Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner - Jak podłączyć antenę

Apelek 16 Maj 2016 23:11 1770 22
  • #1 16 Maj 2016 23:11
    Apelek
    Poziom 3  

Witam,
    potrzebuję podłączyć antenę do mojego Amplitunera Yamahy. Oczywiście mam do wyboru 300Ohm lub 75Ohm. A antena jaką dysponuje to zwykła siatka telewizyjna. Proszę o podpowiedź jak ją podłączyć, co ewentualnie dokupić, ażeby działało to poprawnie.
    Dodam że sprzęt ma skalę mocy sygnału i po podłączeniu zwykłego drutu w domu mam niespełna 40%.
    Załączniki...

0 22
  • #2 16 Maj 2016 23:21
    krys06
    Poziom 29  

Apelek napisał:
    i po podłączeniu zwykłego drutu w domu mam niespełna 40%.

Wykonać wobec tego antenkę, jak na rysunku drugim, no i sprawdzić odbiór, na pewno będzie lepiej.Oczywiście stosując kabel 75Ω/ tzw koncentryk.
    .

0
  • #3 16 Maj 2016 23:31
    Apelek
    Poziom 3  

No dobra, ale jak podłączam koncentryk, to mi gubi sygnał, tzn jak trzymam to gra, jak się odsunę to nie gra. Może by jakoś ten "ekran" podłączył inaczej... No i pytanie czy siatka musi być podłączona do prądu, jeżeli tak, to jakie wykonać podłączenie?

0
  • #4 17 Maj 2016 00:43
    krys06
    Poziom 29  

Apelek napisał:
    No i pytanie czy siatka musi być podłączona do prądu, jeżeli tak, to jakie wykonać podłączenie?

Jeżeli antena posiada wzmacniacz, to tak - do działania wzmacniacza antenowego potrzebny jest zasilacz.
    Jeżeli natomiast posiadasz antenę siatkową bez wzmacniacza, to zasilacz nie jest Ci potrzebny.
    Sprawdzić jedynie należy prawiłlowe podłączenie przewodu , "druciki z oplotu, lubią mieszać, muszą być oddzielone od sygnałowego przewodu".
    A tu do poczytania, bardziej "oglądania" o zasilaniu anteny siatkowej: https://www.google.pl/search?q=zasilacz+anten...k46V-PULuua6ATUmo2YAg#imgrc=Wh0gJPMVGSmRBM%3A

0
  • #6 17 Maj 2016 13:22
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@Apelek
    A Kolega jest w ogóle pewien, że płytka antenowa (symetryzator) w tej antenie ma pasmo radiowe, bo jeśli jest tam wzmacniacz antenowy - to pasma radiowego możecie sobie szukać, szukać...

0
  • #7 17 Maj 2016 19:22
    Apelek
    Poziom 3  

KOCUREK1970 napisał:
    @Apelek
    A Kolega jest w ogóle pewien, że płytka antenowa (symetryzator) w tej antenie ma pasmo radiowe, bo jeśli jest tam wzmacniacz antenowy - to pasma radiowego możecie sobie szukać, szukać...

W sumie racja. Antena służyła do napędzenia dvbt w tv naziemnej, po zakupieniu satelity stała się zbędna, wiec pomyślałem ze podłączę Yamahę. I faktycznie żeby antena działała musi być zasilacz podłączony do prądu.
    No to czy będzie jakiś pożytek z tej anteny?

0
  • #8 17 Maj 2016 19:25
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Apelek napisał:
    No to czy będzie jakiś pożytek z tej anteny?

Z anteny może? i będzie - pytanie, co jest w puszce antenowej?

0
  • #9 17 Maj 2016 19:56
    Apelek
    Poziom 3  

KOCUREK1970 napisał:
    ... co jest w puszce antenowej?

Dobre pytanie. Nie wiem i pewnie sie nie dowiem, ponieważ nie mam tak wysokiej drabiny. Ale poprzednik kupił ją tylko do TV.

0
  • #10 17 Maj 2016 20:52
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Apelek napisał:
    Ale poprzednik kupił ją tylko do TV.

A był w komplecie zasilacz?

0
  • #11 18 Maj 2016 07:50
    Apelek
    Poziom 3  

KOCUREK1970 napisał:
    A był w komplecie zasilacz?

Był, bez zasilacza nie działa.

0
  • #12 18 Maj 2016 10:26
    Adi01
    Poziom 18  

Czyli masz typową antenę aktywną na częstotliwości 470-860 MHz.

Apelek napisał:
    co ewentualnie dokupić, ażeby działało to poprawnie.

Masz dwie możliwości:
    1 - (najtańsza) wyjąć z puszki tej siatki wzmacniacz i zastąpić go symetryzatorem na częstotliwości radiowe (88-108 MHz)
    2 - (najwłaściwsza) zamontować (zamiast siatki) zewnętrzną antenę radiową np. Link, Link, Link
    Omijaj anteny o nazwie SV Total (totalna porażka).

0
  • #13 14 Paź 2016 14:34
    Apelek
    Poziom 3  

Witajcie, trochę odświeże temat, ponieważ zakupiłem antenę firmy Dipol, jedna z tych co podał kolega wyżej. I tak, zaczęło to nieźle działać, ale jedna rzecz mnie denerwuje, że na mojej ulubionej stacji mam tylko 70% mocy sygnału i powoduje to ciągły szum.
    Czy można jakoś zwiększyć sile sygnału?
    Czy antena musi być ustawiona w jakiś konkretny sposób lub kierunek?

0
  • #14 14 Paź 2016 14:46
    Adi01
    Poziom 18  

Apelek napisał:

Antena musi być ustawiona w kierunku nadajnika, z którego nadaje Twoja ulubiona stacja. Druga sprawa, to musisz sprawdzić w jakiej polaryzacji nadaje ta stacja - jeśli w pol. H to antena zamontowana poziomo, jeśli nadają w pol. V to antena powinna być w pionie.

0
  • #16 15 Paź 2016 13:41
    Apelek
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedzi. To może dodam więcej szczegółów. Kupiłem antenę Dipol 1RZ PM B i zamontowałem ją w poziomie, ale fala jest w stronę budynku, a nie ziemia/niebo.
    Instrukcji montażu nie było, a handlarz powiedział ze nie ma to żadnego znaczenia, jak sie antenę zamontuje.
    A stacja na której mi zależy to Antyradio i nie mam zielonego pojęcia na jakiej polaryzacji nadaje.
    Antena zamontowana od wschodu.

0
  • #17 15 Paź 2016 14:14
    Adamcyn
    Poziom 34  

Apelek napisał:

Amplituner - Jak podłączyć antenę
    Ta antena z racji kształtu odbiera obie polaryzacje.
    Czy obracanie anteny, masztu nie przyniosło wzrostu sygnału Antyradia?
    Sprawdź, gdzie jest nadajnik i czy między anteną a nadajnikiem nie ma przeszkód - czy się nawzajem widzą.

Sprawdź również odległość do nadajnika Antyradia i z jaką mocą on nadaje.

0
  • #18 15 Paź 2016 18:31
    Apelek
    Poziom 3  

Kurczę jakby to było takie proste dowiedzieć sie gdzie jest nadajnik konkretnej stacji radiowej. Na pewno jeden główny jest na szczycie PKiN. Ja mieszkam przy lotnisku Modlin, czyli teoretycznie mam w lini prostej dokładnie 40km. Czy to jest blisko, czy daleko, nie jestem w stanie wypowiedzieć się na ten temat.

0
  • #19 15 Paź 2016 20:54
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Apelek napisał:
    Kurczę jakby to było takie proste dowiedzieć sie gdzie jest nadajnik konkretnej stacji radiowej

Proszę:
    http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx
    Wybierasz nadajnik i masz też info o radiu w danej lokalizacji.
    Apelek napisał:
    Ja mieszkam przy lotnisku Modlin, czyli teoretycznie mam w lini prostej dokładnie 40km. Czy to jest blisko, czy daleko, nie jestem w stanie wypowiedzieć się na ten temat.

Wszystko zależy od mocy danego nadajnika - 100 km przy 100 kW mocy to żadna odległość, ale 100 km przy 1 kW mocy to odległość jak na księżyc.

0
  • #20 15 Paź 2016 20:56
    zetdeel
    Poziom 38  

Apelek napisał:
    Kurczę jakby to było takie proste dowiedzieć sie gdzie jest nadajnik konkretnej stacji radiowej...

http://old.radiopolska.pl/wykaz/lokal.php
    Obiekty:
    Ciechanów *Komin PEC*
    Legionowo *Komin PEC*
    Warszawa *Budynek Rondo 1*
    Warszawa *Hotel Marriott*
    Warszawa *Pałac Kultury i Nauki*
    Warszawa *Raszyn*
    Warszawa *ul. Dereniowa*

0
  • #22 16 Paź 2016 18:39
    Apelek
    Poziom 3  

Słuchajcie, chciałbym wam bardzo podziękować za te informacje.
    Anteny nowej kupował nie będę, bynajmniej na razie. Jedyne co mi przyszło w międzyczasie do głowy to wykastrowanie sygnału ze stereo na mono i szumy zniknęły.
    Ale proszę tylko o jedną rzecz, wyjaśnijcie mi magiczne zdolności mojego radia zamontowanego w aucie (fabryczne Skody Octavi 3) gdzie nie mam typowej anteny zewnętrznej, nawet w formie "rekina", a odbieram sygnał bardzo czysto i z bardzo daleka. Przykładem jest wyjazd do Kutna drogą 92, gdzie sygnał z Antyradia z Warszawskiego nadajnika na Łódzki przełącza się dopiero w Łowiczu.

0
  • #23 17 Paź 2016 11:35
    Adamcyn
    Poziom 34  

Oto kilka możliwości:

- tuner w dobrym radiu samochodowym ma wyższą czułość, odbiera węższe pasmo, niż potrzebuje sprzęt audiofilski - czyli łapie mniej szumów.
    - antena ma niezły zysk, bo jest wyposażona w dobrą przeciwwagę w postaci karoserii.
    - dobre warunki odbioru na płaskim niezabudowanym terenie.
    - Twój znakomity, ale nieco wiekowy tuner, mógł się po 25 latach trochę rozstroić, przez co spadła jego czułość.

0