Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DFM 170 NHK elero falownik zasilany z UPS do napędu bramy

15 Maj 2016 21:46 3129 1
  • Poziom 27  
    Szukam falownika do napędu bramy garażowej.

Bramę wyposażono w napęd DFM 170 NHK firmy elero. Silnik 0,75kW zasilanie 230/400V, 3,2/1,85A przy cos fi 0,58. Więcej danych w załączniku.

Szukam falownika, który pozwoli na zaprogramowanie prostych funkcji:
    1) sygnał FWD miękki start i ruch do przodu (opuszczanie bramy)
    2) sygnał REV miękki start i ruch do tyłu (podnoszenie bramy)
    3) sygnał STOP (z krańcówek) zatrzymuje napęd

Pożądana możliwość blokady ustawień hasłem.

Jak widać nie oczekuję cudów. Natomiast ograniczeniem, z którym muszę się liczyć jest zasilanie jednofazowe z zasilacza UPS. Z tego względu istotny jest dla mnie pobór prądu w tym wielkość i czas udaru prądowego przy włączeniu.

Ciekaw też jestem jaki będzie pobór mocy w spoczynku? Czas podnoszenia bramy jest stosunkowo krótki, mniej niż minutę, ilość operacji szacuję na jakieś 40 na dobę, więc może warto włączać zasilanie falownika tylko na czas operacji? Jeżeli tak, to jaki margines czasu należało by przewidzieć od włączenia falownika do rozpoczęcia operacji?

Będę wdzięczny za pomoc w dobraniu właściwego falownika.

Oczywiście gdyby ktoś miał inny pomysł na rozwiązanie tego problemu chętnie go poznam. Parę dodatkowych wyjaśnień. Brama jest zbyt ciężka, by odłączyć napęd i podnieść ją ręcznie. Brama i napęd działają od lat bezawaryjnie (w warunkach zasilania). Gdy braknie zasilania mieszkańcom przychodzą różne dziwne pomysły do głowy co już kilkakrotnie skutkowało dość kosztownymi naprawami. Silnika trójfazowego nie wymienię na jednofazowy. Planuję wykorzystać UPS smart APC 1500.
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 27  
    Po rozmowie z potencjalnym dostawcą falownika jestem o tyle spokojniejszy, że dowiedziałem się, że standardowo falowniki mają rozwiązania ograniczające udar prądu ładowania kondensatorów. Więc jedna z moich głównych obaw - czy udar przy włączeniu falownika nie spowoduje zadziałania ograniczenia w UPS i dojdzie do "czkawki" - nie ma racji bytu. Jednak z jego słów wynika, że jedne falowniki mają w tym zakresie lepsze rozwiązania, inne gorsze. Czy ktoś może się podzielić wiedzą na ten temat?

Nadal pozostają jeszcze kwestie poboru mocy przez falownik w stanie spoczynku (przy wyłączonym silniku) oraz - niejako zamiennie - jaki czas martwy musi minąć od włączenia falownika pod napięcie do chwili wydania pierwszego polecenia start? Te pytania wynikają z obawy, że UPS może się rozładować zanim brama zostanie podniesiona, dlatego rozważam włączanie UPS i co za tym idzie falownika dopiero przed samą operacją podniesienia lub opuszczenia bramy.

I jeszcze kwestia wielkości prądu w układzie zasilania falownika. Jak jego wartość ma się do prądu płynącego przez silnik? Z danych falowników wynika, że maksymalne wartości prądu zasilania są znacznie wyższe niż maksymalne wartości prądu obciążenia (silnika). Czemu?

Oczywiście w tym przypadku tez chodzi o to, czy UPS wytrzyma takie obciążenie. Dodatkowo dla UPS jest warta i moc rzeczywista i pozorna, np. APC smart 1500 ma podane dopuszczalne wartości 1500VA ale tylko 920W. Jak to wygląda w takim przypadku?