Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr subwoofera do istniejącej instalacji audio (w samochodzie)

KrzysiekSX 18 Maj 2016 12:11 579 0
 • #1
  KrzysiekSX
  Poziom 12  
  Mam pytanie z ciekawości, czysto teoretyczne o schemat/przykład jakiegoś filtra, ewentualnie konwertera sygnału który działa z jednym założeniem: na wejściu dostajemy dwa kabelki z napięciem, sygnał jest mniej więcej symetryczny - brak sygnału napięcie 6v na obu, jest sygnał to na jednym napięcie rośnie a na drugim maleje (np jeden 5v drugi 7v), tak więc sygnał właściwy to różnica między drutami, MASY BRAK. Wszystkie schematy jakie do tej pory spotkałem mają sygnał wejściowy względem jakiejś masy i elementy potrzebne do filtra filtra są podłączane do tej masy. Teoretycznie wzmacniacz operacyjny na wyjściu daje różnicę (albo funkcję róznicy) napięć między wejściami + i -, ale jak chcę zrobić filtr, to do czego podpiąć elementy podłączone do masy? A może zadziała po prostu tak, że np wejście filtra podepnę sygnał '+' a sygnał '-' będzie robił za 'ruchomą' masę?

  Skąd pomysł na taki układ? proszę bardzo:
  Mam samochód z działającą instalacją audio (Pontiac). Audio składa się z radia z wbudowanymi wzmacniaczami - 4 sztuki, najprawdopodobniej tda7360, zmostkowane. Do głosników idą 4 pary kabli, jak to w mostku w każdej parze różnica napięć, w stanie spoczynku około połowy zasilania. Do tego standardowego układu dopięty jest dodatkowy wzmacniacz do subwooferów, który to sygnał czerpie z kabli głośnikowych.
  Generalnie sam bym sobie odkodował z płytki jak to działa, ale układy scalone nie mają żadnych sensownych oznaczeń. Domyślam sie tylko że to jakieś wzmacniacze operacyjne, ale w sumie to diabli wiedzą co to. Na końcu wzmacniacz subów ma dwa zmostkowane tda7360 (dwa głośniki, dwa wzmacniacze, oba maja wejścia podłączone do jednego źródła - zapewne wyjście filtra). Filtr zaczyna się od zesumowania głosnikowych '+' razem i '-' razem wszystkich czterech kanałów przez oporniki 47k, potem na tej sumie są jakieś filtry rc i dalej wchodzimy w układ scalony. Układy sa dwa takie same, ale połączeń między nimi jest dość dużo, przejścia między warstwami, elementy częściowo smd a częściowo przewlekane, schematu brak. Rozebrać nie chcę, bo zepsuję i nie będę miał wzmacniacza :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.