Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TM10 - Pompa ciepła basenowa

20 Maj 2016 13:37 1221 4
  • Poziom 9  
    Witam.

Poszukuję opinii użytkowników na temat pompy ciepła TM10 lub TM15 którą handluje siec Mall.

Ta seria pomp jest przeznaczona do grzania wody basenowej.

Jeśli ktoś jest użytkownikiem takowego produktu to będę zobowiązany za znak życia - dziękuję :)

Ogólnie chcę wiedzieć czy produkt się sprawdza bo cena niższego modelu jest zachęcająca do zakupu.

Pozdrawiam
    Mikołaj
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Witam!
    Moc grzewcza 3kW oznacza dostarczanie ciepła w ilości 3000[W]*0,24[cal/W]*3600[sek] = 2592 kcal na godzinę.
    Taka ilość ciepła ogrzeje "deklarowane przez "MALL" 18m3 wody o 0,144°C w ciągu godziny, o ile ciepło nie zostanie oddane do otoczenia przez parowanie wody (każdy odparowany gram wody zabiera z sobą ok. 540 kalorii).
    Jeśli pobierzesz wodę z sieci wodociągowej, to prawdopodobnie jej temperatura będzie ok. 10°C. Aby ogrzać tą wodę do "przyjemnej" 30°C, potrzeba prawie 140 godzin pracy tej pompy bez przerwy, i bez strat ciepła na parowanie.

Ale któż zabroni bogatemu wydawać jego własne pieniadze ...
  • Poziom 9  
    Ładne wyliczenie ale w moim przypadku:

- mój basen (a może raczej balia) ma pojemność ledwo 3m3
    - całość jest zakryta pokrywą w czasie gdy nie jest używana a balia ocieplona wełną mineralną (tak samo wszystkie rury 38mm)
    - wodę w balii wymieniam może raz na miesiąc (jest stosownie dozowana chemia)

Na tą chwilę mam podłączoną na testy pompę Urlich HPW 3,5 tylko ta ma bardzo słaby przepływ wody (zaledwie 0,075 m3/h) co znacząco utrudnia (obniża ciśnienie) pracy dysz wodnych. Ona jest raczej przystosowana do grzania c.w.u.

Podoba mi się cena TM10 ale chcę wiedzieć czy jest tego warta.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    A nie lepiej rozdzielić obiegi, tzn. ogrzewanie osobno a dysze osobno?
  • Poziom 9  
    Zasilanie do balii idzie jedną rurą - brak możliwości rozdzielenia.