Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970

22 Maj 2016 13:43 867 7
  • Poziom 6  
    Witam.
    Ok 2 dni temu zmieniałem pastę termoprzewodzącą na rdzeniu karty graficznej AMD Radeon HD7970 GHz Edition. Podczas wykręcania śrubek zauważyłem, że trzonek jednej utknął w kołku oddzielającym radiator od rdzenia. Uznałem, że raczej nic to nie zmieni i wyczyściłem rdzeń wacikami z 70% roztworem alkoholu izopropylowego, a następnie nałożyłem pastę Arctic MX-2 (ziarnko ryżu). Po złożeniu karta zachowywała się normalnie, aż do wczoraj. Podczas przeglądania internetu kolory nagle zmieniły się na zielone i pojawiły się paski na monitorze. Z karty nie wydobył się żaden dodatkowy dźwięk, zapach, dym. W trybie safe mode karta wyświetla prawie poprawnie wszystkie kolory.
    Na zdjęciu widać jak to wygląda oraz widoczne temp w HWInfo i informacje na temat używanej "karty graficznej". Karta spalona? Dziękuję za pomoc. :)
    Specyfikacja PC:
    Płyta: Asus Rampage II Gene(BIOS 1701)
    CPU: Intel Core I7 920(malpa)2.67GHz(stock)
    RAM: 2x4GB Kingston KVR1333D3N9/4G
    GPU: VTX3D AMD Radeon HD7970 GHz Edition
    PSU: SilentiumPC Deus G1 600W
    Temp: przed zmianą (podczas włączonego Osu+Film na yt w FullHD) 72 stopnie/po zmianie 61 stopni
    System: Windows 8.1 PRO 64bit
    Głośniczek nie podaje, żadnych błędów oraz nie są one wyświetlane na monitorze. POST nie podaje żadnych błędów.

Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970 Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970 Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970
  • Poziom 30  
    Na początek spróbuj od nowa zainstalować jej sterownik, chociaż prawdopodobnie nic to nie da. Karta jest uszkodzona. Zimne luty pod pamięciami VRAM powodują krzaczenie obrazu. Jak wyglądały temperatury przed czyszczeniem chłodzenia tej karty ?

Uzupełnij konfigurację komputera.
  • Moderator na urlopie...
    @krzychuvek Witaj.

krzychuvek napisał:
    (ziarnko grochu)

Wiesz ile to pasty jest?
    Skąd "ziarnko grochu"?
    Powinno być jej minimum, czyli tylko tyle, ile uda się rozprowadzić cienką warstwą na GPU, czyli "ziarnko ryżu".

To nie ma być kolejna warstwa, a wyrównanie nieciągłości struktury GPU i radiatora.

Myślę, że 2-4 mm z małej tubki powinno spokojnie wystarczyć. Nadmiar usuń po rozprowadzeniu.

Po tym zabiegu wrzuć zrzut ekranu z HWmonitora lub innego programu do mierzenia temperatur, najlepiej po grze w coś wymagającego.
    Ten powyższy, bez odpowiednich sterowników do GPU jest zbytecznym.
  • Poziom 6  
    Źle napisałem. Nałożyłem ziarnko ryżu, a nie grochu (radykalny błąd z mojej strony) i rozprowadziłem po rdzeniu. Pasta nie wylała się poza obszar rdzenia. Zrobienie praktycznie czegokolwiek na normalnym systemie = mijanie się z celem. Powód: obraz jest taki jak na zdjęciach 1,2. W safe mode kolory są wyświetlane prawie poprawnie, jednak HWmonitor nie wyświetla tego co chcę, ponieważ pewnie karta graficzna nie jest poprawnie wykrywana.
    Sterowniki mam wgrane najnowsze 16.5.2.1 Crimson.
  • Moderator na urlopie...
    A co z chłodzeniem VRAM?
    Jaki układ chłodzenia karta ma?
    Podaj dokładny jej model.
    krzychuvek napisał:
    Sterowniki mam wgrane najnowsze 16.5.2.1 Crimson.

Spróbuj starszych.
    krzychuvek napisał:
    W safe mode kolory są wyświetlane prawie poprawnie,

W przypadku uszkodzeń GPU/VRAM to w większości poprawne zachowanie nie dowodzące niczemu.
  • Poziom 6  
    Chłodzenie takie jakie dał producent (patrz załączone zdjęcie).
    Sterowniki bym wtedy musiał na tym zwykłym systemie spróbować, bo w safe mi wywala błąd "Nie można załadować sterownika wykrywania" i przez to nie ładuje dalej. Monitor podłączony przez HDMI jakby co.
    To będę już wiedział na przyszłość.:)

Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970 Źle wyświetlany obraz Radeon HD7970

EDIT
    Po odinstalowaniu sterowników można normalnie używać systemu. Co wykrywa system jest widoczne na zdjęciu. Na razie zostawię to tak jak jest i nie będę się z tym bawił. Wydaje mi się, że układ się po prostu spalił.
    Dla pewności jeszcze raz zmieniłem pastę(tym razem dałem ziarnko ryżu na środku rdzenia i nie rozprowadzałem jej) i przetarłem ogólnie kartę.

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji, gdy nikt jeszcze nie zamieścił odpowiedzi, używał przycisku "zmień".
    RADU23
  • Poziom 6  
    W gpuzGPU-Z ewidentnie widać więcej info na temat karty. Zainstalowałem sterownik 15.7 z myślą, że może to coś da. Nie widać różnicy.
    Tak jeszcze zapytam, opłaca się coś z nią w ogóle robić? Mam tu na myśli np. upieczenie, podgrzanie, bo jeśli nie to bym ją sprzedał :/

EDIT
    Karty nie dałem rady naprawić i raczej nie znajdę rozwiązania. Najprawdopodobniej się spalił sam rdzeń graficzny.
    Temat do zamknięcia.