Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jaki sposób agencje ochrony podłączają swoje nadajniki?

18 Maj 2016 15:53 1317 11
 • Użytkownik usunął konto  
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  krolik2 napisał:
  1. Czy dobrze rozumiem, że te nadajniki są podłączane do wyjść programowanych centrali, wobec czego zakres wysyłanych informacji jest ograniczony ilością wyjść (najwyżej mogę dokupić expander).
  W większości przypadków tak jest (a tym bardziej w przypadku indywidualnej instalacji w domu). Jednak nie jest tak dużo tych sygnałów: włamanie, uzbrojenie, może napad (jeśli jest), tak samo sabotaż. Dosyć ważnym sygnałem jest brak zasilania.
  krolik2 napisał:
  2. Czy dobrze rozumiem, że wysyłanie sygnałów do nadajnika polega na zwieraniu jego wejść do masy przez przekaźniki (chyba) narysowane na schemacie?
  Można korzystać z przekaźników, można zierać bezpośrednio wyjściami niskoprądowymi do masy. Ale tak, tak to się robi.
  krolik2 napisał:
  3. Jakie są zwyczaje w zakresie podłączania tych przekaźników? Tj. czy ja powinienem im już przygotować taką płytkę z kilkoma przekaźnikami czy to leży w gestii instalatora nadajnika agencji ochrony?
  To już indywidualnie ustalasz z AO. W mojej okolicy z przekaźników nie korzysta się, agencje korzystają z wyprowadzonych przez instalatora sygnałów. Oraz COM-a.
  Przekaźniki wykorzystuje się, gdy z jakiegoś powodu potrzebna lub pożądana jest całkowita separacja centrali od nadajnika AO.

  sanfran napisał:
  jakie jest znaczenie syglau SABOTAZ w instalacji alarmowej? Reszte w miare ogarniam.
  Na przykład otwarcie czujki w celu zneutralizowania jej działania.
 • OptexOptex
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  krolik2 napisał:
  czy w przypadku uzbrojenia alarmu nadajnik wysyła inf. o tym fakcie do agencji ochrony, a gdy zwarcie wejścia nadajnika do masy ustąpi, wysyła kolejny sygnał informujący o tym fakcie?
  Dokładnie tak. O ile centrala wysyła sygnał sygnalizacji czuwania non-stop, o tyle nadajnik wysyła dwa sygnały: "początek czuwania" i "koniec czuwania". Reszta jest wizualizowana na panelu operatora AO.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 41  
  krolik2 napisał:
  to w zasadzie można go zrobić z pominięciem centrali
  Teoretycznie tak ;-), ale nie robi się tak z wielu względów; tak ze strony agencji, jak i właściciela alarmu. Ale jest taka możliwość.
  krolik2 napisał:
  Intuicyjnie czuję, że kable powinny być poza zasięgiem rąk
  Dobrze czujesz. W normach obejmujących zasady kablowania obiektów są wytyczne "co i jak"...
  ...ale w warunkach domowych wiele razy widziałem instalację pociągniętą w sposób urągający jakimkolwiek normom. Poza tym: Twój dom - Twoja odpowiedzialność.
  Zrób tak, aby dostęp do przewodów był jak najtrudniejszy i w miarę możliwości jak najmniej widoczny.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 41  
  Bywa tak, że agencje podjeżdżają na obiekt z zaprogramowanym już nadajnikiem w którym na napad przeznaczone jest jedno wejście. A łączenie kilku obwodów w jeden niekoniecznie przynosi dobre rezultaty. Bywa, że AO nie zgadzają się na podłączenia innych urządzeń niż centrale alarmowe - pomysłowość użytkowników jest niezmierzona. Poza tym - powinno Ci wystarczyć wejść w centrali (chyba, że tych przycisków będziesz miał nie wiadomo ile).
  Radiolinia: poważne urządzenia mają kontrolki na pilotach, które sygnalizują ich zadziałanie, sam odbiornik ma wyjście sygnalizujące niski poziom baterii w pilocie, poza tym pilota możesz trzymać w kieszeni i niepostrzeżenie go uruchomić zamiast szukać przycisku pod blatem biurka...
  krolik2 napisał:
  oszczędzam wyjście w centrali, które mogę spożytkować na inny sygnał
  nie pisałeś na początku o ekspanderze? w razie braku wyjść?
  Zrobisz oczywiście jak chcesz, jednak sprzed ogólnym podłączeniem/oprogramowaniem centrali skonsultuj to z agencją, żebyś nie został z przysłowiową ręką w nocniku. Aczkolwiek z mojego doświadczenia idą po linii najmniejszego oporu :-|.
 • Poziom 37  
  Witam,

  Jeśli masz Versę to możesz do niej podłączyć moduł MCU (433MHz) lub Abax (868MHz) i korzystać bezpośrednio z pilotów do antynapadu od danego systemu. Pomijasz wtedy "kablowanie" odbiornika i nie potrzebujesz dodatkowych wejść w centrali.
  Co do modułów powiadamiania: Nie można użyć modułu T1? Pewnie wszystko zależy od sposobu powiadamiania jaki wykorzystuje dana AO. Przecież przy T1 nie byłoby problemu z żadnymi informacjami z systemu do AO.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 41  
  Pewnie tak, ale dostał rozpiskę na wyjścia...


  PS. To nie był foch... ;-)
 • Użytkownik usunął konto