Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wtórnik emiterowy dla napięć stałych

21 Maj 2016 20:05 837 12
 • Poziom 25  
  Witam

  Niżej zamieszczam schemat wtórnika emiterowego dla napięcia stałego.

  Wtórnik emiterowy dla napięć stałych

  Napięcie na Re jest o 0,7 V mniejsze mniej więcej. Jeżeli napięcie baterii wynosi 2V to na Re odłoży się około 1,3V, jeśli na baterii jest 0.5V to na Re jest w uproszczeniu 0V.
  Dla sygnałów zmiennych w czasie(czyli generator zamiast baterii) dodatkowo należy wzbogacić "goły" wtórnik o dzielnik napięcia oraz kondensator zaraz za generatorem co powoduje że napięcie na bazie możemy sobie podnieść o te 0,7V dodatkowo i tym sposobem dostajemy kopię napięcia z generatora na Re nie zauważając spadku napięcia na złączu baza-emiter.
  W przypadku napięć stałych ze źródła (bateria) dodanie dzielnika napięcia przed tranzystorem nic nie daje i napięcie na Re jest zawsze pomniejszone o te 0,7V.
  Jak skonstruować układ, który będzie kopiował napięcie z baterii na Re bez spadku o te nieszczęsne 0,7V?
 • Poziom 25  
  Czy to na pewno ten załącznik :)?
 • Poziom 23  
  Witam!
  Oczywiście nie... Po prostu wrzucił mi się obrazek z innego podkatalogu. Kiedy edytowałem ten post, to wtedy przeczytałeś :)
  Pozdrawiam
  KG
 • Poziom 25  
  Ale przecież ta dioda jest zaporowo względem V2 tak więc nie popłynie żaden prąd do bazy :) Można prosić o wyjaśnienie jeśli się mylę?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 23  
  Witam!
  Ze źródła V2 oczywiście, że nie popłynie do bazy. Tutaj ważne jest NAPIĘCIE źródła V2 które jest - że tak powiem - niezmienne. Prąd do bazy popłynie natomiast ze źródła V1 poprzez R1 do bazy. Dioda wraz ze źródłem V2 stanowi jak gdyby hipotetyczny rezystor polaryzujący pomiędzy bazą a masą, a lepiej, diodę Zenera.
  KG.
 • Poziom 25  
  czyli potrzeba dodatkowo aż 3 tranzystorów żeby to wysterować tak jak chcę?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Spadek napiecia na zlaczu pn nalezy skompensowac innym spadniem napiecia na złączu pn
  Pierwszy przykład z tranzystorem uzytym jako dioda (tranzystor jest lepszą diodą ;) ), różnice napięć pomiędzy wejściem a wyjściem do 100mV - ponieważ prądy płynące przez Q1 i Q2 znacząco sie różnią.
  Drugi ze wzmacniaczem różnicowym - dokładniejszy dzięki temu że prądy Q4 i Q5 są prawie takie same, co powoduje że i Ube są takie same, z dokładnością do pojedynczych mV.
  Wtórnik emiterowy dla napięć stałych
 • Poziom 23  
  Witam!
  Mnie się wydaje, że wystarczy układ z diodą zbudowaną w oparciu o tranzystor tego samego typu jak podał Jarek_lnx na schemacie pierwszym. Dla zwiększenia efektu dobrze jest tranzystory połączyć zamontować w pobliżu siebie a najlepiej połączyć mechanicznie pamiętając aby odizolować od siebie obudowy, aby miały taką samą temperaturę.
 • Poziom 25  
  O ile pierwszy schemat jest jasny to ten drugi jest mocno skomplikowany, mimo wszystko dziękuję serdecznie za pomoc i tak czy inaczej spróbuje okiełznać drugi schemat.