Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel micra, czujka MPD-300

Mientek007 20 Maj 2016 21:52 1920 4
  • #1 20 Maj 2016 21:52
    Mientek007
    Uczeń

Witam.
    Dzisiaj dołożyłem do systemu alarmowego opartego na "Mikrze" jedną czujkę bezprzewodową MDP-300 więcej.
    Centrala jest w piwnicy, czujka na 1 piętrze (domek jednorodzinny).

Niestety z czujką jest dosyć spory problem. Po założeniu czujki okazało się że jest minimalny zasięg (oraz czujka cały czas wzbudzała alarm sabotażowy mimo, iż obudowa była dobrze zamknięta).

Tak to wyglądało
    Satel micra, czujka MPD-300

Pomyślałem że to może wina słąbego zasięgu. Przeniosłem czujkę bliżej centrali. Pomogło (znikł alarm sabotażowy) ale zasięg nadal nie był najlepszy.

Przeniosłem więc czujkę do piwnicy. Położyłem ją zaraz obok modułu micra, z którym się komunikuje.
    O dziwo zasięg nie był większy niż 50%, a może nawet mniej (a było to w odległości 1 metra od micry).

Myślałem że to wina słabej baterii, ale okazało się że nie. Wymieniłem baterię na nową i dalej to samo.

Ktoś spotkał się już z takim przypadkiem?
    Jak rozwiązać ten problem?
    Tylko serwis, czy można coś samemu pokombinować/posprawdzać?

0 4
  • #2 21 Maj 2016 02:50
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Na początek pogratuluję pomysłu:

Mientek007 napisał:
    Witam.
    Dzisiaj dołożyłem do systemu alarmowego opartego na "Mikrze" jedną czujkę bezprzewodową MDP-300 więcej.
    Centrala jest w piwnicy, czujka na 1 piętrze (domek jednorodzinny).

Jeśli chodzi o zasięg, rzeczywiście możesz mieć problemy, to są uroki systemu na 433MHz. Jeśli chodzi o specyfikę działania systemu Micra musisz pamiętać, że czujki nie wysyłają do modułu informacji o zasięgu non stop, a jedynie co 15 minut - jeśli są w spoczynku, lub podczas każdego naruszenia. Tak więc jeśli będziesz miał ustawioną czujkę w trybie oszczędzania energii (E-Save), to wyśle ona sygnał bodajże co 3 minuty.
    I jeszcze jedno... Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwo można taki "system" oparty na czujkach bezprzewodowych Micry zakłócić.

Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Maj 2016 07:23
    marek216

Poziom 43  

bhtom napisał:
    Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak łatwo można taki "system" oparty na czujkach bezprzewodowych Micry zakłócić.

Ale masz świadomość, że takie zakłócenie sygnału to automatyczny lament systemu? No chyba, że idealnie trafisz w "okno" pomiędzy kontrolą. Wiesz również, że nie wszystkie czujki odpowiadają jednocześnie tylko mają indywidualne czasy. Nie siałbym paniki - system bezprzewodowy nie jest aż tak straszny - choć masz rację: co kabel to kabel.

Jeśli inne czujniki mają podobne zasięgi to nie ma powodów do lamentowania, jeśli ten jest wybitny to możesz go reklamować

0
  • #4 21 Maj 2016 15:01
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

To system jednokierunkowy, więc czujki raczej na nic nie odpowiadają. To moduł nasłuchuje sygnałów z czujek. Nie zapominaj, że czujki wysyłają testy co 15 minut, a moduł reaguje dopiero, gdy nie odbierze bodajże trzech kolejnych testów. Nie chodzi mi o zakłócenie sygnału kontrolnego, a sygnału jaki wysyła czujnik w momencie naruszenia. Tak naprawdę, to nie zakłócanie czujki, a modułu i wierz mi, jest to bardzo proste. Testowałem na module Micra i na kontrolerze MCU do Versy. Dlatego jeśli ktoś stosuje taki system jako podstawowe zabezpieczenie, to moim zdaniem, nie może spać spokojnie.

Pozdrawiam.

0
  • #5 21 Maj 2016 21:24
    Mientek007
    Uczeń

bhtom napisał:
    Witam,

To system jednokierunkowy, więc czujki raczej na nic nie odpowiadają. To moduł nasłuchuje sygnałów z czujek. Nie zapominaj, że czujki wysyłają testy co 15 minut, a moduł reaguje dopiero, gdy nie odbierze bodajże trzech kolejnych testów.

W momencie, kiedy przyniosłem czujkę z piętra do piwnicy (w pobliże centrali) wyjąłem z niej baterię i włożyłem ponownie- żeby otrzymać transmisję danych z czujki.
    Nawet w tedy, w pobliżu centrali zasięg wynosił około 50%.

0