Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alton 70 - dobór zwrotnic

szaraczek_1 20 Maj 2016 22:04 1113 12
  • #1 20 Maj 2016 22:04
    szaraczek_1
    Poziom 3  

Cześć. Opiszę pokrótce mój problem. posiadam oryginalne głośniki do regeneracji z altonów 70 a także oryginalne obudowy, także do remonty generalnego.

Nie posiadam zwrotnic, i tutaj rodzi się moje pytanie, czy mogę zastąpić je innymi niż były w oryginale? Czy mógłby mi ktoś pomóc w doborze zwrotnic i pokazać schemat? Lutować potrafię, także takie zwrotnice mogę wykonać sam.

Druga sprawa jest taka, że chciałbym wyciszyć obudowy, wpadłem na pomysł aby od środka nakleić maty wygłuszające, np takie jakich używa się do wygłuszenia aut, czy to jest dobry pomysł?

0 12
  • #2 20 Maj 2016 22:07
    kudlaty1125
    Poziom 15  

Nie jestem audiofilem, ale po co wyciszać obudowy? Najtaniej będzie ci wyłożyć je styropianem i szmatami.

0
  • #3 21 Maj 2016 06:38
    szaraczek_1
    Poziom 3  

Chodz m o ich wygluszenie

0
  • #4 21 Maj 2016 06:49
    wkj
    Poziom 34  

Schemat zwrotnic, szeregu ALTON:
    https://obrazki.elektroda.pl/29_1259307010.jpg

Możesz wykonać sam takie zwrotnice ale chyba szybciej i taniej będzie kupno używek na rynku wtórnym, możesz popatrzeć od innego modelu alton i przeróbce pod twoje.

Co do wygłuszenia:
    - gąbka,
    - owata,
    - watolina,
    - wełna owcza,

materiał musisz wybrać sam, oryginalnie była watolina 2/3 wysokości od dołu, tył plus boki. Wygłuszenie wewnątrz ma istotny wpływ na niskie częstotliwości więc jak wspominałem musisz eksperymentować.

0
  • #5 21 Maj 2016 13:00
    stamare
    Poziom 10  

To do wygłuszania aut też się nadaje, tylko pamiętaj ; silne tłumienie - basy ciche, ale prawdziwe ; słabe, lub bez tłumienia - basy głośne, ponieważ grają wtedy rezonanse głośnika i obudowy, a kolumna nie ma prawa "grać"- kolumna musi odtworzyć to co dostaje ze wzmacniacza [Twój wybór]. Co do zwrotnic - te od "wkj" 'działają', ale jeżeli zależy Ci na jakości, zleć wykonanie ich komuś kto ma możliwość pomiaru pasma przenoszenia [te oryginały mają takie rezonanse, że przy niektórych średnich i wysokich częstotliwościach napięcie na głośnikach jest wyższe niż wychodzące ze wzmacniacza,co charakteryzuje się "wspaniałym" odtwarzaniem "C","Z".

0
  • #6 22 Maj 2016 08:27
    wkj
    Poziom 34  

Idąc dalej tym tropem co kolega wyżej, można zmienić wszystko, tylko czy to będzie jeszcze "alton z tonsila"?

0
  • #7 23 Maj 2016 18:38
    szaraczek_1
    Poziom 3  

A wyjasni mi ktos co daje wypchanie kolumny gabka w srodku ? A moze ktos juz dobral zwrotnice do tych kolumn, inne niz orginalne i chcialby sie podzielic ?

0
  • Pomocny post
    #8 24 Maj 2016 09:40
    Arkadyo
    Poziom 29  

Wytłumienie jak sama nazwa wskazuje tłumi. A co tłumi? Głównie niepożądane rezonanse obudowy. Można również wytłumieniem w pewnym zakresie modelować pasmo kolumny bo materiały o różnej gestości tłumia rózne czestotliwosci więc tłumieniem można albo pomóc filtrom na zwrotnicy czy nawet samemu pasmu przenoszenia przetwornika lub też mozna mu przeszkodzic i popsuc brzmienie kolumny. Co do gabki to gąbka najczęsciej nie daje nic a tylko odbiera... Gabka musi byc specjalna o otwartych porach aby nadawała się do tłumienia kolumn - jak uzyjesz tapicerskiej to owszem wytłumisz pewne rezonanse ale zmniejszysz wielkość obudowy a tego powinniśmy unikać.

0
  • Pomocny post
    #9 25 Maj 2016 03:19
    mv8
    Poziom 10  

Arkadyo napisał:
    Co do gabki to gąbka najczęsciej nie daje nic a tylko odbiera... Gabka musi byc specjalna o otwartych porach aby nadawała się do tłumienia kolumn - jak uzyjesz tapicerskiej to owszem wytłumisz pewne rezonanse ale zmniejszysz wielkość obudowy a tego powinniśmy unikać.

A gąbką tapicerska to niby jaka jest? Właśnie otwarta i taka gąbka nie zmniejsza pojemności obudowy. Tlumi wyzsze rezonanse dosc dobrze. Lepiej zastosować gąbkę jako tłumienie niż zupełnie pusta obudowę.

0
  • #10 26 Maj 2016 11:45
    szaraczek_1
    Poziom 3  

a mam jeszcze jedno pytanie, dzwoniłem z nim do Tonsila ale Pan tam z serwisu nie był w stanie, lub nie chciał mi odpowiedzieć na pytanie, ponieważ zasugerował wysłanie głośnika do nich w celu wykonania specjalistycznych pomiarów. ;p

Moje pytanie brzmi, czy zestaw do regeneracji do 25/80 podejdzie mi do kosza 25/60 ? chodzi mi o cewkę, czy wejdzie mi w szczelinę.
    Ogólnie to pan stwierdził ze różnica jest nawet miedzy 25/40 a 25/60, a ja na forum wyczytałem ze nie ma żadnej różnicy, ze po prostu 25/40 to starszy odpowiednik 25/60.
    Jak to jest, bo przyznam ze bardzo chętnie włożyłbym zestaw do 25/80 w mój kosz.

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #11 26 Maj 2016 12:49
    wkj
    Poziom 34  

szaraczek_1 napisał:
    Moje pytanie brzmi, czy zestaw do regeneracji do 25/80 podejdzie mi do kosza 25/60 ? chodzi mi o cewkę, czy wejdzie mi w szczelinę.
    Ogólnie to pan stwierdził ze różnica jest nawet miedzy 25/40 a 25/60, a ja na forum wyczytałem ze nie ma żadnej różnicy, ze po prostu 25/40 to starszy odpowiednik 25/60.
    Jak to jest, bo przyznam ze bardzo chętnie włożyłbym zestaw do 25/80 w mój kosz.

Pozdrawiam.

Po pierwsze: Pan zawsze namówi na wymianę, to jest firma i musi przynosić zysk czyli zarabiać na haracze (zusy i US).

Po drugie: cewka od 25/80 średnicowo spasuje, tyle tylko ze będziesz miał "nie wiadomo co", przetwornik 25/80 ma wyższe jarzmo a co za tym idzie wyższa cewkę w stosunku do 25/60. Będzie lub może bić o dno nabiegunnika lub wychylać się za mocno, moim zdaniem nie warto tego robić bo będziesz niezadowolony.

Po trzecie: operuj dokładnymi symbolami, jasne że Pan mógł powiedzieć że się różnią bo źle sprecyzowałeś pytanie. GDN 25/40/3 <=> GDN 25/60/1 po za kopułką przeciwpyłową.

0
  • #12 26 Maj 2016 13:44
    szaraczek_1
    Poziom 3  

Dzieki wielkie za dokladne wyjasnienie ;) ja mam glosniki 25/60/1 z lustrzana kopulka ;)

0
  • Pomocny post
    #13 26 Maj 2016 14:32
    marian133
    Poziom 37  

kudlaty1125 napisał:
    Nie jestem audiofilem, ale po co wyciszać obudowy? Najtaniej będzie ci wyłożyć je styropianem i szmatami.

Być audiofilem a mieć wiedzę teoretyczną i praktyczną z elektroakustyki to dwa, choć mają wiele wspólnego, różne zagadnienia.
    Tutaj jak widać brakuje jednego jak i drugiego.
    Szmaty coś by dały, faktycznie, natomiast styropian? chyba tylko po to aby zmniejszyć litraż obudowy i aby brzęczał.

szaraczek_1 napisał:
    Druga sprawa jest taka, że chciałbym wyciszyć obudowy, wpadłem na pomysł aby od środka nakleić maty wygłuszające, np takie jakich używa się do wygłuszenia aut, czy to jest dobry pomysł?

stamare napisał:
    To do wygłuszania aut też się nadaje

Nie, nie nadaje się jeśli mamy w planach robić wytłumienie fal w obudowie. Do takich rzeczy służą:

wkj napisał:

- gąbka,
    - owata,
    - watolina,
    - wełna owcza

...jak już wkj napisał.

To o czym piszecie to maty bitumiczne i one służą do czego innego. W połączeniu z usztywnieniem obudowy (co też jest ważne) daje dobre rezultaty w postaci wyeliminowania drgań obudowy.

Jeśli chcesz zrobić jedno i drugie, to zobacz czym kolega z forum wytłumił swoje obudowy: http://diyaudio.pl/showthread.php/25964-Dayton-Reference-Black

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo