Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120

tata30 22 Maj 2016 13:15 15069 26
  • Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120
    Witam. Wzmacniacz skleciłem z ciekawości skuszony dobrymi recenzjami tej kostki. Zrobiłem od razu dwa, bo chciałem sprawdzić, czy zasadne są opinie o elementach biernych wpływających na brzmienie tego wzmacniacza. Jeden jest z dbałością o wszystko, drugi ze „śmieci”. Rezystory Vishay, dobre gniazdko słuchawkowe, podstawka pod wzmacniacz operacyjny pro. Drugi - wszystko jak najtańsze. Przy rezystancjach rzędu do 10 k nie spodziewałem się różnic, ale jak czytałem niektóre opisy na bliźniaczych forach, o grających kondensatorach, to ciekawość wzięła górę.
    Test oczywiście TYLKO i wyłącznie metodą ślepej próby w czym pomagała mi żonka. Jakże bliska memu sercu jest filozofia kolegi Urgon, o Audio Voodu, kilka razy w jakichś tematach czytałem jakie ma zdanie na ten temat :D .
    Wyniki zgodne z przewidywaniami. Żadnej różnicy nie ma. Młodzi adepci budowy wzmacniacza na TPA6120 możecie spokojnie nie ulegać presji i budować ze „śmieci”. Starym wyjadaczom budować się już pewnie nie chce :D . Wartości rezystorów 1k i 2k warto pomierzyć, żeby wzmocnienie było takie samo w obu kanałach.
    Słychać natomiast znakomicie zmianę wzmacniacza wejściowego. Testowałem na NE5532, OPA 2134, OPA2604, TL082.
    Wzmacniacz nieoczekiwanie zagrał tak dobrze, że zaczerwieniła się moja referencyjna dziurka w SCD 555ES Sony. Dlatego postanowiłem mu zrobić obudowę.
    Obudowa po starym tunerze sat DSB -S305G, panel przedni to kawałek listwy z łazienki, nadrukowałem termotransferem napisy, prysnąłem lakierem w sprayu. Każdy ma chyba wszystkie części w szufladzie. Tylko te TPA kupiłem. Gałki z amplitunera Tosca złomowanego lata temu.
    Wskaźnik dołożyłem z tęsknoty, bo wychowałem się na magnetofonach z fajnymi wskaźnikami VFD np. Technics RSB 755. To nieudolna próba zrobienia ich na ledach. Nie spełnia żadnej roli, ma cieszyć moje oko i wypełniać miejsce na panelu.
    Obniżyłem zasilanie ledów do ok. 5 V bo za jasno świeciły.
    Regulacja barwy w klasycznym układzie, zaprojektowana do wzmacniacza na LM3886 po ograniczeniu regulacji do ok. +-5dB całkiem fajnie współpracuje z tym wzmacniaczem. Ze słuchawkami Philipsa SBCHP1000 można nieco poprawić na dole. Z resztą słuchawek nie polecam.
    Testowałem ze słuchawkami Sennheiser HD202, , HD595, Philips SBCHP1000.
    Funkcja „Bez barwy” czyli popularny „Direct” miał być. Ale nie ma. Panel opisany, ale wykorzystam do przełączania źródła na DAC-a.

Wzór płytek, oraz rysunek frontów może się komuś przyda w załączniku.
    Koszty:
    2*13 zł TPA 6120
    Rezystory 2 zł * 14 szt (bez sensu)
    Potencjometry, kondensatory, stabile, drobnica smd miałem, pewnie z 30 zl.
    Razem ok. 100 zł.
    Pozdrawiam

Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120 Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120

Fajne!
  • #2 22 Maj 2016 18:49
    dj rafii12
    Uczeń

Witam. Projekt fantastyczny, widzę że obudowa jest po jakimś starym dekoderze ale i tak ładnie wygląda, panel tylny i przedni rewelacja a w środku jest jeszcze miejsce, i tak świetnie zrobione. Dodaję punkty 500.00.

Dodano po 32 [minuty]:

A mogę schemat regulacji barwy tonów?.
    Pozdr.

• #3 22 Maj 2016 19:10
    ORMO_PL
    Poziom 19  

O ile się nie mylę to schemat regulacji jest w zipie.
    Pasywa bo pasywna, ale na wejściu końca mocy i tak jest opamp, więc tak naprawdę aktywna :)

Powiedz, który z testowanych opampów według Ciebie brzmiał najlepiej?

Zdjęcia robione parówką, ale wydaje się, że obudowa bardzo estetyczna. Pasowałoby podkleić i zaszpachlować tyle otwory po tunerze.

U mnie jako słuchawkowiec gra dziwaczna konstrukcja z LM317 i IRF610. Grzeją się niemiłosiernie, ale przyznam szczerze, że grają lepiej od wyjścia słuchawkowego PW8010.

Skalę wykonywałeś sam, czy to przejęta sprawa z jakiegoś fabrycznego urządzenia?

• #4 22 Maj 2016 19:50
    tata30
    Poziom 11  

Witam Kolegów. Zdjęcia robione telefonem....pozostawiają wiele do życzenia. Schematy są spakowane na dole do pobrania jest wszystko.(rysunki płytek, fronty, skala led.) O którą skalę Koledze chodzi? Skala przy potencjometrach zrobiona w Corelu, skala dla ledów też, rysowałem co wyobraźnia podpowiadała....wydruk na folii i mamy gotowe. Jedyny minus, to taki, że musiałem złożyć dwie bo przez jedną bardzo prześwituje to podświetlenie które składa się z ośmiu sklejonych takich podświetlaczy...Może ktoś ma lepszą laserówkę to jedna wystarczy. Pzdrawiam i dziękuję za opinie. Wzmacniacz słuchawkowy na TPA6120

• #5 22 Maj 2016 22:01
    nici
    Poziom 33  

ORMO_PL napisał:
    że grają lepiej od wyjścia słuchawkowego PW8010

też mi porównanie... :)

A tak btw, witam kolegę z okolic :]

• #6 22 Maj 2016 22:38
    ORMO_PL
    Poziom 19  

No powitać powitać, teraz przebywam na kresach, ale miło że ktoś oprócz mnie siedzi na elce :)

Porównanie jak najbardziej nie miarodajne, jednak słuchawki w tego typu wzmacniaczach są zasilane przez dzielnik rezystorowy z 'głównej' końcówki mocy. Polski sprzęt nigdy wybitny nie był, ale nawet tak prosta konstrukcja moim subiektywnym zdaniem brzmiała lepiej

Mówię o tej:
    http://diyaudioprojects.com/Solid/IRF610-Class-A-Headphone-Amp/

A i ja sam osobiście oddałem się technice w.cz aniżeli m.cz, tam się nic nie dzieje... :P

Pozdróweczki!

• #7 23 Maj 2016 00:52
    And41x1
    Poziom 25  

Przyjemne z wyglądu i dobrze opisane.
    Jest okazja by uczynić z tej realizacji, podważenie mitów, lub potwierdzanie faktów, o wpływie jakości elementów na brzmienie wzmacniaczy..
    Ukazując komplet oscylogramów z wejść i wyjść obydwu wykonań, przykładowego fragmentu muzyki i / lub przebiegów testowych z generatora.
    Przy tej sposobności, można by zrobić ranking przedwzmacniaczy.

• #9 23 Maj 2016 11:09
    bsw
    Poziom 14  

Fajna konstrukcja, bardzo elegancka i dopracowana obudowa.
    Szkoda że zawartość załącznika z uwagi na bałagan mało przydatna...

Pytanie:
    Jakie i dlaczego w ogóle zastosowałeś kondensatory na wyjściu ?

• #10 23 Maj 2016 11:30
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Kolego And41x1 jak patrzę na DS tych wzmacniaczy to myślę, że na sprzęt pomiarowy musiałbym wydać sumę pięciocyfrową.... :D
    Koledze bsw dziękuję za zwrócenie uwagi na ważną sprawę. Ani w regulatorze barwy na wyjściu, ani w samym wzmacniaczu nie ma kondensatorów. Zastosowanie regulatora barwy z zasilaniem symetrycznym było właśnie podyktowane chęcią uniknięcia tego elementu. Na wyjściu wzmacniacza są pojedyncze miliwolty, nie mam stresu podłączać do niego nawet drogich słuchawek.
    Za chaos w załączniku przepraszam, umieściłem tam wszystko co miałem, reszta w sieci.
    Pozdrawiam

• #11 23 Maj 2016 18:29
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nic dodać nic ująć... Chciało by się więcej tak schludnych projektów, a w dodatku wykonanych (obudowa) ze smakiem.
    Gratuluję.

• #12 23 Maj 2016 18:55
    siewcu
    Poziom 32  

Testowałeś może ze słuchawkami 32 ohm? Czy można bez żadnych konsekwencji zastosować inną regulację barwy dźwięku, albo w ogóle ją pominąć? Jakie jest napięcie zasilania?

• #13 23 Maj 2016 20:43
    tata30
    Poziom 11  

Oczywiście, że testowałem. Philipsy SBC HP1000 mają 32 Ω. Wzmacniacz zasilany jest napięciem +-12V, w precyzyjnie regulowanym zasilaczu na LM 317, LM 337. Takie słuchawki łatwo wysterować, gorzej z takimi o impedancji 300 Ω lub większej. Regulacja barwy dźwięku albo na dobrych (niskoszumnych) wzmacniaczach, albo wcale. Szkoda psuć parametry tego wzmacniacza słabej jakości regulatorem. Oczywiście, że można zastosować większość regulatorów, nawet na tranzystorach. Można też nie stosować ich wcale, podając sygnał bezpośrednio na wejście wzmacniacza przed TPA. Pozdrawiam

• #15 23 Maj 2016 21:19
    tata30
    Poziom 11  

Kolega Mirley zrobił uniwersalny przedwzmacniacz, pewnie świetnie się nadaje do większości zastosowań. Jednak moim zdaniem, stosowanie regulacji o zakresie większym niż +- 5dB jest niespecjalnie potrzebne we wzmacniaczu słuchawkowym. Unikałbym również kondensatorów szeregowych których tam jest trzy. U mnie jest jeden, a zakładając, że w większości sprzętów jest na wyjściu, mogłoby go nie być wcale. Dewiza przede wszystkim nie szkodzić jest tu jak najbardziej na miejscu.

Postanowiłem jeszcze sprawdzić jak działa ze słuchawkami 300 Ω. Jeśli ktoś miał jakiś cień wątpliwości, że ten mały scalaczek napędzi takie słuchawki to uspokajam.....napędza.
    Pozdrawiam

• #16 26 Maj 2016 21:14
    siewcu
    Poziom 32  

To jeszcze ostatnie pytanie. Paczka pobrana, robię płytki, składam wszystko i na wejście zasilacza należy podać 12V symetryczne, tak? Takich umiejętności nie mam, a tu płytka jest, więc jakoś sobie termotransferem zrobię, do tego poskładać, no i jeszcze będzie trzeba znaleźć jakiś zasilacz - tylko jaki ma być, to już nie wiem. Po -12 V i +12V na schemacie wnioskuję, że symetryczny - tylko ile podać na wejście zasilacza? I jak mocne trafo będzie potrzebne?

• #17 27 Maj 2016 08:07
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Czemu ostatnie? Pytaj jak najwięcej, pomogę Ci w miarę możliwości. Zasilacz oczywiście symetryczny. W moim zastosowałem trafo z dwoma osobnymi uzwojeniami według takiego schematu:

Dla uproszczenia możesz dać trafo z jednym dzielonym uzwojeniem i podłączyć tak jak na schemacie poniżej:

(Schemat wyjaśniający TYLKO podłączenie mostków.)

Trafo jakie ja zastosowałem to TSZZ 30/008M/5.
    Nadaje się jakiekolwiek trafo z dwoma uzwojeniami po 14 - 15V 1A.
    Nie wdając się w szczegóły, jeśli zamierzasz kupić transformator kup taki jak mój. Jeśli masz już jakiś, napisz jaki, to pomogę Ci go zaadoptować. Powodzenia

• #18 27 Maj 2016 09:52
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Czemu LM 317 w zasilaniu? Nie można dać LM 7805/7905? Uprościłoby to układ...

• #19 27 Maj 2016 10:08
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Jasne, że prościej, ale uważam, że LM ma lepsze parametry dynamiczne, możliwość regulacji dokładnie napięcia jakie chcemy (w zakresie np. 10V- 13V), bez konieczności wymiany stabilizatorów i nie musi mieć różnicy co najmniej 4V pomiędzy napięciem wejściowym a wyjściowym. Poza tym zdarzało mi się już kupić stabilizatory LM7812 które miały 12,5V na wyjściu, obciążone czy nie, bez różnicy.
    Za te parę złotych za potencjometry i drobnice funkcjonalność jak dla mnie nie do pobicia. Przypomniało mi się....izolujemy obydwa LM od radiatora. Przy LM7812 nie trzeba. Tylko LM7912. Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

• #20 27 Maj 2016 11:50
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

A czy jest konieczna regulacja napięcia w trakcie? Moim zdaniem jak się coś robi to pod konkretne wykorzystanie, i wystarczy już w momencie projektu wybrać napięcia zasilania. Nie trafia do mnie argument o konieczności zachowania dla LM7805 napięcia zasilania o 4 V większego. A niby jak jest dla LM317? Nie wymaga?
    Potencjometr... Jak kiepskiej jakość to z czasem może przestać stykać suwak i napięcie się rozjedzie... znacznie bardziej niż te 0.5V o których mówiłeś w stosunku do LM 7812. Poza tym - dla końcówki mocy nie jest wymagane idealnie symetryczne zasilanie - tolerancja 10% ( a tym bardziej 5%) jest tu zupełnie wystarczająca.
    Moim zdaniem (może za bardzo się czepiam) zbyt dużo uwagi poświęcasz mało istotnym sprawom, jak chociażby te 317.
    A ideologię można dorobić do każdej sytuacji i każdego zbyt niepotrzebnie rozbudowanego układu ;) Przykład:

tata30 napisał:
    Za te parę złotych za potencjometry i drobnice funkcjonalność jak dla mnie nie do pobicia.

Podczas gdy moim zdaniem:
    Jaka funkcjonalność? Że można zmienić napięcia zasilania? A jak często to robisz? I w jaki sposób? Żeby zmienić wartość musisz i tak rozebrać obudowę, podłączyć woltomierz, ustawić napięcie dodatnie, przełączyć woltomierz, ustawić ujemne... I po co? Jakby to było niezbędnie konieczne - OK. Może bym się dał i przekonać. Ale pokaż mi wzmacniacz słuchawkowy w którym jest to realizowane - Nie ma. A czemu? Bo to niepotrzebne.

• #21 27 Maj 2016 12:25
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Wszystkie Twoje argumenty są rozsądne i mają uzasadnianie. Zastosowanie LM317/337 wynikało również stąd, że wzmacniacz nie był w założeniu projektowany do obudowy. Miał być polem do sprawdzania różnych wzmacniaczy operacyjnych i elementów biernych na brzmienie. Niektóre wzmacniacze operacyjne nie mogą być zasilane napięciem wyższym niż +-12V. TPA6120 zasilałem napięciem +-16V. Więc uznałem, że możliwość regulacji "przyda się" w trakcie zabawy... :D
    Już pisałem, że nie lubię stabilizatorów serii 78XX. No nie lubię i już. :D
    Nie ma tu żadnej ideologii... jest obudowa, zamknąłem i regulować już nie będę.

• #22 27 Maj 2016 18:25
    siewcu
    Poziom 32  

Jeśli chodzi o to, co ja mam - to nie mam nic, poza chęciami ;) Dlatego wszystko będę musiał skompletować... Póki co chciałbym oszacować koszty, bo przyszłościowo będę chciał do tego dołożyć jeszcze DAC, a moja wiedza i umiejętności, jeśli chodzi o elektronikę, kończą się na powielaniu 1:1 gotowych wzorów płytek(ale niezbyt skomplikowanych) i wlutowaniu elementów.

• #23 29 Maj 2016 10:08
    carsonpoland
    Poziom 11  

tata30 napisał:

.....

Trafo jakie ja zastosowałem to TSZZ 30/008M/5.
    Nadaje się jakiekolwiek trafo z dwoma uzwojeniami po 14 - 15V 1A.
    Nie wdając się w szczegóły, jeśli zamierzasz kupić transformator kup taki jak mój. Jeśli masz już jakiś, napisz jaki, to pomogę Ci go zaadoptować. Powodzenia

Powiedz mi czy slyszysz prace tego trafo? Nie mowie o przydzwieku w sluchawkach tylko o slyszalnej pracy trafo. Takie charakterystyczne buczenie. Uzylem go rowniez do zasilania sluchawkowca na tpa tak jak Ty i mimo ze jest w drewniano-aluminiowej obudowie to i tak go slysze.

ps, ktory z wymienionych przez Ciebie opampow zagral najcieplej? mam philipsy shp8900 ktore sa dosc jasne.

• #24 29 Maj 2016 19:31
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Specjalnie się przysłuchałem, no nie buczy. Zalewane transformatory zwykle nie buczą, musisz mieć wyjątkowego pecha. Tak, Philipsy są jaśniejsze na tle innych marek. Najładniej chyba gra OPA2604, ze słuchawkami HD600, ale to jak wiesz, bardzo subiektywne odczucia, a obiecałem sobie, że nie będę opisywał wrażeń w tym temacie. Pozdrawiam

Przypomniało mi się coś. Jesteś pewien, że buczy trafo? Czasem źle dobrane równolegle połączone kondensatory z diodami w mostku dają efekt buczenia, brzęczenia. Jak transformator jest wlutowany do płytki to może być trudno zlokalizować. Podłącz na kablach na próbę, na stówę się dowiesz.

• #25 06 Cze 2016 23:44
    RAMJETSC
    Poziom 11  

Witam. Super konstrukcja, wykonanie i projekt. Mam pytanie trudno było by wykonać obudowę w czarnej kolorystyce i złotych napisach oraz zamiast wskaźników VFD użyć klasycznych wskazówek. Ciekawe jak będzie się sprawował w dłuższym okresie eksploatacji.
    Pozdrawiam serdecznie.

• #26 07 Cze 2016 11:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

RAMJETSC napisał:
    zamiast wskaźników VFD
    Gdzie tam widzisz wyświetlacz VFD?

• #27 07 Cze 2016 12:46
    tata30
    Poziom 11  

Witam. Nie ma oczywiście, jest led. Napisałem, że chciałbym, żeby wyglądał podobnie jak vfd... :D
    Obudowa czarna z napisami jasnymi, może być trochę trudniejsza do zrobienia dla amatora. Ładnie pomalowany front (np. proszkowo) trzeba by dać do grawerowania lub do jakiejś obróbki na cnc. Za to można do odsłoniętych miejsc wpuścić inny kolor, co znacznie podniesie walory estetyczne frontu.
    Wskaźniki wskazówkowe musiałbym mieć jakieś wyjątkowe, z popularnych sprzętów Unitry czy Diory zawsze mi się z nimi kojarzą....Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME