Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panele 10 kW + ogrzewanie podłogowe elektryczne. Czy to będzie działać ?

Blue26 20 Maj 2016 14:52 1119 13
  • #1 20 Maj 2016 14:52
    Blue26
    Poziom 6  

Witam

Jestem kompletnym laikiem w tych sprawach i chciałbym zapytać czy jeśli mam matę grzewczą o parametrach 150W na m2, a więc salon kuchnią łącznie będzie potrzebował (35m2) 5250 W to gdy z moich paneli uzyskam w pochmurny zimowy dzień 3000W to podłoga będzie grzać chociaż trochę ? Czy w ogóle się nie uruchomi ?

Bo tak sobie pomyślałem, że podzieliłbym wszystko na sektory po 15m2 i poustawiał bym (przy pomocy jakiegoś sterownika) priorytety, w ten sposób było by małe prawdopodobieństwo żeby mi zabrakło energii.

Ale interesuje mnie własnie sytuacja co się dzieję, gdy mam mate 150W a dostarczam do niej 100W to ona grzeje trochę czy nie grzeje w ogóle ?

0 13
  • Pomocny post
    #2 20 Maj 2016 14:56
    sq9fmc
    Poziom 22  

Będzie grzać, ja też tak użytkuję PV. Ilość ciepła będzie zależeć od ilości doprowadzonej energii.

0
  • #3 20 Maj 2016 15:08
    Blue26
    Poziom 6  

A to fajnie, bo buduję dom w Niemczech 120m2, i chcę zrobić takie ogrzewanie elektryczne. Prąd w DE jest drogi bo 0,29 ct/kWh ale zainstaluję 10kW paneli na dachu i tak myślałem, że pokryją zapotrzebowanie.

chcę aby każde pomieszczenie było osobnym obwodem i bezprzewodowo łączyło się z centralnym komputerem. W dzień grzał by salon, kuchnie, jadalnie i łazienkę na dole , na przemian z boilerem. Późnym popołudniem podgrzewał by już pomieszczenia na górze. Każde pomieszczenie miało by miec swój priorytet.
    Myślę, że to rozwiązanie zda egzamin ponieważ dom będzie miał niskie zapotrzebowanie na energię jedynie 40kWh/m2 na rok.

Jeśli w ogóle dobrze liczę to 40kWh*120m2= 4800kWh. A same solary dadzą rocznie w przybliżeniu 9000 kWh.

to co uda się sprzedać za dnia w lato wykorzystam na grzanie nocą w zimie.

uważacie że może to wypalić ? Ponoć czytałem, że takie domu trzymają dobrze ciepło i nie trzeba grzać 24H tyko 4-5 g dziennie.

0
  • #4 20 Maj 2016 15:30
    Xantix
    Poziom 40  

Blue26 napisał:
    Ponoć czytałem, że takie domu trzymają dobrze ciepło i nie trzeba grzać 24H tyko 4-5 g dziennie.

Wszystko zależy jakie masz dobowe zapotrzebowanie na moc grzewczą. Zakładając dobrze zaizolowany dom, który w typowy zimowy dzień ma zapotrzebowanie na moc grzewczą np. 2 kW co daje dobowe zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 48 kWh/dobę. I teraz jeśli panele będą w stanie dostarczyć 48 kWh energii w ciągu krótkiego zimowego dnia to można powiedzieć, że dom nie wystygnie a bilans energetyczny będzie na zero.
    Jednak trzeba się liczyć z jedną rzeczą. Gwałtowne dostarczenie tych 48 kWh ciepła w ciągu np. 4 godzin (co odpowiada grzaniu z mocą 12 kW) spowoduje mocne podniesienie się temperatury w mieszkaniu, następnie będzie ona powoli spadać aż do poranka dnia następnego. I może dojść do sytuacji, że wczesnym popołudniem będziesz miał w domu 26°C na termometrze a rankiem następnego dnia będzie tylko 17°C - czyli znaczne wahania temperatury. Dlatego lepiej grzać z małą mocą przez dłuższy czas - dzięki temu temperatura w mieszkaniu pozostanie w przybliżeniu stała.

0
  • #5 21 Maj 2016 23:06
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

@Blue26
    wszystko zależy od sterownika.
    Jaki ma priorytet.
    Może tak być, że gdy moc odbiornika przekracza moc dostarczoną przez panele, nie pozwoli obciążyć paneli w celu ich ochrony.Nic im się nie stanie.
    Możę tak też być, że sterownik pozwoli brać prąd z paneli, mimo że nie będzie ona dostateczna, co zaspokoi częśćiowe potrzeby energetyczne.
    Coś Ci podgrzeje.

pozdrawiam

0
  • #6 22 Maj 2016 10:04
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Na 35 m2 ( w nowoczesnym budynku) potrzebujesz średnio ok. 30W/m2, czyli ok 1 kW na całość , szczególnie w Niemczech, gdzie zimy sa łagodne.

Blue26 napisał:
    Prąd w DE jest drogi bo 0,29 ct/kWh

Raczej wychodzi , że 2x tańszy niż u nas w możliwościach nabywczych,, bo to jest "ich 29 groszy" a u nas ponad 50 groszy...

0
  • #8 25 Maj 2016 20:19
    Blue26
    Poziom 6  

z tego co się zorientowałem, to skupują po 0,125 ct.

Przez ostatnie dni sporo liczę . Dane są obiecujące , zwłaszcza, że liczę na to, że w przeciągu 5-10 lat zostanie wynaleziona bateria wielokrotnie lepsza od tej , którą zaprezentowała Tesla kilka miesięcy temu. Dzięki temu cały dom będący już na prąd zacznie być w 100% samowystarczalny, dorzucę do tego Teslę model 3 i już w ogóle.

Jedyny minus jak na razie to odsetki od kredytu, których nie uwzględniam w obliczeniach :)

0
  • Pomocny post
    #9 25 Maj 2016 21:19
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Blue26 napisał:

Jedyny minus jak na razie to odsetki od kredytu, których nie uwzględniam w obliczeniach :)

Nie bierz kredytu , płać gotówką.

0
  • #10 25 Maj 2016 21:37
    Xantix
    Poziom 40  

Blue26 napisał:
    którą zaprezentowała Tesla kilka miesięcy temu.

Można wiedzieć co to za bateria? Jakiś link może? Jestem bardzo ciekawy co to jest...

0
  • #11 27 Maj 2016 09:50
    Blue26
    Poziom 6  

Xantix napisał:
    Można wiedzieć co to za bateria? Jakiś link może? Jestem bardzo ciekawy co to jest...
    chodziło mi o baterie powerwall 7kWh i 10kwh, można je łączyć w nieskończoność.
    Kosztują 3k i 3,5k $. Także gdyby, za 5-10 lat technologia ruszyła do przodu w tej dziedzinie, może mielibyśmy pojedyncze baterie za tą samą cenę o pojemności 70kWh.

0
  • #12 27 Maj 2016 19:17
    olejopalacz2
    Poziom 23  

Tylko te produkowane za 5-10 lat nie będą kompatybilne z obecnymi systemami.

0
  • #13 28 Maj 2016 10:31
    Blue26
    Poziom 6  

olejopalacz2 napisał:
    Tylko te produkowane za 5-10 lat nie będą kompatybilne z obecnymi systemami.

Masz rację, może tak być, dlatego wyliczyłem sobie opłacalność sytemu na dom bez inwestycji na razie w panele słoneczne.

Co sądzicie o tych wyliczeniach ? nie za bardzo naciągane ?
    Dom 120 m2 o zapotrzebowaniu 40kWh/m2

4800kWh rocznie + 1500-2000 kWh grzanie wody wspomagane przez kolektory + 3000kWh normalne zużycie prądu.
    razem daje 9300 kWh rocznie, Normalnie to by kosztowało z 2700 euro w stadwerke ale korzystając z check24 i operatorów sprzedających prąd "ekologiczny" dostaję to za 2000 euro/12 wychodzi po 166 euro.
    Koszt instalacji to raptem 3000 za podłogówkę i 3000 za CWU z kolektorami.
    Koszt instalacji ogrzewania gazowego z podłogówką wspomagane kolektorami (na przykładzie mojego kumpla) 27000.

Wychodzi, ze jestem do przodu 21000 euro,
    Gość od gazowego ogrzewania i tak płaci za gaz rocznie 840 i za prąd 1040 euro, do tego dochodzi inspekcja instalacji 100 euro rocznie. Sumując go wychodzi okrągłe 1980 euro.
    Mimo, że będę płacił większe rachunki to dzięki różnicy w kosztach instalacji wystarczy na pokrycie 1050 lat.

Po 10 latach kupię nową generację paneli fotowoltaicznych opartych na grafenie do tego jakieś organiczne baterię i w ten sposób cały dom będący na prąd będzie kosztował mnie rocznie 0 euro/ rocznie.

0
  • #14 28 Maj 2016 11:05
    Xantix
    Poziom 40  

Blue26 napisał:
    Co sądzicie o tych wyliczeniach ? nie za bardzo naciągane ?

Wyliczeń nie neguję, jednak mógłbym zakwestionować dość śmiałe założenia. No bo zakładanie, że w ciągu dekady pojawią się baterie o rząd wielkości wydajniejsze od litowych i na dodatek w dostępnej dla zwykłego śmiertelnika cenie a na dodatek, że również w ciągu dekady pojawią się panele PV oparte na grafen w komercyjnej sprzedaży - no to są mówiąc delikatnie "śmiałe i odważne" założenia...

0