Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Teka GKST 60 I4 B - nie działa prawe dolne pole.

waldzisław 15 May 2016 15:14 8271 8
 • #1
  waldzisław
  Level 11  
  Witam

  Mam problem z płytą indukcyjną TEKA GKST 60 I4 B - nie działa prawe dolne (duże) pole. Płyta uruchamia się bez błędu. Po uruchomieniu wadliwego pola i wybraniu mocy grzania np. 1 czy 9 ( bez postawionego garnka) intensywnie miga naprzemiennie symbol braku garnka i wybranej cyfry grzania, gdy na pole postawię garnek dochodzi szybki odgłos "tykania". Brak innych błędów.

  1. Skasowałem bieżącą konfiguracje płyty - zaprogramowałem wszystkie pola ponownie - konfiguracja przebiegła bez problemów, wszystkie pola zaprogramowane , ale problem nadal występuje.
  2. Zamieniałem czujnik obecności garnka - bez efektów.
  3. Zamieniłem dwa duże pola (prawe dolne - z problemem) z lewym górnym sprawnym.

  Kasowanie konfiguracji i próba ponownej konfiguracji i schody...
  Programują się tylko trzy pola: prawe dolne duże, prawe górne małe, lewe górne duże a nie można dodać pola lewego dolnego małego (100% sprawne, nie ruszane ze swojego miejsca) non stop jest symbol "C"

  Pole 100% sprawne z lewego górnego zainstalowane w miejsce prawego dolnego - nadal intensywnie miga naprzemiennie symbol braku garnka i wybranej cyfry grzania, po postawieniu garnka brak intensywnego "tykania".

  Pole podejrzewane o usterkę zainstalowane na lewe górne - tylko intensywne "tykanie" po postawieniu garnka.

  Gdy podłączę duże pola na swoje oryginalne miejsca, kasowanie i ponowna konfiguracja jest OK, ale pole prawe dolne nadal nie działa jak wyżej.

  Czy ktoś z was miał może podobny problem, czy wadliwa może być płytka sterująca z przyciskami?

  Pozdrawiam
 • #2
  lenny67
  Level 16  
  Czy ta płyta ma dwa moduły (po dwie cewki w każdym), czy cztery pojedyncze moduły (po jednej cewce) ?
  Pytam, bo nie wiem czy kolega przy zamianie pól przekładał same cewki czy całe moduły ?
 • #3
  waldzisław
  Level 11  
  Płyta ma cztery moduły. Przekładałem całe , kompletne pola.
 • #4
  saperq84
  Level 9  
  Witaj. Czy poradziłeś sobie z opisanym problemem?
  Moja płyta miała 2 lata temu na trzech polach błąd E4 - wymieniłem rezystory na 5W i działała do wczoraj. Teraz natomiast nie mam żadnego błędu E4. Ustawiam moc i kładę garnek i tylko kilka cichych tyknięć ( jakie fachowe słownictwo :)) i się owe pole zeruje (na duży garnek). Gdyby był to błąd E4 to bym już to ogarnął, a tak to nie wiem gdzie szukać i od czego zacząć :-)
 • #5
  waldzisław
  Level 11  
  Rozwiązałem swój problem - indukcja nie wykrywała garnka, "tykanie" oraz na przemian cyfra mocy - brak garnka.

  W dużym polu uszkodzony był kondensator foliowy MKP 0.27µF/1250VDC - pęknięty od spodu. Niestety jest problem z dostępnością takiego kondensatora. Ja na próbę wlutowałem 0.33µF/1000VDC.

  Generalnie działa, ale może ktoś o większej wiedzy napisze czy mogą być jakieś problemy związane z wlutowaniem 0.33µF/1000VDC zamiast 0.27µF/1250VDC.

  W jednym temacie na zdjęciu widziałem iż oryginalnie na płytce był 0.27µF/1000VDC, ale czy taka różnica w pojemności może mieć jakieś negatywne konsekwencje.

  Docelowo będę kupował na Aliexpress takie tj. 0,27µF/1200VDC lub 1000VDC chyba, że może ktoś wie gdzie można kupić w kraju takie kondensatory. Na dołączonym zdjęciu zaznaczyłem czerwony kolorem uszkodzony kondensator - ten zielony.
  Teka GKST 60 I4 B - nie działa prawe dolne pole.1.jpg Download (3.21 MB)
 • #6
  saperq84
  Level 9  
  Dziękuję za zainteresowanie i chęć pomocy.
  Czy masz może zrobione zdjęcie jak owy feler wygląda oraz w którym miejscu się znajduje?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Rozkręciłem swoją płytę i owy duży kondensator w dużym polu ma oznaczenia 0.27 uF 1250VDC i jest szary jak ten wyższy. Wylutowałem i pękł mi grot w lutownicy ... W piwnicy znalazłem jakąś z chin zabawko-lutownicę. Udało się jakoś wmontować go z powrotem, nie ryzykowałem podmiany. Jutro jak kupię nowy grot i normalną cynę podejmę drugą próbę. Owy kondensator nie miał żadnych widocznych uszkodzeń jak u Ciebie. Widocznie u mnie jest tak jak z kolegą luki-c. Zepsuty bez oznak zewnętrznych. Zauważyłem również że nie wymieniałem opornika na ceramiczny na tym polu, to od razu upiekę 2 pieczenie na 1 ogniu :-) Mam nadzieję że to będzie to :-)
 • #7
  krzemyk71
  Level 1  
  Witam
  Czy są jakieś sukcesy w naprawie, a wymiana C przyniosła efekt?
  Mam podobny problem dlatego pytam...
  Pozdrawiam
 • #8
  waldzisław
  Level 11  
  Są sukcesy w naprawie płyty - dzisiaj wymieniłem uszkodzony kondensator i profilaktycznie rezystor 39Ω/5W. Wszystko działa prawidłowo. Uszkodzony kondensator 0.27µF/1200V zamówiłem na Aliexpress u tego sprzedawcy: :arrow:
  Link

  Mimo innych gabarytów ma długie nogi i bez problemu mieści się na miejscu starego - jest lekko pochylony, bez żadnych kabelków itp.

  W innym podobnym temacie kolega @luki_c podał linka do Amazona na, którym można kupić oryginały. Szkoda, że wcześniej tego nie znalazłem :-( :arrow: Link

  Pozdrawiam
 • #9
  akbukowc
  Level 2  
  Mi siadło najpierw pole duże górne, a wczoraj duże dolne. Zaopatrzyłem się w rezystory 39 ohm, 5W.
  Najpierw wymieniłem rezystor w polu dolnym. Zamontowałem i pole pięknie ruszyło.
  Potem zamontowałem w polu dużym górnym i...................... na obydwu polach błąd E4. Próbowałem przeprogramować pola i nic nie dawało.
  Robiłem reset (choć do końca nie wiem czy dobrze - wciśnięcie minusa przez kilka sekund w trybie programistycznym) i nic.

  Z rozpaczy odlutowałem jedną nóżkę w polu górnym dużym i wtedy to dolne ruszyło. Mam więc trzy pola, ale to trochę nielogiczne, że jak górne duże jest niby dobre, to psuje duże dolne.

  Czy ktoś miał taki przypadek i może pomóc ?
  Dodano po 12 [godziny] 49 [minuty]:
  Problem naprawiony :)

  Konieczne było prawidłowe resetowanie płyty i od nowa programowanie pól. Teraz cieszę się widokiem 4 działających pól.

  Znam też przyczynę. Historycznie było tak. Padło dolne duże pole. Z racji wygody, zamieniłem dolne duże z górnym dużym, i dolne przypisałem do przycisku dolnego.
  Jak naprawiłem oba pola, to oba były przypisane do przycisku dolnego, stąd pojawiał się błąd na dwóch polach. Reset i działa.
  Pomógł mi też ten wątek: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2677159.html