Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT

Bieli 20 May 2016 12:31 21405 59
Nazwa.pl
 • #31
  Modecom601
  Level 13  
  Bieli wrote:
  Mega 2560. Jest to bardzo fajna zwarta konstrukcja, która ma wyprowadzone chyba wszystkie piny.

  Zaskoczę Cię, ale nie wszystkie ;)
 • Nazwa.pl
 • #32
  Anonymous
  Anonymous  
 • #33
  grko
  Level 33  
  Quote:

  Cieszę kolegu Grzegorzu że Ciebie nie razi jak koledzy przedstawiają tu swoje projekty, a Bieli reklamy. I nie chodzi o ich "wyrafiniwanie" bo ktos jak zaczyna, może być bardzo dumny z tego że jak naciśnie jeden klawisz to zapali mu się dioda1 a drugi dioda2 - i trzeba go za to pochwalić. Inna rzeczą jest przedstawienie takiego samoego projektu aby zareklamować wyświetlacz. A kolega Bieli nie robi nic innego na forum tylko spamuje reklamami

  Dodano po 4 [minuty]:

  PS Sądze że ni tylko ja mam takie zdanie sądząc po ilości plusów.


  Widzę jednak, że ciężko u Ciebie z logicznym myśleniem i czytaniem ze zrozumieniem. Napiszę więc wprost: nigdzie nie napisałem tego pochwalam tego co robi autor tego tematu. Nie jest to jednak powód aby na kogokolwiek wylewać pomyje. Zasugerowałem tylko abyś zgłosił ten temat do moderatora działu aby podjął odpowiednie kroki (jeżeli to oczywiście uzna za stosowne).
 • #34
  Anonymous
  Anonymous  
 • #35
  Urgon
  Level 38  
  AVE...

  Temat był zgłoszony do moderatora, i nie da się go zgłosić ponownie. Wiem, bo sam próbowałem, jak na niego trafiłem. Narusza on punkt:
  3.1.10. Rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy.
 • #36
  gulson
  System Administrator
  Dziękuję za raport, niestety w przytoczonej pierwszej wiadomości nie dostrzegam żadnej reklamy ani kryptoreklamy.

  Jednocześnie stoję na stanowisku, że użytkownik może na końcu swojego postu zareklamować swoje produkty/usługi podając link, pod warunkiem, że udostępni niezbędne materiały pozwalające na zrealizowanie w/w urządzenia. Jest to uczciwa wymiana, dodatkowo pozwalająca się wypromować małym polskim podmiotom, które według mnie należy wspierać na każdym kroku.

  Jeśli zrobiliście jakąkolwiek konstrukcję i chcielibyście ją sprzedawać, możecie bez problemu zamieścić w swojej wiadomości ofertę, pod warunkiem, że w tej wiadomości opublikujecie wszystkie niezbędne dane, kody, schematy pozwalające osobom zrealizować konstrukcje samodzielnie bez Waszego udziału.

  Mam jednak wątpliwości, co do działu DIY Konstrukcje, ze względu na kontrowersje czy ogólny poziom konstrukcji (nie za bardzo dostrzegam tą niesamowitą unikalną twórczość), bardziej odpowiedni dział będzie Poczekalnia i niniejszym informuję o przesunięciu.
 • #37
  Anonymous
  Anonymous  
 • #38
  gulson
  System Administrator
  To pokazuje na co go stać lub potrafi. Rzeczywiście podłączenie wyświetlacza do Arduino nie jest zbyt twórcze, ale udostępnia program. Nie bądźcie tak surowi względem siebie. Według mnie nie szukajcie wrogów wśród tak naprawdę swoich. Wspierajcie się razem. Ja uważam, że jednak dużym zagrożeniem są Chińczycy, ich rozwiązania i produkty, często klonowane i po kosztach. Stąd nigdy nasza elektronika nie powstanie z kolan. Przepraszam za offtopic i dziękuję za zrozumienie.
 • #39
  Bieli
  Level 12  
  Myślę, że musimy pogodzić się z tym, że gro elektroniki pochodzi z kraju środka. Jednak zawsze możemy brać to co jest dostępne i na podstawie tego tworzyć całe systemy które spełniają nasze i naszych klientów oczekiwania. Ważne aby opierać się na dobrych komponentach za które trzeba nieco więcej zapłacić. Co ciekawe nawet chińczycy mają świadomość, że najtańsze matryce nie spełniają oczekiwań klientów i w wyższych modelach stosują wyświetlacze amerykańskie i koreańskie.
 • #40
  nouki
  Level 25  
  Witam.

  Jakiś czas temu ( prawie 3 lata) kupiłem 2 wyświetlacze 7 calowe Ip65. Działają do dziś w warunkach w jakich większość paneli pada jak mucha. Cena hmmm aż taka wielka nie jest - bez przesady. Pomoc tak jak wspomniał inny Kolega od ręki...

  Pozdrawiam.

  P.s

  Polska to taki kraj że po co kupować, można zrobić taniej, ulepić coś, poświęcić tygodnie na coś co jest od ręki gotowe - sprawdzone. Dla siebie hmmm można ale robiąc dla kogoś szkoda czasu.
  Idąc dalej po co panele, sterowniki w maszynach kupować za tysiące można zrobić samemu - będzie taniej. Tylko problem może być z papierami ....(certyfikaty
  )
  Weźmy moduł SM 331 to co w nim kosztuje grosze a cena końcowa? Okradają Nas !!!

  Skoro wszystko można mieć za grosze proponuje opatentować i sprzedawać. Wtedy kupimy 10" panel za układ 23 + 20 płytka + matryca 100 i wyjdzie 180.

  Pozdrawiam.
 • Nazwa.pl
 • #41
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Kolego bieli, mam jedno pytanie (aż wstyd pytać), ale nie mogę znaleźć odpowiedzi, a nie chcę przekombinować z tym wyświetlaczem.
  Czy wyjścia na płytce - RXD / TXD, należy krzyżować z wyjściami z uC, czy jest to już zrobione w płytce wyświetlacza i wystarczy proste połączenie ?
  Nie mogę nawiązać żadnej transmisji stąd moje pytanie :)
 • #42
  Bieli
  Level 12  
  Cześć,

  Opisy RX/TX odnoszą się do wyświetlacza, więc RX na wyświetlaczu do TX procesora, TX na RX.
  Nie wiem jaki masz model wyświetlacza. Jeśli coś z serii T to zwróć uwagę, że mają one dwa tryby pracy UART TTL/CMOS i RS232. Domyślnie jest RS232 aby to zmienić zwierasz pady na LCD (w okolicy powinien być opis).
 • #43
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Dziękuję za odpowiedź.
  Dokładny model wyświetlacza to DMT32240M035_03WTZ9, nie widzę żadnych opisanych zworek, więc to chyba nie ta wersja :(
 • #44
  Bieli
  Level 12  
  Ten model posiada tylko UART TTL/CMOS.
  Wgrany ma oryginalny projekt czy jakiś inny?
  Na PW wysłałem telefon jak chcesz to zadzwoń bo tak to trochę zgaduję.
 • #45
  Spacewalker
  Level 33  
  Witam.
  Przesiadam się z Nextion na DWIN LCD bo ma zdecydowanie lepsze parametry,
  O ile Nextiona rozkminiłem w dzień, o tyle z tym DWIN siedze juz 3 dni i za kij nie mogę go podłaczyc z FTDi232 by wgrać mu dane ...nawet czarną stronę
  dostaje juz z suportu 3 program, każdy inny (zależy na kogo trafie) nie dostałem ich dedykowanego zestawu do podłączenia z USB bo twierdzą ze FTDi232 sie nada
  LCD ma tryb RS232 (zwora otwarta na PCB)

  ktoś może ma jakieś wskazówki ?
  dziekuje
 • #46
  Jacek38
  Level 13  
  Witam - ładowanie projektu poprzez kartę działa?
  pozdrawiam Jacek.
  P.S. możesz zrobić zrzut ekranu jak masz ustawiona transmisję? i jakim programem to ładujesz?
 • #47
  Spacewalker
  Level 33  
  z kartą tez walczę ,
  4GB SD , format na FAT32
  przegrywam sam katalog DWIn_SET, wkładam karte, podpinam power, nic, odpala się tylko Demo z LCD
  wyjmuje karte, daje reset zasilania, LCD dziala, wkładam karte SD , tez nic

  Przegrywam tez pliki całe co się generuje razem z HMI itp, ale zero reakcji

  Programy mam 3
  DGUS TOOL V5.10, DGUS_Tool_V8214, DGUS-V7618
  ten DGUS-V7618 wydaje się byc najbardziej czytelny,
  ustawienia 115, zwarłem na PCB ten jumper ot CMOS/TTL, podłączam adapter FTDi232 USB/UART RX/TX i GND , daje zew zasilanie 12V bo twierdzą ze musi byc min 6V

  Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT
 • #48
  Bieli
  Level 12  
  Cześć,

  Twój wyświetlacz ma rdzeń K600+ (DGUS) w związku z czym musisz stosować soft 5.10. Teraz pojawiły się nowe rodziny T5 i T5L (obie DGUS II).
  Jeśli chodzi o obsługę to możesz oprzeć się o moje materiały (dla osób wrażliwych tak można traktować to jako kryptoreklamę, ehhh... )
  http://whiteelectronics.pl/blog/category/2_Instrukcje
  co prawda zrzuty ekranu są z wersji 4.9 ale myślę, że sobie poradzisz.
  Jeśli chodzi o wgrywanie po UART to niestety w tej wersji chodzi nie do końca stabilnie. Dlatego zdecydowanie proponuję stosować kartę SD.
  Karta SD sformatowana na FAT32 z clustrem 4096. Po w włożeniu powinien ekran zapalić się na niebiesko (czas świecenia zależy ile jest danych w projekcie) a następnie powinny pojawiać się kolejne grafiki jakie są w projekcie.

  Załączam projekt. Raz, że możesz podejrzeć jak są zrobione niektóre rzeczy a dwa powinien od razu działać.

  Zworka na PCB determinuje czy UART pracuje na poziomach TTL/CMOS, możemy wtedy podpiąć bezpośrednio do MCU lub jako RS232 wtedy stosujemy jakiś konwerter.

  Mimo nienajlepszego softu na PC wyświetlacze te na prawdę dają duże możliwości i przy odpowiedniej wprawie można dużo osiągnąć. Najwięcej czasu zawsze zabiera przygotowywanie grafiki.

  Pozdrawiam
 • #49
  Spacewalker
  Level 33  
  Dzięki za feedback
  udało mi się odpalić cos z karty SD , pisanie z supportem, gdy zaznaczasz jaki masz lcd, a dają CI HMI od innego , i potem masz krzaki ...rozbraja mnie
  I odpisują Ci " złe pliki wgrałes"...no taki dostałem
  sam program do HMI juz mnie przeraza - jego funkcje, więc wyobrażam sobie co LCD potrafi, Nextion przy tym to dzieciak
  ale chce go odpalić na dworze w słonce , z moja grafiką bo chce zobaczyć czy jest znacząca różnica , Nextion fajny ale w domu w cieniu, na słońcu nic nie widać
  walczę dalej , na razie zrobię cos po SD
 • #50
  nouki
  Level 25  
  Witam.

  O ile z pierwsza seria jakoś się pracowało tak z druga sobie odpuściłem. Po paru dniach i walce z programem i grafikami jak i konfiguracja nigdy nie udało się tego w pełni uruchomić.
  Soft kiepski , dokumentacja kiepska, wsparcie brak..... oczywiście w tym czasie jak walczyłem. Teraz może się poprawiło.

  Ale mam na zbyciu dla ludzi chcących powalczyć DMT480320C036_07WT.
  Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT Arduino Mega 2560 z LCD DMT80480T070_03WT
 • #52
  Spacewalker
  Level 33  
  Zobacze czy to przetrawie, bo juz mi sie pomalu odechciewa
 • #53
  Bieli
  Level 12  
  Z uwagi na swoją konstrukcję obsługa tych wyświetlaczy jest zupełnie inna, dlatego trzeba ją zrozumieć a do softu niestety trzeba się przyzwyczaić. Udało się tobie wgrać projekt który podesłałem?
  Tak na szybko podstawowe zasady:
  1. Grafiki podkładowe musza nazywać się od numeru który określa ID strony np 0 Strona startowa.bmp, 1 menu.bmp itd ID w nazwie pliku musi być zgodne z ID w programie. Tak naprawdę ID określa miejsce w pamięci wyświetlacza gdzie jest przechowywana dana grafiki.
  2. Każdemu obiektowi przypisujemy VP dla tego wyswietlacza w przedziale od 0x0 do 0x 7FFF
  3. Pamięć wyświetlacza jest 16 bitowa więc zapisujemy zawsze dwa bajty danych pod jedno VP.
  4. Przykładowa ramka do zapisu danych 5AA5 05 82 0000 1234 - dane wysyłamy jako HEX spacje są tylko dla czytelności ich nie wysyłamy
  5AA5 - nagłowek
  05 - będzie dalej 5 bajtów w ramce
  82 - komenda zapisu do pamięci VP
  0000 - VP
  1234 - wartość
  5. Font_ID ustawiaj na 0

  Jeśli wysyłasz dane z jakiegoś terminala na PC to upewnij się, że wysyła tylko liczby HEX bez spacji i znaków końca itp.

  Jak masz pytania to albo pisz albo zadzwoń (ale lepiej od poniedziałku bo jestem na urlopie).
 • #54
  Spacewalker
  Level 33  
  wiem jak to jest , bo nextiona mam obcykanego , i zasada jest podobna w tym
  najgorsze jest to ze support mi wysyła jakieś proste HMI z 4 foto na dotyk do mojego LCD , i to HMI nie działa
  i po 5-10 razie dopiero mi dają dobre, które sobie otwieram i widzę co jak jest
  dlatego ręce opadają

  mam 10% postepu, udało mi się zrobic pare stron z grafiką i dotykiem ..... po tygodniu :(
  wstyd
 • #55
  Bieli
  Level 12  
  nouki wrote:
  Witam. ....  Wprowadzając nowe rodziny T5 i T5L rzeczywiści namieszali i trzeba już więcej uwagi poświecić na to z czym ma sie do czynienia.
  Dokumentacja i wsparcie słabe to muszę przyznać, a soft nie przystaje do informatycznej współczesności.
  Ale nadal podtrzymuję, że jak się przebrnie przez etap początkowy to można bardzo fajne rzeczy zrobić, bardzo dobrze wyglądające i przy minimalnym obciążeniu procesora. Pomijając, że można na bazie samego procesora wyświetlacza zrobić całe sterowanie bo mamy do dyspozycji własny rdzeń i dużo IO. Tyle że to rozwiązanie dla dużych ilości.

  Pozdrawiam

  Dodano po 9 [minuty]:

  Spacewalker wrote:

  mam 10% postepu, udało mi się zrobic pare stron z grafiką i dotykiem ..... po tygodniu :(
  wstyd


  No to teraz już będzie z górki.
 • #56
  Spacewalker
  Level 33  
  z poziomu usera ..to tak jak radio w aucie
  co tam jest - nie wiesz, grunt ze wiesz gdzie kliknąć , i tak samo chciało by się wrzucić prosta grafikę czy slider ....
  :)
 • #57
  Bieli
  Level 12  
  I tak to działa.... po 8 latach z tymi wyświetlaczami na co dzień ;)
  Ale i tak cały czas mi chodzi po głowie, aby napisać własny soft do tworzenia projektów. Ale to ogrom pracy który raczej się nie zwróci.
 • #58
  Matheu
  Level 24  
  Hej Koledzy,
  przeczytałem ten wątek, zaciekawił mnie.
  Co polecalibyście (jaki 'systemik' LCD? panel??) do dołączenia do Arduino. Arduino w miarę znam, ale zależy mi na:
  - dość łatwa konfiguracja/ połączenie LCD graficznego z Arduino
  - programowanie prostej grafiki (np Menu obsługi)
  - umiarkowana cena(?)
  Co może być dobre 'na początek' i nie tylko?

  W Raspberry (na razie) raczej nie chcę wchodzić.
 • #59
  Spacewalker
  Level 33  
  Mam 2 nextiony na zbyciu, 2.8" i 5", oba z dotykiem.
  Dwin jak sie zaglębiam to do projektowania HMI jest latwiej, ale widze ze mimo ze moje lcd jest super jasne w pprównaniu z nextion, to na dworze w sloneczny dzien widac prawie tak samo, wiec chyba w niego nie ide....
 • #60
  Bieli
  Level 12  
  Spacewalker wrote:
  Mam 2 nextiony na zbyciu, 2.8" i 5", oba z dotykiem.
  Dwin jak sie zaglębiam to do projektowania HMI jest latwiej, ale widze ze mimo ze moje lcd jest super jasne w pprównaniu z nextion, to na dworze w sloneczny dzien widac prawie tak samo, wiec chyba w niego nie ide....


  Te wyświetlacze mają matryce TN które same w sobie nie mają najlepszego kontrastu, więc nawet jeśli podgoni się jasnością (DWIN 900 nit) to w ostrym słońcu szału nie ma. Większość nowych modeli DWIN II (T5 i T5L) ma matryce IPS, które raz, że mają pełne kąty widzenia a dwa w moim subiektywnym odczuciu lepiej się prezentują w słońcu mimo mniejszej jasności.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Matheu wrote:
  Hej Koledzy,
  przeczytałem ten wątek, zaciekawił mnie.
  Co polecalibyście (jaki 'systemik' LCD? panel??) do dołączenia do Arduino. Arduino w miarę znam, ale zależy mi na:
  - dość łatwa konfiguracja/ połączenie LCD graficznego z Arduino
  - programowanie prostej grafiki (np Menu obsługi)
  - umiarkowana cena(?)
  Co może być dobre 'na początek' i nie tylko?

  W Raspberry (na razie) raczej nie chcę wchodzić.


  Jesli chodzi o DWINa to inny przykład