Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kostka do podłączenia wentylatora łazienkowego

zlotaraczka. 22 Maj 2016 20:28 1965 16
  • #1 22 Maj 2016 20:28
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Witam.

Chcę podłączyć wentylator łazienkowy. Jeszcze go nie zakupiłem ale to najmniejszy problem.

Po zdjęciu obecnej kratki wentylacyjnej widać elegancko wyprowadzone przewody elektryczne, wpięte w kostkę. Wszystko wykonane podczas budowy bloku przez dewelopera.

Przy wejściu do łazienki jest włącznik dwuklawiszowy. Jednym klawiszem uruchamia się oświetlenie, a drugim najwidoczniej wentylator.

Do kostki wchodzi łącznie 4 przewody:
    Wg załączonego zdjęcia idąc od góry:

- szary - nie ma napięcia więc jest to zero
    - czarny - napięcie pojawia się po włączeniu oświetlenia i ginie po wyłączeniu oświetlenia w łazience za pomocą pierwszego klawisza na włączniku
    - brązowy - próbnik pokazuje cały czas napięcie - niezależnie od pozycji klawiszy na włączniku
    - zielono-żółtyprzewód to uziemienie

Do których przewodów podłączyć wentylator łazienkowy?
    Do zerowego i do tego na którym napięcie pojawia się i znika w zależności od pozycji drugiego klawisza na włączniku?

Wolałbym żeby i oświetlenie w łazience i praca wentylatora były niezależne od siebie ale ciekawi mnie po co tyle przewodów w kostce?

Włącznik jest dwuklawiszowy więc powinno to działać tak że jeden klawisz włącza oświetlenie, drugi klawisz włącza wentylator. Być może we włączniku są zamienione przewody (ostatnio odkręcałem go do malowania).

0 16
  • Pomocny post
    #2 22 Maj 2016 20:58
    pt13
    Poziom 11  

Możesz zainstalować "prosty" wiatraczek (bez elektroniki) i wtedy łączysz fazę (od światła), neutralny i ochronny.
    Ale możesz użyć wentylatora z opóźnieniem i wtedy podłączysz wszystkie 4 przewody. Wentylator z opóźnieniem załącza się w momencie zapalenia światła ale wyłącza się kilka minut po wyłączeniu światła (czas opóźnienia może być regulowany).
    Może też być wentylator z czujnikiem wilgotności. Jeśli jest bez opóźnienia to łączysz fazę po wyłączniku, neutralny i PE. Jeśli ma opóźnienie to łączysz wszystkie 4 przewody.
    Do wentylatora powinna być instrukcja montażu i w niej znajdziesz takie szczegóły.

0
  • #3 22 Maj 2016 21:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Coś kolega (pt13) pokiełbasił, ale zaraz poprawimy :D

1
  • #4 22 Maj 2016 21:13
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Dodam jeszcze jakieś informacje na temat podłączenia przewodów w samym włączniku dwuklawiszowym.

Jest tak:
    - przewód ochronny podłączony pod oznaczenie 2
    - brązowy podłączony pod oznaczenie L
    - niebieski podłączony pod oznaczenie 1

0
  • #5 23 Maj 2016 00:55
    lanzul
    Poziom 26  

Przepraszam, że się tak "wcinam" z "niefachową" uwagą dyletanta, ale ... ta kostka na zdjęciu znajduje się jak widać bezpośrednio w kanale wywiewu, nawet już trochę "obleźnięta" jest kłakami kurzu.
    Czy nie ma obawy, że kiedy będzie już tam zainstalowany wiatrak, że nie zdarzy się taka sytuacja, że przy dużym zawilgoceniu łazienki - intensywny gorący prysznic - skropli się na tej kostce wilgoć (różnica temperatur i kłaki) i dojdzie (być może) do zwarcia ?
    Czy nie byłoby bezpieczniej połączyć każdy kabel osobną "kostką" z założoną koszulką termokurczliwą - można by do niej nawet wcisnąć odrobinę smaru silikonowego przed zagrzaniem ?

0
  • #6 23 Maj 2016 05:15
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Oddzielna kostka na każdym z przewodów jest wg mnie zbędna. Zabezpieczenie obecnej taśmą izolacyjną powinno wystarczyć, ale w sumie uwaga być może słuszna...

0
  • #7 23 Maj 2016 05:44
    jas67
    Poziom 22  

Ta kostka jest tymczasowo. Jak założy się wentylator to kostka idzie "papa" a przewody wchodzą do wentylatora. Na ma sensu kombinować z izolacjami.

0
  • #8 23 Maj 2016 06:10
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Dobra ale wracając do samego podłączenia...ma być jak w pierwszej odpowiedzi? :)

0
  • #9 23 Maj 2016 08:26
    pt13
    Poziom 11  

Zatem jeszcze raz bo widzę, że kolega elpapiotr stracił wenę. ;)

Na początek sprawdziłbym (miernikiem, żarówką) czy szary to neutralny oraz czy żółto-zielony to istotnie PE. Dla pewności. Żarówka włączona pomiędzy fazę i szary powinna świecić, włączona pomiędzy fazę i żółto-zielony powinna wybić różnicówkę.
    Jeśli wszystko się zgadza:
    - Zwykły wiatrak (2 przewody) - czarny i szary, pracuje razem ze światłem,
    - Wiatrak z opóźnianym wyłączeniem (trzy przewody)- czarny, brązowy i szary - światło załącza, wyłączy się sam po pewnym czasie od zgaszenia światła; gdzie czarny, gdzie brązowy - trzeba znaleźć w instrukcji lub próbować. Dla pewności sprawdź najpierw czy czarny i brązowy są na tej samej fazie (niby powinny, ale...)
    - Wiatrak z włącznikiem wilgotnościowym - brązowy i szary.
    Oczywiście w każdym wariancie, jeśli jest to możliwe to podłączasz żółto-zielony.
    Z Twojego opisu nie widzę możliwości sterowania wiatraka drugim przyciskiem wyłącznika.

1
  • #10 23 Maj 2016 08:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nic nie stracił. Chyba kolega zauważył, że jego poprzedni post uległ modyfikacji ?
    Ten też należy poprawić ?
    Bo jak czytam o przewodzie zerowym obok PE, to mnie ... czyści.

0
  • #11 23 Maj 2016 09:00
    pt13
    Poziom 11  

OK, dla mnie ideą jest pomóc koledze zlotaraczka, dla którego kwestie semantyczne chyba mają mniejsze znaczenie. Czemu kolega mu nie pomógł? Sam bym chętnie zapoznał się z radą fachowca.
    Gastryczne problemy kolegi pozostawiam do ew. omówienia na innym forum.
    EOT.

0
  • #12 23 Maj 2016 09:42
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

pt13 napisał:
    ... Gastryczne problemy kolegi pozostawiam do ew. omówienia na innym forum. EOT.
    Możemy omówić i tutaj, gdyż to kolega jest jedynym sprawcą tych "problemów".
    Ale i tak poprawimy te rewelacje.
    pt13 napisał:
    Dla pewności sprawdź najpierw czy czarny i brązowy są na tej samej fazie (niby powinny, ale...)
    Kolega ma wątpliwości ? Może z obwodu gniazd wzięta ?

0
  • #13 23 Maj 2016 09:55
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Sterowania 2 klawiszem wyłącznika nie ma faktycznie.

Dla potwierdzenia napiszę:
    - włączenie 1 klawisza - włącza się światło w łazience + pojawia się napięcie na przewodzie czarnym
    - na przewodzie brązowym napięcie cały czas jest. Niezależnie od położenia któregokolwiek z klawiszy wyłącznika.

Tak chciałem podłączać właśnie:
    Wentylator bez czujników itp rzeczy:
    - jeden przewód wentylatora do szarego z kostki;
    - drugi przewód wentylatora do czarnego z kostki.

Wtedy wentylator załącza się wraz z włączeniem światła w łazience.

Podłączenie dla wentylatora z opóźnieniem:
    - jeden przewód wentylatora do szarego z kostki;
    - drugi przewód wentylatora do czarnego z kostki;
    - trzeci przewód wentylatora do brązowego z kostki.

Przewód ochronny - wiadomo, jak będzie na niego miejsce w wentylatorze.

Mówię oczywiście o przypadku gdy w wentylatorze będzie osobna kostka do podłączenia, bo jeśli będą tylko wejścia do podłączenia przewodów bez kostki to wtedy postępować wg oznaczeń.

0
  • Pomocny post
    #14 23 Maj 2016 14:13
    lanzul
    Poziom 26  

:|
    Tutaj są jakieś schematy i dodatkowo jakiś problem z połączeniem rozwiązano ... może to coś pomoże ...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2750782.html

Poza tym są jakieś poradniki na "ty-rurce":
    https://www.youtube.com/watch?v=IjqH8ETQL_k
    https://www.youtube.com/watch?v=2qzMayzAtSQ

I jeszcze całe mnóstwo ... ale jakoś tam chyba nie ma nic o tym co zrobić z PE ... te wiatraki jakoś tego kabla nie lubią, czy jak ?
    https://www.google.pl/search?q=wentylator+%C5...hXmYpoKHZQ-DasQsAQIIQ#imgrc=l19F9zoNhvRvUM%3A
    :|

0
  • Pomocny post
    #15 23 Maj 2016 14:19
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Te wiatraki są wykonane w II klasie ochronności, dlatego nie lubią PE :D

0
  • #16 23 Maj 2016 14:30
    lanzul
    Poziom 26  

elpapiotr napisał:
    Te wiatraki są wykonane w II klasie ochronności, dlatego nie lubią PE :D

:D
    Jak byłem w II klasie to pamiętam, że też nie lubiłem kabli ... tych klasowych ... dokuczali mi i "przewodzili" do nauczycieli ... :D
    Ps: Ale w tym pierwszym odnośniku - do tematu z elektrody - to tam jednak żółto-zielony wykorzystano ... :| ... kolorystyka niby jednoznaczna, a funkcja w układzie inna :| ... ot taki "układ zamknięty 2014" :D

0
  • #17 06 Sie 2016 21:27
    zlotaraczka.
    Poziom 3  

Problem rozwiązany.

0