacji galwanicznej w ładowarce tzn. była uszkodzona lub wadliwie zaprojektowana tj. tani zamiennik niespełniający żadnych norm. Kiedyś była informacja o porażeniu przez słuchawki.
    retrofood
    Macosmail wrote:
    Przedłużacz sieciowy musiał wpaść do wody, albo brak separacji galwanicznej w ładowarce tzn. była uszkodzona lub wadliwie zaprojektowana

To ładowarki do telefonów mają (miały) separację galwaniczną? 8-O Nie zauważyłem jakoś...
    Macosmail
    Level 34  
    Nie rozumiem pytania.. to oczywiste, że mają. Np. metalowe części złącza mikro USB są normalnie dostępne, a obudowa telefonu komórkowego nie jest wykonana w drugiej klasie ochronności.
    retrofood
    Macosmail wrote:
    Nie rozumiem pytania.. to oczywiste, że mają. Np. metalowe części złącza mikro USB są normalnie dostępne, a obudowa telefonu komórkowego nie jest wykonana w drugiej klasie ochronności.

Nie mówimy o obudowie telefonu lecz o separacji galwanicznej samej ładowarki. Nie sprawdzałem ostatnio ładowarek, ale kiedyś, dość dawno temu, o jakiejkolwiek złudzie separacji od sieci można było nawet nie myśleć. Dlatego zdziwiłem się, że teraz mają i nie wiem od kiedy. No i na czym polega ta "separacja" a może separacja.
    Xantix
    Level 40  
    retrofood wrote:
    No i na czym polega ta "separacja" a może separacja.

Robią przetwornicę nie na dławiku tylko na transformatorze impulsowym. A on jak wiadomo separację zapewnia.

retrofood wrote:
    Nie sprawdzałem ostatnio ładowarek, ale kiedyś, dość dawno temu, o jakiejkolwiek złudzie separacji od sieci można było nawet nie myśleć.

E, stara ładowarka od Nokii 3310 miała pełną separację galwaniczną...
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Xantix wrote:
    Robią przetwornicę nie na dławiku tylko na transformatorze impulsowym. A on jak wiadomo separację zapewnia.

To by zabijało non stop, za to radia robią na kondensatorze , i to jest potencjalny killer.
    Macosmail
    Level 34  
    Tam jest zasilacz impulsowy z transformatorem z rdzeniem ferrytowym. Na PCB są zapewnione minimalne odstępy izolacyjne między stroną pierwotną (zwaną czasami gorącą), a wtórną. Jeżeli jest sprzężenie zwrotne to jest realizowane przez transoptor. Ogólnie budowa oraz parametry decydujące o bezpieczeństwie (np. wytrzymałość izolacji) takiego zasilacza jest w dużej mierze unormowana. Oczywiście tak jest w oryginalnych. Niektóre tanie zamienniki nigdy nie powinny zostać dopuszczone do sprzedaży.

Strumien swiadomosc...
    Miałem takie radio w naprawie. Na gnieździe słuchawkowym i USB faza... Antena teleskopowa podłączona przez zwykły kondensator ceramiczny. Masakra.
    Bieda z nędzą
    Level 34  
    Dzisiaj o mały włos nie zginął bym przez prąd. Panowie, żartów nie ma! Nie świeciła mi latarka to pierwsze podejrzenie na bateryjkę. Standardowa procedura- dotknąć językiem blaszek aby zobaczyć czy szczypie. Tak mnie odrzuciło, że walnąłem głową w ciężkie kowadło! Guz nabity, strach pomyśleć jak bym miał czachę z cieńszych kości!
    retrofood
    Xantix wrote:

Weź to przeczytaj kilka razy i zastanów się co napisałeś.
    Xantix
    Level 40  
    retrofood wrote:

No co ci się nie podoba? W porządnych ładowarkach transformator jest zrobiony z zachowaniem wymaganych przerw izolacyjnych z izolacją uzwojeń o odpowiedniej wytrzymałości dielektrycznej. Sprzężenie zwrotne do sterowana kluczem jest realizowane za pomocą transoptora o wytrzymałości dielektrycznej około 3 kV. I co nie zapewnia to separacji galwanicznej?
    Zresztą poczytaj może co to jest przetwornica typu flyback miast mnie poprawiać.
    Level 43  
    Macosmail wrote:
    Miałem takie radio w naprawie

Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?

Na szczęście piorun je strzelił i nie było co zbierać.Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?

Wtyczka przerobiona jak się okazało z angielskiej.
    PEN nie podłączony bo i do czego?
    vodiczka
    Level 43  
    Bieda z nędzą wrote:
    Dzisiaj o mały włos nie zginął bym przez prąd. Panowie, żartów nie ma! Nie świeciła mi latarka to pierwsze podejrzenie na bateryjkę...
    Bateryjka czy akumulatorek? Jeżeli bateryjka to nie miała prawa być podłączona do ładowarki więc co miało cię trzepnąć? 6VDC czy 9VDC?
    Xantix
    Level 40  
    vodiczka wrote:
    Jeżeli bateryjka to nie miała prawa być podłączona do ładowarki więc co miało cię trzepnąć? 6VDC czy 9VDC?

A dotykał kiedyś kolega językiem do blaszek baterii płaskiej 4,5 V? Widać, że nie. Proponuję zatem wykonać ten eksperyment. Uprzedzam może boleć.

A na poważnie - za moich czasów każdy dzieciak wiedział, że jak się zewrze językiem styki baterii to boleśnie zakłuje nas prąd. Bo jak wiadomo z lekcji fizyki to nie napięcie jest działa na organizm tylko prąd. I jeśli dana część ciała będzie miała na tyle niską rezystancję, że uda się nam przepuścić przez nią prąd np. 100 mA przy 1,5 V to nawet paluszek AA może nas zabić. Przypadek skrajny ale nie niemożliwy.
    Macosmail
    Level 34  
    Strumien swiadomosc...

Widzę, że ma nawet przemyślane prowadzenie masy czyli konstruktor był w miarę świadomy tego co robi... Byłem przekonany, że takie kwiatki mogą się uroić w głowie jedynie kogoś bez doświadczenia, wiedzy i wyobraźni. Jakiegoś samouka, może nawet jeszcze dziecka, a następnie przez brak możliwości oceny inwestora trafić do seryjnej produkcji.
    Start z seryjną produkcją takiego radia to i tak są wysokie koszty nawet w chinach. Formy do wtryskarek, customizowany LCD itd. to są koszty 10 000$ w górę dlatego tym bardziej dziwi taka partyzantka w sprawach zasadniczych. Przecież taki "producent" w każdej chwili może się spodziewać całej partii z powrotem.

Xantix
    Oczywiście nawet bateria AAA może być niebezpieczna.
    Często pojawiają się takie dyskusje co "zabija" czy prąd czy napięcie. Zabija energia elektryczna, kwestia tylko dopasowania impedancyjnego źródła i odbiornika ;-) Można wyobrazić sobie przetwornicę, która wyssa całą energią z takiego ogniwa naładuje nią kondensator do odpowiednio wysokiego napięcia.
    wojtek1234321
    Level 35  
    Bieda z nędzą wrote:
    dotknąć językiem blaszek aby zobaczyć czy szczypie. Tak mnie odrzuciło, że walnąłem głową w ciężkie kowadło!

vodiczka wrote:
    Bateryjka czy akumulatorek? Jeżeli bateryjka to nie miała prawa być podłączona do ładowarki więc co miało cię trzepnąć? 6VDC czy 9VDC?

Biedzie z nędzą, chodziło o to że nie zabił by go prąd, tylko tak go "odrzuciło" to doświadczenie z bateryjką że zabił by się o kowadło, czyli parafrazując, przyczyną śmierci byłyby doświadczenia z prądem, a rzeczywistą przyczyną śmierci jednak "samobójstwo" poprzez walenie głową w kowadło. :| :D
    retrofood
    Xantix wrote:
    retrofood wrote:

No co ci się nie podoba? W porządnych ładowarkach transformator jest zrobiony z zachowaniem wymaganych przerw izolacyjnych z izolacją uzwojeń o odpowiedniej wytrzymałości dielektrycznej. Sprzężenie zwrotne do sterowana kluczem jest realizowane za pomocą transoptora o wytrzymałości dielektrycznej około 3 kV. I co nie zapewnia to separacji galwanicznej?

1. Od kiedy rozmawiamy o porządnych ładowarkach bo nie zauważyłem? Dotychczas była mowa o ładowarkach rzeczywistych, chyba że czegoś nie wiem, ostatnio jestem nie w kursie, byłem odcięty od wydarzeń, dlatego pytałem.
    2. Wiesz ile wynoszą wymagane przerwy izolacyjne izolacji uzwojeń aby można było mówić o separacji elektrycznej? Sprzężenie zwrotne i transoptor tutaj ni pri cziom.
    Xantix wrote:

Zresztą poczytaj może co to jest przetwornica typu flyback miast mnie poprawiać.

Mógłbyś być grzeczniejszy? Byłbym Ci bardzo zobowiązany.
    BANANvanDYK
    Level 40  
    Strumien swiadomosci swia wrote:
    Macosmail wrote:
    Miałem takie radio w naprawie

Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?

Na szczęście piorun je strzelił i nie było co zbierać.Zginęli porażeni prądem. Czy wyciągniemy wnioski z tych tragedii?

Wtyczka przerobiona jak się okazało z angielskiej.
    PEN nie podłączony bo i do czego?

A kto taki yntelygenty odciął zasilacz i założył wtyczkę 230V bezpośrednio do przewodu z wtyczką na 6VDC?

Z tym mi się skojarzyło:
    Level 43  
    BANANvanDYK wrote:
    A kto taki yntelygenty odciął zasilacz i założył wtyczkę 230V bezpośrednio do przewodu z wtyczką na 6VDC?

a SKĄD w radiu zasilacz na kondensatorze i zenerce.

Oczywiście ma gniazdo słuchawkowe.
    vodiczka
    Level 43  
    Xantix wrote:
    A dotykał kiedyś kolega językiem do blaszek baterii płaskiej 4,5 V? Widać, że nie. Proponuję zatem wykonać ten eksperyment. Uprzedzam może boleć.
    O ile dobrze pamiętam to w czasach mojego dzieciństwa była to najbardziej popularna bateria. Kilkakrotnie dotykałem je językiem, raz nawet dwie połączone szeregowo (w latarce samoróbce z przewoltowaną żarówką na 6V), zabolało mocno ale nie na tyle by mnie odrzuciło do tyłu.
    Bieda z nędzą wrote:
    Tak mnie odrzuciło, że walnąłem głową w ciężkie kowadło! Guz nabity, strach pomyśleć jak bym miał czachę z cieńszych kości!
    Kolegę albo strach odrzucił albo dzisiejsza młodzież bardziej delikatna niż w PRL.

Przezornie nie sprawdziłem językiem baterii anodowej od "Szarotki" choć miałem taką propozycję :)
    vodiczka
    Level 43  
    Bieda z nędzą wrote:
    od kiedy chłopa 12V zabiło to sam mam naprawdę wielki szacunek do pradu.
    Przy tobie zabiło? Nie twierdzę, że 12V nie może zabić ale muszą być ku temu bardzo sprzyjające okoliczności. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest chyba zbliżone do tego, że 12V akumulator samochodowy spadnie na mechanika w kanale.
    BANANvanDYK
    Level 40  
    A czemu się tak uparłeś tego, że pod te gniazdo ma być podłączone 230V? Przecież pisze tam wyraźnie 6V, nawet polaryzację podano. Odbiorniki tego typu są zasilane zewnętrznym zasilaczem ok. 2A, w wykonaniu "na przewodzie" lub "wtyczkowym" i jest to oczywiście zasilacz impulsowy. Weź sobie przejrzyj ofertę tego typu "klockowatych" odbiorników DAB na Allegro czy używanych na OLX i może się uświadomisz.
    Proszę, oto przykład: (źródło: olx.pl)
    retrofood
    BANANvanDYK wrote:
    Odbiorniki tego typu są zasilane zewnętrznym zasilaczem ok. 2A, w wykonaniu "na przewodzie" lub "wtyczkowym" i jest to oczywiście zasilacz impulsowy.

Nie zawsze jest to impulsowy. Ponadto proszę nie bić piany, wracamy do tematu głównego.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Panowie, Panowie...sporo ,,chińszczyzny" przeszło przez moje ręce i nigdy jeszcze nie spotkałem zasilacza ,,wtyczkowego" bez separacji galwanicznej. Fakt, że jest ona ,,gówniana" :cry: , i nie wiadomo jakie napięcie przebicia by wytrzymała ale jest. I to niezależnie czy jest to transformator sieciowy czy też zasilacz impulsowy. Owszem, zasilacze typu kondensator, rezystor i dioda Zenera są popularne, jak najbardziej, ale w układach do których nic nie jest podłączone wiecej - np. odbiorniki zdalnego sterowania w wentylatorach czy lampach.
    retrofood
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Panowie, Panowie...sporo ,,chińszczyzny" przeszło przez moje ręce i nigdy jeszcze nie spotkałem zasilacza ,,wtyczkowego" bez separacji galwanicznej.

Kolego, nie ma żadnej mowy o separacji w przypadku warstwowego nawinięcia uzwojeń. A innych zasilaczy nie widziałem, chociaż może i są.
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Fakt, że jest ona ,,gówniana" :cry: , i nie wiadomo jakie napięcie przebicia by wytrzymała

Ano właśnie. Przypomnijmy, separacja odbiornika jest wtedy, kiedy wszystkie części czynne obwodu separowanego są niezawodnie oddzielone elektrycznie od innych obwodów i ziemi. Niezawodnie! Nawet w przypadku przebicia międzyzwojowego i zniszczenia jednego z uzwojeń. Nawinięcie warstwowe transformatora w żadnym wypadku tego warunku nie spełnia i to niezależnie od parametrów warstw izolacyjnych.
    retrofood
    Nie żyje pracownik fabryki "Zelmer" w Rogoźnicy. Został porażony prądem.

We wtorek przed godz. 17 doszło do tragicznego zdarzenia w fabryce "Zelmer" w Rogoźnicy. - 60-letni mieszkaniec pow. łańcuckiego został porażony prądem. Niestety po przewiezieniu do szpitala, mężczyzna zmarł.
    Na miejscu nadal pracują policjanci i prokurator, którzy ustalają okoliczności wypadku w fabryce.

Link