Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda

Jacek1l 20 May 2016 22:20 5676 10
Optex
 • #1
  Jacek1l
  Level 15  
  Witam
  Interesuje mnie konkretny przypadek tj.:
  Budynek wielorodzinny (blok np 9 pięter), winda elektryczna/linowa w budynku, z maszynownią w nadszybiu, w klatce schodowej nie wydzielonej-szyb windy,schody i wejścia do mieszkań w jednej strefie pożarowej.

  RG na parterze, w rozdzielni:
  Wył. główny zasilania mieszkań, SZR z zasilaniem rezerwowym dla windy oraz obw. administracyjnych (ośw. klatki schodowej, piwnic.), licznik administracyjny, wyłączniki nadprądowe obw. oświetleniowych.

  W budynku planowany jest montaż wyłącznika p/poż sterującego DPX-em z wyzwalaczem wzrostowym lub kilkoma DPX-ami w razie konieczności

  Z rozporządzenia wynika, że wyłącznik ten powinien odcinać dopływ energii elektrycznej do wszystkich odbiorników z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru. Czyli:
  - pompy pożarowe,
  - dźwiękowy system ostrzegania,
  - oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne,
  - windy przeznaczone dla ekip ratowniczych,
  - systemy technicznych zabezpieczeń pożarowych,
  - wentylację pożarową (w tym zasilanie napędów klap dymowych),
  - system alarmu pożarowego.

  W budynku brak jest w/w obwodów za wyjątkiem ośw. ewakuacyjnego które w tym przypadku jest zasilane akumulatorowo po zaniku napięcia zasilającego.

  Czy jest przepis, z którego wynika konkretne działanie windy osobowej w przypadku zadziałania wyłącznika ppoż.? (winda bez funkcji zjazdu awaryjnego), z powyższego brak jest wymogu działania windy osobowej po użyciu wył. p/poż.
  Oraz. Jak rozwiązać montaż w/w wyłącznika?
  Czy rozsądne jest zastosowanie dwóch DPX-ów, jeden na zasilaniu mieszkań, drugi na "wyjściu" z SZR (za SZr-em) sterowanych wył. p/poż.?

  Na jednej ze stron znalazłem odpowiedź strażaka na pytanie:
  Co, kiedy z różnych przyczyn dojdzie do pożaru całego bloku?
  Odp:
  Wtedy należy pamiętać o tym aby w żadnym wypadku nie korzystać z windy. Płomienie są w stanie uszkodzić zasilanie, przez co osoba znajdująca się wewnątrz, może utknąć w kabinie.
  Właściwą zasadą postępowania podczas pożaru jest poruszanie się w dół klatką schodową i schodami, zgodnie z kierunkiem drogi ewakuacyjnej. W przypadku zagrożenia najlepszym rozwiązaniem jest także sprowadzenie windy na parter, upewnienie się, czy jest ona pusta oraz wyłączenie jej za pomocną specjalnego wyłącznika, który zazwyczaj znajduje się właśnie na tej kondygnacji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozostali mieszkańcy nie będą narażeni na niebezpieczeństwo zatrzaśnięcia się w kabinie. Gdy jednak wskutek niefortunnych okoliczności dojdzie do takiego zdarzenia, pamiętajmy przede wszystkim o tym, żeby nie wpadać w panikę. Jak najszybciej należy użyć przycisku alarmowego, aby wezwać pomoc. Dobrze jest także zadzwonić pod numer alarmowy straży pożarnej i opisać dyżurnemu sytuację, w której się znaleźliśmy. Pod żadnym pozorem nie można próbować na siłę wydostawać się z kabiny - niewłaściwe zachowanie może doprowadzić bowiem do tragedii. Najlepiej spokojnie i cierpliwie poczekać na przybycie profesjonalnej pomocy. Pamiętajmy, że szyby windowe posiadają kanał wentylacyjny, a niektóre z nich wyposażone są także w specjalne systemy oddymiania, które odprowadzają dym i trujące gazy. Dzięki temu zwiększa się szansa powodzenia akcji ratunkowej.
  Nieodpowiednie zachowanie podczas pożaru może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy, że w takich sytuacjach nawet codzienne czynności jak np. jazda windą, mogą okazać się niebezpieczne. Dzięki znajomości podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz ewakuacji, możemy uniknąć nawet wyjątkowo groźnych sytuacji.


  Chętnie poznam stosowne przepisy i zapraszam do dyskusji.
  Może uda się uzyskać opinię fachowca ze straży pożarnej.
  Mam nadzieję, że temat pomoże rozwiać wątpliwości wynikające z opisanej sytuacji.
 • Optex
 • #2
  opornik7
  Electrician specialist
  :)
  Przerabiałem podobny temat i pozwolę sobie dopytać.
  1. Ile klatek ma budynek?
  2. Ile złączy kablowych jest w budynku?
  3. Ile i jakie są strefy pożarowe w budynku?
  Jacek1l wrote:
  W budynku planowany jest montaż wyłącznika p/poż sterującego DPX-em z wyzwalaczem wzrostowym lub kilkoma DPX-ami w razie konieczności

  Co to znaczy jest planowany? Czy może robisz projekt?
  Jacek1l wrote:
  za wyjątkiem ośw. ewakuacyjnego które w tym przypadku jest zasilane akumulatorowo

  Co to znaczy akumulatorowo? Nie podejrzewam centralnej baterii ale wolę zapytać.
  Jacek1l wrote:
  Czy rozsądne jest zastosowanie dwóch DPX-ów, jeden na zasilaniu mieszkań, drugi na "wyjściu" z SZR (za SZr-em) sterowanych wył. p/poż.?

  Przyciski nie są przeciwpożarowymi wyłącznikami prądu.
 • Optex
 • #3
  Jacek1l
  Level 15  
  ad1 Jedna, dwie a nawet i trzy - temat dotyczy więcej niż jednego budynku.
  ad2 W zależności od bloku - jedno złącze na klatkę lub jedno złącze na dwie klatki.
  ad3 Przyjąć można, że cała klatka

  Jest zalecenie straży pożarnej i wykaz budynków (chodzi o budynki spółdzielcze).

  Zasilanie akumulatorowe ośw. ewakuacyjnego - lampy posiadają wewnętrzne aku., są podłączone do obwodu oświetleniowego, a po zaniku napięcia zaświecają.

  Wg zalecenia w budynku ma znajdować się Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda przy wejściu do klatki.

  W pierwszej kolejności "wyłączniki" mają być zamontowane w blokach w których RG mieści się w piwnicy lub innych miejscach oddalonych od wejścia głównego. Ma to miejsce w blokach "niskich", w blokach bez wind i SZR i tu sprawa wydaje się być prosta.
  Docelowo "wyłączniki" mają być we wszystkich blokach, czyli również we wieżowcach gdzie są windy i układy SZR.
 • #4
  opornik7
  Electrician specialist
  W moim przypadku miałem kilka wersji. Na początek z jednym złączem.
  1. ZK na zewnątrz budynku. TG+TA na klatce schodowej. Klatka i mieszkania - jedna strefa pożarowa.
  Rozwiązanie: nad ZK zabudowa przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

  2. ZK w budynku pod TG+TA. TG+TA na klatce schodowej. Klatka i mieszkania - jedna strefa pożarowa.
  Rozwiązanie: wyniesienie ZK na zewnątrz i zabudowa nad nim przeciwpożarowego wyłącznika prądu.

  Teraz wersja gorsza czyli z dwoma i więcej ZK. W moim przypadku taki blok to jedna strefa pożarowa.
  Jeżeli ZK na zewnątrz to sprawa prosta. Jeżeli w budynku to wyniesienie ich na zewnątrz.
  Zabudowa wyłączników nad złączami (na zewnątrz). Jako PWP można zastosować wyłączniki, rozłączniki lub styczniki. PWP wyłączane JEDNYM przyciskiem przy jednej klatce schodowej. Na pozostałych klatkach przy ZK tabliczka z informacją gdzie znajduje się przycisk dla PWP. Przycisk nie jest PWP. Przy zastosowaniu styczników pojawia się problem z ich opomiarowaniem. Może zajść potrzeba zabudowy dodatkowego układu pomiarowego nad złączem przy którym będzie przycisk.

  Powyższe rozwiązania wynegocjowałem i uzgodniłem z prewencją KM PSP. Oczywiście projekt musi posiadać uzgodnienie Rzeczoznawcy.
 • #5
  Jacek1l
  Level 15  
  Dzięki za wstępne informacje.
  Na razie nie ma jeszcze żadnego projektu, temat dopiero "wystartował".
  Jak wspomniałem w pierwszej kolejności mają być zrobione budynki ze "schowanymi", trudno dostępnymi rozdzielniami, a te są blokami niskimi.
  Docelowo wszystkie budynki mają być zrobione.
  Budynków jest ponad 80. Osiedle składa się w większości z bloków niskich. Bloki niskie (do 5 kondygnacji, bez wind) to bloki zazwyczaj 4-6 klatek jedna RG na dwie klatki, są też bloki 8 klatkowe, ale rozwiązanie takie samo - jedna RG na dwie klatki. Wieżowce najczęściej dwu klatkowe.
  We wieżowcach niestety ZK, TG, TA i SZR znajdują w jednej dużej szafie 4-ro drzwiowej.
  Z uwagi na ilość budynków plan rozłoży się na (jak przypuszczam) 3 lata, i te trudniejsze znając życie zostaną na koniec, ale już wcześniej chciałbym coś na ten temat wiedzieć.
 • #6
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedź z postu #4 czyli układ pomiarowy w ZK poza budynkiem + wyłącznik p.poż. na budynek. Jeśli chodzi o windy to sprawa wygląda różnie - stare windy z lat 80'tych lub te nowe. Z nowymi nie ma problemu bo mają tryb awaryjny - wywala wyłącznik p.poż. winda na własnym podtrzymaniu zjeżdża tylko na poziom 0 i przełącza się w trym serwisowy/pożarowy - nie pojedziesz dalej. Ponowne jej załączenie po przybyciu serwisantów. Ze starymi windami jest zagwozdka bo wszystko zależne od szafy sterowniczej. Zasilanie ciągnę kablem niepalnym + jakieś sterowanie/sygnalizacja sterownicza do szafy windy. Zjedzie na dół -> łapie ją krańcówka -> wywala zasilanie windy.

  Tu akurat ZK przed budynkiem a obok TWGP i dalej w budynku zbiorcza szafa pomiarowa ZSP wyposażona w układy pomiarowe poszczególnych odbiorców - Tauron bez problemu uzgodnił projekt:
  Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda


  Do powyższej wypowiedzi autora tematu.
  Czy nie można przebudować istniejącego układu zasilania bądź umieścić urządzeń w obudowach niepalnych? W budownictwie o jakim piszesz są też pomieszczenia gdzie owe rozdzielnice są zabudowane - nie można ich wydzielić pożarowo?
  Niemniej wszystko zależy od konkretnego przypadku.
 • #7
  Jacek1l
  Level 15  
  Bardzo uproszczony szkic przykładowego bloku
  Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda
  Jak widać RG wewnątrz bloku w centralnej części do wyjścia kilka metrów.
  Blok zasilany "dwustronnie" w ZK 6 bezpieczników mocy (BM-ów).
  Zasilanie dwustronne, podzielone jako podstawowe i rezerwowe.
  Obydwa zasilania "wchodzą" do SZR-a. Zasilanie mieszkań tylko z podstawowego.
  Przy zaniku podstawowego (lub fazy na podstawowym) SZR przełącza się na rezerwowe, obw. ADM + winda za SZR-em.

  Kolejny szkic
  Wyłącznik P/Pożarowy - SZR i winda
  W tym przypadku RG przy wejściu do budynku we wnęce, czy taką wnękę można wydzielić pożarowo (jak)?
 • #8
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Szkic nr 1:
  Co stoi na przeszkodzie żeby przebudować cały zestaw rozdzielnic - ZK wywalasz na zewnątrz budynku, SZR również. Wrzucasz dwie rozdzielnice wewnątrz budynku: pierwsza to co zasilane na podstawowym, druga w obudowie przeciwpożarowej to co ma hulać podczas pożaru. Oczywiście odpowiednio kable niepalne.
  Podobny temat miałem na jednym przedszkolu w Warszawie.

  Szkic nr 2:
  Taką wnękę wydzielisz pożarowo jeśli zabudujesz do niej drzwi pożarowe + cała reszta mas.
 • #9
  Jacek1l
  Level 15  
  JohnySpZOO wrote:
  Szkic nr 1:
  Co stoi na przeszkodzie żeby przebudować cały zestaw rozdzielnic - .....


  Powód dość prozaiczny - koszty - wszystkich rozdzielni (we wieżowcach i w blokach niskich) łącznie jest ponad 150 rozdzielni :!:
 • #10
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  To poco w ogóle cokolwiek robić?
  Ja wychodzę z założenia: ma być dobrze i funkcjonalnie czy tanio. Tanio w efekcie wychodzi czasem dobrze i funkcjonalnie albo w eksploatacji jeszcze drożej niż to co było by dobrze i funkcjonalnie.

  Jeśli masz praktykę w zawodzie to wiesz o co mi chodzi.
 • #11
  opornik7
  Electrician specialist
  JohnySpZOO wrote:
  To poco w ogóle cokolwiek robić?

  Jacek1l wrote:
  Jest zalecenie straży pożarnej

  I wszystko jasne ;) W drugim etapie będą kary a prace dalej trzeba będzie wykonać. Oby tylko w tzw. międzyczasie nie było ofiar pożaru.