Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] CB radio z SSB i USB w aucie z krótka antena magnesową- czy to ma sens

17 Maj 2016 21:21 2736 7
  • Poziom 11  
    Witam. Ładnych parę lat temu bawiłem się sprzętem CB. Obecnie użytkuje CB radio tylko do kontaktów między mobilami. Zastanawiam się nad zakupem radia z modulacją wstęgową, chociażby do porozmawiania z bardziej oddalonym mobilem poprzez falę przyziemną. Tylko nie wiem czy to mam sens ze skrócaną anteną magnesową o zysku około 3dB. Wiem że przy propagacji to od czasu do czasu powinno zadziałać ale chciałbym się tym częściej pobawić, tylko obawiam się iż na krótkiej antenie niewiele usłyszę. Dłuższej anteny (około 2m) nie chciałbym zakładać do samochodu. Proszę o poradę abym uniknął używania dość drogiego radia z wstęgami pracując tylko w AM na 19.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma już propagacji na cebe. Sporadyczne otwarcia i będzie gorzej.
    Nie widzę również sensu cebe na 19. Yanosik jest lepszy. Cisza, spokój, nie słychać bandy bluzgających furmanów.
    Ale co Marysia uważa.
    M
  • Poziom 37  
    1. SSB podczas jazdy? Już to widzę ;)
    2. Żeby pogadać to trzeba mieć z kim. Widzisz te tłumy kupujące CB radyjka SSB?

przejrzałem medialny ranking top 10 radyjek CB.
    Wszystkie najtańsze modele z tego samego projektu płyty, różnią się przetłoczeniami obudowy, marką i oszczędnościami w generalnie tym samym projekcie.

Nawiasem mówiąc już skróty SBB i USB użyłeś pewnie z pomyłką. SSB to opis modulacji, sposobu nadawania: Single Side Band, a jak rozmawiasz to rozmawiasz na Upper SB albo Lower SB.

Wymaga kręcenia kręciołkiem podczas skoncentrowanej rozmowy w celu dokładnego dostrojenia , frajda dla łącznościowców, jest taka nielegalna częstotliwość poza zakresem CB 27.555,
    Podczas jazdy - nie wyobrażam sobie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    slimm napisał:
    Tylko nie wiem czy to mam sens ze skrócaną anteną magnesową o zysku około 3dB.

Jakie 3dB zysku na antenie mobilnej z pasma 11m? To jest nie możliwe. Chwyt marketingowy. Cudów nie ma.
  • Poziom 37  
    kriss51 napisał:
    slimm napisał:
    Tylko nie wiem czy to mam sens ze skrócaną anteną magnesową o zysku około 3dB.

Jakie 3dB zysku na antenie mobilnej z pasma 11m? To jest nie możliwe. Chwyt marketingowy. Cudów nie ma.

dokładnie!

Zysk anten mierzy się "w porównaniu do" (to tak dla publiczności). Ten mierzony w porównaniu do mokrego sznurka :)

Bo nie w stosunku do dipola (dBd) ani hipotetycznego źródło izotropowego (dBi)

A propos jednostki, nawet taka szanowana firma jak Diamond "zapomniała" podać literkę i w dBi. I nie masz zysku a na papierze masz 2.15

Bierze to ludzi, trafia w segment tych co im się wydaje / pozuje że wiedzą. Bo Sierotki Marysie nie wiedzą z tego nic i nie czują się naciągnięte. To może jest najuczciwsze.
  • Poziom 11  
    Tak USB użyłem przez pomyłkę, oczywiście chodziło o LSB. Oczywiście rozmowy na wstęgach tylko stojąc. Pytam bo kiedyś w zamierzchłych czasach jeszcze przed rozpowszechnieniem się telefonów komórkowych był to bardzo popularny środek łączności. Zastanawiałem się więc czemu nie zmienić radia na lepsze, ale dzisiaj jadąc do pracy pytałem na 19 czy ktoś używa radia z modulacją wstęgową, nikt nie wiedział o co chodzi. Więc radio sobie daruję a zamiast niego może jakiś skaner o szerokim paśmie. SDRa już mam ale jest trochę głuchawy poniżej 60Mhz.
  • Poziom 37  
    slimm napisał:
    Tak USB użyłem przez pomyłkę, oczywiście chodziło o LSB. Oczywiście rozmowy na wstęgach tylko stojąc. Pytam bo kiedyś w zamierzchłych czasach jeszcze przed rozpowszechnieniem się telefonów komórkowych był to bardzo popularny środek łączności.

Albo SSB ogólnie, albo LSB/USB szczegółowo.

Też byłem aktywny w l 90, długo to był jedyny środek łączności z anteny stacjonarnej, brak telefonu nawet stacjonarnego. Pamiętam dwukrotne wezwanie pogotowia w ten sposób. Nawet długo nie miałem świadomości istnienia kanału 19. Jakiś DX się zrobił czasem. Tzw dziury. To ambitne, trochę usportowione CB.

Czasem była myśl o kuponie wstęgowego CB, chyba na szczęście nigdy nie zrealizowana.

Dziś to przeszłość. Tirmani i akwizytorzy (świadomie koloryzuję. jeszcze mający dwa piwa na sumieniu :) ) pytający na 19 o misiaczki, to wszystko. Świadomość techniczno/antenowa zerowa, gdzie się włącza i (dla ambitniejszych) że dopała jest lekiem na wszystko.

Podobno jacyś mityczni sibiści siedzą na wstęgach. To chyba coś jak potwór z Loch Ness, każdy słyszał ze istnieje, nikt nie widział. Mam wstęgowy odbiornik, jak zerknę na mityczną częstotliwość 27555 (nie jest zbyt legalna w PL, dla informacji) nic nie słyszałem.
  • Poziom 11  
    Postanowiłem nie bawić się w żadne CB tylko zostałem krótkofalowcem SQ8AG pozdrawiam.