Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja starego komputera

mj73 23 Maj 2016 11:04 651 8
  • #1 23 Maj 2016 11:04
    mj73
    Poziom 11  

Witam.
    Chciałem wziąć się troszkę za komputer syna. Chciałbym go unowocześnić, zmodyfikować. Komputer służy do nauki ale oczywiscie również do gier.

Komputer nazywa sie Modecom Cooler Master.
    Zawiera:

Procesor: Intel Pentium CPU G840 2x 2,80 GHz
    Płyta Głowna: Gigabyte H61M_DS2V rev.2.0
    Ram: Kingston: 4 GB DDR3-1600 PC3-12800 CL9
    Karta Graficzna: GeForce GT 440 Nvidia
    Zasilacz: FEEL 2 Modecom 500W
    Dysk: WD5000AAKX-003CAO
    System win 7 64 bit
    Ważne aby komputer był szybki. Ważne również jest to czy warto pchać sie w modyfikacje bo może lepiej kupić NOWY i Szybki. Wdzięczny będę za każdą odpowiedź.

0 8
  • #2 23 Maj 2016 11:44
    Skylakee
    Poziom 18  

Na wstępie zainwestowałbym w dysk SSD, skok wydajnościowy będzie na pewno zauważalny :)

0
  • #3 23 Maj 2016 12:56
    seb235
    Poziom 27  

Witaj, komputer z tego co podajesz jest budżetową jednostką, oczywiście można go modernizować i to bardzo wszechstronnie ale napisz czego byś oczekiwał? I ile sprzęt ma lat?

Procesor - posiadana jednostka jest zdecydowanie zbyt słaba do gier, co więcej nawet będzie problem z uruchomieniem sporej ilości gier po wykryciu iż ma tylko 2 rdzenie. Oczywiście da się to obejść aczkolwiek czy efekt będzie zadowalający - tego nie wiem. Oczywiście upgrade procesora jest możliwy, listę obsługiwanych modeli znajdziesz tutaj: http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4095

RAM - posiadasz ok, 4GB może nie powala ale to zależy do czego. Rozbudowa do 8GB to relatywnie mały koszt, aczkolwiek jeżeli 4GB wystarcza to na rozbudowie nic nie zyskasz.

Karta graficzna - tutaj do gier to wymiana jak nic, minimum to GeForce 750 TI, GTX 950 w zależności od funduszy nawet i wyżej ale pod warunkiem zmiany CPU.

Zasilacz do wymiany na pewno.

Kolega lokis3 zaproponował wymianę dysku HDD na SSD, na pewno przyśpieszy działanie komputera w sensie operacji odczytu / zapisu. Komputer będzie wizualnie szybciej działał tzn start systemu, uruchamianie programów itd ... ale na wydajność nie przekłada się to nijak. Jeżeli jesteś osobą która może sobie iść kawę zaparzyć w czasie kiedy się komputer bootuje, lepiej ten zakup zostaw na sam koniec.

To tak w roli części teoretycznej, praktycznie musiał byś podać konkretnie co na tym komputerze chcesz robić. Nauka na komputerze zazwyczaj sprowadza się do napisania czegoś, wydrukowania, poszukania jakiś informacji na internecie do tego wystarczy praktycznie każdy komputer, chyba że mówimy o nauce np na jakiś programach graficznych czy coś. Do gier to już temat o wiele bardziej skomplikowany, jeden chce poporstu móc zagrać, inny oczekuje detali na Uber, 1080p i minimum 60FPS.

Więc policzmy najtańszy i5 3330 dostaniesz za jakieś 450zł, grafika GF 750TI to jest jakieś 500zł, dobry zasilacz THERMALTAKE Smart SE 530W BOX to jakieś 240zł, do tego pamięć RAM CRUCIAL DDR3 Ballistix Sport 2x4GB 8GB z ceną 140zł czyli mamy sumarycznie 1330zł. Kasa która zostanie wydana na starą platformę która już długi czas nie jest rozwijana, jeżeli za pół roku siądzie płyta główna to będziesz ponownie w kropce. A nawet po modernizacji za taką kwotę szału zdecydowanie nie będzie.

Jeżeli coś mogę doradzić, sprzedaj obecnie posiadany sprzęt dopłać te 1500zł i kupić za 2000zł sensowny komputer, moja propozycja:

Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL9 Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)
    Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)
    Płyta główna MSI H81M-P33, H81, DualDDR3-1600, SATA3, DVI, mATX (H81M-P33)
    Zasilacz Antec VP 500 - 500W
    Obudowa SilentiumPC Gladius M20 Pure Black (SPC125)
    Karta graficzna Gigabyte Geforce GTX950 2048MB DDR5/128b WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD
    Procesor Intel Core i3-4170, 3.7GHz, 3MB, BOX (BX80646I34170)

Koszt zestawu to 1999zł, wszystkie podzespoły to nowe elementy z pełną gwarancją. Komfortowa praca plus możliwość pogrania sobie w dostępne na rynku gry nie będą stanowiły problemu. Dokładając do tej ceny jakieś 100zł wystarczy na dysk SSD. Oczywiście jest to budżetowa jednostka ale nie ma porównania do obecnie posiadanego przez Ciebie zestawu.

0
  • #4 23 Maj 2016 14:37
    andrzej55
    Poziom 35  

Po wymianie zasilacza, dołożeniu drugiej kostki 4GB RAM, używanego procesora na I5-3570 lub I7-3770 i zainstalowaniu porządnej karty graficznej(GTX950,960,970) ten komputer nie będzie znacząco odstawał od obecnych konstrukcji. Nie widzę sensu pakowania się w nowsze droższe rozwiązania.

0
  • #5 23 Maj 2016 15:00
    seb235
    Poziom 27  

andrzej55 napisał:
    Po wymianie zasilacza, dołożeniu drugiej kostki 4GB RAM, używanego procesora na I5-3570 lub I7-3770 i zainstalowaniu porządnej karty graficznej (GTX950,960,970) ten komputer nie będzie znacząco odstawał od obecnych konstrukcji. Nie widzę sensu pakowania się w nowsze droższe rozwiązania.

W droższe rozwiązania? Za obecny zestaw wyciągnie z 500 - 600zł mówimy o dołożeniu w zasadzie 200zł do całkowicie nowego zestawu który będzie można rozbudować.

Dołożenie 4GB ma sens, z tym że ta płyta ma tylko dwa sloty na pamięć. Szansa że jest wstawiona 2 x 2GB jest spora. Poza tym płyta i tak obsługuje tylko pamięci 1066/1333.

Swoją drogą decyzja i tak należy do autora tematu, sam posiadam komputer oparty na socket 1155 z tym że płyta główna na chipsecie Z77 (Asus P8Z77-V / i5 3330 / 12GB DDR3 1600MHz / GTX 760 2GB / HDD + SSD / Thermaltake Samrt SE 730W) i działa to w miarę sprawnie z tym że od dłuższego czasu nie dokładam do niego ani 1zł gdyż wydaje się to pozbawione sensu. W razie gdy siądzie płyta będzie problem. Podziałam na nim jeszcze jakiś czas i będzie trzeba przejść na nowszą platformę - fajnie by było mieć 6 rdzeni od intela no ale zobaczymy :)

0
  • #6 23 Maj 2016 18:41
    n.vision
    Poziom 26  

Komputer dość stary. Da się zmodyfikować, ale musiałbyś wymienić prawie wszystkie elementy, bo np. zasilacz masz paskudny z niższej półki. Nikt z elektrody nie poleciłby takiego, bo może spowodować uszkodzenie całej jednostki. A "szybki" komputer to ze 3000zł, bo na to składa się szybki dysk twardy, mocny procesor i mocna karta graficzna, a cała reszta wiadomo...

Rzuć okiem na ten temat, gość z elektrody co jakiś czas aktualizuje.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html
    Daje to jako takie pojęcie o cenach współczesnych komputerów

0
  • #7 25 Maj 2016 12:53
    mj73
    Poziom 11  

Czyli idę w kierunku nowej jednostki. Tylko pchać się w kompa za 3 000 dla jedenastolatka. Czy coś tańszego. No i zasilacz natychmiast wymienię póki co.

0
  • #8 25 Maj 2016 14:23
    seb235
    Poziom 27  

mj73 napisał:
    Czyli idę w kierunku nowej jednostki. Tylko pchać się w kompa za 3 000 dla jedenastolatka. Czy coś tańszego. No i zasilacz natychmiast wymienię póki co.

Podałem Ci propozycję za 2000zł, starego sprzedajesz za 500zł resztę dopłacasz. Przy takiej opcji w razie potrzeby rozbudujesz go bez najmniejszego problemu.

Co do nauki dla 11 latka jest to w sumie "wygoda" a nie nauka w 60% przypadków, pamiętam jak chodziłem do LO człowiek musiał zadanie z matematyki zrobić lub spisać w szkole, moja siostra młodsza o zaledwie 5 lat w LO wystarczyło wpisać zadanie w google - i przepisać. Do tego dochodzą streszczenia lektur i inne wygodne rozwiązania. Oczywiście internet też ma plusy ale to chyba jeszcze nie ten etap edukacji.

Ja jestem od twojego syna starszy o 15 lat, komputer mam słabszy od tego co Ci zaprezentowałem za kwotę 1999zł - wystarcza mi do wszystkiego :)

Oczywiście decyzja jest twoja chcesz zapłacić 3000zł - znajdzie się sprzęt za tą cenę, tak samo jak za 5000zł czy za 11 000zł. Kwestia jest w tym w co syn tak na prawdę gra i na ile mu zależy aby pograć na danym poziomie. To że dzisiaj dopłacisz do tego komputera sporo kasy nie znaczy że wytrzyma on dłużej, zestarzeje się on w tym samym tępie tylko nie wykorzystany na tyle ile się za niego zapłaciło.

Podam Ci przykład na poziomie sprzętu AGD, jeżeli potrzebujesz np naleśnikarki czyli takiej elektrycznej patelni do pieczenia naleśników. Możesz kupić wersję do domu gdzie przedział cenowy jest 80 - 150 zł lub kupić wersję dla gastronomi z przedziału cenowego 700 - 1800zł. Biorąc pod uwagę że oba przypadki oferują 3 lata gwarancji, a naleśników więcej niż 4 razy w miesiącu piec nie będziesz to inwestycja w maszynę z przeznaczeniem dla gastronomi zwyczajnie się nie opłaca, gdyż za jej cenę masz kilka naleśnikarek do użytku domowego z gwarancja 3 lata. Czy bez względu na wydaną kasę masz pewność iż podziała 3 lata? Więc w którym miejscu wydanie większej gotówki jest uzasadnione? W mojej opinii nie jest.

W rodzinie mam chłopaka w podobym wieku co twój syn, gra w Minecraft'a oraz GTA San Andreas na sprzęcie o wiele słabszym od tego co masz obecnie - Nazwy Geforce czy Radeon, AMD czy Intel - zupełnie nic mu to nie mówi :)

0
  • #9 08 Cze 2016 09:29
    mj73
    Poziom 11  

Bardzo dziękuję wszystkim za opinie. Postanowiłem na pierwszy ogień dołożyć RAM. Gdyż drugi slot jest pusty. Następnie kupić i wymienić natychmiast zasilacz.

0