Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny z dobrym basem do nagłaśniania małych/średnich prywatnych imprez do 2000

CompFan 25 Maj 2016 20:21 3057 46
    CompFan
    Poziom 13  
    Znowu nie doczytałeś. Pisałem że to znajomy sam się zdecydował żeby mi je pożyczyć do testów. Pisałem też że jeśli będą za duże to wtedy nie kupię takich.

Temat założyłem i bardzo dobrze. Ale mi czy mojej żonie nie musi odpowiadać każda Wasza propozycja i to nie jest nic złego. Jednak pragnę zaznaczyć że tamte pierwsze kolumny to były również Wasze propozycje więc to nie jest tak że ja zanegowałem wszystkie Wasze rady i propozycje.

Samo naradzanie się z żoną byłoby bez sensu jeśli ja nie wiem które modele wśród kolumn 12'' czy 15'' (pary) są w miarę dobre. Żona też nie posiada takiej wiedzy więc dlatego utworzyłem ten temat. Zresztą podobno kto pyta nie błądzi.

Powtarzam jeszcze raz, że skłaniam się ku kolumnom (parze kolumn) 12'' lub 15''. Jeśli miejsce nie pozwoli, zakupię coś z 12''. Dlaczego? Ano dlatego że tak jak już pisałem znajoma pożyczyła mi parę LDM PLP-312 i się zmieściły bez problemów. Żonie też się podobały.

Powtarzam również, że nie muszę kupować na siłę subbasu - raz że brak miejsca a dwa że ten bas płynący z pary LDM PLP-312 był dla mnie OK i był i tak lepszy niż z Altusów 300 zarówno w domu jak i na średniej imprezie. Chciałem zapytać czy są jeszcze jakieś inne dobre kolumny z 12'' lub 15'' (pary) dlatego też utworzyłem ten temat.

Tak więc myślę że tak jak pisałem rozważę tak jak doradzał wisnia_lwa Wharfedale Pro DELTA 15 lub POL AUDIO PA 115 lub, jeśli stwierdzę że jest jednak za mało miejsce to trudno, wtedy coś z tych firm lub z LDM mniejszego (12'').
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    Skoro tak twierdzisz, niech tak też się stanie :)

To podpowiem jeszcze, że z mniejszych (i ładnie się prezentujących- jak na estradowy sprzęt) "klocków" możesz się zastanowić nad Electro Voice ZLX-12p, Turbosound iX12. To kolumny aktywne, więc osobny wzmacniacz, a myślę, że z takimi imprezami jak wspominałeś (i z takimi wymaganiami)- poradzą sobie.
    CompFan
    Poziom 13  
    Dzięki wisnia_lwa za ciekawe rozwiązania te kolumny. I nowoczesne. O tych pierwszych przeczytałem przed chwilą pozytywny test. Te drugie mają nawet bluetooth :) Końcówka w środku więc można bezpośrednio podłączyć do lapa lub puszczać nawet z telefonu ;)

A czy masz jakieś aktywne 15'' do polecenia? Przeczytałem że ELECTRO-VOICE ZLX 15P (odmiana 15'') w opinii w internecie był wart polecenia. W parametrach bas nawet schodzi niżej.

Zastanawiam się jeszcze jak by można było zrealizować regulację głośności - czyli gdy reguluję na amplitunerze to reguluje mi się w kolumnach.
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany
    Pewnie mixer trzeba kupić bo wątpię czy wyjście z ampli ma wystarczająco mocny sygnał ale mixer = kable, trochę miejsca i żona się może nie zgodzić...
    CompFan
    Poziom 13  
    Amplituner ma z tyłu wyjście analogowe OUTPUT MAIN które podlega regulacji głośności na amplitunerze. I dobrze bo żona będzie zadowolona że będzie można nadal ustawiać głośność pilotem.

Zatem kolumny aktywne się nadadzą o ile tak jak paniczkamil pisze amplituner będzie miał wystarczająco mocny sygnał.

Używanie powermixera w domu miałoby sens o ile ślubna zaakceptowałaby regulację głośności bez pilota/gały głośności na amplitunerze a to jest wątpliwe :)

Paniczkamil widziałem kolumny które chcesz sprzedać w internecie (to chyba te) jednak dość spory ten sub

Kolumny z dobrym basem do nagłaśniania małych/średnich prywatnych imprez do 2000
    DjMapet
    Poziom 43  
    Proporcjonalnie do satelit, owszem spory, tyle że satelitki są nieduże - mniejsze od Altusów 300. Sub jest mniej/więcej, wielkości kolumny szerokopasmowej z midbasem 15".

Pozdrawiam.
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany
    Satelity są wielkości butelki od 5L wody mineralnej;). Na razie nie chcę sprzedać bo za 2 i 3 tygodnie na poprawiny ten zestaw jedzie. Pozdro
    wisnia_lwa
    Poziom 28  
    Co do odmian 15" aktywnych, to masz te ZLX'y właśnie, masz IX'y 15", masz z tanich Behringery B215d. Masz jeszcze nową serię Alto TS 215.

Powiem tak, wszystkie te kolumny to taka "niskośrednia" półka- a bliżej nawet do niższej, i za te pieniądze wszystkie zestawy będą brzmiały podobnie (podkoloryzowany dźwięk, z wycofanym środkiem- mały driver, wysoki podział)- za te pieniądze po prostu tego nie przeskoczysz. Nieważne, ile wat napisał producent na naklejce i jaki to ma "papierkowy" spl. Jednak myślę, że do wspomnianych imprez będą wystarczające, a poza tym dobrze się prezentują- dla mnie np. to też ma jakieś znaczenie- teraz ludzie kupują oczami. Tak samo na imprezach...

Co do sterowania głośnością z amplitunera- myślę, że sygnał z tego gniazda main out w zupełności wystarczy, zwłaszcza w domu. A na imprezie i tak będziesz to musiał podpiąć pod jakąś konsolę/ mikser, chociaż od biedy i bezpośrednio z laptopa na tym zagra.

Ten zestaw od Kamila jest naprawdę zgrabny, tylko właśnie stosunek wielkości satelit do subwoofera powoduje, że wygląda na duży. Ten LD Systems cały (sub i dwie satelity) zajmuje jakieś 240 litrów, dwie takie ZLX 15p jakieś 220 litrów, więc "objętościowo" bardzo podobnie.
    CompFan
    Poziom 13  
    Podłączyłem wzmacniacz do wyjścia z amplitunera celem sprawdzenia i co się okazało, gra, ale różnice poziomu głośności w różnych materiałach (telewizja, pendrive, radio, laptop) wymusiły korygowanie głośności na amplitunerze celem uniknięcia przesterowania. Zatem trzeba by było ustawić najwyższy ale zarazem nieprzesterowany poziom na kolumnach aktywnych aby można było w ogóle później tego nie dotykać i tylko obsługiwać głośność z pilota.

Teraz mam wątpliwości czy kolumny aktywne będą dobrym wyborem czy może lepiej kupić pasywne które może będą przy miały trochę lepsze brzmienie a powermixer/końcówkę dokupić sobie później gdy będzie trochę więcej kasy. Tymczasowo mogłyby grać na amplitunerze tylko musiałbym uważać co do głośności żeby nie spalić drivera. Amplituner ma w sobie jakieś zabezpieczenia więc może nic się nie stanie. Ale jeszcze się zastanowię.
    pawel980
    Poziom 16  
    CompFan napisał:
    musiałbym uważać co do głośności żeby nie spalić drivera. Amplituner ma w sobie jakieś zabezpieczenia więc może nic się nie stanie

Imprezy amplituner nie wytrzyma... kombinujesz.
    W tej kwocie jaką dysponujesz jakości dźwieku nie będzie więc nie kombinuj mówiąc, że pasywna zagra dużo lepiej bo w tym przedziale cenowym nie będzie to dobre ani miłe brzmienie.
    Dołóż trochę i kup Yamaha DXR 12 na pewno wyjdzie taniej jak kolumny pasywne + wzmacniacz osobno, możesz liczyć na upusty kupując nowe.
    Słuchałem DBR 10 na imprezie głośne nawet jakość na imprezy bardzo dobra, z jednej sztuki już bardzo głośno ale w domu męczące pudłowate brzmienie bez suba.
    Kolumna, która będzie bardziej grała dołem straci na jakości więc nie patrz pasma przenoszenia producentów bo to często ma się nijak do rzeczywistości.
    A najlepiej weź kilka modeli pod uwagę i jedź posłuchać, kupisz te które podpasują.
    Posłuchaj z subem i bez zobaczysz jak kartonowo brzydko brzmi sama nadstawka w basie.
    CompFan
    Poziom 13  
    Amplituner wytrzyma domówkę bo nie potrzeba takiej dużej głośności w domu. A na salę mam Yamahę AX-1090 która na pewno wytrzyma bo sprawdzałem nie raz.

Dlaczego kolumny aktywne są w podobnej cenie jak pasywne skoro tam jeszcze musieli zapakować wzmacniacz?

Odsłuch by się przydał tylko gdzie tego wszystkiego można posłuchać?

Czy te dwa modele Yamahy są lepsze od tych ELECTRO-VOICE ZLX 15P i Turbosound iX15?
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany
    [quote="CompFan"]A na salę mam Yamahę AX-1090 która na pewno wytrzyma bo sprawdzałem nie raz.?/quote]

Szkoda nowych kolumn - z tej popierdółki będzie szedł przester przy zapiętych "estradówkach" a nie dźwięk i spalisz najpierw wysokie a potem całe kolumny:)
    CompFan
    Poziom 13  
    OK skoro tak mówisz więc będę musiał dokupić później powermixer który ma ograniczenie przed przesterowaniem.

Teraz tylko pozostaje mi ostatecznie zdecydować czy kupić kolumny aktywne czy jednak pasywne i które.
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany
    Powermixer o odpowiedniej mocy będzie kosztował majątek. Lepiej końcówka mocy i mixer
    CompFan
    Poziom 13  
    Chyba sobie jednak odpuszczę na razie kupno kolumn estradowych.

Poczytałem trochę jeszcze na elektrodzie, kolumny estradowe jednak nie nadają się do grania w domu. Jeszcze do tego to całe kłopotliwe łączenie powermixera z amplitunerem bo na samym powermixerze z telewizora głosu nie będzie i nie będzie można pilotem ustawiać głośności.

Generalnie byłby to groch z kapustą. Szkoda kasy. Imprez będzie niewiele więc nie ma co się napalać.

Aktywne to też nie jest rozwiązanie do domu bo mogą być przestery wychodzące z amplitunera.

Może lepiej zastanowię się czy może wymienić głośniki w moich Altusach 300 albo popytam w dziale RTV o jakieś kolumny z dobrym basem.
  • Pomocny post
    Rooomek
    Poziom 16  
    Witam.
    Śledzę ten temat od samego początku i dopiero teraz zdecydowałem się zabrać głos. Nie lepiej było od razu posłuchać fachowców z tego forum tylko się upierać przy swoim i bić pianę. Ja wiem, że wszelkie porady są mile widziane, ale w tym przypadku po trzech, pięciu poradach już bym się nie upierał. Praw fizyki nie zmienia się ot tak.
    Pozdrawiam.
    CompFan
    Poziom 13  
    Tu masz rację że od początku kombinowałem zamiast zdecydować się na kolumny domowe i przenieść temat do działu RTV.

Ewentualnie proszę moderatora o przeniesienie do tego działu lub założę nowy temat.

Amplituner RX-V596RDS. Potrzebuję kolumny stereo (nie kino domowe) z dobrym basem, również do głośniejszych "domówek". Amplituner może z czasem zmienię na jakiś lepszy/mocniejszy.