Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amplituner Onkyo zepsuta regulacja głośności (Enkoder)

21 Maj 2016 15:14 966 11
  • Poziom 4  
    Witam, mam problem z amplitunerem Onkyo TX-SR503E.Jest to już dość leciwy sprzęt,i ostatnio ujawnił się tego efekt. Pokrętło głośności co prawda jakoś tam działa, jeżeli będzie się bardzo bardzo wolno kręcić w którąś ze stron to uda się zmienić normalnie głośność, natomiast jeżeli chcielibyśmy szybciej to zrobić to zaczyna totalnie wariować, zmienia głośność na min., ogólnie wariuje, że nie da się nic zrobić. Czytałem, że może być to problem z Enkoderem a dokładnie z jego zabrudzeniem. Jakby to było potrzebne to amplituner pracuje z głośnikami Canton LE-207. Jeżeli to zabrudzenie to bardzo miło byłoby gdyby ktoś poprowadził mnie jak to wyczyścić, jakie płyny etc. Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 34  
    Ten "potencjometr" to przypadkiem nie jakiś enkoder mechaniczny?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 4  
    Witam Mariopi. Niestety jestem zielony w sprawach audio także nie mam pojęcia ;/.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Potencjometr ma mechaniczne granice regulacji - Enkoderem można kręcić w dowolnym kierunku bez ograniczeń.
  • Poziom 4  
    Czyli mam Enkoder. Dzięki Mariopi. Wiesz może co można z tym zrobić ? :)
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Można ewentualnie ten element poddać renowacji - ale efekt końcowy może być w czasie nieprzewidywalny. W każdym razie nie rozbieraj tego na przysłowiową "pałę", bo ja - czy inni na innych forumach tak powiedzieli.
  • Poziom 4  
    Wiesz może jak to zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Encoder (pl. enkoder) można zregenerować- wystarczy go wylutować, rozebrać i wyczyścić styki. Jest tam wewnątrz tarcza z polami zwiernymi (takie "słoneczko) i styki zwierające - dociskane delikatnie do niej. Trzeba wymyć (IPA) samą tarczę i styki, a następnie je zabezpieczyć preparatem KONTAKT do styków. Po złożeniu powinien działać jak nowy.
    Nie usuwaj tylko smaru z osi - to smar powodujący wyczuwalny opór przy kręceniu gałką. Bez tego smaru regulacja encoderem jest mało komfortowa...
    Gdzieś na forum widziałem nawet post okraszony fotkami pomagającymi przed rozbiórką zapoznać się na co zwrócić uwagę i jak zabrać się do naprawy.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Mniej więcej. Mam nadzieję, ze Kolega 398216 Usunięty wybaczy drobne poprawki do jego postu. Kolego Autor, ten twój enkoder nie będzie aż taki... prosty. Będzie taki jak 398216 Usunięty opisał.
  • Poziom 43  
    Owndragon napisał:
    chodzi o ten wątek
    Nie. To zupełnie inna konstrukcja.
  • Poziom 1  
    właśnie dziś wymieniłem enkoder w Tx575, alpos już oryginałów nie produkuje ale zamiennik EC 16, to wymiar, z ośką min 20 mm i ilością kroków min 20-24 pasuje. Stary podczyściłem i podgiąłem styki, bo obudowa od uderzenia w gałką się otworzyła z jednej strony. Zamiennik koszt to 6,5 a w sieci jeszcze taniej.