Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie paska LED z baterii

20 Maj 2016 22:09 7212 17
  • Poziom 6  
    Witam,

Chciałbym podłączyć pasek LED ok 5 diód z np. takiej taśmy

http://allegro.pl/tasma-pasek-led-zimna-biala-5m-300-diod-smd3528-i5345782689.html

czy istnieje możliwość zasilania ich z baterii np. koszyka 4xAA lub baterii 9V czy musiałbym wstawiać jakieś rezystory?

Wiem wiem nie znam się zbyt dobrze na tym dlatego pytam.

Z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 39  
    W takiej taśmie diody są połaczone po 3 w szeregu więc przełaczenie na układ równoległy to większa modyfikacja. Lepiej zastosować małą przetwornicę albo moduł na 6V. 8 baterii też może być wtedy taśma 12V.
  • Poziom 6  
    ok, w takim razie 6 diod jestem w stanie podłączyć z takiego koszyka tak? czy dając 8 baterii nie muszę dodawać żadnych przetwornic? co z rezystorami? jak wtedy połączyć koszyki z paskiem LED?
  • Poziom 39  
    8x 1.5 = 12 nic nie musisz dodawać. Na dobrych bateriach taki kawałek mocy rzędu 1-2W podziała około 10 godzin.
  • Poziom 40  
    D214d3k napisał:
    8x 1.5 = 12 nic nie musisz dodawać.

Raczej musi - powinien to zasilać przez przetwornicę. Częściowo rozładowane baterie będą miały znacznie niższe napięcie a napięcie rozładowania dla nich wynosi 1 V/ogniwo co przy 8 ogniwach da napięcie zaledwie 8 V. A taśma LED świeci słabo już przy napięciu niższym niż 11 V. Poniżej 10 V nie świeci w ogóle - a energii w bateriach zostanie jeszcze mnóstwo. Bezpośrednie połączenie baterii z diodami spowoduje, że tylko mała część pojemności będzie wykorzystana a taśma nie będzie świecić jednakowo jasno przez cały czas. Sugeruję zatem podłączenie paska przez przetwornicę DC/DC (do kupienia na alledrogo za kilka złotych). Zapewni to pełne wykorzystanie baterii i jednakową jasność świecenia diod przez cały czas.
    D214d3k napisał:
    Na dobrych bateriach taki kawałek mocy rzędu 1-2W podziała około 10 godzin.

Odcinek 6 diod taśmy 3528 ma moc 0,48 W. Dobre baterie alkaliczne mają pojemność 2500 mAh. Przy napięciu 12 V daje to 30 Wh energii - pozwoli to na świecenie przez około 60 godzin. Oczywiście w praktyce czas ten będzie krótszy ze względu na straty w baterii i przetwornicy. Ale to i tak ponad 2 doby ciągłego świecenia.
  • Poziom 19  
    nie ja raczej bym zrobił na przetwornicy step-up i zasilił z akumulatorów li-ion połączonych równolegle.
  • Poziom 40  
    ananasowo napisał:
    jeśli chodzi o przetwornicę to ma być taka?

Ta przetwornica to nie bardzo. Lepsza będzie taka:
    http://abc-rc.pl/przetwornica-dc-dc-mt3608-2a-4-28v
    Dostępna jest także na alledrogo - numer aukcji 6177367301. Cena ledwie 7 PLN a tobie wystarczy.
    Do tego możesz użyć koszyka 4 baterii AA, baterii 9 V czy nawet akumulatorów li-ion jak sugeruje kolega. Możliwości masz spore. Wystarczy tylko ustawić odpowiednie napięcie wejściowe - oczywiście należy pamiętać, że to przetwornica podnosząca napięcie a więc jej napięcie wejściowe musi być niższe od wyjściowego.
  • Poziom 9  
    Trochę się pogubiłem z tym zasilaniem diod.

Wstępnie jak przeglądnąłem to taśmy LED mają zasilanie 12V, a w zależności od tego ile utniemy to zmienia się pobór mocy.

Czyli teoretycznie czy mam 1,3 diody czy 10 to i tak powinienem dać napięcie 12 V, tak?

Ale potem widzę filmiki gdzie dla kilku diod dają jedną bateryjkę 9 V albo 3 bateryjki 1,5 V i to działa?!
    Np. ten tutaj widać jak bierze taśmę i na niej napis 12 V, ale chwilę potem jak bierze pojedynczą diodę to pokazuje pudełko na 3 bateryjki 1,5 V i musi coś przeliczać i OBNIŻAĆ napięcie do 3,5 V?
    Czy to chodzi o to, że na tej taśmie tam też jest jakiś rezystor obniżający napięcie?

To po co robią taśmę na 12 V jak zaraz potem muszą sami obniżać to napięcie?

Ale z drugiej strony, ten tutaj ucina taśmę (nie poszczególne diody, tutaj zakładam, że to taśma na 12V ale nie jestem pewien), a potem łączy wszystko bez żadnych dodatków z bateryjką 9 V (tzn. to też tylko moje przypuszczenie bo nie mam 100% czy to bateryjka 9 V) i też działa?
  • Poziom 43  
  • Poziom 9  
    Bo ja to potrzebuję ledwo 40 cm taśmy to szkoda mi kupować takie "kilometraże" na metry ;) (chodzi o podświetlenie statuetki z plexi).

To jeszcze pytanie w innym kontekście.
    Bo trochę doczytałem i nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale ta taśma to nie tylko ma trzymać i łączyć w całość te diody ale dodatkowo ważną jej funkcją jest — odprowadzanie ciepła?
    I (pomijając kwestie doboru napięcia itp.) nie wystarczy, że ja sobie wezmę i zlutuję kilka diod i przykleję do jakiejś taśmy klejącej, bo pierwsze co mi się przydarzy to przegrzewanie się tych diod?
  • Poziom 25  
    Zależy do diody. Niektóre wymagają radiatora(te o większych mocach) a niektóre ich nie potrzebują
  • Poziom 9  
    A to nie jest tak, że jest tam ledwie kilka typów tych diod (np. wymienione tutaj) http://oswietlenie-ledowe.com.pl/tasmy-led-poradnik-cz-1/ i te pięć ma jakieś standardowe parametry (prąd, napięcie itd.), czy też masz na myśli, że w ramach tych, powiedzmy pięciu grup, w każdej grupie mogą być diody o różnych parametrach w zależności od producenta?
  • Poziom 25  
    Napięcie zależy od sposobu połączenia diod. Większość taśm jest na 12V i są łączone po 3 w szeregu i rezystor. Można też kupić taśmy na 5V wtedy każda dioda ma swój rezystor. Onośnie standaryzacji wydaje mi się że mają różnie np dla 2835 i 60led/metr jest to niekiedy 4W, niekiedy 6W/metr. Oczywiście o ile wierzyć danym podawanym przez sprzedawców
  • Poziom 9  
    Bardziej by mi chodziło o parametry (napięcia, prądu,...) pojedynczej diody.

A to ile w tych taśmach pobiera mocy to, chyba, zależy jak sobie podzielą pojedynczą "sekcję" takiej taśmy. Jeśli wymyślą, że w sekcji mają być 3 diody (szeregowo), to sprawdzają ile im wychodzi napięcie dla tej sekcji, dobierają rezystor dla 12 V, tak żeby im nie spaliło diod, a potem...to już wszystko zależy ile takich sekcji przypada na jakąś tam określoną długość taśmy.

To teraz mi chodzi o to, czy parametry dla pojedynczej diody (konkretnego typu/nr) są standardowe i te same czy zależy indywidualnie jak sobie konkretny producent diody (nie taśmy) ustali?
    Np. w tym filmiku, który dałem na początku, skąd on wziął, że dla tej diody odpowiednie napięcie to 3,4 V i prąd 50 mA? To jakiś standard dla tego typu diody jakiej użył?
    Albo skąd wziął tę tabelkę gdzie napięcie zależy od koloru?
  • Poziom 25  
    Wypowiem sie tylko odnosnie tabelki. Wynika ona z właściwości fizycznych zlacza PN. Diody o kolorze czerwonym maja napiecie najniższe zaś niebieskie najwyższe. Biały to mieszanka trzech barw podstawowych. I taka kolejność barw i napięcia przy którym dioda przewodzi występuje zawsze.
    Testerem diod byłbyś w stanie ustalić to napiecie. Poniżej niego prad nie płynie wiec dioda nie świeci. Powyżej nastepuje bardzo szybki wzrost prądu az do uszkodzenia złącza ze wzgledu na moc jaka sie wydzieli. Oczywiście o ile nie ma ograniczenia w postaci szeregowej rezystancji.
  • Poziom 9  
    To może jeszcze ten przykład.
    Takie światełka, powiedzmy, choinkowe.
    Widać 2 bateryjki 1,5 V (na 99%).
    Wiele diod, więc na pewno nie są szeregowo. Jeśli to białe światło to wydaje się, że akurat 2 bateryjki wystarczą (3 V) czyli nie potrzeba dodatkowych rezystorów.

Czy tam są diody SMD czy te 'starsze'?
    Jeśli SMD to one nie potrzebują chłodzenia ze względu na swój konkretny (niski) pobór mocy, czy też może tam jest jakieś chłodzenie przy tych diodach tylko trzeba by się im bliżej i dokładniej przyjrzeć?
  • Poziom 39  
    Są zwykłe 5mm za chłodzenie robią długie nóżki a za sygnalizację przegrzania niemiły zapach :). Takie (i podobne) zestawy można kupić w supermarketach i sklepach z dekoracjami za 7 złotych. Ale tak jak napisano wyżej taki układ nie wykorzysta baterii w 100% raczej w 20%.
    Z tą mocą to różnie bo w takim małym SMD 50x50 bywa że są 3 struktury po 0.18W. Dokładniej to kiedyś tak było 7 lat temu takie taśmy kupowałem a dziś na pewno ktoś dał więcej.