Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór systemu do domu jednorodzinnego

16 Maj 2016 12:13 1164 13
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,
    Zastanawiam się nad alarmem do domku jednorodzinnego, znam głównie satela – seria CA oraz Integra (...). Męczyłem się raz z Micrą zakupioną przez znajomego-znajomego (zasięg-zasięg był jaki był…)
    Zastanawiam się nad systemem bezprzewodowym (2-4 czujki dualne podłączył bym na kablu) 4-6 bezprzewodowych, powiadomienie SMS, piloty do rozbrajania, jeszcze nie wybrałem czy sygnalizator będzie bezprzewodowy czy przewodowy. Micra raczej odpada, zastanawiam się nad Elmes CB32G, jak się ma taki Elmes do Micry (doczytałem że jest lepiej na pewno z zasięgiem - wypowiedzi na forum, są również wzmacniacze sygnału)? Zerkałem też na Jablotron JA-63 – trzeba się zaopatrzyć dodatkowo w moduł GSM. Jak wygląda według was porównanie JA-63 do CB32G? Jak montaż, konfiguracja to nie problem. Tak wybór konkretnego systemu do domu nie do końca wiem który był by lepszy ;-)
    Domek jednorodzinny to nie bank, wiec nie chciał bym przeinwestować, ale też nie chciał bym nie doinwestować. Bardzo chętnie posłucham propozycji, opinii. I chętnie uzupełnię wiedzę w tym zakresie.

--
    Pozdrawiam Michał
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    Najpierw zmień sposób myślenia
    Czyli co ma byc i przedczym oraz jak długo chronione bo może lepiej będzie oprzec się na zabezpieczeniach mechanicznych czyli dość pózna faza wykrywania ale sejf chrioniący to co najcenniejsze?
    Masz siedem fazy wykrywania z tego warto brac pod uwagę faze:
    5 - czyli już podczas pokonywania zabezpieczeń ale jeszcze przed wejściem do obiektu, czujki zewnętrzne, zwykle drogie i większa ilość alarmów fałszywych, tłuczenia szkła, kontaktrony, czujki ruchy bym sie zastananawiał czy warto wewnątrz - zestaw kontaktron czujka tłuczenia zwykle jest wyjściem lepszym chociaż więcej roboty i więcej przewodów,
    6 - dopiero po wejściu czyli czujki ruchu na drzwiach kontaktrony
    i dopiero po takiej decyzji bezprzewodowe czy przewodowe bo sam założysz bez problemu bezprzewodowa - zawsze taniej..
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    Alarm będzie uzupełnieniem monitoringu, po powiadomieniu mnie o wejściu do domu. Mogę skorzystać z podglądu cctv lub pofatygowaniu się do domu, pracuję na miejscu. Inna sprawa że jak ktoś będzie chciał się "włamać" to da radę. Tu chodzi bardziej o prewencję, jeśli nawet ktoś sforsuje drzwi, okno. I system wykryje czy to ruch w domu czy zbitą szybę za pomocą odpowiedniej czujki wyzwoli syrenę alarmową. Która powinna wystraszyć intruza. Sąsiedzi są też raczej uczuleni wiec zadzwonią po mnie lub odpowiednie służby. Można używać PIRów zewnętrznych czy to barier podczerwieni tylko nie wiem czy to ma sens. No i jest duże prawdopodobieństwo generowania fałszywych alarmów.

• Poziom 43  
    Do Elmesa dodatkowo zasilacz buforowy, zasięgi lepsze niż Micra.
    Co do Jablotrona - zupełnie inna bajka - systemy także stabilne, programowanie proste.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    oXyDiuS napisał:
    Można używać PIRów zewnętrznych czy to barier podczerwieni tylko nie wiem czy to ma sens. No i jest duże prawdopodobieństwo generowania fałszywych alarmów.

Moim zdaniem jest sens. Wolę, aby alarm załączył się zanim złodziej narobi szkód (okna, drzwi też są drogie).

Dobre czujki zewnętrzne pracują stabilnie i latami. Oczywiście czujki trzeba wyregulować, co bywa często czasochłonne. Można też posiłkować się konfiguracją wejść w centrali (liczniki, linie podwójne, weryfikacje alarmów). W ten sposób nie uniknie się całkowicie fałszywych alarmów, ale zdecydowanie można je zminimalizować.
  • Poziom 12  
    A co Panowie sądzą o Elmes CB32G? Czy mieli Panowie styczność, jakieś uwagi, za lub przeciw?

dariusz.bembenek napisał:
    oXyDiuS napisał:
    Można używać PIRów zewnętrznych czy to barier podczerwieni tylko nie wiem czy to ma sens. No i jest duże prawdopodobieństwo generowania fałszywych alarmów.

Moim zdaniem jest sens. Wolę, aby alarm załączył się zanim złodziej narobi szkód (okna, drzwi też są drogie).

Fakt, można by było pomyśleć docelowo o takowej rozbudowie. Tylko czy to ogarnę na takim CB32G? Jest możliwość podłączenia 2 czujek kablowych zawsze jedną linię można wyprowadzić docelowo na czujki zewnętrzne.

• Poziom 43  
    Patrz by system spełniał także normy, co jest ważne przy ubezpieczeniu.
    Elmes działa, ale to prosty system z jednostronna komunikacją.
  • Poziom 12  
    sosarek napisał:
    Patrz by system spełniał także normy, co jest ważne przy ubezpieczeniu.
    Elmes działa, ale to prosty system z jednostronna komunikacją.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie i alarm, myślę że jak wykonam instalację samodzielnie nie posiadając papierów od producenta urządzenia - kursu/szkolenia to nie wiele to da. Zawsze ubezpieczyciel może się wykpić błędem w sztuce. ;-)

Proszę o polecenie czegoś może trochę z "wyższej półki" system/centralkę? Nie za bardzo jestem zorientowany w półkach tych systemów prosty (micra/elmes) średni (vera/integra), jablotron... Jeśli mowa już o jablotron to taki JA-63 jest duzo wyżej niż elmes?
  • Poziom 15  
    Willa - system stopnia ochrony 2 i sprawdzasz czy wg PN EN 50131 producent daje ten stopień ochrony czy nie.
    Klasa klimatyczna - dom - wnętrze - I rzymska - garaż - II i wsjo...

• Poziom 43  
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    marek216 napisał:

Słuszna uwaga.
    Dodam tylko tyle, że warto przeczytać rónież kilka podobnych tematów.
    Jak na razie z tematu nic nie wynika, z jednej strony pyta kolega o systemy zewnętrzne, obwodowe, a z drugiej strony o centralki, które raczej są dedykowane do dość prostych układów. Zero w tym konkretów i merytoryki. No chyba że nie zależy koledze na merytotycznej dyskusji....
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Coś się naprodukowałem, ale poszło w kosz (post).
    Elmes CB32G jest prosty na początek wystarczy (może trochę przekombinowane wyprowadzenia kablowe ;) A przy remoncie pociągnę przewody-okablowanie i wezmę coś od Ropam zawsze można się pokusić o funkcje automatyki ;-)

Puki co dziękuję za podpowiedzi. ;-)
  • Poziom 12  
    sosarek napisał:

Sam Elmes na pewno nie wystarczy...

CB32G+PTX50 + GBX1 + CTX3H + WSS + ZAŚ.BUFOROWY + POLOTY?

Proszę o rozwiniecie...