Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matrix 424 - odczyt stanu alarmu, czujek

18 Maj 2016 21:59 981 3
  • Poziom 34  
    Witam.

Czy w Matrix 424 jest możliwy odczyt stanu alarmu, czujek, czegokolwiek np. po RS232, konwerter RS232/LAN lub w inny sposób ?
    Pytam z punktu widzenia integracji z centralą ID.

Widząc ilość takich tematów na elektrodzie wnioskuję, że nie ale wolę się upewnić.
  • HELUPOWER

• Poziom 43  
    Na centrali masz złącze RS232 do komunikacji z oprogramowaniem na PC, co do wykorzystania go do innych potrzeb to szczerze wątpię. Ale ja w tej branży jestem stosunkowo krótko.
  • HELUPOWER
  • Poziom 34  
    Temat zamykam. Jak widać nikt nie wpadł jak to zrobić po RS ( o ile jest to w ogóle możliwe).
  • Poziom 34  
    Witajcie.

Niespełna tydzień temu wróciłem do problemu gdyż nie dawało mi to spokoju i znalazłem rozwiązanie.

Okazuje się, że najciemniej jest pod latarnią. Otóż jest moduł o symbolu MX-ROX8T , który zawiera 8 wyjść PGM (PGM rozszerzenia tranzystorowego). Wyjścia te można dosyć dowolnie zaprogramować, podając na nie takie stany jak (cytat z instrukcji):
    Cytat:

1) Zdalne włączenie LED czujek (E-).
    2) Pamięć alarmu czujek (C+).
    3) Programowalne wyjście 5-sekundowe (aktywowane przez użytkownika).
    4) Stan uzbrojenie / rozbrojenie.
    5) Śledzenie linii dozorowej.
    6) Uszkodzenie linii telefonicznej.
    7) Poprawna komunikacja.
    8) Reset czujek wibracyjnych,
    8) Zasilanie czujek dymu 2-przewodowych.
    9) Lampa stroboskopowa.
    10) Alarm pożarowy.
    11) Alarm napadowy lub przymusu.
    12) Sabotaż.
    13) Wszystkie alarmy – sygnalizator.
    14) Sygnalizator Twin Alert.
    15) Alarm z dwóch linii dozorowych.

z czego najbardziej interesujące zacytowałem grubszą czcionką. Właśnie w oparciu o stany wymienione w pkt 4 oraz 5 można pięknie zaprogramować działanie centrali ID takie jak zapalanie światła w pomieszczeniach po wykryciu ruchu czy choćby przekazanie do centrali ID informacji o uzbrojeniu alarmu co u mnie będzie oznaczało konieczność kontroli otwarcia okien, obniżenia temperatury w systemie ogrzewania a w późniejszym czasie gaszenie świateł, odłączenie nieistotnych obwodów elektrycznych itp.

Jest jeszcze moduł MX-ROX8R, różniący się tym, że posiada 8 wyjść przekaźnikowych NO/NC ale ten nie jest już od dawna dostępny na rynku.

Co prawda MX-ROX8T też został wycofany przez producenta (jak większość elementów Matrix) ale znalazłem firmę, w której jeszcze ten moduł mają i jest to NSS Sp. z o.o. z Warszawy.

Koszt modułu to trochę ponad 220 zł.

Na koniec warto dodać, że moduł współpracuje z centralami 424 / 832 / 832+ .

Gdyby były jakieś pytania pomocnicze a temat byłby zamknięty z chęcią odpowiem na priv.