Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stworzenie układu hydroforowego w prostym układzie ogrzewanym kominkiem

Bansz 19 Maj 2016 14:35 675 7
 • #1 19 Maj 2016 14:35
  Bansz
  Poziom 9  

  Witam,

  W swoim domku letniskowym bez prądu posiadam następującą instalację:
  Stworzenie układu hydroforowego w prostym układzie ogrzewanym kominkiem

  Aby napełnić zbiorniki pompowana (pompą ręczną lub spalinową) jest woda, aż do momentu aż układem przelewowym nie będzie płynąć woda.
  Ogrzewanie wody odbywa się poprzez palenie przez 3h w kominku. Po tym czasie w górnym zbiorniku jest ciepła, a w dolnym woda zimna (wystarczające do komfortowego prysznica)
  Jedyne ciśnienie wynika z faktu, iż zbiorniki umieszczone są wyżej niż punkty poboru (krany, prysznic). Na ten moment ciśnienie jest zbyt niskie do rozprowadzenia podlewania (dodatkowo większe ciśnienie poprawiło by komfort prysznica).

  Chciałbym dokonać zmian i w miejsce pompy w piwnicy zamontować pompę zasilaną 12V (zasilanie pochodzi z nowego systemu fotowoltaicznego - 100Ah aku, 140W panel) i stworzyć układ hydroforowy.
  Wiązałoby to się z zamknięciem przelewu i dodania zaworu (+ew. manometru) do kontrolowania poduszki powietrznej w zbiornikach.

  Mam następujące pytania:
  -Czy w takim rozwiązaniu będzie działać ogrzewanie (jeżeli będzie pod ciśnieniem)?
  -Z uwagi na 2 zbiorniki (ciepła i zimna) czy potrzebne są membrany powietrzne w obu?
  -Czy są jakieś dodatkowe elementy które można by uwzględnić?
  -Jaką pompę należałoby wybrać (woda zaciągana z 6-7m, na wysokość 7m)

  Dziękuję za wszelkie porady

  0 7
 • #2 19 Maj 2016 15:10
  kudlaty1125
  Poziom 15  

  Dlaczego ogrzewanie miałoby nie działać? Jeśli dostarczasz energii do zamkniętego układu, to ona się tam gromadzi.
  Po co ci ta membrana, jeśli zbiorniki nie walną, a ty będziesz to z głową obsługiwać to będzie dobrze. Wystarczy odpowiednio dobrać zawory i zabezpieczenia.
  Możesz uwzględnić elementy dekoracyjne, żeby było ładniej. Bo filtry do wody pewnie masz.

  Pompę należy odpowiednią. Wszystko zależy od mocy jaka ci jest faktycznie potrzebna i od ciśnienia jakie chcesz uzyskać. Ale ogólnie teraz każda pompa to szajs, więc tak czy inaczej długo nie pociągnie w stałej pracy, chyba że będzie cud i trafisz uczciwego producenta. Radzę dorobić do tego sterowanie, wiadomo jakieś przekaźniki, czujnik ciśnienia, dodatkowe elektroniczne zabezpieczenie na wypadek przegrzania czy niezadziałania zaworu bezpieczeństwa. Najlepiej kupić jakąś chińską podróbkę arduino i poszukać podobnego rozwiązania. Może nawet cały projekt części elektronicznej się trafi.

  0
 • #3 19 Maj 2016 16:10
  Bansz
  Poziom 9  

  Dzięki za odpowiedz.

  Źle się wyraziłem, w 2 pytaniu zamiast "membrany powietrzne" chciałem użyć określenia "poduszki powietrzne". Nie zamierzałem korzystać z zbiorników z membraną.

  Jedyny filtr jaki posiadam jest na końcu rury w studni - mechaniczny, ale jego rolą jest raczej niedopuszczenie do zaciągnięcia piasku itd.

  Odnośnie pompy to nie chciałbym by pracowała stale, a raczej włączała się tylko jak ciśnienie układu spanie poniżej jakiegoś ustalonego poziomu.

  Jeżeli chodzi o sterowanie i dodatkowe elektroniczne zabezpieczenie to z racji na zasilanie z akumulatora i paneli to jestem ograniczony max mocą wszystkich urządzeń które będę obsługiwał. Wolałbym mechaniczne zawory bezpieczeństwa, gdyż i tak nie będę miał jak elektronicznie sterować ogrzewaniem (najwyżej mogę nie dorzucać do ognia).

  0
 • #4 19 Maj 2016 21:18
  wowka
  Poziom 28  

  Na przykładzie tanich pomp firmy omnigena:
  Najmniejsza pompa hydroforowa tej firmy - WZ ma moc 250W, więc przynajmniej tyle musi mieć twój silnik 12V. Inne nieduże pompy to moc około 1000W - a to tyle ile rozrusznik w samochodzie. Teraz pomyśl jak długo jesteś w stanie kręcić rozrusznikiem w samochodzie i przełóż to na pracę pompy. Dlatego lepiej kup sobie np wspomnianą pompę WZ + agregat do tego. Do tej pompy jakiś duży zbiornik hydroforowy i jak nie będziesz szalał ze zużyciem wody to wystarczy, że raz dziennie odpalisz agregat na parę minut żeby napompować sobie wody na cały dzień.

  Ja wiem, że ta fotowoltanika jest teraz taka trendy i eko ale jak chcesz wyjść z tym poza oświetlenie i zasilanie np radioodbiornika to zaczyna się robić strasznie drogo.

  i jeszcze jedna sprawa:

  Bansz napisał:
  (woda zaciągana z 6-7m, na wysokość 7m)


  7 metrów to prawie granica zasysania większości pomp, więc albo masz lustro wody wyżej albo jakąś lepszą pompę która jeszcze daje radę.

  0
 • #5 20 Maj 2016 08:11
  Sstalone
  Poziom 27  

  Bansz napisał:
  W swoim domku letniskowym bez prądu posiadam następującą instalację:
  Stworzenie układu hydroforowego w prostym układzie ogrzewanym kominkiem


  Kolego, a jak wyjeżdżasz to opróżniasz tę instalację?
  Instalacja wygląda tak jak na schemacie, i kominek ogrzewa bojler ciepły grawitacyjnie? A jak kontrolujesz poziom wody w górnym zbiorniku, bo przecież ktoś może nie zakręcić kranu?

  0
 • #6 21 Maj 2016 10:44
  Bansz
  Poziom 9  

  @wowka:
  Dzięki za nakierowanie na pompę. ta 250w samozasysająca byłaby odpowiednia.
  Znalazłem jeszcze taką pompę
  Link
  ale martwi mnie wysokość ssania. Ta zaproponowana przez ciebie jest pewniejsza (większe zapasy). Problem zbyt dużego zużycia energii mógłbym rozwiązać dodając dodatkowy panel.

  do tej pory korzystałem z pomp ręcznych i takiej: Link

  @Sstalone
  1 - Na zimę cała instalacja jest opróżniana (domek nie jest ogrzewany). Zaś w ciągu sezonu, właściwie co tydzień dwa ktoś tam jest i regularnie zużywana jest woda.
  2- W kuchni opalanej drewnem jest wężownica, a ciepła woda grawitacyjnie trafia do wyższego zbiornika.
  3 - Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje ostatnie pytanie. W czasie napełniania poziom w górnym zbiorniku (zresztą w obu tak samo) jest kontrolowany poprzez pompowanie aż do przelania.
  Zaś w czasie użytkowania moment jak przestaje lecieć woda informuje o niskim poziomie w zbiorniku :)

  0
 • #7 21 Maj 2016 11:22
  wowka
  Poziom 28  

  Bansz napisał:
  Znalazłem jeszcze taką pompę

  Tu jest karta tej pompy: http://www.fotton.pl/images/fotton/karty/niskonapieciowa_pompa_FT-35-S.pdf

  Pierwsze co się w oczy rzuca to brak wykresu przepływ/ciśnienie. Podany jest jedynie "wolny przepływ" - czyli przepływ z zerową wysokością podnoszenia / ssania.
  Co z tego, że ma maksymalnie 2,4 bar przy pewnie zerowym przepływie. Raczej nadaje się ona w niektórych przypadkach jako awaryjna pompa która zadziała ze zwykłym akumulatorem samochodowym.

  Jeszcze co do pomp, to jeżeli dedykowana pompa hydroforowa WZ ma moc 250W i jest to naprawdę mała pompa (na obrazku tego tak nie widać), a inne pompy są tylko mocniejsze to nie szukaj wynalazków o mniejszej mocy bo te 250W to i tak jest dolna granica w przypadku zestawu hydroforowego żeby napełnić zbiornik do sensownego ciśnienia w sensownym czasie.

  Ta pompa spalinowa z twojego linku ma moc 1,18kw, więc przy wyborze innej masz mniej więcej porównanie jakie parametry ma pompa o takiej mocy. Pomyśl jak się ma te 1180W do 40W pompy fotton - to prawie 30 razy mniejsza moc.

  Bansz napisał:
  w ciągu sezonu, właściwie co tydzień dwa ktoś tam jest i regularnie zużywana jest woda.


  Tym bardziej nie widzę sensu pchać się w solary i akumulatory. Kup sobie jakiś cichy agregat i oprócz wody będziesz miał światło, tv, wentylator, wiertarkę, szlifierkę, w cenie 3-4zł za godzinę.

  A w przypadku hydroforu - odpalasz agregat na kilka minut i masz zapas wody pod ciśnieniem w zależności od wielkości zbiornika, bez hałasu, słońca itp. Bez podlewania ogródka i kąpieli 150l wody na cały dzień powinno ci wystarczyć.

  0
 • #8 21 Maj 2016 14:54
  Bansz
  Poziom 9  

  Zapomniałem to chyba napisać, ale zestaw solar 140W, regulator 10A i akumulator 100ah już mam - służy do zasilania alarmu (dom jest pośrodku niczego).
  Nadmiarowość solara i akumulatora wynikała z faktu, iż w zimie słońca mało i musiał być bardzo duży zapas.
  Ale pomyślałem, że wykorzystam ten zapas w lecie do obsługi pompy i stworzenia układu pod ciśnieniem (przyjemniejszy prysznic + ew automatyczne podlewanie jak nas nie ma dłużej)

  Poniżej moje kalkulacje:
  - Z doświadczenia wiem, że pełne napełnienie (ok 400l) starcza na dobę lub dwie, ale można założyć gorszy przypadek - 24h.
  - Średnio w ciągu doby (od maja do września) solar 140W daje (80W x 5h) 400Wh. Zakładając straty inwertera + przesyłu załóżmy 400x0,8=320Wh
  - Pompa WZ 250 przy wys podnoszenia 10m (w rzeczywistości jest ok 7m + straty) ma wydajność ok 25l/m, wiec napełni zbiorniki w 32min. Zakładając, 2x gorsze wyniki to pompa pobierze w ciągu doby 250Wh.
  -Akumulator ma spory zapas, ale wątpliwości mam do regulatora (max obciążenie 10A), ale może można podłączyć inwerter bezpośrednio do akumulatora?

  Z wyliczeń wynika, że mam zapas. Proszę o poprawienie jeżeli coś pomyliłem (staram się zakładać najgorsze możliwe przypadki).

  0