Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem krokowym przez tranzystory.

Modrak1 23 Maj 2016 15:01 606 4
  • #1 23 Maj 2016 15:01
    Modrak1
    Poziom 4  

Mam silnik krokowy 3 pary tranzystorów i prosty układ, problem w tym, że w układzie najprawdopodobniej mikrokontroler zapomniał swój program (nie wiem jak to się stało). Moim zadaniem jest ożywić ten silnik. Mikrokontroler wraz z tranzystorami miały tworzyć falownik, tak wytłumaczył mi nauczyciel (jeśli macie inną koncepcje to piszcie). Rozrysowałem układ tych tranzystorów i w tranzystorze NPN baza jest na stałe podłączona do + zasilania, nie wiem dlaczego. Dodam że sam mikrokontroler to AT89C2051-24pi programowalny w assemblerze, którego nie lubie/nie znam i sam wolałbym napisać na nowo program w C. Proszę tylko o wytłumaczenie lub podpowiedź, jak sterować tym silnikiem.

Tutaj datasheet tego mikrokonrolera http://www.atmel.com/images/doc0368.pdf

Sterowanie silnikiem krokowym przez tranzystory.20160523_1..749.jpg Download (181.24 kB) Sterowanie silnikiem krokowym przez tranzystory.20160523_1..530.jpg Download (143.3 kB) Sterowanie silnikiem krokowym przez tranzystory.20160523_1..637.jpg Download (321.75 kB)

Moderowany przez Madrik:

Forum nie rozwiązuje zadań szkolnych i podlegających ocenie. Możemy tylko ocenić twoje własne rozwiązania.
    Tematów o sterowaniu silnikami krokowymi jest bardzo wiele. Poszukaj, poczytaj.

0 4
  • #3 23 Maj 2016 19:18
    Modrak1
    Poziom 4  

Nie jest to zadanie szkolne co raczej "pomoc dla nauczyciela" a gdy patrzyłem na forum to byly instrukcje ale z gotowymi sterownikami, a nie o to mi chodzi, chce sam napisać w C, myślałem żeby zrobić pętle while i w niej impulsy z odpowiednimi odstępami czasowymi. Przypominam, nie jest to zadanie szkolne.

Freddy napisał:
    To nie jest silnik krokowy.

Jeśli nie krokowy to jaki? Jestem przekonany, że krokowy, ale otwarty na inne sugestie, dając napięcie na poszczególne przewody, wirnik obracał mi się o "x" odległości. Wirnik jest to "talerz" który po krawędzi ma poprowadzony magnes

0
  • #4 23 Maj 2016 19:49
    Radzio M.
    Poziom 33  

Jest to silnik bezszczotkowy prądu stałego (BLDC).

0