Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie urządzenie do powiadamiania SMS + dzwonienie (nie alarm)

19 Maj 2016 13:32 1125 18
  • Poziom 18  
    Hej
    Poszukuję urządzenia które spełniło by wymagania:
    - co najmniej 1 wejście dwustanowe
    - powiadamianie 20 numerów SMS po zboczu narastającym wejścia
    - wydzwanianie do 20 numerów po zboczu narastającym wejścia - wydzwanianie (nawet bez syntezatora mowy) aż ktoś odbierze, nie dłużej niż np ileś sekund i tak po kolei do wszystkich numerów.

Wybór padł na Satel Micra, ale okazuje się że tam są tylko 4 numery
    Potem znalazłem Ropam MGSM 4.0-PS-GATE ale tam jest tylko 8 numerów.

Czy ktoś coś może doradzić?
  • Poziom 18  
    Przyznam że nie mam zaufania do nazwy ROPAM. Sama nazwa wydaje mi się lewa, aczkolwiek nie znam żadnego produktu tej firmy.

Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym konkretnie urządzeniem, jak to się sprawuje, czy są z tym jakieś problemy?
  • Poziom 21  
    lukzak2298 napisał:
    Przyznam że nie mam zaufania do nazwy ROPAM. Sama nazwa wydaje mi się lewa, aczkolwiek nie znam żadnego produktu tej firmy.

Nie, no zabiłeś mnie stwierdzeniem "sama nazwa wydaje mi się lewa" :lol: Jeśli przy kupowaniu urządzeń kierujesz się nazwą, a nie funkcjonalnością i jakością to nie mam więcej pytań i polecam firmę Nice bo ładnie brzmi 8-)
  • Poziom 18  
    No porównaj sobie z wyglądu produkty Satela z produktami Ropam. O firmie Satel słyszałem dużo dobrego (sam instalowałem w domu Integre 64+ i jestem zadowolony, programowanie nie jest łatwe ale da się załapać ideę) a o Ropam nic. Ale do rzeczy, jak to się spisuje? Czy można z tego Ropamu wysyłać smsy i wydzwaniać? Czy da się temu zaufać = że nie będzie się ciągle zawieszać przy wysyłaniu SMS/wydzwanianiu do 20 osób?

W instrukcji jest napisane, że wydzwania do liczby od 8 do 1000 osób, czy to znaczy że do 7 nie da rady?

W instrukcji jest napisane, że programuje się to to przez specjalne kabelki (na czym ta specjalność polega)?

W instrukcji jest napisane, że można to programować przez kartę SD (wszystko programować czy tylko niektóre funkcje)?

Czy da się w tym zmieniać numery do powiadomień przy pomocy komend SMS? W MGSM sie da.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    lukzak2298 napisał:
    Potem znalazłem Ropam MGSM 4.0-PS-GATE ale tam jest tylko 8 numerów.

Moduł obsługiwał więcej niż 8 numerów (wersja GATE). Dzisiaj nie jest już produkowany. Obecnie z podstawowych modułów produkowane są:
    - BasicGSM
    - MultiGSM

Wersja "MultiGSM" obsługuje łączenie do 1000 numerów (8 w module i reszta na karcie pamięci SD). Edycja tych numerów bardzo prosta (to też bardzo ważne, bo zależy kto będzie tym docelowo administrował).

lukzak2298 napisał:
    No porównaj sobie z wyglądu produkty Satela z produktami Ropam. O firmie Satel słyszałem dużo dobrego (sam instalowałem w domu Integre 64+ i jestem zadowolony, programowanie nie jest łatwe ale da się załapać ideę) a o Ropam nic.

To, że kolega nie słyszał o firmie ROPAM jeszcze o niczym nie świadczy. Produkty ROPAM są z nami od wielu lat i do tej pory pracują stabilnie (stare MGSM N 2.0 z dołączanym telefonem typu np. Nokia). Nowe tak samo zachowują się bardzo dobrze, a firma ma niektóre rozwiązania, które miażdżą Satela.

lukzak2298 napisał:
    W instrukcji pisze że wydzwania do liczby od 8 do 1000 osób, czy to znaczy że do 7 nie da rady?

Uwaga: cytat z pierwszej "własności" centrali INTEGRA 64:
    "obsługa od 16 do 64 wejść"
    Czy to oznacza, że 15 się nie da?
    Przecież kolega zna temat..

lukzak2298 napisał:
    W instrukcji pisze że programuje się to to przez specjalne kabelki (na czym ta specjalność polega)?

Specjalność polega na tym, że jest to kabel "specjalistyczny". Nie jest dostępny w Biedronce tak jak kable USB.

lukzak2298 napisał:
    W instrukcji pisze że można to programować przez kartę SD (wszystko programować czy tylko niektóre funkcje)?

Cały moduł. Coś kolega za bardzo się czepia.

lukzak2298 napisał:
    Czy da się w tym zmieniać numery do powiadomień przy pomocy komend SMS? W MGSM sie da.

Da się w MGSM, da się w MultiGSM, da się BasicGSM itd... I jest to opisane dokładnie w dokumentacji.
  • Poziom 21  
    lukzak2298 napisał:
    O firmie Satel słyszałem dużo dobrego (sam instalowałem w domu Integre 64+ i jestem zadowolony, programowanie nie jest łatwe ale da się załapać ideę) a o Ropam nic

Złoty medal na targach Securex 2016 za centralę Optima GSM, także chyba słabo się orientujesz w temacie
    https://www.ropam.com.pl/pl/aktualnosc/11/zloty_medal_mtp_securex_2016.html

Kolega dariusz.bembenek już wszystko ładnie wyjaśnił, ja tylko dodam od siebie, że nie znalazłem w instrukcji informacji o "specjalnym kabelku" tylko taką informację:

"Komunikacja pomiędzy Partner GSM a urządzeniami Ropam odbywa się poprzez: port RS232 lub USB z wykorzystaniem kabli komunikacyjnych z wbudowanym konwerterem RS232-RS232TTL lub USB-RS232TTL. Program Partner GSM pozwala na konfiguracje urządzeń oraz uaktualnienia wersji urządzenia (firmware)."
  • Poziom 18  
    Ja wiem jak się te medale na targach dostaje ;) Moja firma wystawiała się w Kielcach...

Samo oprogramowanie (parnerGSM) robi bardzo złe wrażenie, trochę przypomina zabawy w programowanie niż produkt od wielu lat obecny na rynku. Stąd moje wątpliwości co do całej reszty.

Z tego co rozumiem to multiGSM można zaprogramować na 2 sposoby:
    - przez kartę - plik konfiguracyjny
    - przez kabel - wtedy też potrzebna jest karta SD?

W jednym pliku na SD siedzi konfiguracja a w drugim (w instrukcji pisza coś o pliku TXT ) numery, czy tak?
    lukzak2298 napisał:
    - przez kabel - wtedy też potrzebna jest karta SD?

Nie ma potrzeby wtedy używać karty SD.

lukzak2298 napisał:
    W jednym pliku na SD siedzi konfiguracja a w drugim (w instrukcji pisza coś o pliku TXT ) numery, czy tak?

Konfiguracja modułu siedzi bezpośrednio w urządzeniu. Nie jest przetrzymywana na karcie SD. Jeżeli chodzi o instrukcję i zapis, że można programować kartą, to producent ma na myśli to, że nie jest potrzebny kabel. Można po prostu konfigurację (PartnerGSM) wrzucić na kartę SD i włożyć ją do modułu. Moduł ją "zasyśnie".

Co do trzymania numerów telefonów to trzeba sobie stworzyć plik, zgodnie z instrukcją. Poniżej podaję link do artykułu, który kiedyś pisałem na ten temat. Nie mam w zwyczaju podawać linków do własnych publikacji, ale w tym przypadku artykuł pasuje pod ten temat.

https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/sterowanie-szlabanem-przez-gsm/
  • Poziom 18  
    I ostatnie już chyba pytanie, ten moduł Multi poradzi sobie żeby jednocześnie wysłać smsy do 20 osób oraz dzwonić do kolejno każdej z nich?
    Moduł wysyła SMS'y po kolei. Jeden po drugim.
  • Poziom 18  
    To sie domślam że nie jednocześnie. Chodzi czy da sie jednocześnie tak ustawić żeby wysłał smsy a potem dzwoni do tych samych numerów?

• Poziom 43  
    lukzak2298 napisał:
    Chodzi czy da sie jednocześnie tak ustawić żeby wysłał smsy a potem dzwoni do tych samych numerów?

Jak prawidłowo go skonfigurujesz to tak.
  • Poziom 18  
    A jak będzie dzwonić i ktoś nie odbierze to dzwoni do następnego ale czy wraca do numeru który nie odebrał?

A co jak ktoś odbierze i się rozłączy? W instrukcji nie widzę żadnych parametrów mówiących o tym jak się to ma zachować w różnych przypadkach. Jest tylko czas dzwonienia
  • Poziom 33  
    Wykonie połączenia na 20 numerów i wysłanie 20 SMS zajmuje sporo czasu. Może to trwać nawet pół godziny. Do szybkiego powiadamiania wielu osób takie rozwiązanie się raczej nie nadaje.
  • Poziom 18  
    Wiem.
    Ale mam prośbę żeby coś takiego zrobić. Co ja poradzę. Nie powiem rodzinie ze się nie da.

Najpierw dzwoni czy najpierw wysyła sms?

A masz jakieś inne rozwiązanie?

Domyślam się ze wysłanie sms zajmie dużo mniej czasu niż dzwonienie. Komendy AT to pewnie po kilka sekund na sms.

• Poziom 43  
  • Poziom 33  
    Powiadamianie wielu osób realizuje się przy użyciu zewnętrznego serwera. Po odebraniu odpowiedniego rozkazu zaczyna on hurtowo wysyłać SMSy przez bramkę udostępnioną przez operatora GSM. Wiele firm hostingowych oferuje taką usługę.

• Poziom 14  
    lukzak2298 napisał:
    Wiem.
    Najpierw dzwoni czy najpierw wysyła sms?
    A masz jakieś inne rozwiązanie?

MultiGSM najpierw wysyła SMSy (na numery z +48): 3 do 5 sekund na jeden SMS.
    Wysłanie skuteczne SMS to odebranie przez centrum operatora karty w module.
    Regulują to parametry 'ilość prób wysłania SMS' i 'czas na wysłanie SMS'.

Po wysłaniu SMS-ów rozpoczyna kolejkę dzwonienia.
    Do jednego numeru z karty SD jest jedna próba (bo jest opcja poczty głosowej która powiadomią odbiorcę o próbie połączenia).
    Skuteczne dodzwonienie się to odebranie lub sygnał wywołania :dzwonek.

Robert H.