Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz regulowany 0v-30v 0.2ma-3a prad i napiecie

21 Maj 2016 03:27 2094 20
  • Poziom 5  
    Witam zakupiłem taki oto kit zasilacza , i mam co do niego pytania.

1. dodałem dwa potencjometry do dokładnej regulacji ten w voltach działa ładnie,
    ale w amperach ten dokladny nie dziala w ogóle (zgrubny działa),
    są cztery potencjometry dwa 4,7k i dwa 470ohm,
    gdy przełącze je do gniazdka voltów działaja normalnie.

2. dodałem voltomierz i amperomierz z lcd,
    z tym, że bez obciążenia pokazuje tylko płynną regulacje voltów,
    a amperów tylko pod obciążeniem czy tak powinno być?

3. I najważniejsze gdy ustawie zasilacz np na 12v i podłączam obciążenie ampery odrazu pokazują normalny pobór urządzenia,
    ale gdy je zmniejszam gałką spada także napiecie
    czy to normalne? chciałbym sam na sztywno wszystko regulować, co mogę zrobic?

4. Amperów nie mogę podnieść wyżej chyba, że podniose voltarz czemu tak jest?

Czy te problemy wynikają ze złego złożenia kitu? czy to specyfikacja zasilacza?

Pozdrawiam Adam
    Zasilacz regulowany 0v-30v 0.2ma-3a prad i napiecie
  • Poziom 40  
    adamhood napisał:
    2. dodałem voltomierz i amperomierz z lcd,
    z tym, że bez obciążenia pokazuje tylko płynną regulacje voltów,
    a amperów tylko pod obciążeniem czy tak powinno być?

Bo amperomierz w zasilaczu wskazuje pobór prądu więc logiczne jest, że będzie wskazywał dopiero jak obciążysz zasilacz. Nie ma obciążenia = prąd nie płynie, więc amperomierz nic nie pokazuje. I tak ma być.
    adamhood napisał:
    3. I najważniejsze gdy ustawie zasilacz np na 12v i podłączam obciążenie ampery odrazu pokazują normalny pobór urządzenia,
    ale gdy je zmniejszam gałką spada także napiecie czy to normalne?

A o Prawie Ohma kolega słyszał? Jak masz obciążenie np. rezystor 1 Ω i podłączysz go pod zasilacz ustawiony na 12 V to popłynie prąd 12 A (12 V/1 Ω=12 A). Ty jednak chcesz ograniczyć prąd do 6 A, więc kręcisz gałką ograniczenia prądu aż ustawisz porządaną wartość. Jak zasilacz ogranicza prąd? Obniżając napięcie wyjściowe. Zasilacz musi obniżyć napięcie na rezystorze do 6 V żeby wymusić pobór tylko 6 A (zamiast 12 A).
    adamhood napisał:
    chciałbym sam na sztywno wszystko regulować, co mogę zrobic?

Nic nie możesz zrobić - prąd i napięcie to wielkości ściśle ze sobą powiązane (mówi o tym Prawo Ohma - fundamentalne prawo w elektronice) - nie da się regulować jednego bez zmiany drugiego.
    adamhood napisał:
    4. Amperów nie mogę podnieść wyżej chyba, że podniose voltarz czemu tak jest?

Nie "voltarz" lecz napięcie. Czemu tak jest? Wyjaśnienie masz powyżej. Znów Prawo Ohma się kłania.
    adamhood napisał:
    Czy te problemy wynikają ze złego złożenia kitu? czy to specyfikacja zasilacza?

Pkt. 2,3 i 4 to nie żadne problemy. To objawy prawidłowej pracy zasilacza.
  • Poziom 19  
    Witam.
    Przepraszam że nie na temat ale mam pytanie gdzie kolega kupił ten kit i jaki był jego koszt? Pytam bo sam chciałem go nabyć jednak nigdzie na polskich portalach nie był dostępny. Jedynie widziałem go na zagranicznych jednak brak konta Pay pal uniemożliwił zakup.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Dzięki za odpowiedzi, myslałem, ze coś źle złożyłem, a zakupiłem go na aliexpress za 9 dolców (nie wiem czy można wstawiać linki więc nie wstawiam ale wpisz sobie "0-30v 2ma-3a continuously adjustable dc regulated" i przefiltruj po cenie zasilać go trzeba z AC 24v, pozdrawiam i dzięki jeszcze raz.

edit: ja dodałem jeszcze diode prostowniczą 3a na wyjściu plusa, bo jak podłaczałem akumulator do ładowania, to mi na wyłączonym zasilaczu zasilał wiatrak i lcd.
  • Poziom 5  
    Nie było schematu, częsci przyszły w woreczku esd i płytka zawinięta w folie, bez schematu.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    aksakal napisał:
    Nie wiem w jakim celu dałeś linka bo ten tu przedstawiony zasilacz chyba nie jest kopią ze strony electroniclabs?
    Powiedz co to jest za element po lewej stronie za dużym kondensatorem obok dużego tranzystora.
  • Poziom 5  
    tam jest scalak L7824 i dwie diody prostownicze
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Kolega, p.obelix! Prosiłeś schemat zasilacza autora tematu . Zasilacz regulowany 0v-30v 0.2ma-3a prad i napiecie Zasilacz regulowany 0v-30v 0.2ma-3a prad i napiecie Zasilacz regulowany 0v-30v 0.2ma-3a prad i napiecie
  • Poziom 10  
    Witam
    Kupiłem ten zestaw złozyłem ale jest jedno pytanie czy tak ma być?
    Kupioną płytkę zasilacz zamontowałem w obudowie .
    Problem polega na tym że po włączeniu zasilania (bez obciążenia) zapala się dioda przeciążenia prądowego ,
    dopiero po kilkukrotnym włączeniu zasilacza 24AC zaczyna on normalnie działać.Proszę o pomoc.
    Sprawdź kondensator C9 i spróbuj jego odlutować
  • Poziom 10  
    A moze musze cos wyrególować tym niebieskim potencjometrem 100K który jest na płytce?A od czego jest C9?
    Opisze jeszcze raz problem, włączam zasilenie czyli 24V AC na wyjsciu out DC brak napięcia ,muszę ponownie wyłączyć i załączyć zasilanie dopiero zaczyna normalnie pracować czyli na wyjsciu OUT DC pojawia się ustawione na potencjometrach napięcie tak jak by cos od razu go nie wybudzało do pracy.
    Potencjometr nastawny 100kOm przeznaczony dla ustawienia wyjściowego napięcia 0V przy ustawieniu potencjometra 10kOm regulacji wyjściowego napięcia na minimum.
  • Poziom 10  
    A od czego jest C9? jakie spełnia zadanie.
    C9 - przeznaczony do zmniejszania pulsacji , ale biorąc pod uwagę jego pojemność wpływ kondensatora na ten parametr minimalny. Ważne jest, aby kondensator był wlutowany poprawnie i nie został uszkodzony, w przeciwnym razie układ zabezpieczający będzie reagować na uszkodzenie kondensatora jak na zwarcie.
  • Poziom 10  
    Ręce opadają nadal to samo elementy sprawne a nie działa,dopiero po podaniu zasilania 2 raz.
    Jakie masz napięcie uzwojenia wtórnego transformatora.
  • Poziom 10  
    No własnie kupiłem specjalnie trafo 24V.
    24V wtórnego uzwojenia to napięcie, co deklaruje produzent przy nominalnym napięciu sieci 230V. Które masz faktyczne napięcie? Wymierzyj również napięcie zasilania ukladow TL081 między nóżkami 4 i 7.