Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pendrive jest czytany jako uszkodzony - Android.

cxzcxz123 21 Maj 2016 21:07 2787 21
  • #1 21 Maj 2016 21:07
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Witam.

Pendrive: Sandisk Ultra Dual Otg Micro Usb/Usb 3.0 64Gb
    Telefon: LG G3

Nie mam pojęcia co z tym zrobić:
    Jak podpinam pendrive do smartfonu to pokazuje się takie coś jak na screen'ach. Formatowałem kilka razy na telefonie ten pendrive według tego co na zdjęciach. Mogę formatować nawet sto razy i tak taki sam komunikat - po prostu nic się nie zmienia - ciągle wyświetla się ten komunikat, że pendrive jest uszkodzony. Smartfon formatuje go na exFAT. Próbowałem szybkiego formatowania (na komputerze) na FAT 32, potem na NTFS i dalej na telefonie pisze, że jest uszkodzony i że trzeba go sformatować. Jak to naprawić?

P.S Ten pendrive działał z tym telefonem od nowości. Był wtedy sformatowany na FAT 32. Problem się zaczął jak sformatowałem go exFAT na komputerze (zwykłym formatowaniem a nie szybkim). Potem formatowałem go (też zwykłym formatowaniem) na FAT32 żeby znowu zaczął normalnie działać, ale nie działa.

Wie ktoś jak to naprawić? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

0 21
  • #2 22 Maj 2016 11:22
    bandi401
    Poziom 12  

Jedyne rozwiązanie to program check flash i sprawdzić dokładnie tego pena może rzeczywiście jest uszkodzony.

0
  • #3 22 Maj 2016 17:59
    cxzcxz123
    Poziom 32  

No to sprawdzę tym programem. Ale czy jest to możliwe żeby z komputerem działał normalnie a z androidem już nie?

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Brak błędów. Czy uznają gwarancję bez opakowania? (dowód zakupu mam)

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Pendrive jest czytany jako uszkodzony - Android.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Maj 2016 18:21
    tronic1
    Spec od komputerów

Na pendrive masz system plików exFAT i tego formatu nie czyta telefon. Na komputerze sformatuj na NTFS.

1
  • #5 22 Maj 2016 20:10
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Pobawiłem się jeszcze trochę i tak. Po sformatowaniu na NTFS lub FAT 32 zewnętrzny menedżer plików czyta pendrive (a wbudowany nie). Gdy pendrive jest sformatowany na exFAT to telefon go w ogóle go nie czyta. Niezależnie od tego na jaki system plików jest sformatowany pendrive to pojawia się systemowy komunikat androida, że pendrive jest uszkodzony i trzeba go przed użyciem sformatować (tak jak w pierwszym poście na zdjęciach). A telefon formatuje pendrive na exFAT i wtedy nie da się go odczytać.

Przecież to idiotyczne. Dlaczego telefon formatuje pendrive na exFAT skoro wtedy w żaden sposób nie może go odczytać?

I co z tym komunikatem, że pendrive jest uszkodzony? Dawniej jak jeszcze miałem go oryginalnie na FAT32 to telefon nie dawał takiego komunikatu o uszkodzeniu i wbudowany menedżer plików czytał tego pendrive'a normalnie.

0
  • #6 26 Maj 2016 02:25
    Aseri15
    Poziom 28  

Jeżeli telefon formatuje go w systemie plików, którego nie potrafi odczytać, to po co go tak formatujesz ? Podłącz do komputera, sformatuj do FAT32 pod Windowsem i już.

cxzcxz123 napisał:
    Przecież to idiotyczne. Dlaczego telefon formatuje pendrive na exFAT skoro wtedy w żaden sposób nie może go odczytać?

Sam telefon z tego systemu plików korzysta, ale nośnik zewnętrzny powinien mieć system plików FAT32, lub inny ( przykładowo F2FS ) o ile kernel takowy obsługuje.

Dodano po 4 [minuty]:

Możesz również spróbować sformatować go przez TWRP, o ile posiadasz.

0
  • #7 26 Maj 2016 09:04
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Aseri15 napisał:
    Jeżeli telefon formatuje go w systemie plików, którego nie potrafi odczytać, to po co go tak formatujesz ? Podłącz do komputera, sformatuj do FAT32 pod Windowsem i już.

Nie wiem czy jasno się wyraziłem. Był fat32 od nowości. Potem żeby nie było ogranicznia do 4 GB na jeden plik to go sformatowałem na exFAT (nie wiedziałem że telefon go nie odczyta). Potem żeby znowu działał to sformatowałem z powrotem do fat32 i czyta go tylko zewnętrzny menedżer plików (bo android pokazuje że pendrive jest uszkodzony i że trzeba go sformatować). Sformatowałem go (dwa razy dla pewności) przez telefon i dopiero jak podłączyłem pendrive do komputera to się kapnąłem że smartfon formatuje go do exFAT. Ja go już nie formatuje na exFAT, bo wiem że telefon go nie odczyta. No i pytałem się tylko dlaczego smartfon formatuje go na system plików którego nie może odczytać oraz dlaczego pendrive nadal jest wykrywany jako uszkodzony skoro z powrotem jest sformatowany na fat32?

P.S. Mam TWRP ale to chyba bez różnicy czy sformatuje go tak czy przez komputer.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Maj 2016 14:58
    Aseri15
    Poziom 28  

Telefon go formatuje do systemu plików exFAT z tego względu, że Adnroid jest oparty na linux'ie, a jak chyba wiadomo, linux pracuje właśnie na takim systemie plików. Nowsze wersje pracują na ext3, ext4, F2FS.

Teoretycznie telefon powinien rozpoznać PenDrive'a w systemie plików exFAT. Skoro tego nie robi, to być może pendrive został jakoś uszkodzony podczas formatowania. Spróbuj sformatować go w jakimś linuxie na LIVECD do FAT32, oczywiście pełne formatowanie. Jeżeli nic to nie da, to pozostaje Ci spróbować z innym pendive'm sformatowanym w FAT32. Jeżeli nadal telefon będzie chciał go formatować, to wina leży po stronie tego właśnie telefonu.

0
  • #9 27 Maj 2016 09:50
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Albo może można inaczej to rozwiązać. Wbudowany menedżer plików już nie czyta pendrive w żadnym systemie plików (trudno - z tym mogę się pogodzić, bo i tak tego menedżera nie używam). Ten którego ja używam (ES File Explorer) obsługuje tylko FAT32 i NTFS. Czy zna ktoś menedżer plików na androida, który obsługuje exFAT?

0
  • #11 27 Maj 2016 16:07
    adamjk
    Poziom 24  

@Aseri15

Cytat:
    Telefon go formatuje do systemu plików exFAT z tego względu, że Adnroid jest oparty na linux'ie, a jak chyba wiadomo, linux pracuje właśnie na takim systemie plików. Nowsze wersje pracują na ext3, ext4, F2FS.

Podaj proszę źródło tej "wiedzy".

0
  • #12 27 Maj 2016 19:42
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Niestety Xplore nie widzi pendrive'a.

0
  • Pomocny post
    #13 28 Maj 2016 09:41
    Aseri15
    Poziom 28  

adamjk napisał:
    Podaj proszę źródło tej "wiedzy".

A co ? Widziałeś androida z systemem plików NTFS ? exFAT to unowocześniona wersja FAT32 stworzonona przez Microsoft. Ze względu na " prawa patentowe " samego Microsoftu, android korzystał z tego systemu plików do czasu. Nowsze urządzenia są oparte na systemie plików ext4 lub F2FS. Wystarczy odpalić TWRP i wszystko jest jasne.

żródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/ExFAT
    https://pl.wikipedia.org/wiki/F2FS

" System oferuje całkiem nową strukturę logów, dotychczas używane systemy plików FAT są zbyt proste. W przeciwieństwie do FAT i NTFS nie jest objęty prawem patentowym. W F2FS została poprawiona konfiguracja układu, alokacja oraz algorytmy czyszczące. System z racji otwartego źródła rozwiązuje problem producentów urządzeń z systemem Android związanych z licencjonowaniem przez Microsoftu systemu plików FAT. "

0
  • #14 30 Maj 2016 06:40
    adamjk
    Poziom 24  

Przeczytaj proszę jeszcze raz zdanie, które zacytowałem, w szczególności "a jak chyba wiadomo, linux pracuje właśnie na takim systemie plików" i odpowiedz mi, która wersja wersja linuxa pracuje na exFAT, jako podstawowym systemie plików. To, że go obsługuje jak i z 50 innych, jest zupełnie inną sprawą.
    Porównaj jeszcze wersję angielską strony Wikipedii z polską. Wnioski nasuwają się same.

0
  • #15 30 Maj 2016 09:51
    Aseri15
    Poziom 28  

adamjk napisał:
    odpowiedz mi, która wersja wersja linuxa pracuje na exFAT

W sumie to mało ważne, robisz w tym momencie offtopic. Co nie zmienia faktu, że Android korzystał z tego systemu plików.

0
  • #16 30 Maj 2016 10:12
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Korzystać może ale Linuksy generalnie od pierwszej wersji nie korzystają z niczego innego prócz ext to bootowania.

0
  • #17 30 Maj 2016 10:41
    Aseri15
    Poziom 28  

Linux linuxem, Android androidem. Android korzystał, a w tym kierunku toczy się temat. Ja zostałem uświadomiony, ale Wasze posty nie mają żadnego wpływu na tok wątku dla autora tego tematu.

0
  • #18 30 Maj 2016 11:06
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Z tego co imputujesz to Android nie jest Linuksem :)

0
  • #19 30 Maj 2016 15:05
    Aseri15
    Poziom 28  

Android jest oparty na linux'ie. Czytać nie potrafisz ? Gdzie według Ciebie napisałem, że jest inaczej ? Bo napisałem Linux to Linux, a Android to Android ? Nie zmienia to faktu, że przykładowo Ubuntu, to całkiem inny system niż android chociażby ze względu na kernel na jakim pracuje. Czytaj ze zrozumieniem, a nie tylko między wierszami.

Inaczej: Android do wersji 2.6 - system plików exFAT
    Android od wersji 4.0 - system plików ext4 lub F2FS

Nie łap mnie za słowa, bo Ci to zwyczajnie nie wychodzi.

0
  • #20 30 Maj 2016 15:24
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Aseri15 napisał:
    Inaczej: Android do wersji 2.6 - system plików exFAT
    Android od wersji 4.0 - system plików ext4 lub F2FS

Co podajesz kolego - obsługiwane systemy plików czy stosowane na wewnętrznych partycjach wtenczas?

0
  • #21 30 Maj 2016 15:43
    Aseri15
    Poziom 28  

Systemy plików stosowane na wewnętrznych partycjach. Zewnętrzne typu karta pamięci musi być sformatowana do FAT32 ( lub F2FS o ile kernel to obsługuje ).

0
  • #22 30 Maj 2016 16:11
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Nigdy coś takiego nie miało miejsca aby wewnętrzne partycje systemowe w smartfonach Androidowych wychodziły w exFAT. Podaj źródło swoich rewelacji.

0