Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zrobić w pełni automatyczny hydrofor ?

greeduz 19 May 2016 09:36 5133 11
 • #1
  greeduz
  Level 9  
  Witam chciałbym zasięgnąć waszej porady, jak ulepszyć swój hydrofor mianowicie posiadam hydrofor starego typu tzn. zbiornik ocynkowany z poduszką powietrzna pompą i silnikiem wszystko ładnie działa,tylko chciałbym zrobić automatyczne uzupełnianie tej poduszki powietrznej,żebym nie musiał co jakiś czas dopompowywać ubytku, i teraz moje pytanie jak to zrobić słyszałem,że można podłączyć sprężarkę ,która włączała by się razem z pompą i również wyłączała, czy jest takie rozwiązanie wykonalne lub jakaś alternatywa.
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  greeduz wrote:
  chciałbym zrobić automatyczne uzupełnianie tej poduszki powietrznej,żebym nie musiał co jakiś czas dopompowywać ubytku,
  A jak często dopompowujesz powietrze?
 • #3
  greeduz
  Level 9  
  Raz na miesiąc ale chciałbym z tego zrezygnować całkowicie.
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  greeduz wrote:
  Raz na miesiąc
  To zbyt często. Jaki wielki masz zbiornik, jaka pompa, jaki pobór wody(ile osób-tak dla uproszczenia).?
 • #5
  ziomus90210
  Level 35  
  Coś masz nie tak ja do 200l zbiornika dopompowuje powietrze raz w roku.
 • #6
  greeduz
  Level 9  
  Zbiornik 300l, pompa wirowa samozasysająca i pobór dość duży,8 domowników podlewanie trawnika i ogrodu warzywnego oraz oranżerii wszystko małe bo do własnego użytku, ale pytanie czy idzie zrobić automatyczne uzupełnianie poduszki powietrznej.
 • #7
  stanislaw1954
  Level 43  
  Pompy wirowe, te starszego typu miały kiedyś montowane na ssaniu takie zaworki, które "pozwalały" pompie pobierać trochę powietrza. By tak robić pompa musiała być w dobrym stanie, a woda w studni też musiała być niezbyt głęboko, żeby pompa nie"urywała" ssania. Przy prawidłowej obsłudze pozwalało to na uzupełnianie powietrza, które w naturalny sposób jest pobierane z wodą. Gdy nie ma takiego zaworka,od czasu do czasu istnieje potrzeba dobicia powietrza do hydroforu, jednak w twoim przypadku jest to - wydaje mi się zbyt często.Czasem jakaś nieszczelność zwłaszcza na "przestrzeni"powietrznej zbiornika powoduje zbyt szybkie zużywanie się powietrza. Warto się upewnić ,że jest tam wszystko w porządku. Ja jestem zwolennikiem unikania montowania prawie wszystkiego w górnej części zbiornika właśnie z powodu niekontrolowanej ucieczki powietrza. Nawet dobijanie powietrza jest możliwe w przestrzeni wodnej, a ma to taką zaletę, ,że w przypadku nietrzymania zaworka widać kapiącą wodę i można szybko na to zareagować.
 • #9
  greeduz
  Level 9  
  stanislaw1954 wrote:
  a woda w studni też musiała być niezbyt głęboko, żeby pompa nie"urywała" ssania

  Co ma głębokość wody w studni do pompy?, u mnie niema tego zaworka niestety,pozostaje nadal przy tym czy mogę jakość podłączyć bezpośrednio sprężarkę i jak to zrobić żeby w zbiorniku nie było za dużo powietrza ?
 • #10
  stanislaw1954
  Level 43  
  greeduz wrote:
  Co ma głębokość wody w studni do pompy?
  Dużo. Im głębiej woda tym trudniej ciągnąć(ssać). Aż dochodzi do takiej głębokości, że pompa nie ma siły ssać, "urywa" ssanie.
  greeduz wrote:
  u mnie niema tego zaworka
  Można oczywiście taki kupić luzem i wkręcić go w odpowiednim miejscu, ale nie każda pompa "lubi "takie usprawnienie ( i znów kłania się głębokość wody w studni, ale i rodzaj pompy).
  greeduz wrote:
  czy mogę jakość podłączyć bezpośrednio sprężarkę ?
  Trzeba by założyć jakieś zbyt skomplikowane czujniki, które by czuwały nad ilością powietrza w hydroforze,a to nie ma sensu.
  greeduz wrote:
  jak to zrobić żeby w zbiorniku nie było za dużo powietrza ?
  Od czasu do czasu nabić powietrza do hydroforu. Można nawet przesadzić, czyli nabić zbyt dużo. Z tego powodu nic się nie stanie. Jedynie na początku, jeśli powietrza będzie zbyt dużo z kranu zamiast wody wyleci powietrze.
 • #11
  greeduz
  Level 9  
  A słyszałem że się przykręca odpowietrznik automatyczny do zbiornika, który ponoć reguluje poziom powietrza w zbiorniku, czy on faktycznie tak działa ?
 • #12
  stanislaw1954
  Level 43  
  greeduz wrote:
  się przykręca odpowietrznik automatyczny do zbiornika, który ponoć reguluje poziom powietrza w zbiorniku,
  Odpowietrznik automatyczny to przykręca się do grzejników centralnego ogrzewania żeby wypuszczały powietrze z grzejników.