Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

kudraj7 18 Maj 2016 19:33 4629 24
  • #1 18 Maj 2016 19:33
    kudraj7
    Poziom 6  

Witam. Przedwczoraj kupiłem nowe słuchawki, mianowicie HyperX Cloud Drone i mam z nimi mały problem. Chce używać ich do mojego laptopa, który ma tylko jedno wejście, którym jest combo jack. Wejście mikrofonowo/słuchawkowe. Nie mam 2 oddzielnych wejsc do mikrofonu i do sluchawek. Kiedy podłączę owe słuchawki wszystko słyszę, lecz windows nie wykrywa mikrofonu ze słuchawek. Gdzieś na angielskim forum napisali, że trzeba wejsc w ustawienia audio realtek i zmienić jedną opcję na bodajże headset zamiast headphones, jednak sterowniki, których używam to Conexant Audio i o ile wiem nie ma do nich żadnego managera, w którym mógłbym zmienić ustawienia combo jacka. Odinstalowałem sterowniki Conexant Audio i zainstalowałem najnowsze sterowniki realtek, mając nadzieje na to, że w opcjach w managerze realtek cos naprawię. Problem w tym, że po zainstalowaniu sterowników nie mam czegoś takiego jak Realtek HD Audio Manager. Nie mam pojęcia, co mogę teraz zrobić. Dziś pożyczyłem od kolegi karte dzwiękową, którą ma pod USB by sprawdzić czy wtedy mikrofon będzie działał. Windows bez problemu wykrył i słuchawki i mikrofon. Nie chce wydawać pieniędzy na kartę dźwiękową wiedząc, że mam w laptopie combo jack, który powinien działać bez zarzutu. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

Moj laptop to Lenovo g580 z win 7 32bit

0 24
  • Pomocny post
    #2 18 Maj 2016 19:57
    adamjk
    Poziom 24  

Oczywiście typ i model laptopa pozostaje twoją słodką tajemnicą.
    Czy na pewno wcisnąłeś wtyczkę do samego końca? Mikrofon jest podłączony do ostatniego segmentu. Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

0
  • #4 19 Maj 2016 11:21
    Polon_us
    Poziom 41  

Czy, mając te słuchawki+mikrofon podłączone do laptopa, kolega sprawdził ustawienia Windows?

Panel kontrolny -> Dźwięk -> zakładka Nagrywanie -> ustawić mikrofon z tych słuchawek jako domyślny.
    Również będąc w tym oknie można użyć przyciski "Konfiguracja(?)" i przejść do okna w którym będzie wybór rodzaju podłączonego mikrofonu m.in. ów wspomniany "headset".

Nie używam Windows w wersji polskiej i być może pewne moje opisy nie będą identyczne jak jest w polskim Windows.

Dodatkowe pytanie - tak na wszelki wypadek:

kudraj7 napisał:
    Kiedy podłączę owe słuchawki wszystko słyszę

Kolega pisze o sytuacji, kiedy słuchawki i mikrofon podłączone są do jakieś sumującej sygnały przejściówki i wtyk tej przejściówki podłączany jest do laptopa?
    Czy tak?

0
  • #5 19 Maj 2016 23:42
    kudraj7
    Poziom 6  

Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

Mikrofon na screenie to mikrofon z laptopa. Mikrofonu ze słuchawek nie wykrywa.
    Wszystko słyszę na słuchawkach po tym jak podłączę słuchawki bez przejściówki do mojego wejścia combo jack w laptopie.

0
  • #6 20 Maj 2016 05:26
    Polon_us
    Poziom 41  

Tak dla uściślenia, bo pogubiłem się co nieco ...

Słuchawki mają jedną wtyczkę? Podzieloną na 4 części?
    W moim poprzednim wpisie chyba błędnie zasugerowałem się, że ten zestaw ma oddzielną wtyczkę na mikrofon i słuchawki, heh ... Mea culpa :(

Mimo, że w liście urządzeń nie widać mikrofonu ze słuchawek, czy kolega użył klawisz "Konfiguruj"?
    Proszę go użyć dla widocznego na liście mikrofonu. Oczywiście słuchawki podłączone w tym momencie.

Tam kolega znajdzie opcję przełączenia na "headset". Być może po tej zmianie mikrofon słuchawek ukaże się na liście urządzeń.

0
  • #8 20 Maj 2016 16:45
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, pisząc mój uprzedni wpis sugerowałem się tym, co widziałem na swoim laptopie - zdjęcie poniżej;

Czy tego programu Realtek kolega dotąd nie znalazł?
    Jego ikona umieszczana jest w panelu kontrolnym. Jest w tym programie opcja, z którą wiązałbym pewne nadzieje.

Czy ten sterownik audio (Realtek) kolega zainstalował z strony Lenovo?
    Czy w Menedżerze Urządzeń nie ma żadnych nieprawidłowości?
    W szczególności urządzenie audio?

0
  • #9 20 Maj 2016 23:02
    kudraj7
    Poziom 6  

Nie znalazłem programu Realtek. Sterowniki audio realtek pobrałem ze strony lenovo. Probowalem również sterowników z oficjalnej strony realteka i nic to nie zmieniło. Menedżer urządzeń wygląda w porzadku
    Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

0
  • #10 21 Maj 2016 08:11
    Polon_us
    Poziom 41  

kudraj7 napisał:
    Menedżer urządzeń wygląda w porzadku

Hmm, tego bym nie powiedział. Pokazuje on dwa oczywiste błędy (żółty trójkąt) i dwa mniej oczywiste.
    Jeden oczywisty błąd związany jest z kartą sieciową i bardzo wątpliwe jest, aby miał efekt na problem z mikrofonem
    Drugi oczywisty problem - "Nieznane urządzenie" wymaga sprawdzenia - może to być coś związane z urządzeniami audio laptopa.

Mniej oczywiste błędy:

1 - w kontrolerze dźwięku nie widać sterowników audio powiązanych z kartą graficzną laptopa. W laptopach wyposażonych w HDMI powinno być ich 5 lub 6 w tym folderze.
    Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz, po podłączeniu HDMI do laptopa nie byłoby dźwięku w telewizorze.
    2 - najbardziej istotny problem, choć mało widoczny. Linia "urządzenie zgodne z standardem High Definition Audio" nie powinna tak wyglądać.
    W tej linii w zależności od zainstalowanego sterownika powinna byc linia "Realtek (lub Conexant) High Definition Audio.
    Brak jakiegoś konkretnego sterownika oznacza, że laptop wykorzystuje podstawowy (generic) sterownik audio Windows, który z natury rzeczy jest bardzo ograniczony, tylko podstawowe funkcje.

Reasumując, kolega musi doprowadzić laptop do porządku. Jeżeli laptop oryginalnie miał sterowniki Conexant, to prosze je zainstalować z powrotem.
    Jeżeli po tej operacji nadal będzie występowała linia "Nieznane urządzenie" to proszę sprawdzić identyfikator tego urządzenia i zainstalować odpowiedni sterownik z strony Lenovo.

Po zainstalowaniu tych sterowników proszę pokazać Menedżer Urządzeń ponownie.
    I wtedy dopiero (brak błędów w Menedżerze) będzie można skupić sie na problemie tego mikrofonu.

Kolega mógłby rozważyć użycie funkcji "Przywracanie systemu" o ile instalacja tych sterowników była niedawno i żadne inne poważne zmiany nie były dokonywane w międzyczasie w laptopie.

I na koniec pytania;
    Czy kolega w ogóle testował mikrofon tych słuchawek?
    Przed i po instalacji sterowników Realtek?
    Czy tylko skupił sie na problemie "nie pokazywania" się owego mikrofonu w ustawieniach Windows?
    Później wyjaśnię dlaczego pytam o to. Oczekuję precyzyjnych odpowiedzi :)

0
  • #11 21 Maj 2016 09:34
    xCandy
    Poziom 15  

Radziłbym zainstalować sterowniki Realtek odpowiednie do laptopa kolegi, zależy to też od karty dźwiękowej jaka jest jeżeli jest Realtek to jak najbardziej zalecam zainstalować.. Ja mam w laptopie specjalne tylko jedno wejście na słuchawki i podłączyłem takie z mikrofonem i wszystko działa ;:)

0
  • #12 21 Maj 2016 11:56
    kudraj7
    Poziom 6  

Polon_us napisał:
    1 - w kontrolerze dźwięku nie widać sterowników audio powiązanych z kartą graficzną laptopa. W laptopach wyposażonych w HDMI powinno być ich 5 lub 6 w tym folderze.
    Nie zdziwiłbym się, gdyby teraz, po podłączeniu HDMI do laptopa nie byłoby dźwięku w telewizorze.

Laptop nieraz podłączany był do telewizora za pomocą kabla HDMI i wszystko działało jak należy.

Polon_us napisał:
    2 - najbardziej istotny problem, choć mało widoczny. Linia "urządzenie zgodne z standardem High Definition Audio" nie powinna tak wyglądać.
    W tej linii w zależności od zainstalowanego sterownika powinna byc linia "Realtek (lub Conexant) High Definition Audio.
    Brak jakiegoś konkretnego sterownika oznacza, że laptop wykorzystuje podstawowy (generic) sterownik audio Windows, który z natury rzeczy jest bardzo ograniczony, tylko podstawowe funkcje.

Zainstalowałem sterowniki Conexant spowrotem i nazwa wygląda teraz tak jak napisałeś "Conexant SmartAudio HD"
    Wrzucam pare screenów po zainstalowaniu sterowników z podłączonymi pod laptopa słuchawkami przez combo jack.

Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek Lenovo g580 combo jack nie wykrywa mikrofonu od słuchawek

Polon_us napisał:
    Czy kolega w ogóle testował mikrofon tych słuchawek?

Tak. Pożyczyłem od kolegi kartę dzwiękową pod USB, podłączyłem ją pod mojego laptopa, podłączyłem do niego słuchawki (przez przejściówke z 1 kabla na 2 - sluchawki i mikrofon) i wszystko działało jak należy. Sprawdzane były one na sterownikach realtek jak i conexant

0
  • #13 21 Maj 2016 12:21
    Polon_us
    Poziom 41  

kudraj7 napisał:
    Tak. Pożyczyłem od kolegi kartę dzwiękową pod USB, podłączyłem ją pod mojego laptopa, podłączyłem ...

Niejasno zadałem te pytanie :(

Powinno ono brzmieć - Czy, niezależnie od braku komunikatu o podłączeniu mikrofonu, kolega sprawdził ten mikrofon mając słuchawki podłączone bezpośrednio do laptopa?

Jeśliby byłaby jakaś reakcja, dla pewności proszę tymczasowo zasłonić (zakleić?) mikrofon wbudowany w laptopa.

Proszę to zrobić teraz. Interesuje mnie to.

P.S.
    1 - Kolega sprawdził te "nieznane urządzenie" ?
    2 - Czy w panelu kontrolnym pojawiła się ikona tego "Conexant Audio Manager"?

0
  • #14 21 Maj 2016 12:35
    kudraj7
    Poziom 6  

Polon_us napisał:
    Czy, niezależnie od braku komunikatu o podłączeniu mikrofonu, kolega sprawdził ten mikrofon mając słuchawki podłączone bezpośrednio do laptopa?

Tak. Mam pewność, że jest to mikrofon, który jest wbudowany w laptopie. Po puknięciu w biurko/laptop wskaźnik głośności mikrofonu skacze do góry. Mówiąc do mikrofonu w słuchawkach nic nie łapie.
    Polon_us napisał:
    1 - Kolega sprawdził te "nieznane urządzenie" ?

W jaki sposób mam je sprawdzić? Odłączyłem wszystkie możliwe urządzenia od laptopa a "Nieznane urządzenie" nadal było widoczne po odświeżeniu.
    W Panelu kontrolnym bez zmian, nic nowego się nie pojawiło

0
  • #15 21 Maj 2016 12:53
    Polon_us
    Poziom 41  

kudraj7 napisał:
    W jaki sposób mam je sprawdzić? Odłączyłem wszystkie możliwe urządzenia od laptopa a "Nieznane urządzenie" nadal było widoczne po odświeżeniu.

heh ... no tak ...

Mając otwarty Menedżer Urządzeń - kliknąć na te "Nieznane urządzenie" -> PPM (prawy przycisk myszy) Właściwości
    -> zakładka Szczegóły -> z rozwijalnego menu wybrać Sprzęt IDs -> powinno pokazać sie coś w tym rodzaju-> HID\VID_413C&PID_2003&REV_0307 <- to jest tylko przykład

Przekopiować to do Google i zobaczyć co wyszukiwarka "wypluje". Wolę mieć pewność, że nic związanego z audio. Może to być zwykły czytnik kart.

0
  • #16 21 Maj 2016 13:02
    kudraj7
    Poziom 6  

Wyszukałem, że jest to sterownik od Lenovo Energy Management. Zainstalowałem go i nie mam już żadnych "żołtych trójkącików"

0
  • #17 21 Maj 2016 15:48
    Polon_us
    Poziom 41  

Mam mały kłopot. Żaden z dostępnych mi komputerów ( a jest ich trochę) nie używa sterownika Conexant :(
    Także, rozejrzę się trochę na Internecie, a w międzyczasie niech kolega spróbuje co następuje :)))

Mając owe słuchawki włączone bezpośrednio do laptopa;

Panel kontrolny -> Rozwiązywanie problemów(?) -> Sprzęt i dźwięk -> Problemy z nagrywaniem -> i dalej zgodnie z komunikatami na ekranie

Nie mam polskiego Windows także powyższe opisy mogą co nieco różnić się od tego, co faktycznie jest w polskim Windows.

Proszę donieść o rezultatach, jakkolwiek by one nie były.

0
  • #19 21 Maj 2016 21:33
    adamjk
    Poziom 24  

Mam jeszcze raz pytanie, jaki to typ? Ale dokładnie, a nie Lenovo G580 Windows 7 32-bit. Na stronie Lenovo są dwa różne modele G580 (2689, 20157) - Realtek i drugi G580 (2189, 20150) - Conexant. Wnioski chyba oczywiste. Drugie pytanie, rozkład wyprowadzeń na wtyczce 4-pinowej. Wbrew temu, co podałem, możliwe są 2 warianty, zamienione mogą być MIC i GND. Najprostszy omomierz i po 5 minutach wszystko jest jasne. I na koniec trzecie pytanie, czy to tak trudno uruchomić jakiś LiveCD z Ubuntu, Mintem itp. i sprawdzić działanie karty dźwiękowej.

@xCandy, radzę się zastanowić na przyszłość. Idź na całość, poradź "Zmień laptopa".

0
  • #20 21 Maj 2016 22:03
    xCandy
    Poziom 15  

Jeżeli karta dźwiękowa jest niedopasowana do sterowników to ja tylko mogę się śmiać i nic więcej...

@AdamJK napisałeś, że są dwa różne modele więc Autor powinien napisać dokładnie ;) więc tu nie moja wina ,bo taka prawda, że powinien zmienić Kartę dźwiękową bo napisałem to z sarkazmem bo wiem przecież, że nie podał dokładnie i nie wiadomo jakie potrzebował sterowniki ja i tak wiem, że RealteK to sterowniki odpowiednie dla niego bo samo to że High Definition to jest już od Realtek a nie od Conexanta ;)

0
  • #21 22 Maj 2016 04:31
    Polon_us
    Poziom 41  

@adamjk

- podzielam opinię, co do xCandy. Można to tylko krótko określić stwierdzeniem, że "medycyna notuje takie przypadki". Kwestia zmiany karty dźwiękowej po prostu zwaliła mnie z nóg, heh ..

- nie jestem przekonany co do kwestii położenia GND i MIC w wpisie kolegi. Autor tematu wyraźnie pisze, że nie ma żadnych kłopotów z dźwiękiem w podłączonych słuchawkach.
    Gdyby masa była na innym miejscu, to nie miałby tego dźwięku w ogóle lub byłby on bardzo zniekształcony.

@kudraj7 - zaczynam powoli wyczerpywać się w pomysłach.

- proszę upewnić się, czy w panelu kontrolnym lub liście zainstalowanych programów w laptopie nie pojawiło się coś o nazwie "SmartAudio".
    I ewentualnie przeszukać komputer, czy ma coś o tej nazwie.
    Jest to program który umożliwia zmianę ustawień urządzeń audio które kontrolowane są przez sterowniki Conexant.
    Powinien on zainstalowac się w trakcie instalowania sterownika. Z tego co widzę na Internecie, są tam opcje dla słuchawek z wbudowanym mikrofonem.

- proszę również sprawdzić - mając podłączone słuchawki -> Panel kontrolny -> Dźwięk -> teraz naprowadzić mysz na puste miejsce w obrębie tego okna -> PPM -> w menu które pokaże się, zaznaczyć (o ile nie są zaznaczone) opcje "Pokaż ukryte urządzenia" oraz "Pokaż wyłączone (zablokowane?) urządzenia". Po tej operacji re-start laptopa jest wskazany

0
  • #22 23 Maj 2016 15:24
    kudraj7
    Poziom 6  

Polon_us napisał:
    proszę upewnić się, czy w panelu kontrolnym lub liście zainstalowanych programów w laptopie nie pojawiło się coś o nazwie "SmartAudio"

W Panelu sterowania nic takiego nie ma, na komputerze też niczego takiego nie znalazłem
    Polon_us napisał:
    w menu które pokaże się, zaznaczyć (o ile nie są zaznaczone) opcje "Pokaż ukryte urządzenia" oraz "Pokaż wyłączone (zablokowane?) urządzenia"

Od początku miałem te obie opcje zaznaczone. Nadal nic.. :/

Dodano po 31 [minuty]:

@xCandy dokładny model mojego Lenovo G580 to 20150. Mam zainstalowane sterowniki Conexant

0
  • #23 23 Maj 2016 18:31
    Polon_us
    Poziom 41  

Heh, proszę sprawdzić komputer na obecność pliku SmAudio.exe

0