Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak oglądać telewizję kablową na starym telewizorze "Koral"?

amadeusz00 23 Maj 2016 01:55 1266 30
  • #1 23 Maj 2016 01:55
    amadeusz00
    Poziom 8  

Witam!
    Zamierzam zakupić stary telewizor koral z lat 60-tych i mam pytania:
    -jak podłączyć antenę? ( w starych odbiornikach była inna)
    -jak ustawić programy aby je dobrze odbierał?
    -jakie są wymiary tego odbiornika?
    Za odpowiedź z góry dziękuję.
    ]Link[/url]

0 29
  • #2 23 Maj 2016 01:58
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #3 23 Maj 2016 07:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

amadeusz00 napisał:
    -jak podłączyć antenę? ( w starych odbiornikach była inna)

Użyj symetryzatora.

amadeusz00 napisał:
    -jak ustawić programy aby je dobrze odbierał?

Jeśli w kablówce jest jakiś program nadawany w zakresie kanałów 1-12 to nie powinieneś mieć problemów z odebraniem. Jeśli nie - wyższa szkoła jazdy, potrzebny konwerter lub dekoder (ale podałeś za mało informacji).

0
  • #5 23 Maj 2016 18:57
    amadeusz00
    Poziom 8  

Telewizję kablową mam z MSM Toruń i nie wiem czy jest cyfrowa czy analogowa. Jeśli chodzi o dekoder lub konwerter jak miałbym go podłączyć a może można sprawdzić czy koral będzie odbierał telewizję moim innym telewizorem biazet który jest czarno-biały jeśli tak to jak się za to zabrać.

Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

Sprawidziłem kablówkę na telewizorze biazet ustawiając na pasmo III odebrało 12 kanałów. Czy koral nie będzie miał problemów z odebraniem tych kanałów?

Dodano po 13 [minuty]:

P.S jak zaprogramować odbiornik telewizyjny koral aby odbierał programy.

0
  • #7 23 Maj 2016 20:57
    jdubowski

amadeusz00 napisał:
    Telewizję kablową mam z MSM Toruń i nie wiem czy jest cyfrowa czy analogowa.

To się dowiedz. Operator zwykle publikuje tego rodzaju informacje lub udziela ich na życzenie abonentom.

amadeusz00 napisał:
    Jeśli chodzi o dekoder lub konwerter jak miałbym go podłączyć

Wejście do kablówki, wyjście do gniazda antenowego OTV.

amadeusz00 napisał:
    a może można sprawdzić czy koral będzie odbierał telewizję moim innym telewizorem biazet który jest czarno-biały jeśli tak to jak się za to zabrać.

Podłaczyć OTV, sprawdzić co odbiera w I i III paśmie.

amadeusz00 napisał:
    Sprawidziłem kablówkę na telewizorze biazet ustawiając na pasmo III odebrało 12 kanałów.

No to na Koralu powinieneś coś złapać.

amadeusz00 napisał:
    P.S jak zaprogramować odbiornik telewizyjny koral aby odbierał programy.

Pokaż zdjęcie, bo moze o jakimś innym Koralu myślimy.

Artur k. napisał:
    TV Koral się nie programuje, kręci się pokrętłem wyboru kanału i to wszystko, kanały mają na stałe przypisane częstotliwości.

Tak - jest bębnowy przełącznik i jeszcze gałka dokładnego dostrojenia. I to wszystko.

0
  • #8 23 Maj 2016 21:09
    Artur k.
    Admin grupy audio

jdubowski napisał:
    amadeusz00 napisał:
    :
    Jeśli chodzi o dekoder lub konwerter jak miałbym go podłączyć

Wejście do kablówki, wyjście do gniazda antenowego OTV.

W przypadku konwertera tak (tylko skąd taki wziąć?), ale w przypadku dekodera TV cyfrowej nie, bo te nie mają modulatorów. Trzeba byłoby dorobić wejście "po niskiej" ale w przypadku tego TV to nie będzie taka prosta sprawa.

jdubowski napisał:
    Tak - jest bębnowy przełącznik i jeszcze gałka dokładnego dostrojenia. I to wszystko.

Kolega Autor pewnie myślał, że tam jest programator i można sobie zaprogramować 12 kanałów. :)

0
  • #9 23 Maj 2016 21:43
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Artur k. napisał:
    Trzeba byłoby dorobić wejście "po niskiej" ale w przypadku tego TV to nie będzie taka prosta sprawa.
    Albo zastosować ,,nadajnik"/Modulator pracujący na którymś nieużywanym kanale. Albo dorobić separację optyczną, bo ten ,,Koral" to seria lamp ,,P" i sieć na chassis. :cry:

0
  • #10 23 Maj 2016 21:49
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    Jeżeli dekoder ma wyjścia Composit Video i Audio to są np w EuroAGD, MEDIAMARKT itd modulatory sygnału video na kanał (nie pamiętam który). Jeśli dekoder nie ma tych wyjść, to więcej jak pewne że ma wyjście SCART. Kupujesz przejściówkę SCART na Video OUT i Audio OUT i gotowe. Jeśli nie ma przejściówki to bardzo łatwo taką zrobić. Musiałem sobie tak radzić łącząc rejestrator obrazu z kamer z telewizorem (sic!) poprzez właśnie SCART.
    Pozdrawiam
    KG

0
  • #11 23 Maj 2016 21:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

Krzysztof Kamienski napisał:
    Albo zastosować ,,nadajnik"/Modulator pracujący na którymś nieużywanym kanale.

Z modulatorami na VHF też nie jest tak łatwo.

Albo dorobić separację optyczną, bo ten ,,Koral" to seria lamp ,,P" i sieć na chassis.

I właśnie z tego powodu dobudowanie wejścia video nie jest proste. Sam transoptor nie rozwiąże problemu. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby użycie transformatora, tylko skąd wziąć taki o odpowiednim paśmie dla video? Łatwiej chyba TV zasilać przez transformator separujący.

Krzysztof Gustaw napisał:
    Jeżeli dekoder ma wyjścia Composit Video i Audio to są na rynku modulatory sygnału video na kanał (nie pamiętam który). Jeśli dekoder nie ma tych wyjść, to więcej jak pewne że ma wyjście SCART. Kupujesz przejściówkę SCART na Video OUT i Audio OUT i gotowe. Jeśli nie ma przejściówki to bardzo łatwo taką zrobić. Musiałem sobie tak radzić łącząc rejestrator obrazu z kamer z telewizorem (sic!) poprzez właśnie SCART.

Kolego, a Ty w ogóle wiesz o jakim TV mowa? Po pierwsze on nie ma wejścia "po niskiej", a po drugie jak już tu zostało wspomniane - ma sieć na chassis. Twoje porady prowadzą wprost do uszkodzenia sprzętu (dekodera i wszystkiego co jest do niego podłączone z siecią TV kablowej włącznie) oraz porażenia prądem użytkowników tych urządzeń.

1
  • #12 23 Maj 2016 21:56
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!

Artur K napisał:

jak już tu zostało wspomniane - ma sieć na chassis. Twoje porady prowadzą wprost do uszkodzenia sprzętu (dekodera i wszystkiego co jest do niego podłączone z siecią TV kablowej włącznie) oraz porażenia prądem użytkowników tych urządzeń.

Co do video: Są separatory galwaniczne video np D/SEPT1 czy np firmy NOVUS. Znaleźć je można w sklepach z osprzętem do alarmów i telewizji dozorowej. Do wyboru, do koloru.
    Co do połączenia wystarczy pomyśleć.
    Pozdrawiam
    KG

0
  • #14 23 Maj 2016 22:18
    Mariopi
    Poziom 34  

Koledzy dajcie spokój, to fake. Może jeszcze w kolorze ma odbierać :)
    PS. U rodziców był Koral z pełną dokumentacją, ale bez przesady - kiedyś przerobiłem na 24 cale i koniec. TV mał głowicę bębnową z wkładkami na niskie kanały TV - nawet obrazu magnetowidu w black&white nie zobaczysz :)

0
  • #15 23 Maj 2016 22:32
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!

Mariopi napisał:
    Koledzy dajcie spokój, to fake. Może jeszcze w kolorze ma odbierać :)
    PS. U rodziców był Koral z pełną dokumentacją, ale bez przesady - kiedyś przerobiłem na 24 cale i koniec. TV mał głowicę bębnową z wkładkami na niskie kanały TV - nawet obrazu magnetowidu w black&white nie zobaczysz :)

Kiedyś dawno opracowałem i zrobiłem sobie modulator do telewizora żeby mieć sygnał z komputera "Junior" I działał mi na niskim kanale. Magnetowidy, komputery i gry z reguły miały "wysoki" kanał, bodajże 42 (nie pamiętam), w każdym razie był to kanał BBC.
    Pozdrawiam
    KG

0
  • #16 23 Maj 2016 22:35
    amadeusz00
    Poziom 8  

A w jakich pasmach odbierał koral?

0
  • #17 23 Maj 2016 22:39
    Mariopi
    Poziom 34  

No tak, tylko modulator powinien pokrywać kanały LHF/VHF. Witam w świecie towarzysza Gomółki i wczesnego Gierka :)

amadeusz00 napisał:
    A w jakich pasmach odbierał koral?

Bodajże do kanału 12.

0
  • #18 23 Maj 2016 23:28
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    Na pewno pasmo I. Pamiętam, że przy starym telewizorze "ZEFIR" przełącznik kanałów produkcji Z.E. ELWRO odbierałem na położenie przełącznika: 12 pierwszy program a na 2 - drugi. A częstotliwość mojego modulatora... nie pamiętam, zresztą nie miałem możliwości pomiaru, ale łapał przy rzędu 70 - 120 MHz (łapał jeden z kanałów radiowych UKF w standardzie wtedy CCIR). Obraz z niego łapałem pokrętłem korektora. Później miałem telewizor NEPTUN i też uzyskiwałem obraz za pośrednictwem tego modulatora. A "ZEFIR" to na zasadzie: Mamy "Neptuna" to masz, uczysz się elektroniki, baw się :)

Dodano po 4 [minuty]:

Mariopi napisał:
    Witam w świecie Gomółki i wczesnego Gierka :)

No tak, łezka się w oku kręci jak się wspomina jak trzeba było kombinować żeby coś zrobić.
    O, właśnie sobie przypomniałem: program 1 kanał 12 VHF a program 2 kanał 21 już UHF! (epoka późnego Gierka :) ) Czynne w godzinach 9 - 11 (film dla drugiej zmiany) potem przerwa do 16. Innych kanałów nie było...

Dodano po 33 [minuty]:

Artur k. napisał:
    Są, jednakże jest pewien problem - masa zasilacza (najczęściej zewnętrznego) połączona jest z masą strony "wtórnej" - trzeba byłoby włożyć takie urządzenie wraz z zasilaczem do wnętrza TV.

A teraz pytanie: Jakie wejście antenowe miały te stare telewizory? Odpowiadam: SYMETRYCZNE. Tylko i wyłącznie. A tym wejściem antenowym był transformator w.cz. I tu jest separacja galwaniczna. Jak sobie można było wyobrazić pracę instalatora anteny regulującego i strojącego antenę NA DACHU gdyby go pieściło?
    Pozdrawiam
    KG

0
  • #19 23 Maj 2016 23:36
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Na pewno pasmo I.
    Kanały 1-5 pasmo I-II, kanały 6-12 pasmo III. Ja miałem pr 1 na kan 10, a 2 -gi na kanale 2.

0
  • #20 24 Maj 2016 00:05
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!

Wawrzyniec napisał:
    Ja miałem pr 1 na kan 10, a 2 -gi na kanale 2.

Oczywiście, przecież było trochę tych nadajników, a właściwie: stacji przekaźnikowych, rozmieszczonych na terenie kraju. Każda z nich nadawała na innych częstotliwościach aby się wzajemnie nie zakłócały (oczywiście przyznanych przez PIR, obecnie: PAR). Kwestia położenia geograficznego. Czasem można było spotkać anteny YAGI leżące "na boku" ze względu na polaryzację fal emitowanych przez konkretny nadajnik.
    Pozdrawiam
    KG

0
  • #21 24 Maj 2016 00:17
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@amadeusz00 Kolego, krotko i prosto - tuner kablowy i modulator WCZ, na jakiś niski kanal (1-12) oraz symetryzator 75/300Ω. Separacja optyczna, czyli wprowadzenie do tego TV sygnału video/audio światłowodem jest możliwe, ale nie sądzę byś sobie sam poradził ze skonstruowaniem takiego konwertera. Telewizor na swym wejściu antenowym, symetrycznym ma solidne kondensatory separujące i transformator WCZ, wiec by przejść na standard współosiowy 75Ω wystarczy symetryzator za kilka złotych. Wyjście tunera TV kablowej w standardzie Video/ Audio łączysz z takim samym wejściem Video / Audio modulatora, jego zaś wyjście z telewizorem poprzez symetryzator. Operujesz zmianą kanałów z pilota tunera. Tyle, albo aż tyle. Może zajść tylko konieczność przeróbki takiego modulatora, by obniżyć mu czestotliwość nośna do poziomu akceptowalnego przez telewizor. Ale tak zupelnie na marginesie, coś się Chłopie uparł na tego ,,Korala" ? Chcesz mieć sypialnię w stylu ,,Belle Epoque" z Vintage TV ? To sobie kup sobie na Alle_Luja" OTVC Thomson, w porządnej, dębowej skrzynce z kluczykiem :D

link: http://stare-telewizory.republika.pl/katalog/otvc5601.html

0
  • #22 24 Maj 2016 00:35
    Mariopi
    Poziom 34  

No tak, to ja odkupie OTV Rubin 202p, by zawsze jak go włączyć w kółko leciał gen. Jaruzelski i WRON. Oczywiście w SECAM. ;)

0
  • #23 24 Maj 2016 00:47
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Mariopi napisał:
    OTV Rubin 202p
    Miałem, generator X -raya :D przez ta triode stabilizujacą WN. Ale to jeszcze nic....widziałem amerykański, bodaj G&E wielkoekranowy telewizor projekcyjny - trzy osobne lampy R, G i B z napięciem przyspieszajacym 50kV :D chłodzone wymuszonym obiegiem oleju z pompą i chłodnicą :D oraz ze skrzynią wybitą 5 mm blachą ołowianą wewnątrz. To dopiero był telewizor :D

0
  • #24 24 Maj 2016 01:41
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Mariopi napisał:
    No tak, to ja odkupie OTV Rubin 202p, by zawsze jak go włączyć w kółko leciał gen. Jaruzelski i WRON. Oczywiście w SECAM. ;)

Nie zapomnij o zatrudnieniu zastępu strażaków z motopompą :)

0
  • #25 24 Maj 2016 05:35
    Artur k.
    Admin grupy audio

Artur k. napisał:

Są, jednakże jest pewien problem - masa zasilacza (najczęściej zewnętrznego) połączona jest z masą strony "wtórnej" - trzeba byłoby włożyć takie urządzenie wraz z zasilaczem do wnętrza TV.

A teraz pytanie: Jakie wejście antenowe miały te stare telewizory? Odpowiadam: SYMETRYCZNE. Tylko i wyłącznie. A tym wejściem antenowym był transformator w.cz. I tu jest separacja galwaniczna. Jak sobie można było wyobrazić pracę instalatora anteny regulującego i strojącego antenę NA DACHU gdyby go pieściło?
    Pozdrawiam
    KG

Tylko że ja pisałem o dorabianiu wejścia "po niskiej" i sam zaproponowałeś użycie do tego celu separatora od CCTV. Do wejścia antenowego nie podłączysz sygnału z gniazda SCART dekodera...

1
  • #26 24 Maj 2016 06:40
    jdubowski

Mariopi napisał:
    OTV Rubin 202p
    Miałem, generator X -raya :D przez ta triode stabilizujacą WN.

W 202p nie było triody obciążającej - jedyną lampą był kineskop. Masz na myśli zapewne któryś z Rubinów 707/711/714...

Nie zapomnij o zatrudnieniu zastępu strażaków z motopompą :)

Pożary Rubinów 202 to była rzadkość. Płonęły modele 707/711/714.

1
  • #27 24 Maj 2016 08:30
    Krzysztof Gustaw
    Poziom 23  

Witam!
    Do Kol Artur K
    Faktycznie, w poście #10 proponowałem przeróbkę na kabel ze złączem SCART ale poszedłem skrótem myślowym, gdyż miałem na myśli podłączenie tego kabla do modulatora kupionego w jednym z wymienionych w tymże poście sklepów czy gdzie indziej, a z modulatora do wejścia antenowego telewizora. W końcu "KORALE" nie miały wejścia video tylko antenowe.
    Faktycznie, miało prawo to zmylić ale późna pora była a ja po ciężkim dniu...
    Pozdrawiam
    KG
    PS
    Telewizory do których łączyłem to już miały separację galwaniczną od sieci i gniazda VIDEO IN oraz AUDIO IN.

0
  • #28 24 Maj 2016 08:38
    Wawrzyniec
    Poziom 33  

Wejście antenowe było odseparowane dwoma kondensatorami.

0
  • #29 24 Maj 2016 22:10
    Artur k.
    Admin grupy audio

Telewizory do których łączyłem to już miały separację galwaniczną od sieci i gniazda VIDEO IN oraz AUDIO IN.

Każdy TV który ma transformator w zasilaczu ma separację czyli w zasadzie każdy TV produkowany od lat 70. W lampowych zwykle nie było (z pewnymi wyjątkami - np. właśnie wspomniany Rubin).

Wawrzyniec napisał:
    Wejście antenowe było odseparowane dwoma kondensatorami.

A to prawda, wyleciało mi z głowy w tym całym zamieszaniu. Kondensator tak naprawdę nie daje żadnej separacji, jedynie z racji na bardzo małą pojemność ograniczy prąd do pomijanie niskich dla człowieka wartości.

0
  • #30 24 Maj 2016 23:51
    mkpl
    Poziom 37  

Ja proponuję nawinąć prosty transformatorek i wpiąć się za głowicą wprost z sygnałem composit.

Do tego celu nada się dowolny "pierścionek" przeciwzakłóceniowy z jakiegoś zasilacza impulsowego o odpowiedniej średnicy (dyktuje wielkość i tyle). Na początek z racji dużego AL nawinął bym po 2x 15 zwojów maksymalnie oddalonych od siebie po powinno jakoś działać.

Takie rdzenie pracują do około 10MHz

0
  Szukaj w 5mln produktów