Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ czasowy sterowany CD4060 - wiele sygnałów wyjściowych

Jakub_Elektronik 16 Maj 2016 14:00 330 1
  • #1 16 Maj 2016 14:00
    Jakub_Elektronik
    Poziom 10  

Potrzebuję wykonać układ sterowania czasem załączania urządzeń. Przyjmijmy, że mam do załączenia 5 silników DC w różnych odstępach czasowych, tak żeby wykonywały taką samą sekwencję, powiedzmy co 30minut.

Myślałem, żeby podstawowy sygnał wygenerować układem CD4060, dobrać kondensator i rezystor tak, żeby utrzymywał stan wysoki przez 15min oraz stan niski przez kolejne 15min i pracował w trybie astabilnym. Czyli otrzymałbym sygnał dla innego układu co 30minut. Teraz chciałbym, źeby te silniki pracowały przykladowo w takim układzie:
    -1 silnik: obraca się w lewo przez 10s natychmiast po otrzymaniu sygnału z CD4060, po czym obraca się w prawo przez kolejne 10s i powraca do pozycji początkowej
    -2 silnik: po otrzymaniu sygnału z CD4060 odczekuje 30s, po czym obraca sie w prawo przez 10s, a potem w lewo przez 10s.
    - pozostałe silniki pracowały by na podobnej zasadzie, tylko w innych interwałach czasowych.

Myślałem, żeby układ CD4060 sterował układem NE555 zgodnie z przykładowym opisem na stronie: http://www.reuk.co.uk/Repeat-Timer-Circuit.htm

Zastanawiam się czy zamiat NE555 można użyć jakiś mniejszy układ, tak, żebym nie musiał montować 10 różnych układów NE555 ( po 2 układy na każdy silnik - jeden do wykonywania obrotów w lewo, drugi do wykonywania obrotów w prawo).

0 1
  • #2 16 Maj 2016 22:47
    Zielonka
    Poziom 20  

Witam
    Takie układy robiło się 20 lat temu. Układ nie dość, że będzie średnio skomplikowany to jeszcze kłopotliwy w uruchomieniu. Proponuję jakiś układ programowalny. Ja bym to zrobił np. na Maple Mini. Kupisz go za ok. 50zł
    Pozdrawiam
    W.B.

0