Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siła jak podłączyć kompresor z mufą na 4 bolce do gniazda na 5 bolcy

tomekvr69 20 Maj 2016 18:23 5358 23
  • #1 20 Maj 2016 18:23
    tomekvr69
    Poziom 2  

Witam mam zamiar zakupić kompresor 3 tłokowy z silnikiem zasilanym siłą problem mianowicie jest taki że w domu mam 5 gniazd a w wtyczce od kompresora sa 4.
    Czy mógłby mi ktos łopatologicznie wyjaśnić jak to podłączyć?
    Bo z tego co wyczytałem ja mam L1 L2 L3 PE i N ale nie nie mozna raz rozdzielonego PE i N łączyć powtórnie a w kompresorze mam tylko 4 wyjścia L1 L2 L3 i PEN więc jak to z sobą zgrać?

0 23
  • #3 20 Maj 2016 18:34
    tomekvr69
    Poziom 2  

Skomplikowana jest taka przebudowa?
    Dodam, że słabo się znam na elektryce...

0
  • #4 20 Maj 2016 18:41
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

tomekvr69 napisał:
    Skomplikowana jest taka przebudowa?

Jeśli nie ma sterowania wymagającego przewodu N to prosta. W innym przypadku zakres prac większy.

tomekvr69 napisał:
    Dodam ze slabo sie znam na elektryce..

Zapewne w Częstochowie znajdziesz jakowegoś elektryka...
    Co to za kompresor?

0
  • #5 20 Maj 2016 18:57
    tomekvr69
    Poziom 2  

Jest to jakiś składak silnik elek. + kompresor bliżej nie znanego pochodzenia.
    Wlaśnie Pan sprzedający nie posiada siły w domu i nie mam jak go jak sprawdzić a w ostateczności moźe mi go udostępnić na 1 dzień w celu sprawdzenia.
    A poniżej zdjęcia kompresora.
    3 Tlokowy podobno z jakiejś koparki czy ciągnika siodłowego sprzedawca sam nie umie okreslić dokladnie z czego. Siła jak podłączyć kompresor z mufą na 4 bolce do gniazda na 5 bolcy

Dodano po 1 [minuty]:

0
  • #6 20 Maj 2016 19:48
    jdubowski

Tam chyba nawet wyłącznika nie ma, tą instalację elektryczną trzeba dopiero zrobić, podłączenie na próbę nie powinno sprawiać problemu, ściągnij elektryka na dzień podłączenia i heja...
    BTW - tam brakuje wielu potrzebnych rzeczy włączając osłony przekładni, zawór bezpieczeństwa itp.
    Używać kompresora ze zbiornikami nieznanego stanu i pochodzenia się nie obawiasz?

0
  • #7 20 Maj 2016 20:04
    tomekvr69
    Poziom 2  

Mam 2 butle od gazu lpg zostaną zastąpione starymi , reszta zajmę sie po kupnie.
    Zależy mi tylko aby go uruchomić i sprawdzić działanie ponieważ potrzebny mi w miarę wydajny kompresor pod klucz pneumatyczny ew. do pompowania kol i innych prac warsztatowych a nowe z przystępną wydajnością są drogie.
    A mógłby mi Pan rozjaśnić jak to podłączyć na ta przysłowiową "próbę" abym nie kupił kota w worku?
    Ponieważ później zajmie się resztą jakiś elektryk bo ja z elektryką cienko stoję.

Dodano po 2 [minuty]:

Jesli mam u Sb
    L1--------L1
    L2--------L2
    L3--------L3
    PE ...........
    N .............
    Fazy podłącze a co z uziemieniem i zerem?

0
  • #8 20 Maj 2016 20:10
    mawerix123
    Poziom 38  

tomekvr69 napisał:
    w kompresorze mam tylko 4 wyjscia L1 L2 L3 i PEN

Skąd ta pewność :?:
    jdubowski napisał:
    Tam chyba nawet wyłącznika nie ma, tą instalację elektryczną trzeba dopiero zrobić

Jak niema :?: silnik jest wyłącznik ciśnieniowy jest.....

Do tego zestawu wystarczy L1,L2,L3 i PE, N jest nie wykorzystany w tym urządzeniu.

0
  • #9 20 Maj 2016 21:43
    jdubowski

mawerix123 napisał:
    jdubowski napisał:
    Tam chyba nawet wyłącznika nie ma, tą instalację elektryczną trzeba dopiero zrobić

Jak niema :?: silnik jest wyłącznik ciśnieniowy jest.....

Ale brak wyłącznika którym mozesz wyłączyć silnik, nie ma też zabezpieczenia silnika przed przeciążeniem.

0
  • #10 20 Maj 2016 21:49
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

gilus1 napisał:
    Aby podłączyć kompresor należy rozdzielić PEN na N i PE. N zastosować jako przewód roboczy, PE ochronny.

No i wyrok zapadł. Autor ma rozdzielić PEN ... gdzie ?
    Bo w instalacji ma przewód 5-żyłowy. Ale w kablu od kompresora raczej go (PEN) nie znajdzie.

0
  • #11 20 Maj 2016 21:59
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

gilus1 napisał:
    Popatrzmy na to jeszcze z innej strony: silnik może być sterowany wyłącznikiem ciśnieniowym ze stycznikiem. Do cewki stycznika zapewne będzie potrzebne N.

Czy piszemy o stycznikach czy tam w ogóle takowe urządzenie jest .
    gilus1 napisał:
    Teoretycznie Małolepszy ma rację.

Czy gdziekolwiek teoretycznie uczą takich wynalazków , na jakiej uczelni.
    gilus1 napisał:
    PE musi być podłączone do obudowy silnika i to nie podlega dyskusji.

I na tym kolego poprzestań.

0
  • #12 20 Maj 2016 22:00
    gilus1
    Poziom 29  

elpapiotr napisał:
    o i wyrok zapadł. Autor ma rozdzielić PEN ... gdzie ?

Oczywiście że w kompresorze. Wymiana wtyczki i przewodu przy kompresorze na 5 żyłowy. W przeciwnym wypadku nie należy podłączać kompresora z układem TNC do TN-C-S lub TN-S.

0
  • #13 20 Maj 2016 22:04
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Naprawdę ?

No patrzcie, a do mojego klienta przywieźli kompresor z ... fabrycznie zamontowanym przewodem zasilającym -
    Co ja biedny mam począć ? Nawet kartę gwarancyjną dołączyli -
    Nic tylko płakać ... ze śmiechu.

0
  • #14 20 Maj 2016 22:35
    jdubowski

elpapiotr napisał:
    do mojego klienta przywieźli kompresor z ... fabrycznie zamontowanym przewodem zasilającym -

Patrząc po kolorach to N, PE i dwa fazowe ;)

elpapiotr napisał:
    Nawet kartę gwarancyjną dołączyli -

"modół" ;)

0
  • #15 20 Maj 2016 22:37
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A nieprawda - 3l + PE.
    Też się pokłóciłem, ale cóż, nie przerabiałem.

0
  • #16 21 Maj 2016 07:57
    mawerix123
    Poziom 38  

jdubowski napisał:

Ale brak wyłącznika którym mozesz wyłączyć silnik, nie ma też zabezpieczenia silnika przed przeciążeniem

Zdjęcia są dość niewyraźne ale nie wiem czy pod butlami niema włącznika ;)

gilus1 napisał:
    Aby podłączyć kompresor należy rozdzielić PEN na N i PE. N zastosować jako przewód roboczy, PE ochronny.

gilus1 napisał:
    elpapiotr napisał:
    o i wyrok zapadł. Autor ma rozdzielić PEN ... gdzie ?

Oczywiście że w kompresorze. Wymiana wtyczki i przewodu przy kompresorze na 5 żyłowy. W przeciwnym wypadku nie należy podłączać kompresora z układem TNC do TN-C-S lub TN-S.

Rozdzielać PEN w kompresorze :?; O_o

Z pierwszego postu autora można wywnioskować]//''''''''''''''
    że ma instalację TN-S więc skąd wziąć PEN :?:

tomekvr69 napisał:
    domu mam 5 gniazd

tomekvr69 napisał:
    Bo z tego co wyczytalem ja mam L1 L2 L3 PE i N

0
  • #17 21 Maj 2016 08:54
    janek1815
    Poziom 38  

Ja trzy dni temu podłączałem pompę głębinową i producent też stosuje taką kolorystykę brązowy czarny, niebieski i zolto-zielony. Gdyby nie to że szkoda gwarancji z chęcią bym ten przewód wymienił w środku silnika pompy. No i jak kolego działa ta sprężarka? Ile ona ma kosztować?

0
  • #18 21 Maj 2016 11:00
    arturavs
    Poziom 39  

Nie wiem jak jest teraz ( elektryki już od kilkunastu lat nie praktykuję), ale kiedyś mnie uczono że przewód w kolorze niebieskim może być wykorzystany jako fazowy.

Nawet na egzaminie na ŚK, egzaminator twierdził to samo. Dodając, że o ile wykorzystanie niebieskiego jako fazowego jest dopuszczalne, to używanie żółto-zielonego nie, a nawet kategorycznie zabronione. Aczkolwiek z tym ostatnim się spotkałem kilka razy.

Za ile ta sprężarka?

0
  • Pomocny post
    #19 21 Maj 2016 13:38
    masonry
    Poziom 29  

24 posty wynurzeń i nic.
    Autor ma instalację 5 przewodową i gniazdo 3L+N+PE.
    Zdjęcia kompresora nie są zbyt wyraźne, ale widzę że jest zamontowany wyłącznik ciśnieniowy i po kształcie przypomina on wyłącznik typu LCA. LCA z reguły były wyposażone w 3 zestyki rozłączne dla 3 faz, więc nie było konieczności stosowania dodatkowego stycznika (zresztą nie widać żadnej skrzyneczki gdzie mógłby być taki stycznik zamontowany).
    Autor chcąc uruchomić ten kompresor u siebie musi wymienić wtyczkę na pasującą go gniazda które ma u siebie.
    We wtyczce przy zaciskach do przewodów są oznaczenia i trzeba przewody przełożyć 1 do 1.
    Czyli z oznaczenia L1 do L1, z L2 do L2, z L3 do L# nowej wtyczki.
    Przewód z zacisku oznaczonego N lub symbolem uziemienia do zacisku oznaczonego PE lub symbolem uziemienia w nowej wtyczce (zacisk ten jest przeważnie dłuższy i na dwie śrubki).
    Po podłączeniu wtyczki do gniazda koniecznie trzeba sprawdzić chociaż kontrolką neonową czy na obudowie kompresora nie ma napięcia, w razie jak po włączeniu kompresora obroty będą w niewłaściwą stronę to należy zamienić miejscami przewody fazowe np L1 zamienić z L2.
    Oczywiście należy zachować maksimum ostrożności ponieważ napięcia międzyfazowe są bardzo niebezpieczne.

0
  • #20 21 Maj 2016 22:48
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

arturavs napisał:
    Nie wiem jak jest teraz ( elektryki już od kilkunastu lat nie praktykuję), ale kiedyś mnie uczono że przewód w kolorze niebieskim może być wykorzystany jako fazowy.

Nawet na egzaminie na ŚK, egzaminator twierdził to samo. Dodając, że o ile wykorzystanie niebieskiego jako fazowego jest dopuszczalne, to używanie żółto-zielonego nie, a nawet kategorycznie zabronione. Aczkolwiek z tym ostatnim się spotkałem kilka razy.

Za ile ta sprężarka?

Nie jest to prawdą. Barwa niebieska i żółto zielona jest zarezerwowana tylko dla N i PE, ewentualnie PEN.

Natomiast masz prawo po wcześniejszym oznaczeniu końcówki, wykorzystać np. żyłę w kolorze czarnym jako PE lub N.

0
  • #21 22 Maj 2016 08:48
    janek1815
    Poziom 38  

Łukasz-O napisał:
    Nie jest to prawdą. Barwa niebieska i żółto zielona jest zarezerwowana tylko dla N i PE, ewentualnie PEN.

Co powinien zrobić użytkownik jeśli producent złamał te zasadę? Zwrócić towar?

0
  • #22 22 Maj 2016 17:52
    arturavs
    Poziom 39  

Łukasz-O, kilka lat temu na warsztat w którym pracowałem kupiliśmy kompresor i migomat.
    Kompresor Atlas-Copco ( firma solidna), przewód zasilający czterożyłowy; brązowy, czarny, niebieski i żółto-zielony. Brak wtyku ( bo nie wiadomo jakie gniazdo ma odbiorca).
    Cena kompresora koło 20 tyś. Migomat podobnie ( firmy nie pamiętam, ale niemiecka).

Producent strzelił gola? Nie sądzę. Tym bardziej, że sprzęt profesjonalny i wszystkie atesty i certyfikaty itp. musiał mieć i miał.

Więc jak to jest?

U znajomego w nowo zakupionych maszynach do zakładu wulkanizacyjnego to samo ostatnio widziałem.

Świadome łamanie przepisów i norm przez producenta?

1
  • #23 22 Maj 2016 18:53
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Łukasz-O napisał:

Natomiast masz prawo po wcześniejszym oznaczeniu końcówki, wykorzystać np. żyłę w kolorze czarnym jako PE lub N.

Łukaszu Szanowny, niestety nie masz racji, przynajmiej w praktyce. Otóż wielokrotnie instalowałem u Klientów maszyny nowe jak i używane z Europy, USA, Japonii i ostatnio coraz więcej z ChRL. Sporo tych maszyn (trójfazowych oczywiście), wyposażonych jest przez producenta w czterożyłowy kabel zasilający z jedną z faz w kolorze niebieskim. PE zawsze oznaczone jest jako żółto -zielone. Ale, np. Japończycy do dziś potrafią oznaczyć PE kolorem czerwonym, Amerykanie do niedawna czarnym. ZAWSZE to sprawdzam po stronie skrzynki zaciskowej maszyny, bo miałem dwa przypadki w chińskich naklejarkach etykiet na butelki, nowych, zwyczajna pomyłkę - Chińczyk w swojej fabryce podłączył żółtozielony jako jedna z faz, niebieski zaś jako PE. Jako ciekawostkę, mogę podać przykład podłączenia wewnątrz maszyny zacisku N do L1 :!: (mostek),w przypadku przeróbki jej na tutejszą sieć. Kiedy tak się robi ? - zagadka dla Forumowiczów.

0
  • #24 22 Maj 2016 20:02
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Koledzy "trzej" tak do was ogólnie , to producent odpowiada za kolorystykę żył . Ty jako odbiorca maszyny możesz odmówić zapłaty za nią, lub zmiany kolorystyki żył u dystrybutora czy producenta.To że ona nie jest zgodna z normami rozporządzeniami niema nic wspólnego z praktyką jaką stosują producenci, a zwłaszcza zza Chińskiej granicy. Druga sprawa to pewne naleciałości z innych egzotycznych krajów , ni jak się mają do naszej rzeczywistości . My robiąc coś jako elektrycy w Polsce mamy obowiązek zachować kolorystykę żył.

0