Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do DVBT i kłopoty z odbiorem

koczis_ws 16 Maj 2016 10:02 1452 12
  • #1 16 Maj 2016 10:02
    koczis_ws
    Poziom 25  

Witam,
    Problem odbioru sygnału cyfrowego TV był wielokrotnie poruszany ale nie znalazłem tego co mnie interesuje.
    Może od początku. Mam problem z odbiorem programu w domku letnim położonym ok. 50 km od Krakowa w terenie lekko górzystym. Dotychczas stosowałem antenę siatkową ze wzmacniaczem i jako tako było, odbierałem wszystkie multipleksy. Ostatnio zmieniłem pokrycie dachowe na blachodachówkę i zaczęło się. Stara antena odbiera ale nie wszystkie multipleksy (nie ma TV1,2,3 Historia itd.). Kupiłem więc nową , specjalną do DVBT najdroższą w sklepie o deklarowanym zasięgu do 90 km. antenę. Zainstalowałem i ... kicha . Zero odbioru. Przełożyłem wzmacniacz ze starej anteny, ale niestety rozstaw kołków nie pasował, więc połączyłem prowizorycznie drutem i odbiór się pojawił. Siła sygnału 85% ale jakość różna . Pojawiają się stopklatki i "kasza". Przed remontem dachu na antenie siatkowej miałem 60% sygnału a jakość byłe lepsza.
    I teraz pytanie. Ponieważ podejrzewam, że przyczyną złej jakości są odbicia sygnału to jak można to sprawdzić żeby znaleźć najlepszą lokalizację anteny. Pomiar siły sygnału nic nie da. Przy odbiorze analogowym odbicia były wyraźnie widoczne na ekranie, a jak to jest przy odbiorze cyfrowym? Wiadomo, że odbicia powodują błędy w strumieniu danych.
    Mile widziane wszelkie sugestie.

0 12
  • #2 16 Maj 2016 12:17
    wiertacz
    Poziom 34  

Na początek proponowałbym podanie dokładnej lokalizacji, skąd odbierasz sygnał, co widzi antena ( czy czysty horyzont czy jakieś bliskie przeszkody terenowe).
    Podaj dokładnie typ nowej anteny, czy jest wyposażona w wzmacniacz.
    Co dokładnie pokazuje miernik w tv z nową anteną bez starego wzmacniacza.
    Tak ogólnie przy takiej odległości wzmacniacz raczej jest niepotrzebny ( w zależności od anteny).

0
  • #3 16 Maj 2016 12:41
    koczis_ws
    Poziom 25  

Lokalizacje jest nie za ciekawa bo w lekkiej dolince za wzgórzem i po drodze są drzewa i domy. Antenę ustawioną mam na Chorągwicę. Typu anteny nie pamiętam (mam ją na wsi), na paragonie z AUCHAN jest ANTV254.
    Jak była podłączona sama antena bez wzmacniacza to nic nie było.

0
  • #4 16 Maj 2016 14:13
    wiertacz
    Poziom 34  

A nie możesz zdradzić dokładnie tej lokalizacji ?
    Można by sprawdzić na poniższej stronie jaki jest profil terenu i pokrycie terenu sygnałem nadajnika.

http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

A ta antena wygląda może tak ?

http://www.emmerson.com.pl/antv-254

Jeśli to jest ta antena to powinna mieć wbudowany wzmacniacz.
    Miałeś podłączone zasilanie do anteny ?
    Bo wzmacniacz bez zasilania staje się tłumikiem .

0
  • #5 16 Maj 2016 14:45
    _kli_
    Poziom 33  

koczis_ws napisał:
    Przed remontem dachu na antenie siatkowej miałem 60% sygnału a jakość byłe lepsza
    koczis_ws napisał:
    Ostatnio zmieniłem pokrycie dachowe na blachodachówkę i zaczęło się

Antena była nad dachem, czy na strychu?
    koczis_ws napisał:
    Kupiłem więc nową, specjalną do DVBT

Nie ma takowych. Są po prostu anteny telewizyjne. "Stare" anteny do odbioru tv analogowej służą także do odbioru dvb-t.
    koczis_ws napisał:
    Typu anteny nie pamiętam, na paragonie z AUCHAN jest ANTV254.

Czy może taka?

0
  • #6 16 Maj 2016 15:19
    koczis_ws
    Poziom 25  

Dokładnie tak wygląda tyle, że napisali zysk 34 dB zasięg do 90 km. Jak popatrzyłem do puszki to żadnego wzmacniacza tam NIE MA , jest tylko płytka z gniazdem antenowym i 2 ścieżki do śrubek zacisków. Żadnych elementów wlutowanych nie ma.
    Zresztą jak by był wzmacniacz to gdzieś musiało by być podane napięcie zasilania. Pooglądałem pudełko dokładnie ze wszystkich stron i tej informacji nie znalazłem.

PS.Jak się korzysta z tej mapy http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html
    Lokalizacja mojego rancho :D to Łąkta Górna

0
  • Pomocny post
    #7 16 Maj 2016 21:31
    wiertacz
    Poziom 34  

Jeśli ta Łąkta Górna jest na południe od Bochni to do nadajnika masz 28 km.

Jeśli w antenie nie było wzmacniacza to pewnie jest tylko symetryzator ( a przynajmniej powinien być ).
    A z mapy korzysta się prosto.
    Na mapie znajdujesz dokładnie miejsce zainstalowania twojej anteny i klikasz w tym miejscu a w okienku po prawej znajdujesz nadajnik z którego korzystasz.
    W miejscu twojej lokalizacji pojawia się zielona strzałka połączona niebieską linią z nadajnikiem. Nadajników możesz wybrać więcej niż jeden.
    Gdy klikniesz na zieloną strzałkę to otworzy się okienko z informacją o odległości do nadajnika i dwoma odnośnikami.
    Jeden z nich to Terrain profile. Gdy klikniesz na niego to otworzy się okienko przedstawiające profil terenu między anteną nadawczą a odbiorczą.
    Pod drugim odnośnikiem Detail on map masz listę dostępnych multipleksów z numerami kanałów na których nadają i z jaką mocą i odnośnikiem do map przedstawiających pokrycie terenu sygnałem antenowym Coverage map dla poszczególnych multipleksów.

0
  • #8 16 Maj 2016 21:44
    _kli_
    Poziom 33  

Nie znam tej anteny, ale z opisu wygląda jakby miała tzw. by-pass, czyli może pracować jako pasywna lub aktywna.

emmerson.com.pl napisał:
    Zasilanie anteny włącza się w menu odbioru tunera DVB-T. Zasilanie anteny należy włączyć tylko wtedy, kiedy jakość odbioru jest niewystarczająca. Jeśli jakość odbioru jest dobra, nie należy włączać zasilania anteny

Z drugiej strony informację tą traktuję z rezerwą czytając w danych takie głupoty
    emmerson.com.pl napisał:
    kanały: 21-69
    pasmo: 470 - 860 MHz
    zakresy : UHF / VHF, FM

No ... chyba że masz nie tą, tylko podobną antenę.

Tak czy siak Łąkta Górna znajduje się w zasięgu dwóch nadajników - Chorągwicy (k.23,25,50) i Rabki (k.34,36,43). I w zasadzie jest duża szansa na odbiór na antenie pasywnej.

koczis_ws napisał:
    Jak się korzysta z tej mapy

http://www.dvbtmap.eu/help.html

Nadal nic nie piszesz czy antena jest pod blaszanym dachem. Jeżeli tak, to sygnał możesz mieć mocno stłumiony lub nic nie odebrać.

0
  • #9 16 Maj 2016 21:55
    koczis_ws
    Poziom 25  

Dzięki za instrukcję. Po analizie widzą, że Chorągwica to chyba najlepszy nadajnik, ale też Luboń jest interesujący. Jak pojadę na weekend to wypróbuję ten kierunek.

0
  • #10 25 Maj 2016 07:09
    koczis_ws
    Poziom 25  

No i wypróbowałem. Odbiór z Lubnia praktycznie taki sam jak z Chorągwicy. Przeniosłem więc antenę na zachodni szczyt (wiązało się to z drobną rewolucją okablowania) i sygnał okazał się o wiele mocniejszy ale bez wzmacniacza się nie obyło. Dziwne, bo patrząc na profil terenu nie jest tak tragicznie, odległość do nadajnika ok. 28 km. Chyba te dane anteny to wielka ściema. Tam naprawdę nie ma wzmacniacza, jest tylko symetryzator. Nie wiem czy w tej sytuacji mam szansę na uznanie reklamacji.
    Natomiast nie uzyskałem na tym forum odpowiedzi na pytanie jak przy odbiorze cyfrowym sprawdzić jakość sygnału (nie siłę). Chodzi o wykrycie odbić i innych zakłóceń. Bo siłę mam dużą, na tunerze Manta brakło skali a na Signal 85 %.

0
  • #11 25 Maj 2016 09:49
    _kli_
    Poziom 33  

koczis_ws napisał:
    Chodzi o wykrycie odbić i innych zakłóceń
    Instalator np. z takim miernikiem.

koczis_ws napisał:
    na tunerze Manta brakło skali a na Signal 85 %
    Dekodery z jednym paskiem sygnału pokazują niejako "sumę" siły i jakości. Wyskalowanie takiego paska zależy od "widzimisię " konstruktora, stąd różne wskazania.

0
  • #12 25 Maj 2016 11:19
    koczis_ws
    Poziom 25  

W zasadzie tylko pytałem. Przy analogowej TV to było od razu widoczne na ekranie.
    Ale nic to, puki co odbieram wszystko więc nie ma co psuć :D

0
  • #13 06 Cze 2016 07:28
    koczis_ws
    Poziom 25  

Jakiś pożytek z tej nowej anteny jest, bo jak dla próby zainstalowałem starą antenę koszykową w tym samym miejscu z podobnym wzmacniaczem to sygnał był znacząco słabszy (na dekoderze Signal nie odbierał kanału z MUX 3 z Chorągwicy i na Manta też spadła siła sygnału).

To by było na tyle, myślę, że można zamknąć temat.

0