Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz 230V na Arduino

ghost666 21 Maj 2016 19:50 32622 74
 • #31
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  kowal011 napisał:
  @deus.ex.machina nie wątpię. Jednak dalej upieram się, że prostota jest bezpieczniejsza niż wkładanie procesora do ściemniacza.


  Problem w tym ze procesor daje ci możliwość pracy z różnymi typami obciążeń, co więcej możesz mieszać różne sposoby sterowania w obrębie jednego urządzenia.

  Nie rozumiem tej niechęci do procesorów artykułowanej często na Elektrodzie - czasem naprawdę procesor jest elastyczniejszy i nie mniej wytrzymały niż rozwiązanie układowe - nie popadajmy w absurdy bo za chwile okaże się ze jeśli wzmacniacz operacyjny to tylko dyskretny na tranzystorach albo lepiej na lampach.

  I akurat zaprezentowany układ moim zdaniem nie jest optymalny - lepszy byłby prosty układ dwóch połączonych antyrównoległe transoptorów bo dzięki temu można określić byłoby niezależnie połówki.
 • IGE-XAO
 • #33
  japko1024
  Poziom 17  

  Ściemniacz 230V na Arduino  Edytuj Pomyślałem, że jeśli w jednej oprawie są dwie żarówki, to można by zbudować taki prosty ściemniacz. Niestety, nie rozwiązałby on problemu dużego natężenia przy włączaniu, ale umożliwiłby włączanie żarówek szeregowo, równolegle lub pojedynczo. Myślicie, że taki układ byłby bezpieczny? Do żadnego z kontaktów nie ma jednocześnie doprowadzonej fazy i zera bez pośrednictwa obciążenia, co byłoby niezgodne z przepisami BHP. Jednak zastanawiam się, czy można łączyć przełączniki (te górne) w taki sposób, żeby jeden miał połączenie z fazą, drugi z zerem, a między nimi nie było obciążenia. Oczywiście w żadnej pozycji nie ma możliwości bezpośredniego zwarcia, ale nie wiem, czy nie doszłoby do niego np. przez łuk elektryczny w obu kontaktach jednocześnie.
 • IGE-XAO
 • #34
  japko1024
  Poziom 17  
  Mariopi napisał:
  No i co z tego? Kędyś żarówkę można jeszcze było "naprawić" zespawywując przerwane włókno... Obecnie już nie.
  Kiedyś żarniki mogły działać nawet w otoczeniu powietrza atmosferycznego zawierającego tlen, a bańka miała tylko zwiększać bezpieczeństwo. Źródłem światła było włókno ceramiczne, które po rozgrzaniu przez pomocniczy drut zaczynało przewodzić (jony mogły się poruszać) i świecić. Widziałem nawet na pokazach z fizyki podobne doświadczenie - szklany pręt podłączony do napięcia ogrzewano palnikiem, a po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury przewodził, sam się dalej ogrzewając i emitując żółte światło (pochodzące od jonów sodu).
 • #35
  komatssu
  Poziom 29  
  @japko1024
  To o czym napisałeś to lampy sodowe HPS - są nadal produkowane i używane do oświetlania ulic, a "włókno ceramiczne" jest wypełnione mieszanką gazów pobudzaną wyładowaniem łukowym wewnątrz tej rurki.
 • #37
  BILGO
  Poziom 38  
  Robiłem tzw "sciemniacze" na Arduino i działają bardzo dobrze, regulacja mocy grzałki rzędu kW z układem detekcji zera tylko na PC814. Działają bardzo dobrze. Zmieniając odpowiednio częstotliwość zegara da się zwiększyć rozdzielczość sterowania do ponad 10bitów (można powiedzieć 11bitów) :D
 • #38
  jesion40
  Poziom 27  
  BILGO napisał:
  Zmieniając odpowiednio częstotliwość zegara da się zwiększyć rozdzielczość sterowania do ponad 10bitów (można powiedzieć 11bitów)
  Tyle, że przy 10 bitach mówimy o kroku rzędu 1/1000, co miałoby sens przy stabilności napięcia w sieci podobnego rzędu, a więc 0,23V. Dlatego, choć rozdzielczość można podnosić w nieskończoność sens tego zabiegu jest, powiedzmy, dyskusyjny....
 • #39
  icer_cmg
  Poziom 12  
  Z jednej strony każda połówka sinusa jest synchronizowana a z drugiej strony stabilność sieci jest różna w różnych miejscach. 8 bit rozdzielczości swobodnie wystarcza.
 • #40
  BILGO
  Poziom 38  
  Błąd regulacji jaki uzyskałem to 1%. Przy 2kW błąd wynosi niecałe 20W ;)
 • #41
  komatssu
  Poziom 29  
  Do grzałek, ze względu na ich bezwładność i mniejsze zakłócenia, stosuje się regulację grupową zamiast fazowej.
 • #42
  BILGO
  Poziom 38  
  Nie da się płynnie regulować mocy w sterowaniu grupowym ;) w projekcie w którym to wykorzystuje musi być płynna regulacja.
 • #43
  jesion40
  Poziom 27  
  BILGO napisał:
  Nie da się płynnie regulować mocy w sterowaniu grupowym
  Możesz zdefiniować "płynnie"?

  Przy 50Hz i okresie regulacji 1s masz 100 poziomów, przy 10s 1000 poziomów. Czy to mało? W dodatku masz niemal idealnie liniową zależność moc od ilości dyskretnie włączanych (pół)okresów. Przy fazowym silna nieliniowość w funkcji czasu (momentu włączenia) wymaga dodatkowych przeliczeń.
 • #44
  BILGO
  Poziom 38  
  Chodzi moc chwilową, tu jest ta płynność, w projekcie w którym to zastosowałem układ kontroluje moc chwilową. W przypadku grupowego sterowania czas regulacji za długi.... układ po zamknięciu sprzężenia zwrotnego byłby bardzo niestabilny ;)
  jesion40 napisał:
  Przy fazowym silna nieliniowość w funkcji czasu (momentu włączenia) wymaga dodatkowych przeliczeń.

  Nieliniowość sterowania w ogóle mi nie przeszkadza. Układ kompensuje to zmieniając odpowiednio kąt otwarcia triaka.

  Jedyną wadą sterowania fazowego jest konieczność stosowania filtra przeciwzakłóceniowego ;) koszt około 30zł. Jeśli komuś zakłócenia nie przeszkadzają to nie musi stosować takiego filtru. Wystarczy sam gasik dla triaka.
 • #45
  jesion40
  Poziom 27  
  komatssu napisał:
  Do grzałek, ze względu na ich bezwładność i mniejsze zakłócenia, stosuje się regulację grupową zamiast fazowej.
  BILGO napisał:
  Chodzi moc chwilową, tu jest ta płynność, w projekcie w którym to zastosowałem układ kontroluje moc chwilową. W przypadku grupowego sterowania czas regulacji za długi....
  Uwagi dotyczyły sterowania grzałek. W ich przypadku raczej taka sytuacja nie grozi.
 • #47
  BILGO
  Poziom 38  
  jesion40 napisał:
  Uwagi dotyczyły sterowania grzałek. W ich przypadku raczej taka sytuacja nie grozi.

  Dokładnie, sterownik grzałek w którym muszę dokładnie sterować mocą chwilową :D
  Każdy zrobi jak będzie uważał.
  deus.ex.machina napisał:
  Jak się ktoś uprze to może sobie wsadzić MOSFET i zrobić PWM po AC...

  Robiłem różne PWM po stronie AC... Bez odpowiednich filtrów nie ma opcji żeby to jakoś przyjaźnie funkcjonowało w sieci :D
  Wszędzie wszystko "brzęczy", próbowałem różnych częstotliwości itd.
 • #48
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  BILGO napisał:

  Robiłem różne PWM po stronie AC... Bez odpowiednich filtrów nie ma opcji żeby to jakoś przyjaźnie funkcjonowało w sieci :D
  Wszędzie wszystko "brzęczy", próbowałem różnych częstotliwości itd.


  Od tego masz filtry by blokowały przedostawanie się śmieci do sieci.
 • #49
  Kwierzchos
  Poziom 12  
  Polecam sprawdzone rozwiązanie od co najmniej 30 lat na elementach dyskretnych.
  Układ posiada detekcję fazy. Żarówkę, lub silnik włączamy szeregowo z siecią AC.
  Ściemniacz 230V na Arduino
 • #50
  gajowy01
  Poziom 13  
  Kwierzchos napisał:
  Polecam sprawdzone rozwiązanie od co najmniej 30 lat na elementach dyskretnych.
  Układ posiada detekcję fazy. Żarówkę, lub silnik włączamy szeregowo z siecią AC.
  Ściemniacz 230V na Arduino

  A ja nie polecam. Przy większych przesunięciach fazy ten układ jest bardzo niestabilny. Na ATiny2313 zrobiłem swojego czasu 4 kanałowy regulator. Można było włókno żarówki utrzymać ledwo żarzące bez wnerwiającego migania. Przejcie przez zero (tylko zbocze opadające) wyznaczało w czasie punkt odniesienia, jednak z programową korekcją błędu optotriaka. Ten punkt odpalał licznik opóźniający i spokojnie można było użyć nań 16 bit TCNT1. Jednak 8-bitowa rozdzielczość do ściemniania żarówki najzupełniej wystarcza. Może w innych zastosowaniach jest inaczej.
 • #51
  domin122
  Poziom 16  
  Czy delayMicroseconds z pierwszego postu nie spowoduje opóźnień? Chcąc dodać dodatkowe instrukcję, pętle nie będą powodować nie wykonywania się za każdym razem?
  Edit
  Doczytałem że można sobie zrobić to za pomocą timera. Szkoda że autor tego nie dodał.
 • #52
  rafiks
  Poziom 18  
  Witam, zrobiłem ten układ w wersji z kondensatorem. Na żarówce czy wiertarce (silnik z komutatorem) wszystko działa prawidłowo. Natomiast ja potrzebuję regulator silnika takiego gdzie cewka jest wokół wirnika. (Jak na zdjęciu )

  Ściemniacz 230V na Arduino

  I jest problem bo silnik się blokuje. Przedstawiam wykres przebiegu na wyjściu, w tle słychać wentylator i nagłe buczenie.  Nie mogę sobie poradzić w rozwiązaniu problemu. Z góry dziękuję za pomoc.
 • #53
  Freddy
  Poziom 43  
  Do takiego silnika jedynie falownik, a nie żaden ściemniacz.
 • #55
  rafiks
  Poziom 18  
  To jest ten sam typ silnika co dmuchawy w piecach a tam nie ma falownika. Układ musi być mały dlatego falownik odpada.

  Ale wycinanie co któregoś okresu sinusoidy jest dobrym pomysłem. Bezwładność jest ogromna więc powinno się sprawdzić.
 • #56
  piotrek2914
  Poziom 16  
  Z ciekawości, czy jest tam pod obudową kondensator?

  Dodano po 4 [minuty]:

  W dmuchawach pieców jest zazwyczaj silnik jednofazowy indukcyjny ze zwojem zwartym. Jeśli masz kondensator, to fazowo steruje się uzwojenie główne a pomocnicze z kondensatorem bezpośrednio do sieci. Daje trochę lepsze efekty.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Przy sterowaniu napięciowym silników jednofazowych z uzwojeniem pomocniczym i tak do zera z obrotami nie zjedziesz bo silnik utknie. Trzeba określić ten próg i nie schodzić w jego pobliże. Praca na niskich obrotach będzie powodowała co oczywiste durzy poślizg walu ale też grzanie się uzwojeń i na to trzeba zwracać uwagę. Sterowanie grupowe powinno te niuanse wyeliminować.
 • #57
  rafiks
  Poziom 18  
  piotrek2914 Dzięki za radę szczerze to nie wiem czy jest kondensator raczej nie chyba że we wnętrzu silnika. Natomiast silnikiem można sterować płynnie może się kręcić naprawdę wolno ok 60RPM i do maksymalnych obrotów. Jednak tak jak wspomniałeś nie można doprowadzić aby szpilka wyzwalająca triaka znalazła się na tym pojawiającym się przebiegu z indukcji. Programowo to można obejść jednak zbyt duże ryzyko że z innym silnikiem to nie zadziała właściwie. Jedynym pomysłem jest dołożenie kolejnego optotriaka wykrywającego koniec tego pojawiającego się przebiegu, wtedy można tak napisać program aby wiedział w której fazie nie może się pojawić szpilka.

  Jednak jutro przetestuję sterowanie z wycinaniem pełnej sinusoidy i to na moje potrzeby powinno wystarczyć.
 • #58
  jaszczur1111
  Poziom 33  
  Miał być ściemniacz, a stanęło na regulacji obrotów silnika indukcyjnego. Chyba najtaniej dzisiaj zrobić to na małym falowniku. Wszystkie inne metody to obchodzenie problemu, a efekt mierny.
 • #59
  rafiks
  Poziom 18  
  Problem rozwiązany, falownik to znacznie więcej elementów. Problem rozwiązałem tak że mam regulację płynną w zakresie do 70% a potem triak jest na stałe otwarty tzn. od razu skok na 100%.
 • #60
  vodiczka
  Poziom 43  
  jesion40 napisał:
  Piszesz jedno (o wyłączaniu w zerze) a gdy to kwestionuję wyjaśniasz zupełnie co innego. Może tak trochę odpowiedzialności za własne słowa?
  Sorry ale to ty piszesz o wyłączaniu w zerze, podczas gdy autor pisze o włączaniu:
  ghost666 napisał:
  Z tego powodu konieczne jest zbudowanie detektora przejścia przez zero, który można podpiąć do Arduino czy innego mikrokontrolera, aby informował on układ o tym, że napięcie przemienne właśnie przeszło przez wartość 0 V. W tym momencie układ jest w stanie otwierać triak na znaną liczbę mikrosekund