Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po formacie karty microSD nie wstaje system

kompmpmp 20 Maj 2016 17:43 648 12
  • #1 20 Maj 2016 17:43
    kompmpmp
    Poziom 2  

Witam,

Ostatnio formatowałem kartę microSD jakimś programem z neta (nie mogę skojarzyć nazwy). Po formacie jednak wyskoczył jakiś błąd z kartą więc olałem sprawę. Przy próbie ponownego uruchomienia komputera pojawia się komunikat "No boot device~~". Dysk to Crucial MX100 SSD, a system windows 7 64x.

Standardowo wykonałem:
    - sprawdzenie w biosie bootowalnych urządzeń, próba przestawienia,
    - z płyty Windowsa automatyczną naprawę (znajduje zainstalowany system),
    - z płyty z konsoli cmd, ręcznie bootrec fixboot, fixmbr i rebuildbcd (przy tym 3 wyskakuje system Windows do dodania, jak jednak daje Tak pojawia się komunikat że nie ma żadnych urządzeń systemowych).
    - pod UBCD próbowałem zmienić partycję boot (windows stworzył 3 partycję 100Mb boot, jakaś swoją do której nie ma wejścia mtfs i standardowo 3 na dane, ). na partycję boot mogę wejść i są tam pliki

Pod linuxem można wejść na dysk, wszystkie pliki są, test dysku pokazuje że wszystko jest ok.

Jest jeszcze coś co można zrobić?

0 12
  • #2 20 Maj 2016 18:01
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Można sprawdzić czy ta mała partycja jest aktywna (jak to jest styl MBR)
    Można a nawet trzeba zapodać obrazek okna z Zarządzanie dyskami (pod innym Windows) czy GParted.

0
  • #3 20 Maj 2016 18:12
    kompmpmp
    Poziom 2  

Dopiero jutro będę przy komputerze. Jak GParted oznacza aktywne partycje? Jeżeli dobrze pamiętam miała zielony kolorek, flagę boot (jedyne co mnie zdziwiło to że jest nie w NTFS tylko FAT32).

0
  • #4 21 Maj 2016 22:17
    szkolek2
    Poziom 8  

Z nie swojego konta ale to dalsza kontynuacja.
    Wrzucam screen z GParted. Czy przypadkiem ta boot partycja nie powinna być w NTFS?

0
  • #5 21 Maj 2016 22:55
    WojtasJD

Czyli na tym Crucialu jest GPT
    ESP (EFI System Partition) ma być FAT32.

Flaga "boot" dla dysku z GPT w GParted oznacza GUID=C12A7328-F81F-11D2-BA4B-00A0C93EC93B (czyli ESP).

W BIOS/UEFI płyty głównej (jaki model?) trzeba skontrolować czy jest coś w stylu UEFI Boot i czy firmware widzi na ESP: Windows Boot Manager
    Z kolei na tej małej ESP obecność folderu \EFI z zawartością (bootmgfw.efi, BCD, memtest.efi, itd.) - jest coś zajęte, na oko rozmiar OK.

Jak to nie pomoże to załącz "MBR"
    dd if=/dev/sda of=mbr.bin bs=512 count=1

0
  • #6 21 Maj 2016 23:30
    szkolek2
    Poziom 8  

Płyta główna Asus Sabertooth FX990
    W boot menu jest ustawiony Windows Boot manager (z resztą próbowałem też ręcznie wszystko po kolei bootować).

Zawartość dysku ESP
    \EFI
    - \BOOT tutaj jest tylko bootx64.efi
    - \WINDOWS\BOOT\ tutaj są pliczki o których wspominałeś

MBR poniżej

0
  • #7 22 Maj 2016 15:12
    WojtasJD

Na pewno \EFI\Windows\Boot ?
    to ma być \EFI\Microsoft\Boot

Po formacie karty microSD nie wstaje system

Można odbudować zawartość ESP - uruchamiasz z nośnika startowego W7, patrzysz jaką literę dostał wolumin rozruchowy (ten z folderem \Windows) - tutaj prawdopodobnie D: a ESP C: - i uruchamiasz wiersz polecenia:
    mkdir D:\ESPbackup && xcopy /h C:\EFI\Microsoft\Boot\BCD*.* D:\ESPbackup\
    format C: /fs:FAT32 /v:SYSTEM /q
    bcdboot D:\Windows /l pl-PL /s C: /f UEFI

Na koniec można przywrócić działanie dyskowego WinRE (opcja: <F8> -> Napraw komputer)

Ze względu na formatowanie nie radzę się pomylić w doborze woluminów.

0
  • #8 22 Maj 2016 16:31
    szkolek2
    Poziom 8  

Nie mogę się dostać do partycji ESP. Po wylistowaniu woluminów diskpartem, ta partycja z FAT32 nie ma przypisanej litery ale w info ma dopisek "Ukryta".

0
  • #9 22 Maj 2016 16:45
    WojtasJD

DISKPART> assign letter=S

(wtedy w innych poleceniach trzeba skorygować litery na właściwe)

0
  • #10 22 Maj 2016 16:57
    szkolek2
    Poziom 8  

Ta komenda wypada:
    bcdboot D:\Windows /l pl-PL /s C: /f UEFI

Z helpa widzę iż nie wspiera polecenia /f

0
  • #11 22 Maj 2016 18:05
    WojtasJD

Aha możliwe, więc jeśli ten nośnik wystartowałeś w trybie UEFI (niemodyfikowany DVD; jeśli to pendrive to wcześniej trzeba by było małą UEFI-poprawkę* na nim wprowadzić czyli skopiować - zakładając, że P: litera pendrive z FAT32 - P:\EFI\Microsoft\Boot jeden folder 'wyżej' oraz skopiować ze zmianą nazwy plik bootmgfw.efi np. z D:\Windows\Boot\EFI\ do P:\EFI\Boot\bootX64.efi)
    pomiń nieobsługiwane "/f UEFI"

...albo po prostu po formatowaniu można skopiować:
    mkdir C:\EFI\Microsoft\Boot
    xcopy /s /h D:\Windows\Boot\EFI\*.* C:\EFI\Microsoft\Boot
    xcopy /h D:\ESPBackup\BCD C:\EFI\Microsoft\Boot

litery sobie popraw, ja ciągnę zgodnie z poprzednimi postami (albo w DISKPART można poprzestawiać poleceniemi remove i assign)

* - jeśli startujesz z pendrive z trybie Legacy to by wyjaśniało niemożność znalezienia urządzenia systemowego przy próbie naprawy

0
  • #12 22 Maj 2016 18:41
    szkolek2
    Poziom 8  

Wykonałem [oczywiście zmieniam sobie literki]:
    mkdir C:\EFI\Microsoft\Boot
    xcopy /s /h D:\Windows\Boot\EFI\*.* C:\EFI\Microsoft\Boot
    xcopy /h D:\ESPBackup\BCD C:\EFI\Microsoft\Boot

Niestety nic to nie zmieniło. Z dysku zaciągneło z 50 elementów, natomiast ostatnia komenda dociągneła 5 (z czego 1 nadpisała)

Korzystam z płyty DVD z systemem.

0
  • #13 23 Maj 2016 18:57
    kompmpmp
    Poziom 2  

Sprawa wygląda tak. Partycja była GPT, po użyciu jakiegoś magicznego narzędzia do formatu niskopoziomowego karty pamięci, partycja została sformatowana i zmieniona na MBR. Pomimo jej naprawy, problem był taki że w biosie miałem ustawione uruchamianie z partycji GPT. Po przełączeniu w biosie opcji na "Other OS" system wstał i hula jak zły.

0