Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio FM z wykorzystaniem układów scalonych- mój pierwszy projekt

Qjr 23 Maj 2016 08:01 3390 60
  • #1 23 Maj 2016 08:01
    Qjr
    Poziom 4  

Witam.
    Przymierzam się do zrobienia radia FM (by odbierać radio Z :P ).
    Jako że obejrzałem sporo tutoriali na YT a także sporo czytałem tak na tym forum mogę powiedzieć z czystym sumieniem że orientuje się jak radio działa.
    Ponieważ mamy XXI wiek i w dodatku nie chce powielać istniejących projektów postanowiłem oprzeć swój projekt o jakiś układ scalony który w zasadzie odwali za mnie 90% pracy, a ja jedynie dodam wzmocnienie tranzystorem tu i tam, ewentualnie jakiś rezystor, co by napięcie się zgadzało.
    Znalazłem w necie układ scalony Si468x jednak jeśli ktoś z was robił coś podobnego to wolałbym oprzeć się na układzie który już był przez was wykorzystywany.

Druga sprawa dotyczy montażu. Otóż nienawidzę lutować, aż mnie skręca jak mam to robić, w dodatku nie mam zamiaru wytrawiać płytek czy czegoś podobnego.
    Dlatego też chce to zmontować dość niekonwencjonalnie. Całość oprę na komponentach do montażu powierzchniowego a same ścieżki wyrysuje ploterem (przerobiona drukarka 3D) wyposażona w pisak piszący tuszem elektroprzewodzącym. Wszystkie komponenty przykleję klejem elektroprzewodzącym.

Co o tym sądzicie?
    Jakieś rady dla początkującego?

--- dop ---
    Zorientowałem się w cenie układu Si468x, to 550 USD, mega dużo.
    Zna ktoś cos podobnego co kosztuje kilka złotych?

• Megger
  • #3 23 Maj 2016 13:22
    Qjr
    Poziom 4  

Cytat:
    Ten pomysł z ploterem mnie rozbawił

Dziś testowałem drukarkę czy jest w stanie wyrysować ścieżki (na razie za pomocą zwykłego długopisu).
    Nagrałem filmik z testów: https://www.youtube.com/watch?v=vvSKk4tINOs&feature=youtu.be

Coś źle ustawiłem podnoszenie głowicy, muszę popytać się na forum druku 3D.
    Ale ogólnie dobrze rokuje.

Tu macie zdjęcie jak mi to wyrysowało:
    Radio FM z wykorzystaniem układów scalonych- mój pierwszy projekt [/img]

• #5 23 Maj 2016 15:25
    arecoag
    Poziom 19  

Spróbuj na układzie RDA5897M bardzo fajne radyjko i nawet można regulować głośność, a cena 3,50 zł

• Megger
  • #6 23 Maj 2016 17:30
    Qjr
    Poziom 4  

Cytat:
    Spróbuj na układzie RDA5897M

Nic nie mogę o nim znaleźć, na pewno dobre są oznaczenia?
    Cytat:
    To płytka ewaluacyjna a nie układ. układy tu w UK to w detalu 4.50 - 8 funtów.

Poszukam może taniej gdzieś da radę dostać coś podobnego.

Nie chcę by moje radio posiadało antenę, ma działać podobnie jak komórki, czyli używać słuchawek jak anteny. Podejrzewam że można to zrealizować za pomocą diody, tak by oddzielić prąd płynący w słuchawkach od tego indukowanego przez fale radiowe.
    Mam rację?

• Pomocny post
    #7 23 Maj 2016 17:42
    Freddy
    Poziom 43  

arecoag napisał:
    Spróbuj na układzie RDA5897M bardzo fajne radyjko i nawet można regulować głośność, a cena 3,50 zł
    Przypadkiem nie RDA5807?

Załączniki:
  • #9 01 Cze 2016 18:31
    Qjr
    Poziom 4  

Walczę właśnie z układami wejściowymi.
    Poległem na doborze dławika. Chce by układ tłumił wszystkie częstotliwości poza 90-100mhz. Przy opisie cewek/dławików na TME można znaleźć parametr "częstotliwość rezonansu" i "testowa częstotliwość" Czym są te opcję?
    Czasami wśród wykresów jest też stosunek dobroci (Q) do częstotliwości, jak to się przekłada na tłumienie i na częstotliwość?

Od razu zaznaczam że nie chce nic robić samemu, wole kupić gotowe, najlepiej w montażu powierzchniowym.

Druga sprawa to dobór kondensatora, jeszcze za to sie nie zabrałem ale pewnie podobne cyrki mnie czekają, czym mam się kierować?

Trzecie i ostatnie pytanie dotyczy wzmocnienia za układami wejściowymi, chciałbym to zrealizować za pomocą jakiegoś tranzystora/układu scalonego. W kursach ma YT spotkałem się z opinią że najlepsze do tego celu są unipolarne typu MOSFET, czy bipolarny npn da radę? Czym kierować się przy doborze tranzystora?
    Czy ma znaczenie jak wepnę dławik, kondensator szeregowo czy równolegle?

• Pomocny post
    #10 01 Cze 2016 21:21
    atom1477
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    Przy opisie cewek/dławików na TME można znaleźć parametr "częstotliwość rezonansu" i "testowa częstotliwość" Czym są te opcję?

Częstotliwość rezonansu to taka przy której występuje rezonans indukcyjniści cewki wraz z pojemnościami pasożytniczymi tej cewki.
    Częstotliwość pracy cewki w układzie powinna być znacznie poniżej tej częstotliwości rezonansowej cewki.
    Częstotliwość testowa to ta dla której określono indukcyjność i być może też dobroć cewki.

Qjr napisał:
    Czasami wśród wykresów jest też stosunek dobroci (Q) do częstotliwości, jak to się przekłada na tłumienie i na częstotliwość?

Nijak, gdyż to są parametry samej cewki. A Ty do obwodu wejściowego odbiornika potrzebujesz obwodu LC, a nie samego L.

Qjr napisał:
    Od razu zaznaczam że nie chce nic robić samemu, wole kupić gotowe, najlepiej w montażu powierzchniowym.

No i bardzo źle, bo większość tych cewek nie nadaje się do obwodów radiowych LC.
    A gdy nawet znajdziesz taką co się nadaje, to nie będziesz miał możliwości zestroić takiego obwodu (no chyba że w obwodzie LC z tą cewką dasz trymer zamiast kondensatora stałego).

Qjr napisał:
    Druga sprawa to dobór kondensatora, jeszcze za to sie nie zabrałem ale pewnie podobne cyrki mnie czekają, czym mam się kierować?

Po prostu musisz dobrać kondensator aby uzyskać wraz z cewką rezonans na około 95MHz.
    Przy czym teoretycznie można to uzyskać dla rożnych wartości L i C.
    W praktyce trzeba L i C dobrać tak żeby reaktancja obwodu wynosiła kilkadziesiąt omów. Najlepiej jakieś 50 albo 75Ω. A to dlatego żeby uzyskać dopasowanie do anteny i do wejścia wzmacniacza w.cz.

Qjr napisał:
    Trzecie i ostatnie pytanie dotyczy wzmocnienia za układami wejściowymi, chciałbym to zrealizować za pomocą jakiegoś tranzystora/układu scalonego. W kursach ma YT spotkałem się z opinią że najlepsze do tego celu są unipolarne typu MOSFET, czy bipolarny npn da radę? Czym kierować się przy doborze tranzystora?

NPN o tylko rodzaj tranzystora. Może dać radę a może nie dać. BD139 jest NPN a nie da rady. BF199 jest NPN a da radę.
    Tak samo MOSFETy. Jeden MOSFET da radę a inny nie.
    Przy bipolarnych (tych NPN) jedyną rozsądną drogą jest użycie wzmacniacza w konfiguracji OB. Ale układ będzie trudny w uruchomieniu.
    Do pierwszych testów kogoś początkującego w w.cz. lepiej więc użyć odpowiedniego tranzystora MOSFET.
    Np. BF996 albo BF966. To takie MOSFETy dwubramkowe do mieszaczy albo do wzmacniaczy o regulowanym wzmocnieniu. W Twoim przypadku do wykorzystania miał byś tylko jedną bramkę.
    Ważna uwaga: należy obie bramki (również tą nieużywaną) spolaryzować odpowiednim napięciem żeby wzmacniacz w ogóle działał.

Qjr napisał:
    Czy ma znaczenie jak wepnę dławik, kondensator szeregowo czy równolegle?

Oczywiście że ma. Zależy co chcesz uzyskać. Do zrobienia filtru środkowoprzepustowego potrzeba kondensator podłączyć równolegle.

A tak w ogóle to do pierwszych testów radził bym raczej zrobić radio AM, albo radio FM superreakcyjne. Odpadają problemy z demodulatorem FM oraz z koniecznością strojenia wielu obwodów w.cz. w zakresie 100MHz.

• #11 03 Cze 2016 16:25
    Qjr
    Poziom 4  

Przede wszystkim chciałbym Ci podziękować za tak fachową i pełną odpowiedź na moje pytania. Doceniam każda pomoc :)

Cytat:
    No i bardzo źle, bo większość tych cewek nie nadaje się do obwodów radiowych LC.
    A gdy nawet znajdziesz taką co się nadaje, to nie będziesz miał możliwości zestroić takiego obwodu (no chyba że w obwodzie LC z tą cewką dasz trymer zamiast kondensatora stałego).

A jak sprawa wygląda w seryjnie produkowanych radioodbiornikach? Nie wierze że stroi się każde radio oddzielnie.
    Po co stroić LC?
    Przecież to działa tylko jako wstępny filtr

Na pewno są firmy które przy cewkach / dławikach dodają tabele jak zachowuje sie opór w stosunku do częstotliwości.
    Muszę tylko bardziej poszukać, albo podpatrzeć jak sprawę rozwiązano w seryjnie produkowanych radioodbiornikach.

Cytat:
    lepiej więc użyć odpowiedniego tranzystora MOSFET.

Zacząłem już szukać takiego który pracuje najlepiej przy MHZ czestotliwościach
    Cytat:

Oczywiście że ma. Zależy co chcesz uzyskać. Do zrobienia filtru środkowoprzepustowego potrzeba kondensator podłączyć równolegle.

A przy połączeniu szeregowo będzie działał jako dolnoprzepustowy, chyba też jako środkowoprzepustowy?

Cytat:
    A tak w ogóle to do pierwszych testów radził bym raczej zrobić radio AM, albo radio FM superreakcyjne. Odpadają problemy z demodulatorem FM oraz z koniecznością strojenia wielu obwodów w.cz. w zakresie 100MHz.

Nie zająłem się tym dlatego że to łatwe tylko dlatego że to trudne. Chce się jak najwięcej nauczyć a nie po to by mieć radio.

• Megger
  • #12 03 Cze 2016 16:40
    atom1477
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    A jak sprawa wygląda w seryjnie produkowanych radioodbiornikach? Nie wierze że stroi się każde radio oddzielnie.
    Po co stroić LC?
    Przecież to działa tylko jako wstępny filtr

Zdziwił byś się.
    Stroi się każde radio niezależnie. Nawet obwody wejściowe.
    Sam jak uruchamiałem głowicę FM to się zdziwiłem. Cewki kształtem podobne do innych w radiu referencyjnym, a moje radio nie działa. Dopiero zestrojenie niezależne każdego obwodu pozwoliło mi trafić w miejsce gdzie radio działa. Potem nawet nieznaczne rozsunięcie/zsunięcie zwojów dowolnej cewki blokowało działanie radia.
    Trafienie na oko z zestrojeniem tych 3 obwodów na raz jest prawie niemożliwe.

Qjr napisał:
    Na pewno są firmy które przy cewkach / dławikach dodają tabele jak zachowuje sie opór w stosunku do częstotliwości.

Opór tak. Ale po co Ci to? Skoro na wejściu i tak musisz mieć obwód LC a nie samą cewkę.

Qjr napisał:
    Muszę tylko bardziej poszukać, albo podpatrzeć jak sprawę rozwiązano w seryjnie produkowanych radioodbiornikach.

No rozwiązana to jak jak opisałem: obwodem LC.

Qjr napisał:
    A przy połączeniu szeregowo będzie działał jako dolnoprzepustowy, chyba też jako środkowoprzepustowy?

Przy połączeniu szeregowo będzie działał jak filtr środkowozaporowy, czyli dokładnie odwrotnie niż potrzebujesz. Przepuści wszystko poza okolicami częstotliwości na którą go zestroisz, czyli np. 95MHz.

Qjr napisał:
    Nie zająłem się tym dlatego że to łatwe tylko dlatego że to trudne. Chce się jak najwięcej nauczyć a nie po to by mieć radio.

Niestety jest znacznie trudniejsze niż się może wydawać.
    Nie mówię żebyś nie robił radia FM w ogóle.
    Tylko żebyś je robił stopniowo.
    Radio AM też się składa z bloków które się potem przydadzą do FM. Oraz wymagają zestrojenia.
    A przynajmniej będziesz miał pewność że te bloki działają. A wcześniej nabyta umiejętność zestrajania też się przyda.

• #13 03 Cze 2016 16:59
    Freddy
    Poziom 43  

atom1477 napisał:
    Taaaa, zwłaszcza te chińskie na RDA :). Daje się mniej więcej obilczony układ i tyle. W DS jest 100nF i 24pF (103MHz) i tyle. Mam kilkanaście modułów z RDA i żaden nie jest strojony. Wlutowano tylko typowe elementy.

• #14 04 Cze 2016 15:27
    Qjr
    Poziom 4  

Cytat:
    Taaaa, zwłaszcza te chińskie na RDA :). Daje się mniej więcej obilczony układ i tyle

I mnie się wydaje że przy masówkach nikt nie patrzy na strojenie.
    Cytat:
    Zdziwił byś się.

Chyba przesadzasz, radio to nie aż tak skomplikowana aparatura, kiedyś wystarczył kawałek druku i kryształek by coś usłyszeć.
    Cytat:
    Opór tak. Ale po co Ci to? Skoro na wejściu i tak musisz mieć obwód LC a nie samą cewkę.
    Ale cewka to 1/2 układu.
    Cytat:
    Przy połączeniu szeregowo będzie działał jak filtr środkowozaporowy, czyli dokładnie odwrotnie niż potrzebujesz. Przepuści wszystko poza okolicami częstotliwości na którą go zestroisz, czyli np. 95MHz.

Jak to możliwe? Przecież to nie ma sensu, charakterystyki cewki/kondensatora sie nie zmienią, dalej będą będą przepuszczać lepiej jedne częstotliwości a inne gorzej.
    Cytat:
    Radio AM też się składa z bloków które się potem przydadzą do FM

A radio FM od AM nie różni się przypadkiem tylko demodulatorem? Skoro różnica jest tak mała to po co mam robić AM?
    Cytat:
    W DS jest 100nF i 24pF (103MHz) i tyle

A parametry dla cewki? Możesz coś więcej o tym napisać?[/s]

• #15 04 Cze 2016 17:58
    atom1477
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    I mnie się wydaje że przy masówkach nikt nie patrzy na strojenie.

Nie chodzi o masowość tylko o tolerancję elementów.
    Może po prostu stosują kondensatory i cewki o odpowiedniej tolerancji.
    Dodatkowo możliwe że celowo tłumią obwody żeby poszerzyć ich pasmo a więc żeby uniknąć konieczności strojenia.
    Układy bardzo mocno scalonych odbiorników UKF FM na 1 układzie scalonym są też robione inną metodą niż normalny odbiornik radiowy.
    Zwykły odbiornik ma obwody wejściowe LC, heterodynę na obwodzie LC, filtry p.cz przynajmniej dopasowywane obwodami LC.
    A scalony odbiornik ma tak: Obwód wejściowy LC o małej dobroci a więc niewymagający strojenia. A wzmacniacz w.cz. jest szerokopasmowy a więc bez obwodów LC. Heterodyna jako generator VCO w technologii CMOS. Albo jako generator RC albo jakiś ładunkowy. Czyli bez obwodów LC. Stabilność zapewnia pętla PLL i generator kwarcowy. Mieszacz pewnie zrównoważony, a więc nie wymagający obwodów LC ani do pracy ani do oczyszczania przebiegu bo ten z automatu (z powodu zrównoważenia mieszacza) jest w miarę czysty.
    Filtr p.cz. może być zrealizowany jako filtr na przełączanych kondensatorach.
    Demodulator FM na pętli PLL albo jako jakieś cudo ładunkowe.
    I tym sposobem cały odbiornik mimo skomplikowania nie zawiera prawie w ogóle obwodów LC.
    A w takich masowych prostych radiach UKF FM robionych z elementów przewlekanych często widać takie dziwne poprzekrzywiane cewki powietrzne. Ale nie są one poprzekrzywiane bo ktoś niedbale montował. One po prostu są zestrojone za pomocą rozciągania uzwojeń.
    Innymi słowy: może i strojenia się da uniknąć, ale stosując różne zaawansowane techniki*. W zwykłym radiu z obwodami LC, stroić jednak trzeba.
    *Swoją drogą, taki zaawansowany układ scalony odbiornika UKF FM być może jest strojony laserowo podczas produkcji.

Qjr napisał:
    Chyba przesadzasz, radio to nie aż tak skomplikowana aparatura, kiedyś wystarczył kawałek druku i kryształek by coś usłyszeć.

Taki argument nie ma semu. Bo sam Ci pisałem że radio AM jest prostsze niż UKF FM, a Ty się na siłę pchasz w UKF FM. Czyli chcesz robić inne radio niż to które nie wymaga strojenia. Więc nie podawaj argumentów o tym prostym radiu tylko o tym które chcesz zrobić.

Qjr napisał:
    Ale cewka to 1/2 układu.

Ale co z tego? Opór cewki nie ma przecież znaczenia. Bo musi współgrać z oporem kondensatora. Cewka równie dobrze może mieć 1Ω jak i 1kΩ.
    I nic to nie mówi o tym kiedy nastąpi rezonans z kondensatorem.
    Dopiero oba parametry coś powiedzą. I L i C. L i C muszą mieć taki sam "opór" przy zakładanej częstotliwości. Wtedy będzie rezonans. Ale sama wartość tego "oporu" nie ma znaczenia.
    W datasheecie cewki nie znajdziesz wykresu "oporu" od częstotliwości. Bo to jest zależność stała dla każdej cewki:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cewka#Impedancja
    Dlatego nie umieszczają takich wykresów.

Cytat:
    Jak to możliwe? Przecież to nie ma sensu, charakterystyki cewki/kondensatora sie nie zmienią, dalej będą będą przepuszczać lepiej jedne częstotliwości a inne gorzej.

No chyba nie. Sens jak najbardziej to ma. Musisz dużo poczytać.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Band-stop_filter
    https://en.wikipedia.org/wiki/Band-stop_filter#/media/File:Band-Reject_Filter.svg

Cytat:
    A radio FM od AM nie różni się przypadkiem tylko demodulatorem? Skoro różnica jest tak mała to po co mam robić AM?

Samo AM i FM tak.
    Ale w dzisiaj stosowanych pasmach dominuje AM na niższych częstotliwościach, a FM na wyższych. A zdaje się żę właśnie o takim FM mówisz. Tzn. o UKF FM.
    Poza tym, demodulator FM jest dość trudnym w uruchomieniu blokiem. Więc jak najbardziej jest sens uruchomić najpierw AM a potem FM.

Twierdzisz że ważny jest "opór" cewki a nie całokształt obwodu LC. Twierdzisz że nie trzeba stroić. Że obwód LC nie może być środkowozaporowy.
    Że jak proste radio AM było łatwo uruchomić to zupełnie inne (dużo bardziej skomplikowane i do tego FM) też będzie łatwe.
    To ja nie widzę sensu dalej Ci pomagać uruchamiać odbiornik, bo widać że nic z tego nie będzie (nawet jeżeli układ zrobisz na układzie scalonym (jeżeli ten układ będzie wymagał zewnętrznych obwodów LC)).
    Kiedyś wielokrotnie próbowałem zrobić odbiornik na układach np. LA1185.
    I nigdy mi nie wychodziło, mimo że obwody LC mniej więcej obliczałem dla częstotliwości 100MHz. Zrobiłem nawet radio na jakimś układzie scalonym jak w gotowym fabrycznym odbiorniku (jakiś układ TAxxxx), i poprzekładałem cewki. Też nie działało.
    Dopiero niedawno (2 lata temu) udało mi się zrobić działające radio, gdy każdy obwód zestrajałem niezależnie za pomocą innego działającego radia. Wtedy wyszło na jaw że nawet niewielkie rozsunięcie zwojów powoduje znaczne rozstrojenie (daleko poza zakres UKF FM). Stąd konieczność strojenia nawet tych mało ważnych obwodów wejściowych radia.

• #16 04 Cze 2016 19:45
    Qjr
    Poziom 4  

atom1477 napisał:
    Obwód wejściowy LC o małej dobroci a więc niewymagający strojenia.
    No to wystarczy skopiować to rozwiązanie.
    Podpatrzę jakieś rozwiązanie
    atom1477 napisał:
    Taki argument nie ma semu. Bo sam Ci pisałem że radio AM jest prostsze niż UKF FM, a Ty się na siłę pchasz w UKF FM

Qjr napisał:

atom1477 napisał:
    No chyba nie. Sens jak najbardziej to ma. Musisz dużo poczytać.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Band-stop filter
    https://en.wikipedia.org/wiki/Band-stop filter#/media/File:Band-Reject Filter.svg

Wydaje mi się że wprowadziłeś mnie w błąd. Przy rozpatrywaniu filtra z połączeniem równoległym i szeregowym jest chyba tak że parametry oporu do częstotliwości muszą byc inne w obu filtrach przy połączeniu takich samego kondensatora i cewki z filtra środkowo przepustowego równoległego dostaniemy też filtr środkowo przepustowy ale o gorszych parametrach bo część częstotliwości prześliźnie się drugą cewką/ kondensatorem.
    Dopiero znalezienie takiego układu że oba wykresy częstotliwości do oporu będa się pokrywać w jakiejś części i połączeniu równolegle dostaniemy filtr środkowo zaporowy.

Widziałem nawet schemat takiego układ LC, chyba nie miało by sensu stosować filtru środkowo zaporowego w obwodzie LC jako obwód wejściowy?
    atom1477 napisał:
    To ja nie widzę sensu dalej Ci pomagać uruchamiać odbiornik

Nie musisz mi pomagać i tak dopnę swego, nie będziesz mi mówił co jestem w stanie zrobić a co nie.
    atom1477 napisał:
    Kiedyś wielokrotnie próbowałem zrobić odbiornik na układach np. LA1185.
    I nigdy mi nie wychodziło, mimo że obwody LC mniej więcej obliczałem dla częstotliwości 100MHz. Zrobiłem nawet radio na jakimś układzie scalonym jak w gotowym fabrycznym odbiorniku (jakiś układ TAxxxx), i poprzekładałem cewki. Też nie działało.
    Dopiero niedawno (2 lata temu) udało mi się zrobić działające radio, gdy każdy obwód zestrajałem niezależnie za pomocą innego działającego radia. Wtedy wyszło na jaw że nawet niewielkie rozsunięcie zwojów powoduje znaczne rozstrojenie (daleko poza zakres UKF FM). Stąd konieczność strojenia nawet tych mało ważnych obwodów wejściowych radia.

Nie mierz mnie swoją skalą.
    Bierz poprawkę że jestem geniuszem, w dodatku upartym. Nie poddam się tylko dlatego że ktoś, coś uważa za trudne.
    Mówiono mi że nie dam radę napisać lepszego moda niż movecraft. Napisałem, mimo że jak startowałem nie znałem javy.
    Mówiono mi że nie dam rady napisać silnika graficznego w JS, napisałem.
    Mówiono mi że nie dam rady napisać silnika graficznego w c++, dałem radę mimo że nie znałem na początku c++.
    Mówiono mi że nie złoże drukarki 3D, złożyłem.
    Mówiono mi że nie zaprojektuje swojej konstrukcji bo nie znam CADa, zaprojektowałem dwie.

Nie wierzysz? https://www.youtube.com/user/bagstermucha/featured

Teraz Ty mówisz mi że nie zaprojektuje radia. Buhaha !!!

• #17 04 Cze 2016 20:10
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    Bierz poprawkę że jestem geniuszem, w dodatku upartym.

I skromnym na dodatek.
    Qjr napisał:
    Mówiono mi że nie dam radę napisać lepszego moda niż movecraft. Napisałem, mimo że jak startowałem nie znałem javy.
    Mówiono mi że nie dam rady napisać silnika graficznego w c++, dałem radę mimo że nie znałem na początku c++.
    Mówiono mi że nie zaprojektuje swojej konstrukcji bo nie znam CADa, zaprojektowałem dwie.

Skoro taki zdolny jesteś, to po co zakładasz temat? Przecież sam dojdziesz do wszystkiego...
    Powodzenia.

• #18 04 Cze 2016 20:40
    Xantix
    Poziom 39  

Qjr napisał:
    Nie mierz mnie swoją skalą.
    Bierz poprawkę że jestem geniuszem, w dodatku upartym. Nie poddam się tylko dlatego że ktoś, coś uważa za trudne.

To z kolegi taki genialny programista a prostych zagadnień z zakresu analogówki kolega nie pojmuje?
    Układy radiowe w. cz. to nie żarty. Niech kolega spróbuje sobie złożyć jakiś prosty odbiornik na analogowym układzie np. leciwym KA2293 - tam jest co stroić, ustawiać itd. Przy tym by się czegoś kolega nauczył. Ale kolega wolał wybrać układ który
    Qjr napisał:
    postanowiłem oprzeć swój projekt o jakiś układ scalony który w zasadzie odwali za mnie 90% pracy, a ja jedynie dodam wzmocnienie tranzystorem tu i tam, ewentualnie jakiś rezystor, co by napięcie się zgadzało.

I to ma być projekt edukacyjny? Zbudować odbiornik w oparciu o PLL i cyfrową syntezę? I czego to ma kolege nauczyć? Programowania chyba tylko...
    Na dodatek
    Qjr napisał:
    Druga sprawa dotyczy montażu. Otóż nienawidzę lutować, aż mnie skręca jak mam to robić, w dodatku nie mam zamiaru wytrawiać płytek czy czegoś podobnego.

No to jest chyba postawa niegodna geniusza? Przecież płytka PCB i lutowanie to błahostka - skoro kolega opowiada że ma na koncie takie dokonania...

Qjr napisał:
    Jako że obejrzałem sporo tutoriali na YT a także sporo czytałem tak na tym forum mogę powiedzieć z czystym sumieniem że orientuje się jak radio działa.

Jak widać nie do końca...

Tak jak mówię - polecam zacząć od leciwych układów z XX wieku - albo od detektora kryształkowego.
    Absolutnie mój post nie ma na celu atakowania kolegi. Po prostu proponuję zmienić perspektywę patrzenia na pewne rzeczy. I jak mówię - polecam KA2293 - dla geniusza taki układ to błahostka...

Dodano po 2 [minuty]:

Qjr napisał:
    Teraz Ty mówisz mi że nie zaprojektuje radia. Buhaha !!!

Zasadniczo to nic nie projektujesz - odtwarzasz po prostu gotowe rozwiązanie producenta. Zaprojektowałbyś sam, jakbyś zrobił to od podstaw obliczając wszystkie filtry, wzmacniacze, demodulatory itp. A tak to tylko w mniejszym lub większym stopniu praca odtwórcza.
    PS. Dla kolegi programisty polecam się zapoznać z SDR - Software Defined Radio - coś akurat w sam raz...

• #19 04 Cze 2016 20:49
    atom1477
    Poziom 43  

I jedna rzecz: nigdzie nie pisałem że nie zaprojektujesz radia.
    Ale zaprojektować radio to jedno, a zrobić radio to drugie.
    A zrobić radio, a zrobić działające radio, to trzecie.
    Ale i tego nie pisałem (że nie zrobisz działającego radia).
    Mi chodziło że nie zrobisz radia bez jego zestrojenia. Co nie znaczy że nie zrobisz radia w ogóle. Bo może po prostu je zestroisz. Albo zrobisz radio w ogóle bez obwodów LC, na extremalnie zintegrowanym układzie scalonym odbiornika UKF FM. Ale to ciężko nazwać robieniem radia.
    Miałem też na myśli że czarno widzę cały ten projekt (czyli jego część edukacyjną też), bo nie zamierzasz się doszkolić.
    Teraz już wiemy dlaczego. Bo z góry zakładasz że wszystko wiesz.
    Podałem Ci też informacje o obwodach LC. Jak się z nimi nie zgadzasz i masz inne teorie na ich temat, to dlaczego nie zweryfikujesz kto ma rację? Poczytaj o tym. To są przecież w miarę podstawowe rzeczy w elektronice. Do znalezienia chyba w każdej książce (nie musi być papierowa, wystarczy jakaś kopia w internecie).

• #20 04 Cze 2016 20:55
    pukury
    Poziom 35  

Witam.
    Kolega po prostu ma wielką wiarę we własne siły!
    I dobrze.
    Tym nie mniej - minęło kilka dni i - jak tam prace koncepcyjne ?
    Też bym sobie zrobił radio fm na wakacje - może coś podpatrzę ?
    Znalazłem układ - tda7088T - może taki by się nadał.
    Pozdrawiam.

• #21 04 Cze 2016 21:46
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

A czy już czasem nie zrezygnowano z nadawania analogowego i teraz trzeba mieć odbiornik DVB-T?

• #22 04 Cze 2016 22:37
    Qjr
    Poziom 4  

Urgon napisał:
    A czy już czasem nie zrezygnowano z nadawania analogowego i teraz trzeba mieć odbiornik DVB-T?

Nie, moje radio w pracy jest lampowe a odbiera całkiem dużo stacji
    pukury napisał:
    Tym nie mniej - minęło kilka dni i - jak tam prace koncepcyjne ?

Znalazłem odbiornik (moduł) FM do arduino w zakresie fal 76 MHz do 108 MHz, obwody wejściowe są proste jak budowa cepa, nie trzeba nic stroić. Jak opracuje je (dziś mi sie nie chce bo jestem po nocce) to wrzucę je tutaj.
    Xantix napisał:
    Zasadniczo to nic nie projektujesz - odtwarzasz po prostu gotowe rozwiązanie producenta. Zaprojektowałbyś sam, jakbyś zrobił to od podstaw obliczając wszystkie filtry, wzmacniacze, demodulatory itp. A tak to tylko w mniejszym lub większym stopniu praca odtwórcza.

Równie dobrze możesz mi zarzucić odtwórczość bo nie wymyśliłem tranzystora tylko używam gotowego. Na tym polega postęp że korzystamy z pracy innych.
    pukury napisał:
    Też bym sobie zrobił radio fm na wakacje - może coś podpatrzę ?

W takim razie witaj na pokładzie, co 2 głowy to nie jedna
    atom1477 napisał:
    Podałem Ci też informacje o obwodach LC

Jestem Ci za to bardzo wdzięczny :)
    Xantix napisał:
    No to jest chyba postawa niegodna geniusza? Przecież płytka PCB i lutowanie to błahostka - skoro kolega opowiada że ma na koncie takie dokonania...

Przeciez napisałem że "nie lubie lutowania" to nie znaczy że nie umiem. Umiem i mam spore doświadczenie ale chce spróbować czegoś innego.
    Xantix napisał:
    To z kolegi taki genialny programista a prostych zagadnień z zakresu analogówki kolega nie pojmuje?

A co ma programowanie wysokiego poziomu do elektroniki analogowej?
    398216 Usunięty napisał:

Skoro taki zdolny jesteś, to po co zakładasz temat? Przecież sam dojdziesz do wszystkiego...

Jestem na tyle genialny że wiem że nie wiem wszystkiego. I cczasami najlepszą formą zdobycia wiedzy jest zapytać

• #23 05 Cze 2016 15:12
    Xantix
    Poziom 39  

Urgon napisał:
    AVE...

DVB-T to standard telewizyjny. W radiofonii jego odpowiednikiem jest DAB. W Polsce w DAB nadaje chyba obecnie tylko Polskie Radio I,II i III - przy czym utrzymywane jest równoległe nadawanie analogowe i cyfrowe. A w całym kraju wszystkie stacje nadają analogowo. I u nas na razie nie zanosi się na zaprzestanie nadawania w FM na UKF-ie - głównie z powodu, że w odróżnieniu od TV odbiorników radiowych nie da się w prosty sposób przekonwertować na nowy system - trzeba kupić nowy odbiornik, który jest zazwyczaj sporo droższy niż jego analogowy odpowiednik.. Z tego co wiem to w Norwegii w 2017 (albo 2018) zostanie wyłączony analogowy sygnał stacji radiowych.

Dodano po 6 [minuty]:

Qjr napisał:
    Xantix napisał:

Równie dobrze możesz mi zarzucić odtwórczość bo nie wymyśliłem tranzystora tylko używam gotowego. Na tym polega postęp że korzystamy z pracy innych.

Ale wytłumacz mi gdzie ty widzisz projektowanie jak używasz zintegrowanego scalaka i robisz układ na podstawie noty katalogowej, gdzie wszystkie elementy zostały dobrane przez producenta? Masz gotową instrukcję "how to do" i mówisz o projektowaniu? Rozróżnij sytuację, gdy sam tworzysz jakiś układ od podstaw od sytuacji gdy robisz coś na podstawie jakiegoś zintegrowanego układu scalonego, gdzie wszystko masz podane na tacy.
    BTW. Postęp to by był jakbyś zmodyfikował ten układ uzyskując inne funkcje /parametry niż te, które przewidział/zaprojektował producent. A tak to tylko praca odtwórcza - nie ma tu za grosz własnego wkładu. Należy odróżnić, że słowa "zaprojektowałem" i "zbudowałem/". Ty tej różnicy nie dostrzegasz.

Dodano po 2 [minuty]:

Qjr napisał:
    Xantix napisał:

A co ma programowanie wysokiego poziomu do elektroniki analogowej?

A no nic nie ma. A więc po co się chełpisz jakimiś Bóg wie jakimi konstrukcjami i programami jakie napisałeś - skoro to się nijak ma do konstrukcji analogowego radia? Możesz nawet sondę kosmiczną zbudować - ale to nie znaczy, że "proste radyjko" Cię nie przerośnie.
    Dodano po 38 [sekundy]:

Qjr napisał:
    Jestem na tyle genialny że wiem że nie wiem wszystkiego

Skoro to jest oznaka genialności to ja też jestem geniuszem ;)

Dodano po 5 [minuty]:

Qjr napisał:
    I cczasami najlepszą formą zdobycia wiedzy jest zapytać

To zapytuj a nie wyśmiewaj rady doświadczonych użytkowników jak kolega atom1477. I odpowiadaj merytorycznie a nie chełpliwie.
    A i geniusz może i jest zaletą - ale skromność to cnota...

• #24 05 Cze 2016 17:58
    Qjr
    Poziom 4  

Xantix napisał:
    Ale wytłumacz mi gdzie ty widzisz projektowanie jak używasz zintegrowanego scalaka i robisz układ na podstawie noty katalogowej, gdzie wszystkie elementy zostały dobrane przez producenta? Masz gotową instrukcję "how to do" i mówisz o projektowaniu? Rozróżnij sytuację, gdy sam tworzysz jakiś układ od podstaw od sytuacji gdy robisz coś na podstawie jakiegoś zintegrowanego układu scalonego, gdzie wszystko masz podane na tacy.
    BTW. Postęp to by był jakbyś zmodyfikował ten układ uzyskując inne funkcje /parametry niż te, które przewidział/zaprojektował producent. A tak to tylko praca odtwórcza - nie ma tu za grosz własnego wkładu. Należy odróżnić, że słowa "zaprojektowałem" i "zbudowałem/". Ty tej różnicy nie dostrzegasz.

Wybacz że jestem dla Ciebie za sprytny i umiem adaptować prace innych do swoich celów.
    Nie mam zamiaru robić coś samemu co już ktoś kiedyś zrobił i bawić się świetnie w odkrywanie.
    Xantix napisał:
    A no nic nie ma. A więc po co się chełpisz jakimiś Bóg wie jakimi konstrukcjami i programami jakie napisałeś - skoro to się nijak ma do konstrukcji analogowego radia? Możesz nawet sondę kosmiczną zbudować - ale to nie znaczy, że "proste radyjko" Cię nie przerośnie.

Pokazałem tymi przykładami tylko że nie poddaje się łatwo.
    Xantix napisał:

Ciężko być skromnym, gdy jest się tak wspaniałym, jak ja.

Wracając do tematu.
    Układ na którym się wzoruje to: TEA5767HN
    Wygląda on tak:
    Kondensatory są podobne do tego co pisał Freddy
    Najważniejsze że mam tez dane cewki, to cewka o indukcyjności 120 nH , tolerancji ±2 % i dobroci Q min = 40
    Znalazłem podobną: http://www.tme.eu/pl/details/cw1008-120/cewki-smd/ferrocore/

Niestety jak widać układ ten strojony jest za pomocą AGC. Mam zarówno plany wzmacniacza jak i AGC:

Wykombinowałem taki układ wejściowy:
    Wiem, idę po najmniejszej linii oporu :P
    Jednak ciekawi mnie układ AGC. Jak bardzo jest on skuteczny?
    Czy warto go zastosować w układach wejściowych czy może go olać? (musiałbym o 2 więcej tranzystory zastosować, nie mówiąc już o skomplikowaniu konstrukcji)

Zabieram sie też za naukę kiCada, bo bez tego ani rusz.

• #25 05 Cze 2016 19:42
    Xantix
    Poziom 39  

Qjr napisał:
    Xantix napisał:

Wybacz że jestem dla Ciebie za sprytny i umiem adaptować prace innych do swoich celów.
    .

Nie jesteś sprytny tylko tak ci się zdaje ;). Po prostu budujesz radio a nie projektujesz. Koniec kropka. I nie wiem jaką adaptacją jest dla Ciebie użycie scalonego odbiornika UKF FM do budowy radioodbiornika? To tak jakbym ja nazwał "adaptacją" użycie żarówki do oświetlenia mieszkania.
    Qjr napisał:
    Xantix napisał:

Ciężko być skromnym, gdy jest się tak wspaniałym, jak ja.

Samozachwyt często jest poważną chorobą - nie raz gorszą niż rak.
    Qjr napisał:
    Niestety jak widać układ ten strojony jest za pomocą AGC

Qjr napisał:
    Niestety jak widać układ ten strojony jest za pomocą AGC

AGC nie służy do strojenia - to jest tylko układ ARW - powoduje, że odbiornik jest mniej wrażliwy na zmianę natężenia sygnału radiowego. Choć ARW zazwyczaj jest bardziej potrzebne w układach AM - w FM nie ma to takiego wielkiego znaczenia - tu bardziej przydałoby się ARCz.

• #26 05 Cze 2016 20:02
    atom1477
    Poziom 43  

Chcesz budować radio w oparciu o "plany" wzmacniacza z układu TEA5767?

• #27 05 Cze 2016 20:16
    Qjr
    Poziom 4  

Xantix napisał:
    AGC nie służy do strojenia - to jest tylko układ ARW - powoduje, że odbiornik jest mniej wrażliwy na zmianę natężenia sygnału radiowego

A to luz, oleje go.
    Co sadzicie o takim pomyśle?
    nie chciałem stroić układów wejściowych bo nie chciałem użyć w mojej konstrukcji drutu, kondensatorów przestrajanych czy tego samego typu cewek, ale wpadłem na pomysł jak zmienić charakterystykę filtra. Otóż wystarczy dodać potencjometr o jakiejś małej rezystecji i dużej skali, nie zmieni on krzywizny wykresu oporu/częstotliwość a jedynie go podniesie.
    Wadą wydaje się to że zwiększy sie tłumienie w pasmie przepustowym, ale będziemy mogli sterować tym. co o tym sądzicie? Ma to jakiś sens?

• #28 05 Cze 2016 21:09
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Qjr napisał:
    Ma to jakiś sens?

Ty jesteś geniuszem, więc nas szaraczków nie pytaj.

• #29 05 Cze 2016 21:24
    Qjr
    Poziom 4  

atom1477 napisał:
    Chcesz budować radio w oparciu o "plany" wzmacniacza z układu TEA5767?

Nie, jedynie podpatrzyłem obwody wejściowe.
    398216 Usunięty napisał:
    Ty jesteś geniuszem, więc nas szaraczków nie pytaj.

Foch?
    Myślę że nie zawadzi dodać potencjometr, w razie złego zestrojenia będzie jakaś nadzieja że da się cos z tym zrobić.

• #30 05 Cze 2016 21:26
    atom1477
    Poziom 43  

Tylko że taki obwód wejściowy nie potrzebuje strojenia, bo nie jest obwodem środkowoprzepustowym. Wystarczy więc go zaprojektować i wykonać jako taki na częstotliwość znacznie poza pasmem użytecznym i na pewno wtedy obejmie to pasmo użyteczne.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME