Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku

ghost666 22 Maj 2016 16:11 6882 6
 • UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku
  Moduł komputerowy UDOO x86 to nowa jakość w świecie miniaturowych komputerów. Jest to najpotężniejsza platforma obecna na rynku, dedykowana dla hobbystów, która dodatkowo kompatybilna jest z platformą Arduino 101. Wszystko to w jednym kompaktowym module!

  Na komputerze UDOO x86 uruchamiać można dokładnie takie samo oprogramowanie jak na komputerach PC (stacjonarnych i laptopach) - od gier komputerowych poprzez nadawanie strumieni wideo; od programów graficznych do profesjonalnych IDE. Dodatkowo w systemie wbudowano Arduino 101, dzięki czemu na komputerze uruchamiać możemy IDE do tych modułów, a także same skecze napisane w tym środowisku.

  Biblioteki? nie są problemem. Sterowniki i biblioteki dla UDOO x86 dostępne są bez problemu, jako że sama maszyna jest kompatybilna z innymi komputerami x86, dla których sterowniki i biblioteki dostępne są niemalże zawsze.

  Prezentowany komputer to na prawdę urządzenie nowej generacji.

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  Jeśli chodzi o moc obliczeniową prezentowany moduł ma jej ponad dziesięć razy więcej niż Raspberry Pi w wersji 3. Bez problemu radzi sobie na przykład z wysterowaniem trzech ekranów w jakości 4K jednocześnie.

  Układ oparty jest na czterordzeniowym, 64-bitowym procesorze Intela, zaprojektowanym dla komputerów osobistych. Procesor wykonany został w technologii 14 nm. Sam CPU układu zużywa bardzo mało mocy - około 5..6 W!

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  W module UDOO x86 wbudowano najnowszy układ Arduino 101 wraz ze wszystkimi dodatkami, jakie do niego dodano. Między innymi znajdziemy tam 6 osiowy akcelerometr/żyroskop oraz moduł umożliwiający komunikację w standardzie Bluetooth Low Energy. Platforma Arduino w systemie podłączona jest do komputera x86 wewnętrznym połączeniem przez port USB. Dzięki temu od strony programowej prezentowany moduł zapewnia pełną kompatybilność z oficjalnym IDE Arduino, wszystkimi skeczami, tutorialami i innymi dokumentami dla tej platformy. Dodatkowo, dzięki temu, że zachowano układ pinów wyjściowych z modułu Arduno, UDOO x86 jest także kompatybilny z wszystkimi modułami rozszerzeń dedykowanymi do Arduino 101. Jakkolwiek sama płytka pracuje przy napięciu 3,3 V (a Arduino bardzo często przy 5 V) to jest kompatybilna z modułami 5 V - wszystkie piny zabezpieczone są przez nadmiernym napięciem.

  Ale czemu integracja mocnego komputera PC z Arduino 101 jest taka ciekawa? Po pierwsze UDOO x86 wykorzystywać można do programowania Arduino - IDE uruchomić można na komputerze i pisać programy, które uruchamiane są bezpośrednio na Arduino. Jednakże nie to jest największą zaletą tego połączenia. Kluczem jest bardzo ciekawy sposób w jaki CPU (Intel Quad Core) komunikuje się z platformą Arduino. Połączenie to jest tym, co wyróżnia platformę UDOO i umożliwia daleko idącą interakcję pomiędzy oboma platformami, zintegrowanymi w tym module. Po pierwsze CPU x86 jest w stanie programować Arduino poprzez standardowe IDE, po drugie Arduino może pracować nawet przy wyłączonym głównym procesorze układu i wybudzać go, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dzięki temu możemy łatwo stworzyć system będący elementem Internetu Rzeczy, o skalowalnej mocy obliczeniowej i niewielkim zużyciu mocy.

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  Platforma UDOO x86 wspiera multiboot - system ładowany może być z dowolnego nośnika. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej zwiększa elastyczność platformy. Tak jak zwykły komputer PC UDOO x86 jest niezwykle elastyczne pod wieloma aspektami. Na przykład, jeśli chodzi o przechowywanie danych - w systemie zintegrowano 8 GB pamięci eMMC, ale dodano także czytnik kart MicroSD, port SATA, port M.2 Key B oraz porty USB 3.0 - do wszystkich z nich podłączyć można pamięć (dysk, pendrive etc) i np. bootować z nich system.  System operacyjny UDOO x86 to kolejny aspekt jego elastyczności. Na tej platformie uruchomić można dowolny system operacyjny, jaki kompatybilny jest z platformami x86 - Linux, Windows oraz Android (a najpewniej i inne - przyp. red.).

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  Taka elastyczność i wysoka wydajność wynika z zastosowania w systemie procesora, który dedykowany jest do komputerów stacjonarnych.  UDOO x86 wyposażony jest w port Gigabit Ethernet, zapewniający szybkie połączenie z siecią. Dodatkowo w układzie znajdziemy konektor M.2, pozwalający na dołączenie zewnętrznych modułów, umożliwiających komunikację w standardach Wi-Fi 802.11ac oraz Bluetooth Low Energy. Nie musimy kupować dedykowanego modułu - wszystkie dostępne na rynku moduły tego rodzaju, kompatybilne ze złączem M.2, będą mogły współpracować z systemem.

  Moduł podłączony do gniazda M.2 komunikuje się z głównym CPU układu. Arduino 101 zintegrowane z modułem wyposażone jest we własny moduł BLE, który pozwala na wydajną i szybką komunikację poprzez Bluetooth z sensorami bezprzewodowymi, smartfonami i tabletami.

  Do czego można wykorzystać ten komputer?

  * Ogląda Netflix, Sky Go, Amazon Instant Videos lub strumienie wideo z dowolnej innej platformy, ciesząc się ciszą komputera chłodzonego pasywnie.
  * Dodaj tuner DVB-T2 na USB i podłącz telewizor lub monitor, aby otrzymać odbiornik cyfrowej telewizji naziemnej.
  * Wykorzystaj funkcję HDMI-CEC wbudowaną w interfejs HDMI UDOO x86. Dzięki temu komunikacja realizowana jest poprzez HDMI w obie strony - możliwa jest na przykład kontrola UDOO x86 poprzez pilota do telewizora!
  * UDOO x86 kontrolować można także z wykorzystaniem telefonu komórkowego (poprzez WiFi lub BLE), pilota na podczerwień etc.
  * Uruchamiaj dowolne gry - retro jak i te najnowsze.
  * Wykorzystaj UDOO x86 jako platformę do wysyłania strumienia w systemie Steam. Dzięki temu możliwe będzie granie w gry na swoim komputerze w dowolnym miejscu w domu, niekoniecznie tam gdzie znajduje się Twój komputer.
  * UDOO x86 zasadniczo może także zastąpić zwykły domowy komputer: surfuj po sieci, wysyłaj i odbieraj e-maile, obrabiaj zdjęcia w Photoshopie czy korzystaj z pakietu MS Office.

  Moduł UDOO x86 zapewnia doskonałe możliwości eksperymentowania, tak z Arduino jak i x86, szczególnie jeśli mamy mało czasu. Pojedynczy moduł integruje w sobie obie te platformy, co umożliwia szybką pracę. Dzięki zachowaniu pełnej kompatybilności ze standardowym Arduino 101 korzystać można ze zgromadzonej dotychczas wiedzy, jak i literatury np. w sieci.

  Wsparcie dla platformy Arduino jest przeogromne. Szacuje się, że żadna inna platforma (poza PC/x86) nie jest tak doskonale opisana w sieci. UDOO x86 łączy te dwie platformy w jedno, dzięki czemu korzystać można z całego tego wsparcia.

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  Co jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej mocy obliczeniowej? Zbuduj klaster! Tak, z komputerów UDOO x86 można zestawić klaster, korzystając z dedykowanego do tego celu zestawu, dostępnego przez Kickstartera.

  Dzięki wykorzystani oprogramowania OmpSs stworzonego w Barcelona Supercomputing Center i wspieranego przez projekt AXIOM możliwe jest stworzenie wydajnej platformy klastrowej, do np. obliczeń numerycznych.

  UDOO x86 adresowane jest do hobbystów i pod ich wymagania zostało zoptymalizowane. Jakie są najczęstsze wymagania hobbystów?

  * Komputer PC
  * Platforma Arduino 101
  * Otwarty sprzęt
  * Otwarte oprogramowanie
  * Duże wsparcie środowiska
  * Kompatybilność rozwiązań

  UDOO x86 odpowiada na wszystkie te wymagania. Projekt komputera udostępniony będzie na licencji Creative Commons CC BY-SA 3.0, a na samym komputerze zainstalować możemy dowolną otwartą platformę. Dzięki oparciu o platformy x86 i Arduino uzyskujemy ogromną kompatybilność z istniejącymi rozwiązaniami jak i z możliwości korzystania ze wsparcia ogromnej populacji specjalistów od obu tych platform.

  Dzięki pracy na standardowym komputerze (jaki leży u podstaw platformy UDOO x86) uzyskujemy dostęp nie tylko do wszystkich standardowych systemów operacyjnych, ale także do wszystkich języków programowania, bibliotek i sterowników. Dodatkowo korzystać możemy z szerokiej gamy wyjść I/O układu oraz dodatkowych peryferiów i opcjonalnych interfejsów, jakie podłączyć można do tego komputera.

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  UDOO X86: specyfikacja sprzętu

  UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku UDOO x86 - najmocniejszy mikrokomputer na rynku


  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/udoo/udoo-x86-the-most-powerful-maker-board-ever/?src=ws1

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9552 postów o ocenie 7618, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • #2
  MasMas
  Poziom 16  
  W końcu! W końcu coś mocnego i taniego. I z możliwością Windowsa. Na takie coś czekałem.
 • flexghzflexghz
 • #3
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Coś takiego nazywa się komputer Mini-ITX.
  No i nie wiem, czy 430 złotych za wersję podstawową i 822 za wersję ultra to tanio. Za 900 złotych można kupić komputer w obudowie Mini-ITX z dwurdzeniowym procesorem Intel Celeron Dual-Core J1800 (2.41 GHz, 1MB cache), 4GB pamięci RAM DDR3, dyskiem SSD 120GB i jeszcze kartą graficzną Intel HD...
 • #4
  speedy9
  Pomocny dla użytkowników
  Wersja ULTRA ma 4 rdzeniowy procesor Pentium N3710 i 8GB RAM, który jest wyposażony w lepszą kartę graficzną niż Celeron J1800, która wspiera na przykład sprzętowe dekodowanie H.265. Nie wiem więc czy to taka zła oferta.
 • #5
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Urgon napisał:
  AVE...

  Coś takiego nazywa się komputer Mini-ITX.
  No i nie wiem, czy 430 złotych za wersję podstawową i 822 za wersję ultra to tanio. Za 900 złotych można kupić komputer w obudowie Mini-ITX z dwurdzeniowym procesorem Intel Celeron Dual-Core J1800 (2.41 GHz, 1MB cache), 4GB pamięci RAM DDR3, dyskiem SSD 120GB i jeszcze kartą graficzną Intel HD...


  Tylko, że w tym mITX-ie nie ma Arduino, a i pewnie zużycie mocy jest istotnie większe.
 • #6
  Ami
  Poziom 12  
  Cytat:
  na komputerze uruchamiać możemy IDE do tych modułów, a także same skecze napisane w tym środowisku.


  Rozumiem, że "skecze" to takie napisane w tym środowisku śmieszne programy zawierające bardzo "specyficzne" rozwiązania, nieoczekiwane fragmenty z silną obfuskacją kodu oraz nazwy klas i/lub zmiennych po łacinie zaczerpnięte z losowo wybranego podręcznika do botaniki i/lub zasłyszane na ulicy? ;) A może chodzi jednak o skrypty (bardziej popularne określenie)?
 • #7
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Ami napisał:
  Cytat:
  na komputerze uruchamiać możemy IDE do tych modułów, a także same skecze napisane w tym środowisku.


  Rozumiem, że "skecze" to takie napisane w tym środowisku śmieszne programy zawierające bardzo "specyficzne" rozwiązania, nieoczekiwane fragmenty z silną obfuskacją kodu oraz nazwy klas i/lub zmiennych po łacinie zaczerpnięte z losowo wybranego podręcznika do botaniki i/lub zasłyszane na ulicy? ;) A może chodzi jednak o skrypty (bardziej popularne określenie)?


  Hehe, nie ;) Skecze to skrypty pisane w środowisku Arduino IDE.