Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumna mobilna - konstrukcja

djtomala 15 Maj 2016 18:45 669 5
  • #1 15 Maj 2016 18:45
    djtomala
    Poziom 2  

Witam serdecznie,

Planuje zrobić przenośny mini system nagłaśniający. Służyć miałby podczas wyjazdów - działki, ogniska.

Jako wzmacniacz posłuży moduł pam8403 - 2x3W - zasilany będzie z power banka 5V
    Pytanie brzmi jakie 2 głośniki do tego zastosować oraz jaką konstrukcję zbudować?
    Myślałem żeby zrobić coś na wzór kolumny centralnej i umieścić tam 2 głośniki samochodowe o średnicy 130 cm i impedancji 4 om np:
    PEIYING PY-1310C 13cm 60W - koszt z allegro 32zł za 2szt. a może macie coś lepszego do polecenia w tej cenie ?
    Wiadomo projekt jest mały i nie będzie to jakoś szczególnie grało ale chętnie poczytam porady, podpowiedzi doświadczonych osób tak żeby projekt wyszedł możliwie najlepiej.

0 5
  • #2 15 Maj 2016 19:14
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jedyne co można podpowiedzieć w tej sytuacji to to, że głośniki powinny być o jak największej efektywności. O ile parametry tych PEIYING PY-1310C można uznać za wiarygodne (moc na pewno nie, ale to akurat najmniej ważne w tym momencie), to mogą być.
    Swego czasu na Wolumenie można było dostać owalne głośniki od starszych TV - stosując takie cztery (po dwa równolegle na kanał) miałbyś na pewno większą efektywność niż deklarowane 88dB dla Peying'ów; niestety zajmą więcej miejsca. Z drugiej strony - może warto zaryzykować?

0
  • #3 15 Maj 2016 19:25
    axdam99
    Poziom 14  

Ja na twoim miejscu kupił bym najtańsze głośniki do TV. Nie ma sensu pakować kasę w głośniki niby 60w (prawdziwe pewnie ze 20W) skoro masz wzmacniacz 2x3W. Mam ten sam wzmacniaczyk i po podpięciu głośników 5w 4ohm ledwo wyrabia z ich wysterowaniem.

0
  • #4 15 Maj 2016 19:57
    djtomala
    Poziom 2  

Ja podłączyłem do niego kolumny Jamo Studio 180, mają niby 100w w rms i powiem szczerze że zaskoczył mnie ten mikro wzmacniacz. Fakt że za głośno to nie pogra no ale nie można dużo wymagać od tak małego modułu. nie mam małych głośników żeby sprawdzić jak sobie z nimi radzi. a kwestia obudowy? z czego wykonać cienki mdf?

0
  • #5 15 Maj 2016 20:28
    ven0n
    Poziom 12  

Jamo Studio 180 są niskiej jakości kolumnami, zwrotnice to tylko kondensatorki i jakaś cewka przyklejona do tej "wysokotonówki" którą ledwo słychać.
    Kup sobie dwa/cztery takie:
    http://www.skleptonsil.pl/481642/gd-7-16-10-16-ohm
    Wesprzyj to chociaż jakąś wysokotonówką tubową Tonsila i będziesz miał tanio i głośno :)

Moderowany przez telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #6 15 Maj 2016 21:13
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

ven0n napisał:
    "Impedancja znamionowa: 16 ohm"
    Dwa na kanał to 8 omów. A 8 omów to 1/2 (i tak niewielkiej) mocy wzmacniacza.
    Sugerowałem - owszem - głośniki od TV, ale 8 omowe (dlatego po dwa na kanał).
    ven0n napisał:
    Wesprzyj to chociaż jakąś wysokotonówką tubową Tonsila
    Nie widzę takiej potrzeby - przeważnie głośniki tego typu (od TV) są szerokopasmowe, a ze względu na wielkość i masę membrany stosunkowo niewielkiego głośnika z wysokimi poradzi sobie taki bez konieczności dodatkowego głośnika wysokotonowego. Zresztą nawet ten proponowany Tonsil przenosi do 15kHz. Uważasz, ze ten wzmacniacz przeniesie więcej?
    ven0n napisał:
    będziesz miał tanio i głośno
    Jak może być tanio, skoro proponujesz (moim zdaniem niepotrzebnie) dodatkowe głośniki wysokotonowe? Za darmo je dają?
    398216 Usunięty napisał:
    Swego czasu na Wolumenie można było dostać owalne głośniki od starszych TV
    Nie wiem czy nadal są sprzedawane, ale gdy były kosztowały nie więcej jak 5 zł za sztukę.

0