Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz do kosiarki - jaki przekrój

18 Maj 2016 21:28 8085 24
  • Poziom 5  
    Witam

Mam problem z zakupem przedłużacza do kosiarki. Kupiłam kosiarkę o mocy 1400W.
    W instrukcji obsługi jest informacja, że przewody zasilające muszą być jakości nie niżej niż typ H05RN-F lub H05VV-F o przekroju minimalnym 1,5mm2 i długości nie większej niż 25m.

Problem polega na tym, że potrzebuję przedłużacz o długości 40mb. Czy jak kupię kabel np. PS-US 3x1,5mm 40m H056VV-F, to czy nie uszkodzę kosiarki?

Na Waszym forum wyczytałam, że im dłuższy kabel tym więcej traci się mocy.
    Czy w takim razie nie powinnam kupić przedłużacza o przekroju 2,5mm, a jeżeli tak to jakiego? 2x2,5 czy 3x2,5mm2?
    Tych 2x2,5 praktycznie nie mogę ngdzie znaleźć, a te 3x2,5 są kosmicznie drogie i na bębnie. Już nie wiem co z tym fantem zrobić

Dlatego każda pomoc mile widziana:)

Iwona
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 14  
    Witam 2 x 1.5 mm wystarczy, byle nie chiński pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Oznaczenie H05RN-F lub H05VV-F to przewody w izolacji gumowej, zalecane ze względu na warunki pracy (wilgoć, częste zwijanie). Przy 1400W prąd znamionowy kosiarki(bez obciążenia) to 6A, z tego można wyliczyć że na dł. 40m spadek napięcia to około 5V, w instrukcji zazwyczaj napięcie pracy podają w zakresie 230V-240V a zatem mieści się taki spadek w tej tolerancji.Nie podała pani ilości żył(modelu wtyczki) oraz czasu pracy przy jednym koszeniu, w kosiarce przy tej mocy obecnie wymagany jest dodatkowy przewód ochronny. Reasumując przedłużacz w normie H05RN-F lub H05VV-F 3x1.5mm powinien być wystarczający (budżetowy). Jeśli w przyszłości mają się pojawić inne odbiorniki o większej mocy warto zainwestować w 3x2.5mm. Należy na pewno zwrócić uwagę aby zawsze kosić przy całkowicie rozciągniętym przewodzie , bezpiecznik nie mniejszy niż 16A , wyłącznik różnicowo-prądowy 30mmA.
  • Moderator Elektrotechnika
    Manipulant5 napisał:
    Witam 2 x 1.5 mm wystarczy, byle nie chiński pozdrawiam.

A jak będzie nasza koleżanka chciała podłączyć odbiornik w 1 klasie ochrony to co ma kupić nowy . Bo ten co kolega polecił to ma tylko 2 żyły.
    Do pani Iwony.
    Gniazda tylko z bolcem ochronnym w przypadku przedłużacza.
    Taki przykładowy przedłużacz.
    https://www.tim.pl/przedluzacz-bebnowy-garant...7rn-f-3g2-5-czarny-1233124?context=e25149890e

prpd napisał:
    bezpiecznik nie mniejszy niż 16A

A po co większy?
  • Poziom 5  
    Do @prpd:
    czas pracy przy jednym koszeniu to tak około 1,5 godziny, przy mojej starej kosiarce (1000W).
    Natomiast co do przedłużacza, myślałam o czymś takim:
    http://pajm.pl/ps-us-3x1-5mm-40metrow-h05vv-f...y-pomaranczowy-acar-ps-us3x1540mp-p-1606.html
    tylko nie byłam pewna czy przy takiej długości nie powinno być 3x2,5mm, tak dla bezpieczeństwa:)

Do @Krzysztof Reszka:
    przedłużacz będzie używany wyłącznie do kosiarki. Nie przewiduję nic innego do niego podłączać.
  • Poziom 15  
    Ten ostatni model powinien być ok.
    Ja też bym brał taki 3x2,5 ale widząc cenę tego to się trochę ostudziłem....
  • Poziom 5  
    Bazic napisał:
    Ten ostatni model powinien być ok.
    Ja też bym brał taki 3x2,5 ale widząc cenę tego to się trochę ostudziłem....

Namierzyłam też taki 3x2,5
    i teraz jestem w kropce:)

Który wziąć??
  • Poziom 15  
    Ha! sam podobnego używam. kabel jest trochę grubszy niż poprzedni (gdzieś ten przewód w trzeba upchnąć) ale bęben jest wgodny
    jeśli różnica w kasie nie jest problemem - bierz ten.
  • Przedłużacze helukabelPrzedłużacze helukabel
  • Poziom 10  
    1,5 godziny to już nie tak mało, należy też doliczyć skoki prądu przy nie spodziewanych obciążeniach kosiarki.3x1.5mm teoretycznie jest wystarczający ale na pewno nie spełnia wymogów pełnego bezpieczeństwa. Ten przedłużacz bębnowy 3x2.5mm jest najbardziej odpowiedni dla pani potrzeb, dodatkowo wygoda w zwijaniu i przechowywaniu i mała różnica w cenie. Jedynie zaistnieje problem z podłączeniem,w kosiarce znajduje się gniazdo z zabezpieczeniem (wypustkami plastykowymi na wtyczkę) i nie każda wtyczka pasuje.
  • Poziom 27  
    Kolega sobie żartuje z tym kawałkiem przewodu z 2 wtyczkami ?
    Takie coś jest bardzo niebezpieczne i nie spełnia żadnych wymogów bezpieczeństwa.
  • Poziom 5  
    Bazic napisał:
    Ha! sam podobnego używam. kabel jest trochę grubszy niż poprzedni (gdzieś ten przewód w trzeba upchnąć) ale bęben jest wgodny
    jeśli różnica w kasie nie jest problemem - bierz ten.

Kolega post niżej napisał, że może wystąpić problem z podłączeniem, ale skoro go pan używa, to rozumiem, że tego problemu nie było i wszystko pasowało?
  • Poziom 10  
    Możliwe że dostanie mi się za to :-? .Mój sąsiad posiada kosiarkę 1300W i zasila ją 50m przedłużaczem "dedykowanym" podobnym do tego:

Przedłużacz kosiarkowy 1-gniazdowy z uziemieniem

Niektórzy wykorzystują również uniwersalne przedłużacze gumowe :
    Przedłużacz gumowy budowlany H07RN-F 3g2,5 40m
    ale tu może się pojawić problem z wtyczką (głębokość osadzenia) i jej podłączeniem.

Można je również kupić na znanych serwisach aukcyjnych.
  • Poziom 37  
    @Iwka13 Mamy kosiarki o tej samej mocy i używam 1,5 mm2 - czas koszenia co najmniej podobny. Do kosiarki możesz spokojnie kupić (jak dostaniesz) 2 x 1,5 mm2 - będzie lżejszy.
    Przedłużacz na bębnie jest łatwiejszy do zwijania, przechowywania. Pamiętaj tylko, że przed podłączeniem urządzenia o takim poborze prądu zapewne będziesz musiała go rozwinąć przed użyciem (ważne). Szukaj pomarańczowego, białego - nie zielonego :-)
  • Poziom 5  
    freebsd napisał:
    @Iwka13 Mamy kosiarki o tej samej mocy i używam 1,5 mm2 - czas koszenia co najmniej podobny. Do kosiarki możesz spokojnie kupić (jak dostaniesz) 2 x 1,5 mm2 - będzie lżejszy.
    Przedłużacz na bębnie jest łatwiejszy do zwijania, przechowywania. Pamiętaj tylko, że przed podłączeniem urządzenia o takim poborze prądu zapewne będziesz musiała go rozwinąć przed użyciem (ważne). Szukaj pomarańczowego, białego - nie zielonego :-)

Ok, tylko czy długość przedłużacza jest też podobna? Bo ja muszę kupić aż 40mb.
    Dlatego się zastanawiam, czy bezpieczniej nie będzie kupić ten na bębnie 3x2,5 (jak radzi @prpd).
    Koledzy wyżej pisali też o utraty mocy na takiej długości no i o samym bezpieczeństwie.

A jak to jest z poborem prądu? Czy taki przedłużacz 2x2,5 ciągnie dużo więcej niż taki 3x2,5? Jestem totalnie zielona w tych sprawach, dlatego tak się dopytuję, bo co elektryk w sklepie to inna bajka:)
  • Moderator Elektrotechnika
    Iwka13 napisał:
    Koledzy wyżej pisali też o utraty mocy na takiej długości no i o samym bezpieczeństwie.

Bo jak się kupi Chińskie byle co to on nie ma tych zakładanych 1,5 mm2 . Dlatego niektóre z nich są takie drogie, bo mają zabezpieczenia i odpowiednie przekroje. Te które ci koleżanko pokazałem spełniają te normy. Może kupisz taniej nie kwestionuję , lecz pamiętaj że przedłużacz kupujemy na lata.
    Iwka13 napisał:
    Czy taki przedłużacz 2x2,5 ciągnie dużo więcej niż taki 3x2,5?

Nic to nie ciągnie tylko 2,5 mm2 możesz bardziej go obciążać i dać na dłuższą odległość.
  • Poziom 37  
    @Iwka13 Używam z tą kosiarką również: 1,5 mm2 50m.
    Przedłużacz 3 x coś_tam bedzie bardziej uniwersalny, tak jak napisał @Krzysztof Reszka.
    Jednak coś za coś. Uniwersalny, ale cięższy. Używam przedłużaczy 3 x coś_tam, ale potrzebuje podłączyć do tego np. spawarkę transformatorową. Natomiast moja (ponieważ nie wiem czy każda) kosiarka, areator, wertukulator, glebogryzarka, prostownik samochodowy i nawet myjka ciśnieniowa (jak pamiętam) są w II klasie ochrony, czyli mogę je zasilać przedłużaczem 2 x cos_tam.

Iwka13 napisał:
    Dobrze pisali. Zobacz w tym wpisie jest link do obliczonych spadków napięcia: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/10/spadek-napiecia-w-zaleznosci-od-dugosci.html Napiszę tak: na pewno nie kupuj przedłużacza 1 mm2 - występuje chyba najczęściej w marketach. Co do spadków napięcia to czy bedzie to problemem, to zależy to np. od napięcia w gniazdkach na Twojej działce. Z kolei by zapewnić bezpieczeństwo, to należało by zaprosić elektryka, który sprawdzi przedłużacz i dobierze do niego zabezpieczenia - przydał by się wtedy wydzielony obwód do zasilania urządzeń podłączonych za pomocą przedłużacza.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    freebsd napisał:
    Co do spadków napięcia to czy bedzie to problemem, to zależy to np. od napięcia w gniazdkach na Twojej działce. Z kolei by zapewnić bezpieczeństwo, to należało by zaprosić elektryka, który sprawdzi przedłużacz i dobierze do niego zabezpieczenia - przydał by się wtedy wydzielony obwód do zasilania urządzeń podłączonych za pomocą przedłużacza.

Teren do wykoszenia to teren przy budynku mieszkalnym, więc chyba:) zbyt dużych skoków napięcia nie ma. Przynajmniej nie zauważyłam nic takiego w domu, a tych sprzętów trochę jest:)

Co do kabla - w takim razie nie ma co skąpić. Kupię ten na bębnie. Różnica w cenie niewielka, a przecież taką zabawkę nie kupuje się na rok:)

Dodano po 30 [minuty]:

Małolepszy napisał:
    A nie lepiej kosiarka spalinowa? 40m to już spora odległość i odwieczne kłopoty ze zwijaniem przewodu że nie wspomnę już o uciążliwości koszenia. Trzeba ciągle uważać żeby go nie przeciąć, żeby nie poplątać. Jak trawa mokra to strach kosić, a akurat może gdzieś przewód przetarty. W zabezpieczenia też jakoś na 100% nie ufam. Nie wiem. Dla mnie kosiarka elektryczna ma racje bytu w przypadku terenu do koszenia góra 4x4 metry.

Kosiarka spalinowa nie wchodzi w rachubę, bo po pierwsze już kupiłam elektryczną, a po drugie zabawa w wymianę oleju i inne tego typu kwiatki, to nie dla mnie. To nie moje klimaty.
    Elektryczna jak dla mnie jest OK. Nigdy nie koszę jak trawa jest mokra, a co do sznura - już się przyzwyczaiłam:)
  • Poziom 15  
    A ja zapomniałem o jednej rzeczy z tym bębnem i przedłużaczem.

To zależy od kosiarki - niektóre mają własny kabel po kilka mb. i wtedy nie ma problemu.
    Jednak niektóre są tak zrobione że mają albo 0,5m "kikuta" albo taką protezę wtyczki do której trzeba podłączyć końcówkę przedłużacza - wtedy trzeba byłoby kupić coś około 3-5m żeby się podłączyć do bębna.
  • Poziom 5  
    Bazic napisał:
    A ja zapomniałem o jednej rzeczy z tym bębnem i przedłużaczem.

To zależy od kosiarki - niektóre mają własny kabel po kilka mb. i wtedy nie ma problemu.
    Jednak niektóre są tak zrobione że mają albo 0,5m "kikuta" albo taką protezę wtyczki do której trzeba podłączyć końcówkę przedłużacza - wtedy trzeba byłoby kupić coś około 3-5m żeby się podłączyć do bębna.

Ale zaraz, to ja tu czegoś nie rozumiem. To żeby podłączyć kosiarkę do bębna, muszę jeszcze dokupić dodatkowy kabel? W moim przypadku występuje właśnie ta wtyczka.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Nie znamy modelu kosiarki i sposobu jej podłączenia.Komfort i pracochłonność koszenia również odgrywa rolę, na pewno przedłużacz o żyłach 1,5mm² będzie znacznie lżejszy od przedłużacza o żyłach 2,5mm² a zatem wygodniejszy.
    I bęben w pobliżu kosiarki lub jeżdżenie z nim jako dodatkowy balast to dość uciążliwe.
    Myślę że trzeba będzie pójść na kompromis i rozważyć dwie możliwości:
    1. zakupić ten "dedykowany" przedłużacz kosiarkowy(bez problemowe podłączenie, produkt polski-pełne 3x1,5mm²) jak podałem wyżej.
    2. kupić bębnowy 3x2.5mm² 25mb i do niego do kosiarki 3x1.5mm² 20mb (plusem jest bezpiecznik termiczny w bębnie,bezpieczna praca dla silnika przy tej odległości, możliwość podłączenia całości bez dodatkowej ingerencji, nie zawsze używa się pełnych 40mb,lepsze zwijanie) jeśli posiada już pani jeden z nich wystarczy dokupić ten drugi. .

Przedłużacze ogrodowe czy kosiarkowe mają ten plus że są specjalnie w jaskrawym kolorze tak by były widoczne w trawie.
  • Poziom 5  
    prpd napisał:
    Nie znamy modelu kosiarki i sposobu jej podłączenia.Komfort i pracochłonność koszenia również odgrywa rolę, na pewno przedłużacz o żyłach 1,5mm² będzie znacznie lżejszy od przedłużacza o żyłach 2,5mm² a zatem wygodniejszy.
    (...)
    Myślę że trzeba będzie pójść na kompromis i rozważyć dwie możliwości:
    (...)
    2. kupić bębnowy 3x2.5mm² 25mb i do niego do kosiarki 3x1.5mm² 20mb (plusem jest bezpiecznik termiczny w bębnie,bezpieczna praca dla silnika przy tej odległości, możliwość podłączenia całości bez dodatkowej ingerencji, nie zawsze używa się pełnych 40mb,lepsze zwijanie) jeśli posiada już pani jeden z nich wystarczy dokupić ten drugi. .

Kupiona kosiarka to Stiga Collector 40E
    https://www.stiga.pl/sklep/kosiarki_elektryczne/collector_40_e.html

Druga propozycja bardzo ciekawa, do rozważenia:)
    Dziękuję za pomysł.

Dodano po 15 [minuty]:

Mam jeszcze inną koncepcję, ale dotyczącą przedłużacza "dedykowanego"
    i prosiłabym o opinie.

Czasami zdarza się tak, że koszę na 2 tury. I teraz jedna część jest praktycznie pod domem i tu wystarczył by przewód 20m. Mówię o przedłużaczu 3x1,5
    http://pajm.pl/ps-us-3x1-5mm-20metrow-h05vv-f...y-pomaranczowy-acar-ps-us3x1520mp-p-1604.html

Pozostała część wymaga już przedłużacza 40mb.

I teraz, czy lepiej kupić jeden 40metrowy czy 2 razy po 20mb.

Jak wy się na to zapatrujecie?
  • Poziom 10  
    Kosiarka ta to na pewno nie produkt marketowy i widzę że inwestuje pani na lata.Nie wiem czy brała pani jakiś zapas na te 40mb , a warto mieć taki(różne przeszkody). Jeśli nie przeszkadza zwijanie przewodu 40mb i nie planuje pani podłączać na ogrodzie innych odbiorników(oświetlenie wieczorne,elektryczny grill,zasilanie do basenu, źródła muzyki,lampy owadobójcze itp. nawet okazjonalnie) lub zasilanie myjki ciśnieniowej czy odkurzanie samochodu na podjeździe to wybór pada na jeden odcinek 40mb.
    Dwa odcinki mają jeszcze jedna zaletę, najbardziej narażony jest ten przy kosiarce i w razie uszkodzenia wymienia się ten tańszy i krótszy oraz splątanie odcinka 40m.
    A jeśli bębnowy to chyba lepszym zakupem jest 25mb.
    Dodaje rysunek pani złącza w kosiarce i przedłużacza tam pasujacego :

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    OK. Przedłużacz kupiony.
    Temat do zamknięcia.

Bardzo dziękuję wszystkim panom za rady, sugestie oraz poświęcony czas:)

pozdrawiam
    Iwona