Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lexus IS radio Toyota 86120-53140 - Oszukanie mechanizmu kasety - aux in

23 May 2016 15:17 1944 7
  • Level 8  
    Proszę o radę jak oszukać mechanizm kasety, wlutowałem się w płytę główną odtwarzacza kaset z wejściem aux i na początku działało pod warunkiem że kaseta była w środku. Sam mechanizm napędowy kasety ma niestety popękane plastikowe zębatki i strasznie hałasuje, dlatego zmostkowałem czujnik obecności kasety i 2 elementy odpowiedzialne za porównywanie prędkości obrotowej kółek kasety (są pod kółkami które mają od spodu magnes, wnioskuję że to jakieś tranzystory załączane magnetycznie). Efekt jest taki że radio działa bez kasety, ale co chwila włącza się autorewers, coś tam sobie zatrzyma, przewinie, włączy z powrotem a ja w tym czasie mam przerwę w muzyce. Podejrzewam że to przez zwiększone opory na napędzie zębatek, bo już kilka razy to rozkładałem na części pierwsze, ponadto jak już wcześniej wspominałem, niektóre zębatki są pęknięte. Pomyślałem żeby zdjąć pasek napędowy z silnika, z tym że musiałbym wtedy zasymulować sygnał nadawany przez te 2 magnetyczne czujniki. I tu dochodzimy do sedna, czy dobrym pomysłem było by w miejsce czujników wstawić układ mrugającej diody na ne555 gdzie zamiast diody byłaby ścieżka na którą normalnie był podawany sygnał z czujnika? Może też jest jakiś inny sposób który pozwolił by po prostu odłączyć cała cześć mechaniczną odtwarzacza bez konieczności oszukiwania go? W załączeniu przesyłam zdjęcie płytki na której znajdują się czujniki obrotu taśmy. Lexus IS radio Toyota 86120-53140 - Oszukanie mechanizmu kasety - aux in
  • Level 42  
    Próbowałeś odłączyć zasilanie od silniczka?
  • Level 8  
    Nie, ściągałem tylko pasek z silnika i wtedy nie chce grać. Ale sprawdzę to przy najbliższej okazji, może akurat.
  • Level 8  
    Walczyłem z tym 4 dni. Z odłączonym silnikiem nie działa. Poddałem się, ale żeby nie zniechęcać powiem tak : jeśli ktoś ma sprawny mechanizm kasety to jest sens to robić tylko jeśli ktoś chce się pozbyć dźwięku pracującego silniczka. Da się zasymulować sygnał z czujnika migającą diodą, po prostu przeciąłem ścieżki którymi szedł sygnał i wlutowałem tam wyjście diody. Działa i gra, można wtedy zmostkować silnik żeby się nie kręcił. Niestety tam jest jeszcze drugi silnik od mechanizmu wkładania kasety który bardzo nie lubi być oszukiwany, trzeba na tym kółku ze stykami zasymulować pojedynczy impuls żeby uruchomić granie. Oczywiście w większości wypadków wystarczy włożyć kasetę do radia i nie ma konieczności kombinacji, ale u siebie mam ten mechanizm rozwalony i nie miałem czasu już z tym dalej walczyć. Ostatecznie wlutowałem się w radio AM/FM tuż przed LC75386y (analogicznie jak przy Tape) i gra super. Przy próbach wlutowania się wcześniej (np żeby wlutować się w sygnał AM) jakość była niezadowalająca. Nie wiem czym to jest spowodowane ale tam jest jeszcze kupa rzeczy po drodze od radia do LC75386y.
  • Level 2  
    witam,
    Obecnie tez jestem na etapie wlutowania AUX. Chciałbym własnie dołączyc sie do ściezki AM, lecz nie mam bladego pojęcia w jakim miejscu.
    Mógłby mi ktoś obeznany podpowiedzieć?
    Lexus IS radio Toyota 86120-53140 - Oszukanie mechanizmu kasety - aux inLexus IS radio Toyota 86120-53140 - Oszukanie mechanizmu kasety - aux in
  • Level 42  
    Schematy umiesz czytać?
  • Level 2  
    11111olo wrote:
    Schematy umiesz czytać?

Gdzie mozna znaleźc schematy akurat mojego radia?
    Szukałem duzo w internecie, nawet po angielsku, nie ma tego czego potrzebuje.
    Wykonałem juz próbe na właczonym radiu i dotykałem kablem aux mozliwych punktów, po zym znalazłem dwa kanały.
    Po wlutowaniu sie w sciezki przewodem i zmostkowaniu rezystorów drutem oraz odcieciu sciezki aux działał, ale tylko na FM.
    Dlatego tez nie działało mi FM.
    Na kanale L-MW też działało ale z szumem, wiec tu sie nakładały sygnały.
    Podejrzewam, ze musze gdzies dalej sie wlutowac, ale proby dotykania innych możliwych punktów nie wykazały niczego.
    Mam teraz dwa ewentualne pomysły:
    -zrobić włacznik on/off kanału l/p FM i tam podawac sygnał przez kabel AUX(moge tu wykorzystac gniazdo jack z on/off)
    -wlutowac sie w TAPE, czego nym nie chciał.
    Jesli ma ktos pojecie to ułatwiło by mi to zycie, bo jak bede tak probowac to w koncu spieprze to radio, bo lutowanie małych elementów jest precyzyjna sprawą.
    Nie jestem obeznanym elektronikiem, ale znam podstawy z lekcji mechatroniki. Stad tez nie znam budowy radia i zaleznosci jakie tam zachodza.
    PROSZE O WYROZUMIAŁOSC.

Edit:
    Doszedłem do wniosku, że musze tylko wyciszyć sygnał AM(LMW).
    Przeglądajac internet natknąłem sie na przerobke tego typu, ale na radiu z innego lexusa.
    Tam własnie pokazany był schemat i zaznaczone hdzie trzeba wlutowac kanał L/P oraz zeny wylutowac rezystor z lini AM odcinajac ta sciezke.
    Problem w tym że nie umiem rozpoznac, gdzie biegnie ściezka AM, a porównujac schemat z ściezkami na mojej płytce nie moge wyobrazic sobie schematu.
    Zna ktos sposob może jak n a właczonym radiu odnaleźć sciezke AM, badz rozpoznac ją w inny sposób?
  • Level 8  
    Przepraszam że nie za dużo pomogę ale przerabiając ten temat 2 lata temu pozostały mi takie doświadczenia:
    - AM znajdziesz jak odpowiednio długo pokminisz nad płytą, jeśli ja znalazłem a pojęcie o tym mam nikłe to Ty też dasz radę:) Nie pamiętam jak tego szukałem, albo po schemacie albo zwierając do masy miernikiem poszczególne ścieżki przy włączonym radiu ale nie ręczę za ten sposób bo nie wiem czy jest bezpieczny dla radia
    - wlutowane się w AM nie zadowoliło mnie - słaba jakość, sygnał mono - nie wiem dlaczego, być może w wlutowałem się w złe miejsce, a być może nic się z tym nie da zrobić po prostu się wlutowając bez żadnych przeróbek
    - wlutowanie się w magnetofon sobie odpuść, dla amatora to walka raczej skazana na porażkę - system full logic bardzo to utrudnia
    - ostatecznie wlutowałem się w FM, przecinając ścieżki z sygnału z radia - i tak go nie słucham. Jakość dźwięku jest super, a jeśli chcesz zachować radio to pomysł z przełącznikiem moim zdaniem jest w porządku