Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka DIN do RCA 4 cinch

SF01 20 Maj 2016 14:10 2337 15
  • #1 20 Maj 2016 14:10
    SF01
    Poziom 4  

Dzień dobry.

Chciałbym zapytać, do czego służą aż 4 złącza RCA w prześciówce DIN-RCA, tak jak na obrazku tutaj:
    Przejściówka DIN do RCA 4 cinch

• #2 20 Maj 2016 14:16
    kot mirmur
    Poziom 27  

Witaj,wejście-wyjście sygnału w stereo.

• Pomocny post
    #3 20 Maj 2016 14:48
    wiktor888
    Poziom 11  

Lewy kanał audio, prawy kanał audio, masa i obraz(żółty). Jest to przejściówka S-Video na RCA ;)

• #4 20 Maj 2016 16:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Równie dobrze może to być przejściówka magnetofonowa.

• #5 20 Maj 2016 16:28
    SF01
    Poziom 4  

wiktor888 napisał:
    Lewy kanał audio, prawy kanał audio, masa i obraz(żółty). Jest to przejściówka S-Video na RCA ;)

Czyli z opcją do wideo.

Ale jakbym używał na magnetofonie czarny i biały, to spokojnie powinien działać?

• #6 20 Maj 2016 17:40
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

W starszych magnetofonach były albo same gniazda DIN, albo DIN i RCA. W gnieździe DIN z jednej strony pinu środkowego (wspólnej masy) miałeś wyjścia sygnału Z magnetofonu, a z drugiej wejścia NA magnetofon. To, których kolorów użyjesz, zależy od tego na których pinach, który RCA masz.
    Teoretycznie powinien być zachowany standard, ale.. sam już kilka razy spotkałem się z takim kablem w którym tego nie przestrzegano.

• #7 20 Maj 2016 22:02
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

398216 Usunięty napisał:
    W starszych magnetofonach były albo same gniazda DIN, albo DIN i RCA. W gnieździe DIN z jednej strony pinu środkowego (wspólnej masy) miałeś wyjścia sygnału Z magnetofonu, a z drugiej wejścia NA magnetofon. To, których kolorów użyjesz, zależy od tego na których pinach, który RCA masz.
    Teoretycznie powinien być zachowany standard, ale.. sam już kilka razy spotkałem się z takim kablem w którym tego nie przestrzegano.

Niekoniecznie. Oczywiście, takie rozwiązania też istniały, ale nie tylko nie był to standard ale było to również bez sensu - kabel DIN nie jest "krosowany", więc dwa magnetofony wyposażone w takie gniazda nie mogły ze sobą w żaden sposób współpracować ;)
    Zasadniczo standardem było, że na pinach 3(5) był sygnał wysokopoziomowy czyli liniowy, a po drugiej stronie sygnał niskopoziomowy - czyli mikrofon albo linia z wysoką impedancją wyjściową. Gniazda były wejściem albo wyjściem i tylko czasem były i tym i tym czy raczej tym albo tym, zależnie od trybu pracy. Tak więc 3 (5) to było wyjście podczas odtwarzania ale wejście podczas nagrywania. Z tego wniosek, że kable trzeba będzie przekładać.

• #8 20 Maj 2016 22:23
    SF01
    Poziom 4  

Ciekawe.

Czyli jeśli zdobyłbym taki jak na grafice, to musiałbym sprawdzić, jak działają.

A co z kablami, które mają tylko dwa złącza RCA, działały by zwyczajnie jako LR stereo?

Bo problem polega na tym, że magnetofon mam normalnie na RCA, ale mam starszy wzmacniacz, który ma tylko diny.

• #9 20 Maj 2016 22:32
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

Jeżeli chodzi tylko o odtwarzanie, to ten z czterema będzie działał na pewno, bo ma wszystkie cztery piny podłączone. taki z dwoma cinchami raczej też będzie działał, bo najprawdopodobniej będzie miał podłączone piny 3-5. Oczywiście wszystko to z poprawką na chińską inwencję, bo to może być też 1 i 3 albo jeszcze inaczej ;)

• #10 21 Maj 2016 14:33
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

nagrywamy.com -> Kolego, jak chciało się nagrywać to oczyiście nie z magnetofonu na magnetofon bezpośrednio, ale przez wzmacniacz - większość wzmacniaczy z tego okresu miała t.zw. "Pętlę magnetofonową".
    A że w gnieździe magnetofonowym tak jest (wejścia i wyjścia w jednym gnieździe) to chyba nie trzeba nawet mówić - mam od lat M8010 podłączony w ten właśnie sposób (z taką przejściówką) podłączony do wzmacniacza z wejściami XLR i wszystko działa bez problemów.
    Kłopot może polegać jedynie na tym, że w takim połączeniu nie ma możliwości podsłuchu nagrywania "po taśmie", bo sygnał się zapętla i wzbudza. Po prostu przy podłączonym magnetofonie wejście do nagrywania na magnetofon musi być we wzmacniaczu (a taki właśnie mam) odłączane.

• #11 21 Maj 2016 15:43
    SF01
    Poziom 4  

Na przez wzmacniacz będę odtwarzał.
    Nagrywam wyjściem liniowym z komputera do decku bezpośrednio.

• #12 22 Maj 2016 00:20
    nagrywamy.com
    Poziom 26  

398216 Usunięty napisał:
    nagrywamy.com -> Kolego, jak chciało się nagrywać to oczyiście nie z magnetofonu na magnetofon bezpośrednio, ale przez wzmacniacz - większość wzmacniaczy z tego okresu miała t.zw. "Pętlę magnetofonową".
    A że w gnieździe magnetofonowym tak jest (wejścia i wyjścia w jednym gnieździe) to chyba nie trzeba nawet mówić - mam od lat M8010 podłączony w ten właśnie sposób (z taką przejściówką) podłączony do wzmacniacza z wejściami XLR i wszystko działa bez problemów.
    Kłopot może polegać jedynie na tym, że w takim połączeniu nie ma możliwości podsłuchu nagrywania "po taśmie", bo sygnał się zapętla i wzbudza. Po prostu przy podłączonym magnetofonie wejście do nagrywania na magnetofon musi być we wzmacniaczu (a taki właśnie mam) odłączane.

Zgadza się, w krajowych magnetofonach wejście jest od strony 1 a wyjście od strony 3. Tylko wyjście jest "napięciowe" a wejście "prądowe" i jest to całkiem niekompatybilne ze sobą oraz z wyjściami liniowymi cinch. Niektóre magnetofony miały przełączane wejścia/wyjścia - podczas odtwarzania pin 3 był wyjściem, a podczas nagrywania wejściem liniowym (a 1 wejściem "radiowym" albo mikrofonowym, w sumie prawie to samo) - i to IMO było lepsze rozwiązania.

• #13 23 Maj 2016 16:49
    kot mirmur
    Poziom 27  

Kiedyś takie kable były ogólnodostępne.We wtyczce Din były zamontowane rezystory,chyba w formie dzielnika napięcia ,w stosunku chyba 1/10.
    Ale to było tak dawno, że nie jestem pewien tej przekładni.

• #14 26 Paź 2016 22:37
    SF01
    Poziom 4  

Już to chyba rozkminiłem, dwa były jako L i R input, a 2 jako L i R output, w końcu w magnetofonie przy DINie mam REC/PLAY czyli działa w obie strony właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu.

• #15 20 Sie 2017 08:02
    gibzwein
    Poziom 10  

Cześć,
    chcę użyć tego kabelka do przesyłu video+audio (stereo). Czy mógłby któryś z kolegów podpowiedzieć który pin w złączy DIN5 jest podłączony do którego wtyku RCA? Chodzi mi o to który pin (DIN5) podpięty jest do żółtego, czerwonego i białego (RCA).
    P.S. Syn bawił się miernikiem i czekam na nowy :)
    Z góry dzięki za info.

• #16 20 Sie 2017 18:23
    SF01
    Poziom 4  

Tak dobrze nie ma.

DIN5 jest do Audio.

Jak pan chce do video, do tego służy DIN 45522: 6-pin, 60°, 240°, szósty of lewej w artykule na Wikipedii.

Jest do kupienia od Hamy zestaw przejściówek, w środku jest rzeczony kabel dinowski oraz dwie przejściówki do SCART i dwie do 3xRCA (żółta, biała i czerwona), a także dwie przejściówki RCA-BNC. Mam, polecam, inaczej bym nie mógł eksploatować dinozaura Video2000, który ma tylko gniazdo DIN6.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME