Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka candy go4 106 df nie wiruje

Gost12XD 18 May 2016 18:23 1695 2
e-mierniki
    Gost12XD
    Level 2  
    Witam mam problem z pralką candy go4 106 df po praniu w bębnie została woda nigdy mi się to nie zdarzyło więc chciałem żeby odwirowało ustawiłem na tryb wirowania ale bęben się nie kręcił pomyślałem że za duże obciążenie więc wyciągnąłem pranie i nastawiłem samo wirowanie żadnej reakcji słychać jak silnik daje moc wszystko niby ok ale nic nie kręci minimalny pisk nw czy tak powinno być jestem nowy i nie znam się wiec postanowiłem zwrócić się do was o pomoc jak by ktoś wiedział co i jak naprawić albo wymienić i w jakiej cenie mniej więcej to z góry Dziękuje :)
  • e-mierniki
  • Helpful post
    kudlaty1125
    Level 15  
    Jaśniej proszę.

Czy ukochana frania normalnie pierze, a tylko wirowania nie robi, czy tylko piszczy? Jeśli normalnie pracuje, to zmierz napięcie na silniku, ustaw na wirowanie i sprawdź. Jeśli będzie w miarę podobne, znaczy że to jakaś usterka mechaniczna. Najlepiej zrób to tak:

Zdejmij pokrywę, spróbuj dostać się do złącz silnika, zasil pralkę, sprawdź napięcia, jest tam dużo złączek, więc przy pomocy próbnika napięcia i miernika określ które to te właściwe.
    Następnie ściągnij pasek, możesz odkręcić silnik (może się przydać w innym projekcie), sprawdź czy to nie usterka mechaniczna ręcznie obracając bęben.

Kolejnym krokiem będzie odkręcenie górnej osłony i sprawdzenie czy tam wszystko jest ok, pewnie i tak się nie znasz więc popatrz z góry czy to ładnie wygląda (zawsze trochę doświadczenia załapiesz).

Jeśli do tego momentu dotarłeś, a problem dalej istnieje, proponuje sprawdzenie silnika. W pralkach stosowane są od wieków silniki uniwersalne, więc czym nie zasilisz i tak zakręci. Przydałoby się przynajmniej z 50V, tutaj liczę na twoją fantazję. Owszem możesz próbować z napięciem sieciowym 230v, ale to dla zaawansowanych graczy, zwarcie takiego napięcie kawałkiem drutu, małym transformatorkiem czy skręconym przewodem może powodować problemy, ja sam mając jakieś 7-8 lat kilka razy tego doświadczyłem, ale dość o mnie, wracajmy do problemu.

ODPOWIEDŹ NA TWOJE PYTANIE LENIU, BYŁ JUż TAKI TEMAT: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2094940.html

Mamy już działający silnik, dobry bęben, grzałkę, i parę zaworów w pralce. Najprostszym rozwiązaniem byłoby podłączenie silnika na krótko, jedynie czasowo zmieniając podłączenie uzwojeń. Z grzałką jest podobnie, tak samo z zaworami.

Tak więc udajemy się dalej na aliexpress, kupujemy tanią podróbkę rabesperypii, jest szajs i tandeta, ale jak dobrze poszukasz to i program gotowy na jakimś forum znajdziesz. Kupujemy też tanie przekaźniki, jest zasada, to jest dopiero prototyp więc i tak się spali, więc kup ładne przekaźniki. Przynajmniej przed uruchomieniem będziesz z siebie dumny.

Następnie łączymy wszystko, w przednim panelu robimy otwór na wyświetlacz (za 20 zł idzie kupić 16x2 z podświetlaniem) do maliny takie coś podłączyć to nie problem. Od tej pory jesteśmy z siebie dumni, że pokonaliśmy wielką korporację i sami skonstruowaliśmy coś o wiele lepszego. Ta wersja pewnie padnie w ciągu paru godzin, tygodni, ale pamiętaj to dopiero prototy, kolejne wersje twórz w oparciu o doświadczenia, i nazywaj się dumnie konstruktorem.
    Gost12XD
    Level 2  
    Dzięki Wielkie za szybką i zrozumiałą odpowiedz. Postaram się to jutro na spokojnie ogarnąć. A co do pralki normalnie wszystko chodzi jak nastawiłem tylko że bęben się nie kręci i leciutki pisk podczas gdy bęben miał się obracać nw czy to od paska czy od silnika Pozdrawiam :)