Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopuszczalne granice napięć dla zasilacza 5V?

inqubi69 18 Maj 2016 21:23 3141 49
  • #1 18 Maj 2016 21:23
    inqubi69
    Poziom 9  

Witam
    Kupiłem w Chinach zasilacz, dziś przyszedł, i zmierzyłem napięcie na wtyczce tego ustrojstwa niczym nieobciążonego, i pokazało 5,46V. Czy to nie jest ciut za dużo...? Czy można pod niego podpiąć bezpiecznie każde urządzenie zasilane znamionowym napięciem 5V, bez obawy o uszkodzenie urządzenia? (Nie przekraczając max obciążenia zasilacza). Czy może są jakieś typy urządzeń/układów którym zaszkodzi nawet tak małe przekroczenie wartości nominalnej?
    Dmucham na zimne, chcę mieć jakąś pewność co do tego...

0 29
  • Pomocny post
    #2 18 Maj 2016 21:37
    krychu0505
    Poziom 20  

Według mnie nie ma się czym przejmować. Nieobciążony zasilacz ma zazwyczaj to do siebie że jego napięcie jest wtedy wyższe. Ogólnie istnieje też tolerancja dla napięcia 5V np. w zasilaczu ATX jest to +-5% czyli 4,75V - 5,25V. Na pewno po podłączeniu obciążenia chociaż minimalnego napięcie powinno mieścić się w tych granicach ;)

1
  • #3 18 Maj 2016 21:38
    kassans
    Poziom 31  

Zazwyczaj dany układ ma w datasheecie podany zakres napięć jakie są dopuszczalne. Podłącz jakiś wentylator od komputera lub jakąś diodę z rezystorem i wtedy zmierz napięcie.

0
  • #4 18 Maj 2016 21:39
    Xantix
    Poziom 40  

inqubi69 napisał:
    Czy można pod niego podpiąć bezpiecznie każde urządzenie zasilane znamionowym napięciem 5V, bez obawy o uszkodzenie urządzenia?

To zależy jaką tolerancję wartości napięć zasilania ma to urządzenie.
    Zasilacz w stanie jałowym (nieobciążony) będzie miał napięcie nieco wyższe - pod obciążeniem będzie ono na pewno trochę niższe. A 5 V to napięcie podane dla obciążenia znamionowym prądem. Więc musisz obciążyć zasilacz prądem takim jaki jest na tabliczce znamionowej i dopiero mierzyć jego napięcie.
    I ważne jaki to zasilacz? Stabilizowany czy niestabilizowany, impulsowy czy liniowy?

0
  • #5 19 Maj 2016 01:09
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Dobry firmowy zasilacz ma 5V i nie ma znaczenia czy będzie obciążony czy nie. Nie wszystkie urządzenia pobierają prąd maksymalny.

Po co takie zasilacze kupować w chinach?

Wystarczy go rozkręcić a zapewne będzie zrobiony na trzech tranzystorach a to będą większe obawy na przyszłość o uszkodzenie urządzenia.

0
  • #6 19 Maj 2016 03:52
    rafbid
    Poziom 32  

inqubi69 napisał:
    Czy można pod niego podpiąć bezpiecznie każde urządzenie zasilane znamionowym napięciem 5V
    To urządzenie jest zasilane czy występuje w nim układ ładowania a może ładowanie przez USB?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Maj 2016 06:38
    Artur k.
    Admin grupy audio

inqubi69 napisał:
    Kupiłem w Chinach zasilacz, dziś przyszedł, i zmierzyłem napięcie na wtyczce tego ustrojstwa niczym nieobciążonego, i pokazało 5,46V. Czy to nie jest ciut za dużo...?

To jest raptem niecałe 10% różnicy, o tym czy nie zaszkodzi dowiesz się ze specyfikacji urządzenia które chcesz tym zasilaczem zasilić. To po pierwsze.
    Po drugie - nie mierzy się napięcia nieobciążonego zasilacza (zwłaszcza impulsowego) - zawsze będzie nieco inne niż nominalne.
    Po trzecie - weź miernik innego typu i zmierz ponownie. Założę się, że wynik pomiaru będzie inny - miernik też ma swoją dokładność.

inqubi69 napisał:
    Dmucham na zimne, chcę mieć jakąś pewność co do tego...

Jeśli chcesz mieć 100% pewność, używaj dedykowanych zasilaczy.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Maj 2016 07:23
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Uroki chińskiej techniki :-) Ja bym się bardziej zdziwił gdy przy obciążeniu napięcie spadnie do 4V. Większość urządzeń toleruje zwyżki napięć ale nie zawsze tolerują spadki.

0
  • #9 19 Maj 2016 16:08
    inqubi69
    Poziom 9  

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, nie spodziewałem się tylu.

To jest zasilacz impulsowy pewno stabilizowany. Dołączam fotki od producenta/sprzedawcy, niewiele widać ale fachowe oko dostrzeże więcej niż moje... Zasilacz ma 10A, kupiłem go w celu zasilania 10 portowego huba usb 3.0. (Mam 2 huby usb 10 portowe) A w Chinach ($14), bo tu takiego nie dostanę. A nawet jakby to kosztowałby jakieś chore pieniądze i byłby też z Chin :> zapewne...
    Celowo taki duży zasilacz, bo zdarzy się, że ktoś w domu podłączy tam, zapewne, nawet tablet do ładowania... A zwykle to są nim zasilane 2,5" dyski twarde, ale też i inne urządzenia usb mogą być tam wpinane...
    Na razie nie będę mierzyć go pod pełnym obciążeniem bo nie mam takiego rezystora obciążającego (mam kilka rezystorów usb, w sumie 2x 1A/2A pasywne + regulowany 150mA...3A elektroniczny = razem 7A max). No i jeszcze musiałbym zlutować przejściówkę DC5.5/2.1 F => USB AF. (Resztę potrzebnych kabli usb do takiego pomiaru to już mam).

Kilka lat temu spaliłem przez nieuwagę 2 dyski usb 2.5". Podłączyłem pod stację dokującą Toshiba nie ten zasilacz co trzeba (identyczne wtyki) 12V zamiast 5V. Potem koszt odzyskiwania danych z jednego tylko dysku był makabryczny (2gi dysk był tak zniszczony że nawet fachowcy się poddali). Co najśmieszniejsze, to ta stacja dokująca przeżyła i jeszcze długo działała sprawnie... :> Jasne że niecałe 5.5V a 12V to nie ma porównania, tak tylko mi się przypomniało dlaczego jestem ostrożny od tego czasu. ;)

0
  • #10 19 Maj 2016 16:21
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 19 Maj 2016 16:37
    rafbid
    Poziom 32  

Z tego co wiem jeśli chodzi o urządzenia ładowane przez standardowe gniazdo USB dopuszcza się maksymalne napięcie 6 V.

Moderowany przez trymer01:

Standart USB wyraźnie mówi o napięciu 5V ±5% czyli 4,75÷5,25V.
    Prosimy o lepsze porady.

1
  • #12 19 Maj 2016 18:33
    Artur k.
    Admin grupy audio

inqubi69 napisał:
    Na razie nie będę mierzyć go pod pełnym obciążeniem bo nie mam takiego rezystora obciążającego (mam kilka rezystorów usb, w sumie 2x 1A/2A pasywne + regulowany 150mA...3A elektroniczny = razem 7A max). No i jeszcze musiałbym zlutować przejściówkę DC5.5/2.1 F => USB AF. (Resztę potrzebnych kabli usb do takiego pomiaru to już mam).

Nie musisz mieć pełnego obciążenia, nie robisz przecież testów obciążeniowych zasilacza.
    Zmierz pod jakimkolwiek sensownym obciążeniem - 500mA powinno wystarczyć.
    Zasilacze impulsowe mogą pracować niestabilnie przy braku obciążenia, choć wszystko wskazuje na to że Twój zachowuje się całkiem przyzwoicie.

0
  • #13 19 Maj 2016 19:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    To jest zasilacz impulsowy pewno stabilizowany. Dołączam fotki od producenta/sprzedawcy, niewiele widać ale fachowe oko dostrzeże więcej niż moje... Zasilacz ma 10A, kupiłem go w celu zasilania 10 portowego huba usb 3.0. (Mam 2 huby usb 10 portowe) A w Chinach ($14), bo tu takiego nie dostanę. A nawet jakby to kosztowałby jakieś chore pieniądze i byłby też z Chin :> zapewne...
    Celowo taki duży zasilacz, bo zdarzy się, że ktoś w domu podłączy tam, zapewne, nawet tablet do ładowania... A zwykle to są nim zasilane 2,5" dyski twarde, ale też i inne urządzenia usb mogą być tam wpinane...
    Niby lepiej mieć więcej niż mniej, ale jak chcesz podłączać wiele urządzeń do tego zasilacza to musisz zrobić solidną instalację albo dodatkowe zabezpiweczenia. Często obwody niskonapięciowe łączy sie byle czym i nikt sie nie przejmuje "bo to nie 230V", ale 5V 10A też może narobić problemów, przykładowo jeśli podłączysz jakieś urządzenie skrętką UTP długoścui 4m i na końcu zdarzy się zwarcie, prad zwarcia bedzie za mały żeby zadziałało zabezpieczenie w zasilaczu, a wystarczający żeby spalić przewód (a moze nie tylko przewód).

Jakości zasilacza nie ocenisz po tym jakie daje napięcie, spotkałem sie z zasilaczami które miały wszystko ok, a kilku miesiącach pracy, kiedy nikt sie nie spodziewał zasilacz sie zepsuł tak że napięcie wzrosło dwukrotnie paląc podłaczone uządzenia, później stosowałem zabezpieczenia typu "crowbar". Problem rozwiazany, kłopot w tym że takie problemy rozwiązujemy zawsze po fakcie, kiedy już są straty.

0
  • #14 19 Maj 2016 23:06
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Kondensator główny 120uF i to małe coś ma dostarczyć 10A ?? No ja bym się bał pociągnąć z niego 4A a co dopiero więcej. Swego czasu dla jednej z firm w kraju zaprojektowałem zasilacz impulsowy z szeregiem zabezpieczeń. Parametry 5V regulowane w granicach 5% potencjometrem wieloobrotowymstabilne z tolerancją utrzymania dokładności 0.001V przez 1000h ( cykl pomiarowy ), moc 80A, zabezpieczenie przeciążeniowe 2% przez czas 30minut, 10% przez czas 5minut, zwarciowe natychmiastowe do resetu zasilania. Dodatkowo zabezpieczenia przed stanami nieustalonymi i kilka innych. Przewidziana była niemalże każda usterka zasilacza która mogła by doprowadzić do usterki urządzenia zasilanego. Miałem wtedy 19lat jak dobrze pamiętam.

Układy typu CROWBAR w latach 70 i 80 były głownie stosowane w tyrystorowych regulatorach wysokiego jak niskiego napięcia. Swoją niezawodnością działania i wysoką kulturą stabilności jak i regulacji napięcia CROWBAR'Y stały się niemalże legendarne. W zabezpieczeniach przeciwzwarciowych i przeciążeniowych zasilaczy stosowało się swego czasu układy tyrystorowe potocznie zwane CROWBAR. Działały one do skasowania ręcznie, zdalnie lub do wymiany bezpiecznika jeśli konstrukcja taki stan wymuszała. Takie tyrystorowe zabezpieczenie jest bardzo dobre i z zasady zalecane przez konstruktorów jeszcze w latach 90. Dziś pomimo sławy i zapomnienia raczej nieeleganckie, jednak nadal stosowane i godne polecenia.

0
  • #15 20 Maj 2016 07:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

cooltygrysek napisał:
    Kondensator główny 120uF i to małe coś ma dostarczyć 10A ??

A dlaczego miałoby nie dostarczyć 10A? Co ma wspólnego kondensator po stronie sieci z wydajnością prądową po stronie niskiego napięcia?
    Przecież ten zasilacz ma tylko 50W, niech z sieci pobierze 60W to jaki masz prąd po stronie 230V? Niecałe 300mA! Po co Ci tu większy kondensator?
    Są zasilacze w topologii Flyback, które mają znacznie większe moce i znacznie mniejsze pojemności filtrujące po stronie sieci.

Bajki opowiadasz Kolego i tyle.

0
  • #16 20 Maj 2016 08:02
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Artur nie mów o topologii bo tak się składa że zajmuje się projektowaniem całej gamy zasilaczy i falowników dużej mocy. Nie ważne jest jakie napięcie wyjściowe i topologia ale z doświadczenia zawodowego wiem ze przy prądach 10A powinien być co najmniej 180uF. To socjalne minimum. Chodzi o zjawisko nasycania się rdzenia, powodujące spadek napięcia wyjściowego, następnie zmiany częstotliwości generatora w celu utrzymania napięcia. Znając chińską technikę masowego nawijania transformatorów impulsowych takie działanie na skraju niestabilności będzie powodowało chwilowe wzrosty napięcia wyjściowego ponad normę. Łatwo obliczyć ze przy takim prądzie wyjściowym zapasu pojemności jest niewiele. Do tego są wzory obliczeń ale łatwo to sprawdzić w prosty sposób wyłączając zasilanie sieciowe i liczenie czasu w ( ms ) zasilacz utrzyma napięcie przy pełnej mocy a ile przy 80%. Kto konstruował zasilacze impulsowe lub nawijał czy przewijał trafa wie o czym mówię. Po za tym kondensator QINFEN który o ile dobrze pamiętam znajduje się na liście BAD CAP uzupełnianej przez lata.

0
  • #17 20 Maj 2016 08:57
    kazikszach
    Poziom 33  

cooltygrysek napisał:
    Kondensator główny 120uF i to małe coś ma dostarczyć 10A

Przez lata w telewizorach crt stosowano kondensator główny 100µF i moce pobierane przez te telewizory były większe od mocy tego zasilacza i działało to prawidłowo, więc ten zarzut do tego zasilacza jest nie na miejscu.

1
  • #18 20 Maj 2016 13:00
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Artur nie mów o topologii bo tak się składa że zajmuje się projektowaniem całej gamy zasilaczy i falowników dużej mocy. Nie ważne jest jakie napięcie wyjściowe i topologia ale z doświadczenia zawodowego wiem ze przy prądach 10A powinien być co najmniej 180uF.

1.Z doświadczenia zawodowago powinieneś wiedzieć, że przy dobieraniu kondensatora na wejściu, nie ważny jest prąd wyjściowy, tylko moc wyjściowa.
    2.Z doświadczenia zawodowego powinieneś umieć policzyć tętnienia na tym kondensatorze będzie <20V, w stosunku do 320V to jest mało.
    3.Z doświadczenia zawodowago powinieneś wiedzieć, że nadmierne zwiekszanie pojemności pogarsza współczynnik mocy i powoduje większe problemy z prądem rozruchowym przy starcie.

Cytat:
    Chodzi o zjawisko nasycania się rdzenia...
    ciekawa teoria, spróbuj skonfrontować ją z tym co piszą w podręcznikach.

Cytat:
    ... powodujące spadek napięcia wyjściowego, następnie zmiany częstotliwości generatora w celu utrzymania napięcia.
    Większość zasiaczy pracuje ze stałą częstotliwością wyznaczoną przez kontroler PWM, wiec częstotliwość nie ma jak sie zmieniać chyba że nie odróżniasz wypełnienia od częstotliwości, wypełnienie się zmienia i powinno sie zmieniać.

0
  • #19 20 Maj 2016 16:36
    Artur k.
    Admin grupy audio

cooltygrysek napisał:
    łatwo to sprawdzić w prosty sposób wyłączając zasilanie sieciowe i liczenie czasu w ( ms ) zasilacz utrzyma napięcie przy pełnej mocy a ile przy 80%.

Bzdura totalna, napięcie na wyjściu utrzyma się tak długo, jak długo po odłączeniu od sieci, zasilanie będzie miał kontroler PWM, a ten często zasilany jest z osobnego prostownika i ma osobny filtr. Ponadto wiele przetwornic pracuje na układach typu TOP i podobnych, które są kontrolerem PWM ze zintegrowanym kluczem, takie układy mają zwykle wyprowadzenie kontrolne na które podaje się napięcie sieci (oczywiście nie wprost) właśnie po to, by układ wyłączył kluczowanie po odłączeniu od sieci.
    Bardzo często równolegle z kondensatorem sieciowym włączone są rezystory które go rozładują właśnie dlatego, że sam kondensator jest w stanie utrzymać ładunek jeszcze długo po odłączeniu zasilacza od sieci.
    Czas działania zasilacza po odłączeniu od sieci zależy tak naprawdę tylko od tego jak długo ładunek są w stanie utrzymać kondensatory filtrujące po stronie wtórnej, a te zwykle nie mają zbyt wielkich pojemności dlatego że ze względu na częstotliwość pracy zasilacza, nie ma takiej potrzeby.
    To, że zasilacz przestanie działać prawie natychmiast po odłączeniu od sieci (zwłaszcza przy pełnym obciążeniu) kompletnie nic nie znaczy.

Resztę Twoich teorii już wyprostował Kolega jarek_lnx więc nie widzę potrzeby się do nich odnosić.

0
  • #20 20 Maj 2016 18:14
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Jesteś tego pewien co piszesz ? Prostownik jest jeden z kondensatorem głównym i jak widać piszesz totalne farmazony. Mostek, kondensator, rezystor i znów kondensator a te bezpośrednie to zazwyczaj kontrola napięcia i przebiegu taktującego z sieci 230V. Rezystory do rozładowania kondensatora głównego dodaje się po to by generator nie pracował przy zbyt niskim napięciu co grozi zatrzaśnięciu się kluczy kontrolera. Widzę ze macie swoje teorie a życie zawodowe przy projektowaniu zasilaczy uczy co innego. Co do kondensatorów po stronie wtórnej toś się pomylił. Weź sobie na stół dowolny zasilacz z laptopa i zobacz co dłużej trzyma napięcie. Bo głupoty piszesz jakich mało. Chociażby taki fakt że każdy zasilacz tego typu powinien pracować i poprawnie wystartować już przy napięciu 80V i takie są dyrektywy UNI.

Jarek inx to co piszą w podręcznikach to zazwyczaj teorie szyte grubą matematyką. Spróbuj sobie zbudować trafo ze szczeliną od podstaw wyliczeniami to zobaczymy jak będzie piszczało. Wiem coś o tym.
    Jesteś pewny ze większość pracuje ze stałą częstotliwością ? Bo ja wiem że mniejszość. Ciekaw jestem jak taki zasilacz według ciebie utrzyma napięcie przy max obciążeniu. Są dwie metody.

Post był raportowany.
    Niestety, doświadczenia kolegi wyglądają na zbyt wąskie a przenosząc je na całość tematu przetwornic generalizuje kolega w sposób nieuprawniony.

0
  • #21 20 Maj 2016 18:30
    Artur k.
    Admin grupy audio

cooltygrysek napisał:
    Jesteś tego pewien co piszesz ? Prostownik jest jeden z kondensatorem głównym i jak widać piszesz totalne farmazony.

To Ty sobie może najpierw zobacz jak inni robią przetwornice, zanim będziesz kontynuował projektowanie własnych. ;)

cooltygrysek napisał:
    Weź sobie na stół dowolny zasilacz z laptopa i zobacz co dłużej trzyma napięcie.

Sam weź i zmierz, bo jak widzę nigdy tego nie robiłeś, a tylko teoretyzujesz. Tylko najpierw wylutuj rezystory rozładowujące kondensator po stronie pierwotnej.

cooltygrysek napisał:
    Chociażby taki fakt że każdy zasilacz tego typu powinien pracować i poprawnie wystartować już przy napięciu 80V i takie są dyrektywy UNI.

80V AC, co daje 112V na kondensatorze. I to jest absolutne minimum napięcia. A widziałeś jak są zbudowane zasilacze ATX? Tam masz taki przełącznik i ten zasilacz nie będzie działał od 80VAC jeśli przełącznik ustawiony jest na 230V. Zastanów się dlaczego.

cooltygrysek napisał:
    Jesteś pewny ze większość pracuje ze stałą częstotliwością ? Bo ja wiem że mniejszość.

Wskaż tę większość, która ma zmienną częstotliwość. Podaj przykład dajmy na to 5 popularnych kontrolerów spotykanych w zasilaczach impulsowych.

0
  • #22 20 Maj 2016 18:37
    Xantix
    Poziom 40  

cooltygrysek napisał:
    Chociażby taki fakt że każdy zasilacz tego typu powinien pracować i poprawnie wystartować już przy napięciu 80V i takie są dyrektywy UNI.

Jak już to Unii i to Europejskiej.
    Chciałbym się dowiedzieć, jaka to dyrektywa nakazuje, że każdy zasilacz ma poprawnie pracować przy już napięciu 80 V? Bo ja znam inną dyrektywę zwaną Polską Normą (PN), która jest zresztą kompatybilna z Normą Europejską (EN) - ona z kolei mówi, że każde urządzenie zasilane z sieci ma pracować poprawnie w całym zakresie napięcia sieciowego. A dopuszczalna odchyłka napięcia w sieci 230 V wynosi +/- 10% (o tym stanowi inna norma). A to oznacza, że zasilacz ma funkcjonować poprawnie w zakresie napięć między 207 V a 253 V. Jak w sieci jest 80 V to znaczy, że napięcie sieciowe nie trzyma parametrów i urządzenie niejako "ma prawo" nie działać poprawnie. Zresztą zakład energetyczny jest zobowiązany dostarczać prąd o parametrach 230 V 50 Hz +/- 10% a jeśli tych parametrów nie spełnia to może liczyć się z kosztami w postaci odszkodowań dla konsumentów energii.

0
  • #23 20 Maj 2016 19:01
    Artur k.
    Admin grupy audio

Xantix napisał:
    Chciałbym się dowiedzieć, jaka to dyrektywa nakazuje, że każdy zasilacz ma poprawnie pracować przy już napięciu 80 V?

Pewnie chodzi o unifikację, ale to nie jest dyrektywa, a dobrowolne porozumienie.
    Rzeczywiście jest tak, że wiele przetwornic pracuje w zakresie napięć 80-250V, oczywiście dla wygody użytkowników - nie trzeba nic przełączać, włączamy do sieci gdziekolwiek na świecie jesteśmy i działa.
    Z tego co wiem, nie jest to żaden standard, ani norma. Po prostu tak sobie robią niektórzy producenci, bo można i jest taniej i wygodniej.

0
  • #24 20 Maj 2016 19:16
    Xantix
    Poziom 40  

Artur k. napisał:
    Rzeczywiście jest tak, że wiele przetwornic pracuje w zakresie napięć 80-250V, oczywiście dla wygody użytkowników - nie trzeba nic przełączać, włączamy do sieci gdziekolwiek na świecie jesteśmy i działa.

No tak, chodzi o różnicę napięć sieciowych w poszczególnych krajach. Teraz rozumiem.
    Jednak mimo wszystko skoro jest to:
    Artur k. napisał:
    ale to nie jest dyrektywa, a dobrowolne porozumienie.

zatem dostosowanie się do tego to tylko dobra wola producenta. I nikt nikogo nie ukarze, za to, że urządzenie dopuszczone do użytku w UE nie pracuje poprawnie przy napięciu 80 V.

0
  • #25 20 Maj 2016 19:23
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 20 Maj 2016 19:29
    Artur k.
    Admin grupy audio

Xantix napisał:
    I nikt nikogo nie ukarze, za to, że urządzenie dopuszczone do użytku w UE nie pracuje poprawnie przy napięciu 80 V.

Oczywiście że nie. Po prostu producentom łatwiej jest wykonać jeden zasilacz pracujący od 80 do 260V, niż w zależności od regionu na rynek którego przeznaczone jest urządzenie, produkować odpowiedni zasilacz (i jeszcze potem przy pakowaniu się nie pomylić).
    Często do zasilacza dodawane są wymienne wtyczki sieciowe tak by dało się go użyć w każdym regionie świata.
    Tak jest taniej i prościej, bo nie produkuje się kilku modeli zasilacza, tylko jeden. Wymienne wtyki nie mają znaczenia, bo i tak trzeba byłoby wyprodukować zasilacze z odpowiednimi wtykami.
    Jednak nie każdy zasilacz da się (lub jest sens) tak konstruować, dlatego mimo wszystko w wielu przypadkach spotyka się zasilacze z przełącznikiem 115/230V.

Wymogi UE w tej materii są tylko jedne - zasilacz ma być taki, by działał poprawnie przy napięciach sieci występujących na terenie UE, a jak producent to zrobi, to już jego sprawa. Pomijam oczywiście w tym miejscu wymagania dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej i inne przepisy, ponieważ nie o tym mowa.

0
  • #27 20 Maj 2016 20:19
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Xantix no popatrz a wiesz że w kilku dzielnicach Warszawy na które mówi się że mają czasem 4 stopień zasilania. Tak tak napięcie nie rzadko spada poniżej 190V ! Dzieje się tak dlatego ze struktura sieci jest stara, od lat niemodernizowana. Sukcesywnie się to zmienia lecz to proces powolny. Co do odszkodowań to raczej zapomnij. Po pierwsze większość sieci w Polsce posiada typ TN-C. Przebudowanie go do dyrektyw Europejskich gdzie klient miał by prawo do odszkodowań tego typu jak piszesz wymaga czasu. Jednak do tej pory wiele się zmienia lecz w wielu rejonach to raczej nie możliwe w najbliższym czasie. To są olbrzymie nakłady finansowo techniczne. Jednak w naszym kraju sieci są cały czas modernizowane.
    Artur k nie tyle dla wygody co dla bezpieczeństwa. Lecz nie będę tego tematu poruszał. bo odchodzimy od tematu. To ze producentom wygodniej stosować takie rozwiązanie to tez jest prawda.

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #28 20 Maj 2016 20:54
    Xantix
    Poziom 40  

cooltygrysek napisał:
    Xantix no popatrz a wiesz że w kilku dzielnicach Warszawy na które mówi się że mają czasem 4 stopień zasilania

4 stopnia zasilania nie może być bo stopni zasilania jest dziesięć, ale są oznaczane cyframi od 11 do 20.
    cooltygrysek napisał:
    Tak tak napięcie nie rzadko spada poniżej 190V !

Jakoś w to szczerze wątpie.
    cooltygrysek napisał:
    Co do odszkodowań to raczej zapomnij. Po pierwsze większość sieci w Polsce posiada typ TN-C.

A co ma typ sieci do odszkodowania? Kwestie odszkodowań za nieprawidłowe parametry dostarczanego prądu reguluje umowa z zakładem energetycznym i odpowiednia ustawa. A typ sieci ma znaczenie głównie do potrzeb ochrony przeciwporażeniowej. Zresztą zakład energetyczny nie musi nic zmieniać w kwestii typu sieci bo ona i tak na odcinku do przyłącza w domu jest przeważnie TN-C (choć może być też innego typu). To konsument energii elektrycznej musi wykonać u siebie rozdział przewodów PEN na osobny przewód N i PE. Zakład energetyczny nie ma nic do tego.
    cooltygrysek napisał:
    Artur k nie tyle dla wygody co dla bezpieczeństwa.

Kolego nie ma żadnej normy ani dyrektywy, która nakazywałaby takie rozwiązanie zasilaczy aby mogły pracować już od napięcia 80 V. To tylko praktyka stosowana przez producentów - w celach ekonomicznych.

1
  • #29 20 Maj 2016 22:12
    Artur k.
    Admin grupy audio

cooltygrysek napisał:
    a wiesz że w kilku dzielnicach Warszawy na które mówi się że mają czasem 4 stopień zasilania. Tak tak napięcie nie rzadko spada poniżej 190V !

W życiu, a jeśli tak to na pewno nie z powodu ZE.
    Nie pamiętam by kiedykolwiek napięcie w gniazdkach w moim domu spadło poniżej 218V, osiedle wybudowano bodajże w 1974r, instalacja oczywiście od nowości nie dotykana. Zmodernizowano jedynie rozdzielnię. Nawet u kolegi na Mokotowie gdzie jeszcze do niedawna była instalacja aluminiowa (ze 2 lata temu przeprowadzono modernizację) nigdy nie zdarzyło się by napięcie w sieci spadło poniżej normy. Jego ojciec pamięta takie momenty ale było to w czasach głębokiej komuny za niejakiego Gomułki.
    Przez ostatnie 20 lat u kolegi nie zdarzyło się by napięcie spadło poniżej normy. Nie licząc przypadków, gdy spadło do 0, bo się aluminiowy drut upalił.
    180V kiedyś zmierzyłem, owszem ale było to w latarni ulicznej, latarni jednak tak niskie napięcie nie robi większej różnicy - i tak zadziała.

cooltygrysek napisał:
    Co do odszkodowań to raczej zapomnij. Po pierwsze większość sieci w Polsce posiada typ TN-C. Przebudowanie go do dyrektyw Europejskich gdzie klient miał by prawo do odszkodowań tego typu jak piszesz wymaga czasu.

A jaki typ sieci jest w innych krajach Europy? Z tego co wiem, w większości krajów Europy jest TT, u nas też kiedyś był ale miał swoje wady, dlatego sieć przebudowano na TN.
    Jaki ma związek układ sieci z jakością energii elektrycznej? Czyżby Twoim zdaniem któryś z tych układów pogarszał jakość? Wskaż który i wyjaśnij dlaczego.

cooltygrysek napisał:
    Artur k nie tyle dla wygody co dla bezpieczeństwa. Lecz nie będę tego tematu poruszał. bo odchodzimy od tematu.

Raczej niezawodności, bo odpada czynnik omyłkowego błędnego ustawienia przełącznika wyboru napięcia sieci. Z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego.

0
  • #30 20 Maj 2016 22:46
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Xantix zaczerpnąłem to z barei bo każdy polak wie o co chodzi. No widzisz a o tych spadkach pisali mi o tym koledzy z forum już dawno temu. Sam w to nie wierzyłem dopóki koleś nie przysłał mi foty miernika przy gniazdku. Zresztą sam to widziałem bo mam tam rodzinę. Typ sieci ma wspólnego do jakości usług o które możesz się ubiegać. Jeśli sieć stara to przepisy obecne są bezradne do egzekwowania odszkodowań za straty spowodowane nie właściwym działaniem tej sieci. Swoją drogą ciekaw jestem czy kolega słyszał o kompensacji mocy biernej na podstacjach transformatorowych dla sieci TN-C-S ? potem możemy porozmawiać na temat odszkodowań czy innych roszczeń wobec dostawcy energii. Kolego drogi zajmuje się projektowaniem zasilaczy i falowników dużej mocy w siemensie mam za sobą ponad 200 projektów z czego ponad 160 jest w ciągłym zastosowaniu. Wiem lepiej jakie są przepisy w Uni i co mogę a czego nie mogę. Nie chce mi się pisać na inny temat niż o temacie autora ale zauważmy ze odbijamy od tematu i proponuje do niego powrócić lub zamknąć temat. Bo wydaje mi się że meritum sprawy zostało wyczerpane.

Dodano po 18 [minuty]:

Wskaż mi w zasilaczu przełącznik rodzaju napięcia zasilania wyprodukowany po roku 2006 to pogadamy inaczej.Za wyjątkiem chińskich. W Polsce sieć jest stale modernizowana na TN-C-S. Małe miasta i miasteczka oraz wsie TT. Piorun wie kto o tym decyduje. U mnie na Śląsku napięcie jeszcze nigdy nie spadło poniżej 219V w okresie gdy było 220V i 229V gdy zmieniono na 230V . Zazwyczaj wynosi ono 236-238V. Wiem bo mam monitor sieci.

0