Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fronius Symo - Data manager <=> Licznik SDM630Modbus

19 Maj 2016 12:02 5211 19
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie,

Czy ktos z tu obecnych posiadajacych inwertery Fronius Symo interesowal sie podlaczeniem licznika energii na "wejsciu" do domu (dzieki temu mozemy dosc latwo analizowac aktualny stan tego co oddajemy do sieci a co jest "konsumowane" przez dom) takim aby komunikowal sie z inwerterem przy pomocy modbusa? Produkt Froniusa "Fronius Smart Meter 63A-3" to koszt 1350 zl jednak u naszych skosnookich przyjaciol:

Link

licznik tego typu to koszt 90USD z darmowa wysylka do PL. Nawet ma pozytywne komentarze zamawiajacych z naszego kraju. Teraz pytanie czy Fronius ma swoj format przekazywania danych z licznika czy jest to moze uniwersalne i mozna skorzystac z takiego parokrotnie tanszego licznika?

Z gory dziekuje za odpowiedzi
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 19  
    Jest jeszcze tańsze rozwiązanie - wystarczy licznik z wyjściem S0 (impulsowym). DataManager akceptuje i taki odczyt - w ten właśnie sposób kilkakrotnie załatwiałem kwestię monitoringu i blokady oddawania energii do sieci. Na modbusie nie pracowałem, ale myślę, że nie powinno być kłopotów.
  • Poziom 15  
    taniam napisał:
    Jest jeszcze tańsze rozwiązanie - wystarczy licznik z wyjściem S0 (impulsowym). DataManager akceptuje i taki odczyt - w ten właśnie sposób kilkakrotnie załatwiałem kwestię monitoringu i blokady oddawania energii do sieci. Na modbusie nie pracowałem, ale myślę, że nie powinno być kłopotów.

Możesz podpowiedzieć jakiego producenta i model licznika stosowałeś do froniusa.
  • Poziom 11  
    Tansze niz 90 USD (3 fazy)? Jak wyglada z dokladnoscia takiego odczytu? Jesli tego z Aliexpressu nie uda sie podpiac do Froniusa (bo wlasciwie i tak juz w drodze jest) to juz sobie sam to ogarne oddzielnie:

Link

Link

Dane z Froniusa i tak juz zczytuje bezposrednio do OpenHABa 2 (Link).
  • Poziom 19  
    synology1 napisał:

Możesz podpowiedzieć jakiego producenta i model licznika stosowałeś do froniusa.

Instalowałem kilka różnych liczników, Fronius podaje:
    Wymagania dotyczące licznika S0:
    - musi spełniać normę IEC62053-31 Class B,
    - maks. napięcie 15 V DC,
    - maks. prąd w stanie włączonym 15 mA,
    - min. prąd w stanie włączonym 2 mA,
    - maks. prąd w stanie wyłączonym 0,15 mA,
    Zalecana maks. liczba impulsów licznika S0:
    Moc fotowoltaiczna kWp [kW] maks. liczba impulsów na kWp
    30 -1000
    30 - 2000
    10 - 5000
    ≤ 5,5 - 10 000

I tego się trzeba trzymać.

GrZeCh1983 napisał:
    Tansze niz 90 USD (3 fazy)...

Można kupić poniżej 150PLN, czyli mniej niż 50USD, oczywiście mówimy o wersji z wyjściem S0.
  • Poziom 15  
    A ja szukałem i niestety nie mogę znaleźć licznik jednofazowy aby posiadał normę IEC62053-31 Class B, Większość posiada normę xxxxxxxxxxx-21 .Dlatego poprosił bym kolegów o podanie modelu który by działał z froniusem wykorzystując SO
  • Poziom 19  
    synology1 napisał:
    A ja szukałem i niestety nie mogę znaleźć licznik jednofazowy aby posiadał normę IEC62053-31 Class B, Większość posiada normę xxxxxxxxxxx-21 .

Taki też może być.

Cytat:
    Dlatego poprosił bym kolegów o podanie modelu który by działał z froniusem wykorzystując SO

Na bank będzie działał SBC ALD1 S0
  • Poziom 15  
    taniam napisał:

Na bank będzie działał SBC ALD1 S0

Dziękuje za info
    Skoro xxxxxxxxxx-21 może być wypróbowałem dziś ORNO WE-501 niestety nie działa podłączyłem tak jak poniżej .Być może mam w tym liczniku uszkodzone wyjście SO. Bo licznik ten leżał już u mnie dłuższy czas i nie jestem pewny czy to wyjście jest sprawne bo był ten licznik z odzysku.
  • Poziom 19  
    synology1 napisał:
    Skoro xxxxxxxxxx-21 może być wypróbowałem dziś ORNO WE-501 niestety nie działa ....

Jeżeli zaktualizowałeś firmware i wszystko poprawnie skonfigurowałeś w asystencie to rzeczywiście mogą nie zgadzać się parametry prądowo-napięciowe wyjścia S0 w tym liczniku. Tak naprawdę to one są ważne.
  • Poziom 15  
    Dziś rozmawiałem z kolegą który też ma froniusa i podłączał u siebie licznik kanlux licznik jednofazowy z normą IEC62053-21 niestety nie działa.Dlatego zastosował 3 fazowy firmy BEMKO Z normą IEC62053-31 i wszystko jest ok.Wychodzi na to że musi być z tą normą co podaje producent bo z inną normą nie zadziała.
  • Poziom 15  
    Dziś przywiozłem od kolegi tani licznik jednofazowy koszt około 100zł model SIMLIC- LCD-1F działa prawidłowo z Froniusem Primo.
  • Poziom 2  
    GrZeCh1983 napisał:
    Jesli tego z Aliexpressu nie uda sie podpiac do Froniusa (bo wlasciwie i tak juz w drodze jest)

Czy dojechał do Ciebie ten licznik?
    Mam go również i jestem zainteresowany możliwością podpięcia go do Fronius IG plus 150 z Datamanager 2.0

Będę wdzieczny za informacje.
    pozdawiam
    Bartek
  • Poziom 11  
    Licznik jeszcze w drodze.
  • Poziom 11  
    Jakby co to wersja beta aplikacji nettemp, ktora mozna odpalic na Raspberry wspiera juz ten licznik wiec jesli nawet sie nie uda podlaczenie tego licznika do inwertera to i tak wystarczy mozliwosc dostepu do danych licznika z poziomu podlaczenia modbusem do licznika.
  • Poziom 9  
    pytanie do GrZeCh1983 - jest lipiec i czy dotarł już ten licznik? Czy działa i czy w aplikacji Froniusa pokazuje ile idzie do sieci a ile w dom?
  • Poziom 11  
    Witaj,

licznik dotarl i zostal niedawno zamontowany w skrzynce przez elektryka. Ostatecznie nie zdecydowalem sie go podlaczac do Froniusa, a skorzystac z tego rozwiazania:

https://github.com/gonium/gosdm630

U siebie w domu korzystam z oprogramowania OpenHAB do jako takiej automatyki domowej i ww. adres pokazuje rowniez jak zintegrowac ladnie ten licznik z zapisywaniem informacji do bazy OpenHABa:

Jak widac dane z licznika sa podawane w kW, a dane z Froniusa w W.

Dane z Froniusa pobieram tez za pomoca JSONa ktory on udostepnia pod adresem:

http://...../solar_api/v1/GetInverterRealtime...&DeviceID=1&DataCollection=CommonInverterData

co zwraca wynik:

Code:
    {

"Head" : {
          "RequestArguments" : {
             "DataCollection" : "CommonInverterData",
             "DeviceClass" : "Inverter",
             "DeviceId" : "1",
             "Scope" : "Device"
          },
          "Status" : {
             "Code" : 0,
             "Reason" : "",
             "UserMessage" : ""
          },
          "Timestamp" : "2016-08-04T07:04:03+02:00"
       },
       "Body" : {
          "Data" : {
             "DAY_ENERGY" : {
                "Value" : 435,
                "Unit" : "Wh"
             },
             "FAC" : {
                "Value" : 49.99,
                "Unit" : "Hz"
             },
             "IAC" : {
                "Value" : 3.97,
                "Unit" : "A"
             },
             "IDC" : {
                "Value" : 1.61,
                "Unit" : "A"
             },
             "PAC" : {
                "Value" : 872,
                "Unit" : "W"
             },
             "TOTAL_ENERGY" : {
                "Value" : 4008339.75,
             },
             "UAC" : {
                "Value" : 224.5,
                "Unit" : "V"
             },
             "UDC" : {
                "Value" : 575.3,
                "Unit" : "V"
             },
             "YEAR_ENERGY" : {
                "Value" : 4008338.75,
             },
             "DeviceStatus" : {
                "StatusCode" : 7,
                "MgmtTimerRemainingTime" : -1,
                "ErrorCode" : 0,
                "LEDColor" : 2,
                "LEDState" : 0,
                "StateToReset" : false
             }
          }
       }
    }

Licznik SDM630 podlaczylem do komputera z zainstalowanym Ubuntu w garazu za pomoca najtanszego konwertera RS485-USB:

http://allegro.pl/show_item.php?item=5295246127
  • Poziom 14  
    Mam spięty inwerter froniusa z licznikiem impulsowym do monitorowania zużycia. Z tego co widzę działa to tylko w godzinach produkcji energii, w nocy brak rejestracji.
    Czy jest możliwość ustawić aby rejestracja odbywała się 24h ?
  • Poziom 14  
    Prawdopodobnie falownik się usypia na noc - można to wyłączyć.
  • Poziom 1  
    Podłączę sie do tematu bo próbowałem podłączyć na wejściu do przyłącza(licznik pierwotny) licznik wyposazony w s0 podłączony do froniusa symo ale on przecież wysyła identyczne impulsy przez s0 niezależnie od kierunku przepływu prądu a inwerter interpretuje to jak chce : raz jako pobór z sieci a raz jako produkcje. Niestety mam falownik wpięty pomiędzy instalacje odbiorników domowych a rozdzielnie pompy ciepła czyli pomiędzy dwa odbiorniki i pozostaje tylko albo licznik pierwotny albo dwa liczniki w obwodach odbiorników ale symo ma tylko jedno wejscie s0 i znowu jestem pozostaje smart M na modbus-ie Skorzystał bym ze smart metera froniusa ale cena zaporowa czy ktos znalazł godny tani inteligentny licznik co by współpracował z falownikiem froniusa lub mądry pomysł jak to ugryźć?
  • Poziom 29  
    Byle jaki licznik z modbus, protokół z rejestrami froniusa i arduino które jako master odczyta rejestry licznika lub kilku liczników, ew je doda, odejmie czy pomnoży i wysle jako slave do froniusa.