Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad

23 Maj 2016 12:45 8343 42
 • Poziom 6  
  Witam. Co prawda jest trochę tematów odnośnie prostownikow ale na początku chciałbym chciałbym zaczerpnąć indywidualnej porady od tych co mają sporo wiedzy. A więc, chcę zrobić prostownik do lądowania akumulatorów 12 V-owych do pojemności Max 100Ah . Mam do dyspozycji transformator który zamieszczam w załączniku. Moc 180VA. O oznaczeniach jakie widać. Jednak nie ma odczepu na stronie wtórnej na 12 V. Co można zrobić w tym wypadku ? Sprawdzając trafo, po podłączeniu do zaciskow "0;380" , 230 V, na zaciskach bodajże "0-24" wychodziło jakieś 18 V czyli chyba by pasowało. I stąd moje pytanie? Czy przy takich i innych kombinacjach moc oddawania z trafo czyli te 180 W jest zawsze taka sama? Kiedy największa a kiedy najmniejsza? Prostownik ma być solidny, wytrzymały pradowo, dlatego też chciałem układ prostowniczy zrobić na układzie greatza z 4 diodami prostowniczymi, min 10A plus radiatory.Ale chciałbym zrobić jakąś regulację natężenia prądu, w miarę łatwą gdyż nie zajmuje się elektroniką na codzień, a raczej amatorsko zaczynam. Plus chciałbym zrobić z tego co wiem, na tyrystorze, wyłączanie po naladowaniu prostownika. Lampki sygnalizujace, bezpieczniki, amperomierz i inne duperele.jeszcze jedno pytanie, gdzie kupić w miarę tanio metalową obudowę do takowego prostownika? Żeby była solidna i estetyczna. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.i prosiłbym od razu jasne wyjaśnienie tego co doradzacie w szczególności jeśli chodzi o elektronikę. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Przy włączeniu pierwotnego uzwojenia 380V do sieci 220V moc transformatora obniża się. Lecz to nawet plus dla konstrukcji, przeznaczonej dla ładowania akumulatora. Można zrealizować 2 zakresy prądu ładowania - do 6A i 10А. Dla prostownika lepiej wykorzystać mostek 25-35 A, to pozwoli dla jego oziębienia w roli radiatora wykorzystać metalowy korpus, a nie oddzielne radiatory dla każdej diody czy uniknąć konieczności izolacji diod przy użyciu ogólnego radiatora. Przedstawiam dla zapoznania schemat prostownika dla ładowania akumulatora, Maksymalny prąd zależy od wykorzystanych elementów ( transformatora, mostku, tyrystora ) . 2 reżimy ładowania - ręczny i automatyczny . W ręcznym reżimie ustawienie napięcia, prądu, włączenie i wyłączenie spełnia się właścicielem akumulatora . W automatycznym reżimie wyłączenie ladowania akumulatora po zwiększeniu napięcia do ustalonego znaczenia i jego ponowne włączenie po obniżeniu napięcia do ustalonego znaczenia zabezpiecza elektronika.Schemat zabezpiecza obronę od zwarcia i nieprawidłowego włączenia akumulatora. Napięcie wtórnego uzwojenia transformatora może znajdować się w granicach 17-28V. Przy czym, jeśli napięcie przekracza 22V rezystor R5 150Om należy zamienić na rezystor 180-200Om. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad
 • Poziom 6  
  Czemu moc się obniża i o ile? No dobra, dwa zakresy ladowania, czyli byłby zwykły przełącznik tak? Chodzi Ci o taki gotowy mostek ? Czyli jego by do radiatora przekręcić czy do obudowy starczy? Spory ten schemat, a bez tych zabezpieczeń od złego podłączenia i zwarcia da się pominąć? Jesteś w stanie mi powiedzieć jakie tu są elementy?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Cała elektronika realizowana jest po stronie wtórnej za mostkiem prostowniczym tak? Czyli włączę np tryb automatyczny to mogę ustawić zakres prądu?
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  2 zakresy można otrzymać przełączeniem pierwotnego uzwojenia transformatora na napięcie 380V czy 220V . Odpowiedź na pytanie - dlaczego zmniejsza się moc ? Nie chcę pogłębiać się do teorii, jeśli ci to należy przestudiuj prawa fizyki, Pokażę ci to na przykładzie. Przy 230V napięcie wtórnego uzwojenia 24V . Przy włączeniu transformatora na 380V napięcie obniży się do 18V. W roli obciążenia wykorzystujemy rezystor 6 Om. Przy napięciu 24V prąd przez obciążenie będzie 24/6 = 4A ( moc = 24Vx4A = 96W ) . Przy zmniejszeniu napięcia do 18V, prąd zmaleje do 18/6=3A ( moc 18x3=54W ). Mostek lepiej przyśrubować do metalowej tafli, która wykonuje rolę dna pudełka prostownika. Można wykorzystać ogólny radiator dla mostku i tyrystora, co przy konieczności pozwala wykorzystać dla ich oziębienia 1 ogólny wentylator. Na zdjęciu przykład takiego wariantu. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Sformułuj swoje wymogi do prostownika, który chcesz skonstruować, wybiorę ci odpowiedni schemat.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Schemat prostownika . Zabezpiecza regulację prądu ładowania, obrona od nieprawidłowej biegunowej akumulatora i zwarcia.Jeśli będzie interes zawiadomię typy i nominały elementów i zdjęcie plytky druk. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad
 • Poziom 6  
  Ok, rozumiem. Dobra, to wymogi są takie aby na tym transformatorze zrobić tak jak mówiłeś dwa zakresy ladowania do 6A i do 10A. Napięcie tylko do ladowania 12v akumulatorów , myślę żeby zrobić bez tych zabezpieczeń zwarciowych, przed złym podłączeniem itp. jak jeden zrobię to później będę sobie dalej kombinowal. No i można zrobić z tymi trybami auto i ręczny. Chyba że będzie z tym dużo problemów to też można pominąć.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Proponuję ci prosty schemat, który wykorzystałem więcej 30 razy dla konstruowania prostowników dla ładowania akumulatorów. Zabezpieczył takimi prostownikami wszystkich swoich druhów . Skarg nie, funkcjonuje jak zegar! Obrona tylko 1 - głowa, która umie myśleć, a nie tylko trzymać kapelusz! Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad

  Dodano po 3 [minuty]:

  Mostek i tyrystor na ogólnym radiatorze ( post#4 )
 • Poziom 6  
  Dodano po 3 [minuty]:

  Gdzie dać grubsze kable? Czy są jakies diody Led sygnalizujace ładowanie, naladowanie? Czyli tu będę miał tą regulację jak na Twoim zdjęciu wyżej? Gdzie kupić tę podstawowe elementy a przede wszystkim obudowę solidną, radiatory, pokrętła itp?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Grubsze kable jest namalowany grubymi liniami. Regulacja prądu ładowania zabezpiecza się potencjometrem R1 ( 10 - 22kOm ) w granicach 0 - max . Dla płynnej regulacji potencjometr musi mieć liniową charakterystykę. Dla obrony od nie prawidłowego podłaczania akumulatora można wykorzystać prosty i efektywny schemat z użyciem przekaźnika 12V, kontakty którego zdolne dla komutacji prądu 10-20A. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Zielona dioda wskazuje prawidłowe podłaczanie akumulatora, czerwienny - błąd podłaczania. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad

  Dodano po 1 [minuty]:

  Względem kupna elementów - tu ja ci nie poradnik ! Popatrz gdzie żyję . Waszego rynku nie znam!
 • Poziom 6  
  A wentylator to jak podłączyć? On cały czas chodzi czy Tylko załącza się w odpowiednim momencie?:) słuchaj, a czy ten schemat od sygnalizacji poprawnego i niepoprawnego podłączenia jest niezależny od reszty? Jak połączyć ten do reszty?
  Sorki, nie przeglądałem Twojego profilu Ale dzwieku wielkie za pomoc, co ja bym bez Ciebie zrobił :)
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Żeby nie komplikować schemat wentylator włączam bezpośrednio do sieci przez oddzielny wyłącznik . Włączam jego w miarę potrzeby, zależnie od prądu ładowania i zewnętrznej temperatury - latem temperatura u nas może przekraczać i 45 stopniów w cieniu.Schemat obrony od nieprawidłowego podłaczania akumulatora otrzymuje zasilanie od akumulatora . Przy prawidłowym podłaczaniu napięcie akumulatora przez diodę postępuje na uzwojenie przekaźnika, jego kontakty zamykają się i podłaczają wyjście prostownika na akumulator, przy czym świeci zielona dioda, który wskazuje prawidłowe podłaczanie, przy którym zabezpiecza się proces ładowania. Przy nieprawidłowym podłaczaniu akumulatora, napięcie na przekaźnik nie postępuje, akumulator do wyjścia prostownika jest nie podłaczony, odpowiednio, nie ma ładowania, na co wskazuje poświata czerwiennej diody.Na zdjęciu jest pokazany sposób łączenia sygnalizacji z prostownikiem. Plytka sygnalizacji jest zmontowana wewnątrz pudełka prostownika, obok zacisków dla podłaczania akumulatora. Szczególna uwaga - na jakość kontaktów przekaźnika!!!

  Dodano po 1 [minuty]:

  Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Płytkę trzeba zrobić .Nie obowiązkowo rysować plytka drukowana . Można wykorzystać taflę z izolacyjnego materiału, orientując się na rozmieszczenie elementów nawiercić otworów pod wyprowadzenia, wstawić elementy i połączyć ich wyprowadzenia cynowanym drutem ze dolnej strony plytky .Uprzedzam, na plytka dr. są nie pokazane rezystory, włączone szeregowo z diodami, ich należy ustalić!
 • Poziom 6  
  Ok, rozumiem, właśnie widzę ze nie ma dwóch rezystorow. Powiedz mi kolego z tego schematu głównego, są tam zastosowane dwa kondensatory, jaką mają one wartość?(C1, C2) i przy kupowaniu elementów typu rezystory, tranzystory itp najlepiej o jakiej wartości mocy mają być?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Masz na myśli schemat z post#4? Jak ci już napisałem schemat ma obronę od nieprawidłowego podłaczania akumulatora i zwarcia, jest zrealizowana na tranzystorze T3 . Dla wylaczenia obrony należy zaprzeć kontakty przełącznika, które są zjednoczone z punktami 2 - 4 . Parametry elementow. Rezistory R1-1,5kOm , R2-3,9kOm , R3R4-1kOm,R6-3,3kOm,R7-470Om, R8- potenciometr 10kOm(lin),R9R10-6,8kOm,R11-2,2kOm. Tratzistory VT1-BC547 , VT2,VT3-BC557. Diody - V1V6 - 10-25A , V2,V4,V7,V8,V9 -1N4007, V5 - LED , V3- dioda Zenera 5,6V. Tyrystory - VT4,VT5-10-25A. Kondensatory - C1-220n/630V , C2-0,5uF (470n)/ 63-160V. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad

  Dodano po 2 [minuty]:

  Moc rezystorów nie mniej 0,25W.
 • Poziom 6  
  aksakal napisał:
  Grubsze kable jest namalowany grubymi liniami. Regulacja prądu ładowania zabezpiecza się potencjometrem R1 ( 10 - 22kOm ) w granicach 0 - max . Dla płynnej regulacji potencjometr musi mieć liniową charakterystykę. Dla obrony od nie prawidłowego podłaczania akumulatora można wykorzystać prosty i efektywny schemat z użyciem przekaźnika 12V, kontakty którego zdolne dla komutacji prądu 10-20A. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Zielona dioda wskazuje prawidłowe podłaczanie akumulatora, czerwienny - błąd podłaczania. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad

  Dodano po 1 [minuty]:

  Względem kupna elementów - tu ja ci nie poradnik ! Popatrz gdzie żyję . Waszego rynku nie znam!


  Chodzi mi o wartości elementów na tych schematach.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Tak na schemacie wszystkie nominały są wskazane ! . С1 - wykorzystaj 220n/630V. C2 - 1uF/ 63V ( zakresy 470n-1uF ) . Rezistor R5 - 2W, pozost.- nie mniej 0,25W . Napięcie kondensatorów, jak i moc rezystorów jest wskazane minimalne, maksymalne napięcie i moc ograniczone tylko gabarytami i ceną elementów.
 • Poziom 6  
  Jedno pytanie jeszcze: chodzi o płytkę z zabezpieczeniem zwarciowym, są tam wyprowadzenie styki, jak to podłączyć? A drugie to chodzi o potencjometr, są 3 nóżki, na pierwszej i trzeciej jest stala opornosc a na środkowej jest regulowana . Więc ta środkową powinienem podłącZyć do R5 180ohm a trzecia do R2 czy nie ?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Na plytce zabezpieczenia błąd - są nie ustalone rezystory R1R2 . Punkt + A plytky na zacisk + podłaczania akumulatora . Punkt Z na minus amperomierza. Na plytce jest wskazany 2 punkty Z ( to kontakty przekaźnika ) . Wykorzystać ten punkt, który przy odłączonym akumulatorze jest nie zjednoczony z punktem + А. Przy prawidłowym włączeniu akumulatora, włączy się przekaźnik i przełączy kontakty. Względem potencjometra . Jedną z skrajnych nóżek ( 1 czy 3 ) połącz z średnią i kablem połącz z punktem 1 plytky sterowania, a co pozostało jedną z skrajnych połącz z punktem 2 plytky. Przy nieprawidłowym łączeniu regulacja prądu będzie w odwrotną stronę, wtedy zamienisz miejscami kable, zjednoczone z punktami 1 i 2 plytky ster.
 • Poziom 6  
  nie wiem co Ty widzisz, ale ja widzę punkt G ktory wydaje sie byc masa wspolną , punkt A + ktory wydaje sie byc plusem z akumulatora no i 2 styki Z+ ktore sie zwieraja po zalaczeniu cewki przekaznika. mam przekaznik i on ma jedynie 4 styki a nie 5 jak tutaj, wiec nie wiem teraz.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  G - to minus ( GND ) . Esli przekaźnik ma 4 wyprowadzenia to 2 z ich to wyprowadzenia cewki, a 2 innych - kontakty, które dla tego schematu powinny być rozłączone.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przepraszam za błąd, post#19 skorygowałem.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Dziś przetestował schemat przy napięciu na wtórnym uzwojeniu transformatora 12V, maksymalne napięcie przy testowaniu - 32V . Zmieniał tylko R5 . Przy napięciu do 18V - 150Om, do 21V - 180Om, do 24V - 200 Om, do 28 V - 220Om, do 32V - 240 Om . Przy wszystkich znaczeniach napięcia na wejściu schemat funkcjonuje nie goreje za szwajcarski zegar, Szukaj błąd,
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolega , boro339! Schemat z rezystorem 180 Om będzie funkcjonował sprawnie i przy 12V i przy maksymalnym napięciu, lecz z zwiększeniem napięcia będzie zwiększało się grzanie rezystora i prąd tranzystorów. Szukaj błąd !!! Jeśli możesz wyłoż zdjęcia swojej konstrukcji.
 • Poziom 6  
  Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem, eliminuje możliwe zle podlaczenia.czekaj, zaraz wyśle

  Dodano po 15 [minuty]:

  Z dwóch rezystorow połączonych szeregowo zrobiony jest jeden bo nie było takich wartości rezystorow. Jednego tranzystora też nigdzie nie mozna było dostać więc zamiennik dałem
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kondensator С2 powinien być nie elektrolityczny !
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Wartosci rezystorow i transzystorow dobrze. С2 papierowy, folijowy , lecz nie elektrolit ! Sprawdź słuszność podłaczania tranzystorów. Szukam schematu prostownika 12V i kilku porad