Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio FM z wykorzystaniem układów scalonych- mój pierwszy projekt

Qjr 05 Cze 2016 22:59 5280 60
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Qjr napisał:
    Foch?
    Qjr napisał:
    Nie mierz mnie swoją skalą.
    Bierz poprawkę że jestem geniuszem, w dodatku upartym. Nie poddam się tylko dlatego że ktoś, coś uważa za trudne.
    Mówiono mi że nie dam radę napisać lepszego moda niż movecraft. Napisałem, mimo że jak startowałem nie znałem javy.
    Mówiono mi że nie dam rady napisać silnika graficznego w JS, napisałem.
    Mówiono mi że nie dam rady napisać silnika graficznego w c++, dałem radę mimo że nie znałem na początku c++.
    Mówiono mi że nie złoże drukarki 3D, złożyłem.
    Mówiono mi że nie zaprojektuje swojej konstrukcji bo nie znam CADa, zaprojektowałem dwie.

Nie wierzysz? https://www.youtube.com/user/bagstermucha/featured

Teraz Ty mówisz mi że nie zaprojektuje radia. Buhaha !!!
    Qjr napisał:
    Wybacz że jestem dla Ciebie za sprytny
    Qjr napisał:
    Ciężko być skromnym, gdy jest się tak wspaniałym, jak ja.
    Narcyzm?
  • Computer ControlsComputer Controls
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Qjr napisał:
    Myślę że nie zawadzi dodać potencjometr, w razie złego zestrojenia będzie jakaś nadzieja że da się cos z tym zrobić.
    Pewnie, że nie, najlepiej drutowy, za wariometr będzie robił :D Ale ja o czymś innym, jeszcze nie poruszonym w Temacie, wątku.... ponieważ jesteś Geniuszem, nieśmiało zapytuję, czy może przypadkiem zmierzyłeś rezystancję 10 mm swojej ścieżki wykonanej tuszem przewodzącym oraz rezystancję połączenia klejem przewodzącym swej Ścieżki z Drugą Ścieżką lub Metalem (wyprowadzenie ICLa) ??? Gdyby okazało się, że wynosi poniżej 1Ω na 1 mmb, to może by sobie tatuaż machnąć takim tuszem na klacie z wklejonymi w naskórek diodami LED SMD ?? Jak uważasz Geniuszu i Koledzy ?
    Qjr
    Poziom 6  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    nieśmiało zapytuję, czy może przypadkiem zmierzyłeś rezystancję 10 mm swojej ścieżki wykonanej tuszem przewodzącym oraz rezystancję połączenia klejem przewodzącym swej Ścieżki z Drugą Ścieżką lub Metalem

Tusz zamierzam sam zrobić bo gotowy długopis z takim tuszem kosztuje 60 zl i nie starcza na zbyt długo. Jak bede go miał zmierzę rezystencje i opublikuje wnioski. Klej elektroprzewodzacy jest na bazie srebra wiec rezystencja jest mniejsza niz przy miedzi. Nie powinno byc z tym problemow.
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Gdyby okazało się, że wynosi poniżej 1Ω na 1 mmb, to może by sobie tatuaż machnąć takim tuszem na klacie z wklejonymi w naskórek diodami LED SMD ?? Jak uważasz Geniuszu i Koledzy ?

Mało perspektywicznie myślisz. Lepszy byłby telefon w dłoni jak w pamieci absolutnej ( tej nowej wersji)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Xantix
    Poziom 40  
    Qjr napisał:
    Klej elektroprzewodzacy jest na bazie srebra wiec rezystencja jest mniejsza niz przy miedzi. Nie powinno byc z tym problemow.

Jest na bazie srebra ale nie jest z czystego srebra - wobec tego jego rezystywność będzie znacznie większa. I tak dla przykładowego artykułu o nazwie "Elektroklej" producent podaje rezystywność po utwardzeniu w zakresie 2-8×10-6 Ω×m - a więc rezystywność będzie o dwa rzędy wielkości większa od srebra.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Qjr
    Poziom 6  
    Xantix napisał:
    Jest na bazie srebra ale nie jest z czystego srebra - wobec tego jego rezystywność będzie znacznie większa. I tak dla przykładowego artykułu o nazwie "Elektroklej" producent podaje rezystywność po utwardzeniu w zakresie 2-8×10-6 Ω×m - a więc rezystywność będzie o dwa rzędy wielkości większa od srebra.

Myślę że to dopiero wyjdzie przy testach.
    Kupiłem 2 kleje, jeden jest epoksydowy (2 składnikowy). Jutro będę je testował.
    Rezystencje ścieżki 1x100mm.

Już dostrzegam minus tego rozwiązania, kleje są drogie, za 2 + dostawa ponad 100zł ;/

Wyglądają tak:

Ale mam też plan B, zamówiłem proszek miedziany 1/4 kg (właściwie to pył) do zrobienia tuszu elektroprzewodzącego, poeksperymentuje też z klejami, i zobaczę efekty i podziele się nimi z wami :) W razie czego mam jeszcze plan C: http://www.circuitscribe.com/products/circuit-scribe-conductive-ink-pen

Jaką rezystencję uznalibyście za "do zaakceptowania"?
    Xantix
    Poziom 40  
    Qjr napisał:
    Xantix napisał:

Myślę że to dopiero wyjdzie przy testach.

A ja myślę, że skoro producent podał taką wartość to znaczy, że już to przetestował i dlatego podał taką a nie inną wartość.
    Qjr napisał:
    Jaką rezystencję uznalibyście za "do zaakceptowania"?

Taką przy której docelowy układ będzie pracował poprawnie ;)
    Qjr
    Poziom 6  
    Xantix napisał:
    Taką przy której docelowy układ będzie pracował poprawnie

< 1 Ohm/cm ?
    Ten długopis z planu C ma rezystencję < 2 Ohm/cm.
    Po przemyśleniu kupne kleje nie są alternatywą bo są za drogie (ale i tak je po testuję).

Zobaczę jak przewodzi pył miedziany + kleje.
    Qjr
    Poziom 6  
    Dokonałem testów.
    Jak widać na zdjęciu testowałem 4 ścieżki. 2 kupne kleje i dwie samoróbki.
    1. Klej firmy technicqlli
    2. Epoksydowy klej na bazie srebra
    3. pył miedziany + klej do papieru (w płynie)
    4 pył miedziany + klej minutex.
    Niestety klej epoksydowy był w tak małych ilościach że nie szło go wydłubać z tych małych opakowań a co dopiero wymieszać, więc 2 ścieżka jest pusta.
    Prąd przewodzi tylko klej kupny, grubość ścieżki 1.5mm, długość 100mm, opór 4.9 Ohm, czyli 0.49 ohm/cm (lepiej niż ten pisak z postów wyżej)
    Niestety samoróbki nie przewodzą prądu, zaskoczony tym wynikiem chciałem zmierzyć jak przewodzi sam pył, i tu zaskoczenie bo nie przewodzi, wcale. Ktoś wie dlaczego się tak dzieje?
    Producent twierdzi że jest to czysta miedź, nawet na torebce napisał symbol:
    atom1477
    Poziom 43  
    Qjr napisał:
    nie przewodzi, wcale

Takie stwierdzenie nie przystoi geniuszowi.
    Jeżeli już to przewodzi słabo.
    A przewodzi słabo pewnie dlatego że jest pokryty cienką warstwą tlenku miedzi.
    Przy okazji pytanie: jak chcesz przyczepiać elementy do tak wykonanych ścieżek?
    Qjr
    Poziom 6  
    atom1477 napisał:
    Takie stwierdzenie nie przystoi geniuszowi.

I geniusze się mylą, np Einstein
    atom1477 napisał:
    Przy okazji pytanie: jak chcesz przyczepiać elementy do tak wykonanych ścieżek?

Przyklejać dokładnie tym samym klejem.
    atom1477
    Poziom 43  
    Rezystancja którą uzyskałeś (0.49 ohm/cm) jest wystarczająca do działania radia. Oczywiście jak się zoptymalizuje projekt żeby ścieżki były możliwie krótkie i możliwie szerokie.
    Qjr
    Poziom 6  
    atom1477 napisał:
    Rezystancja którą uzyskałeś (0.49 ohm/cm) jest wystarczająca do działania radia.

Niestety to dzieki klejowi na bazie srebra, jest go mniej niż w naparstku a kosztuje 27 zł a castoramie.
    Dlatego muszę wymyślić własny patent na tusz elektroprzewodzący.
    Na szczęście dzięki Tobie jest postęp. Zmieszałem sok z cytryny + sól + miedź, poczekałem aż się przegryzie i dodałem kleju, ścieżka przewodzi prąd (porównywalnie z kupnym klejem) ale muszę wykonać porządniejsze testy. to dopiero jak wstanę (jestem po nocce i musze odespać).
    Wczoraj napełniłem też wkład od długopisu żelowego moim tuszem ale nie chciał pisać. Prawdopodobnie za gesty tusz i za mała kulka, dziś pojadę po korektor długopisowy i go napełnię.
    Ale to dopiero pod wieczór.
    Xantix
    Poziom 40  
    Qjr napisał:
    Niestety to dzieki klejowi na bazie srebra, jest go mniej niż w naparstku a kosztuje 27 zł a castoramie

Bo srebro jest dość drogie...
    Qjr napisał:
    Zmieszałem sok z cytryny + sól + miedź, poczekałem aż się przegryzie i dodałem kleju, ścieżka przewodzi prąd (porównywalnie z kupnym klejem) ale muszę wykonać porządniejsze testy. to dopiero jak wstanę (jestem po nocce i musze odespać).

A czy przypadkiem chlorek sodu pozbawiony wilgoci (od soku z cytryny) nie staje się izolatorem?
    A na dodatek zdaje mi się, że sól spowoduje korozję miedzi...
    Qjr
    Poziom 6  
    Xantix napisał:
    A czy przypadkiem chlorek sodu pozbawiony wilgoci (od soku z cytryny) nie staje się izolatorem?
    A na dodatek zdaje mi się, że sól spowoduje korozję miedzi...

Nie wiem czy staje sie izolatorem. Miedź i tak koroduje. Klej w składzie powoduje że odcina dostęp do powietrza/ wilgoci.

Ale jak znasz lepszy pomysł pozbycia się warstwy tlenku miedzi to chętnie skorzystam.

---dop ---

Podejrzewam też że chlorek sodu zostanie w większość wchłonięty przez papier.
    atom1477
    Poziom 43  
    A czy ten klej dodawałeś po osuszeniu proszku miedzianego?
    Bo jak nie to przewodność była spowodowana raczej przez przewodzenie jonowe roztworu soli w widzie. Czyli przy prądzie stałym to za długo nie podziała.
    Qjr
    Poziom 6  
    Zawsze mierze rezystencję na wyschnietej ścieżce.
    Qjr
    Poziom 6  
    Zarzucam pomysł wyrysowania obwodów.
    Próbowałem zrobić długopis piszący tuszem z korektora ale próby spaliły na panewce (strasznie brudna robota z opróżnianiem korektora). Nie udało się.
    Próba zrobienia tuszu z proszku miedzianego też nie wyszła, miedz strasznie szybko łączy się z tlenem śniedziejąc. W dodatku po przyjrzeniu się jak rysuje ten kupny długopis stwierdzam że nie uda mi sie wyrysować ścieżek o odpowiedniej małej grubości. Oprócz tego musiałbym zrezygnować z elementów przewlekanych co jest sporym ograniczeniem.
    Dlatego też postanowiłem wykonać to tradycyjna metoda trawienia płytki PCB.

Obejrzałem sporo tutoriali i w sumie mam tylko 1 pytanie. Jak nanieść oznaczenia na solder mask (nie wiem jak sie to nazywa po polsku)?

Postępy sa tez w projektowaniu obwodów, nauczyłem się kiCad-a i zacząłem co nieco tworzyć.
    Do końca miesiąca powinienem mieć już co pokazać.
    Ogólnie zarzuciłem tez pomysł zrobienia wszystkiego na 1 układzie scalonym, chcę użyć tranzystora, wzmacniacza/ mieszacza na układzie scalonym . Czyli wszystko po trochu by nauczyć się jak najwięcej. Co do tranzystorów mój wybór padł na bipolarne npn. Są mniejsze, trudniej je uszkodzić.

Mam też pytanie o demodulator FM. Znalazłem coś co nazywa się slope detector. Działa tak że konwertuje sygnał FM na AM. Tu linki do tego:
    http://www.kerrywong.com/2015/12/11/amfm-demodulation-using-hp-8566b-spectrum-analyzer/
    http://users.rowan.edu/~shreek/spring05/ecomms/lab3.html

Czy ktoś już używał może tego? Jak to się sprawuje? Jak dobrać odpowiednie komponenty?
    Jak powinno wyglądać wyprowadzenie z tego układu?

Wyczytałem tez że na obwodach wejściowych można zastosować zamiast kondensatora diode pojemnościową, zaletą tego jest podobno to że dioda sama się dostraja i układ wpada w rezonans, czy ktoś juz stosował coś podobnego?
    Xantix
    Poziom 40  
    Qjr napisał:
    Wyczytałem tez że na obwodach wejściowych można zastosować zamiast kondensatora diode pojemnościową, zaletą tego jest podobno to że dioda sama się dostraja i układ wpada w rezonans, czy ktoś juz stosował coś podobnego?

Dioda pojemnościowa to jest element zmieniający pojemność pod wpływem przyłożonego napięcia. Dzięki temu można przestrajać obwody RLC bez stosowania kondensatorów zmiennych.
    Układ z diodą pojemnościową możesz wykorzystywać do strojenia obwodów wejściowych na częstotliwość odbiorczą.
    atom1477
    Poziom 43  
    A demodulator FM który znalazłeś zupełnie nie nadaje się do odbiornika UKF FM.
    Pierwszy z obwodem LC jest trudny do zestrojenia. No i w ogóle wymaga strojenia, a Ty tego nie lubisz :D
    Drugi z obwodem RC działa tylko przy dużej dewiacji sygnału FM. Rzędu kilkudziesięciu...kilkuset %.
    A w standardowym sygnale UKF FM dewiacja (nawet częstotliwości pośredniej 10,7MHz) jest znikomo mała (poniżej 1% dla częstotliwości pośredniej).
    Obydwa obwody będą też bardzo wrażliwe na amplitudę sygnału (czyli będą też dokonywały detekcji AM).
    Jeżeli ma coś z tego wyjść to zastosuj gotowy demodulator, a dopiero gdy odbiornik zacznie działać to wprowadzaj zmiany (np. przejdź z demodulatora gotowego na swój własny).
    Nie traktuj tego jako zniechęcenie do budowy. I Twój geniusz nie ma tu nic do rzeczy. Już pokazałeś że mimo geniuszu nie zrobisz pisaka robiącego przewodzące ścieki.
    Chodzi po prostu o to żeby najpierw zrobić działający układ, a dopiero potem wprowadzać modyfikacje poszczególnych bloków.
    Inaczej zrobisz układ z 10 blokami który nie będzie działał, i nie będziesz wiedział który blok za to odpowiada.
    A mając odbiornik z 10 blokami dziający, można modyfikować pojedynczy blok i wiadomo wtedy który blok wprowadza pogorszenie działania (właśnie ten modyfikowany).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Qjr
    Poziom 6  
    atom1477 napisał:
    Pierwszy z obwodem LC jest trudny do zestrojenia. No i w ogóle wymaga strojenia, a Ty tego nie lubisz

Udoskonaliłem go:
    Co sądzisz o tym rozwiązaniu?

atom1477 napisał:
    Obydwa obwody będą też bardzo wrażliwe na amplitudę sygnału (czyli będą też dokonywały detekcji AM).

Ale przecież jedna stacja nadaje na jednej częstotliwości z FM albo AM jeśli dostroję się do częstotliwości to jakim cudem miałbym odebrać AM jeśli żadna stacja nie nadaje na tej częstotliwości sygnału AM?
    atom1477 napisał:
    I Twój geniusz nie ma tu nic do rzeczy. Już pokazałeś że mimo geniuszu nie zrobisz pisaka robiącego przewodzące ścieki.

Ale przynajmniej spróbowałem. Wierze że jest to wykonalne, jednak nakład kosztów mógłby być zbyt duży.
    Piotrus_999 napisał:
    A niech robi - geniusz przecież. Nie wiem jak można dyskutować z gościem, który uważa się za geniusza (rozumiem że reszta to neandertale)

Wiesz dla jednych geniusz to jakiś dar np jak Mozart, dla mnie to nieustępliwość, kreatywność i pracowitość np jak Bethoven
    atom1477
    Poziom 43  
    Qjr napisał:

Co sądzisz o tym rozwiązaniu?

Nic dobrego. taki demodulator wymaga wysokiej wartości sygnału p.cz.
    A ta wysoka wartość sygnału będzie Ci dodatkowo modulowała napięcie strojące diody pojemnościowe, czyli będzie rozstrajała demodulator.
    Qjr napisał:

Ale przecież jedna stacja nadaje na jednej częstotliwości z FM albo AM jeśli dostroję się do częstotliwości to jakim cudem miałbym odebrać AM jeśli żadna stacja nie nadaje na tej częstotliwości sygnału AM?

Ależ nadaje. Albo nie tyle nadaje co odbiornik ją odbiera, mimo że nadajnik jej celowo nie nadaje. Po prostu ta modulacja AM nie niesie sygnału użytecznego. Ale w sygnale jednak występuje. I taki niedoskonały demodulator ją wyłapie i zanieczyści nią sygnał wyjściowy audio.

Co do demodulatora to dlaczego nie zrobisz jak jak proponowałem?
    Czyli żeby zrobić całe radio z gotowym demodulatorem, i dopiero jak zadziała to podmienić demodulator na ten Twój wynalazek. Wtedy sam byś zobaczył czy to może działać czy nie. A jak jednak zadziała to jak dobrze. Bez konieczności pytania na forum. Nie było by też sytuacji że Ci coś piszemy a Ty nie wierzysz. Bo byś sam naocznie zobaczył.
    Jeszcze prościej to w gotowym odbiorniku podmienić demodulator.
    Albo podłączyć równolegle do istniejącego.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Qjr
    Poziom 6  
    atom1477 napisał:

To go wzmocnie.
    atom1477 napisał:
    A ta wysoka wartość sygnału będzie Ci dodatkowo modulowała napięcie strojące diody pojemnościowe, czyli będzie rozstrajała demodulator.

Dodanie kondensatorów z wyjściem na masę nie pomoże?
    atom1477 napisał:
    Co do demodulatora to dlaczego nie zrobisz jak jak proponowałem?
    Czyli żeby zrobić całe radio z gotowym demodulatorem, i dopiero jak zadziała to podmienić demodulator na ten Twój wynalazek. Wtedy sam byś zobaczył czy to może działać czy nie. A jak jednak zadziała to jak dobrze. Bez konieczności pytania na forum. Nie było by też sytuacji że Ci coś piszemy a Ty nie wierzysz. Bo byś sam naocznie zobaczył.
    Jeszcze prościej to w gotowym odbiorniku podmienić demodulator.
    Albo podłączyć równolegle do istniejącego.

Mam wymontować demodulator z jakiegoś radia?
    To źle że podchodzę krytycznie do tego co mi piszecie? Tez jesteście ludźmi, możecie się mylić.
    Można zrealizować demodulator na jakimś układzie scalonym?
    atom1477
    Poziom 43  
    Qjr napisał:

atom1477 napisał:

To go wzmocnie.

A przeczytałeś co napisałem później?

Qjr napisał:
    Dodanie kondensatorów z wyjściem na masę nie pomoże?

Nie rozumiem tego stwierdzenia.
    Pomoże całkowite wywalenie diod pojemnościowych. I wstawienie zamiast nich kondensatora. Czyli po postu powrót do oryginalnej wersji schematu.

Qjr napisał:
    Mam wymontować demodulator z jakiegoś radia?

Nie musi być z radia.
    Bardzo prosto wykorzystać demodulator z telewizora. Tylko że on będzie na 6.5MHz a nie na 10.7MHz. Choć do testów nie ma to większego znaczenia.

Qjr napisał:
    To źle że podchodzę krytycznie do tego co mi piszecie? Tez jesteście ludźmi, możecie się mylić.

Ale takie rzeczy się weryfikuje. A Ty jedynie stwierdzasz że się mylimy i tyle.
    Nie podajesz argumentów.

Qjr napisał:
    Można zrealizować demodulator na jakimś układzie scalonym?

Można. Tylko jeżeli będzie to dedykowany układ scalony to ciężko to będzie nazwać "zrobieniem demodulatora".
    Qjr
    Poziom 6  
    Piotrus_999 napisał:
    Za geniusza mogą kogoś uznać inni, jak sam siebie za takowego uznaje - to coś jest nie halo ze zdrowiem.

Jest tylko kwestią czasu kiedy uznacie mnie za genialnego. Na razie po prostu tego nie dostrzegacie.
    Bethoven mógł nazwać się geniuszem, nie zmieniło by to nic, ani jego twórczości ani tego jak był postrzegany.
    Piotrus_999 napisał:
    Za geniusza mogą kogoś uznać inni, jak sam siebie za takowego uznaje - to coś jest nie halo ze zdrowiem.

Mój psychiatra twierdzi że jestem całkiem zdrów.

atom1477 Czyli takie coś powinno działać?
    Czy lepiej spróbować zrobić demodulator z dyskryminatorem fazy taki jak w tym filmiku?
    https://www.youtube.com/watch?v=WxBo-rH2AL0 czas w filmiku 18:50

Zaprojektowałem tez zasilanie:
    Będzie zasilane z 4xAAA z możliwością podłączenia zasilania z sieci, też 6V. Jednak nie wiem jak zrobić tak by nie pobierało prądu z obu źródeł jednocześnie. Bo obecnie to z baterri też pobiera po podłączeniu zasilacza ;/ A chciałbym by nie odbywało się to mechanicznie tylko przełanczanie miedzy źródłami zasilania było realizowane elektronicznie.
    atom1477
    Poziom 43  
    Qjr napisał:

atom1477 Czyli takie coś powinno działać?

Zadziała, ale słabo.
    Dlaczego nie zrobisz testów?
    Czy te różne silniki graficzne też pisałeś od razu na gotowo, bez testów pośrednich?

Qjr napisał:
    Czy lepiej spróbować zrobić demodulator z dyskryminatorem fazy taki jak w tym filmiku?
    https://www.youtube.com/watch?v=WxBo-rH2AL0 czas w filmiku 18:50

Oczywiście że lepiej. Ale zaprojektowanie i zestrojenie takiego demodulatora jest dość trudne.

Qjr napisał:
    Zaprojektowałem tez zasilanie:
    Będzie zasilane z 4xAAA z możliwością podłączenia zasilania z sieci, też 6V. Jednak nie wiem jak zrobić tak by nie pobierało prądu z obu źródeł jednocześnie. Bo obecnie to z baterri też pobiera po podłączeniu zasilacza ;/ A chciałbym by nie odbywało się to mechanicznie tylko przełanczanie miedzy źródłami zasilania było realizowane elektronicznie.

Ciężko ten schemat pogodzić z Twoim geniuszem.
    Układ zrobiony według tego schematu nie będzie po prostu działał.
    Jest tu mnóstwo błędów (i wcale nie chodzi o przełączanie pomiędzy bateria a zasilaczem). Ale jak rozumiem nie posłuchasz naszych rad.
    W takim razie zgłoś się do nas jak Cię już tym geniuszem uznamy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto