Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS K50IJ - Spowalniająca zintegrowana grafika

23 Maj 2016 16:40 738 8
  • Poziom 4  
    Witajcie

Męczę się już od jakiegoś czasu z tymże laptopem i jego GPU, swojego czasu działał OK, YouTube się nie zacinał, strony przewijały się płynnie i nie trzeba było nic kombinować.

Od jakiś 2 miesięcy nagle spowolnił, YouTube zacina się w 480p, strony klatkują, a nawet przewijanie okienek na pulpicie to pokaz slajdów. Po wyłączeniu cieni pod oknami i kilku bajerów graficznych jest lepiej, ale wciąż słabo. Teraz mały netbook daje lepiej sobie radę w tych zadaniach.

W indeksie Windowsa grafika w grach i w pulpicie spadła do 3.3 (najgorsza nota) najgorszy wcześniej był dysk z notą 5.7,

Dodam że użycie procesora i RAMu nie jest wysokie (pamięć wirtualna na HDD wyłączona)

Co zrobiłem dotychczasowo?

Postawiłem na nowo system (z płytki recovery jak i z normalnej)
    Zmieniłem dysk bo poprzedni miał odczyt na poziomie ~ 10mb/s
    Sterowniki zaktualizowane, kilka znalazłem nowszych niż na stronie ASUSa (tamte ASUSowe też próbowałem)
    Pasta termoprzewodząca i termopady nowe
    Memtest nie wyrzuca problemów
    Dodam że jest wyczyszczony z kurzu

Nic nie dało większego efektu :cry: (jedynie system szybciej startuje (bo nowy dysk)

Spotkał się kiedyś ktoś z przypadkiem że z dnia na dzień integra postanawia drastycznie spowolnić?

Przeszukiwałem kilka for ale nie znalazłem podobnego problemu. Czy da się coś z tym zrobić?

Specyfikacja:
    Link
    Wersja z Pentiumem T4200 i Windows 7 Home Premium
  • TermoPasty.pl
  • Spec od komputerów
    Zamieść zrzuty ekranu z GPU-Z zakładka sensors, zrób zrzuty podczas odtwarzania jakiegoś filmu.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 4  
    Zrzut z GPU-Z podczas oglądania filmu
    ASUS K50IJ - Spowalniająca zintegrowana grafika
  • Spec od komputerów
    Nie powinno być aż tak źle, swego czasu miałem podobne problemy na którymś laptopie, winnym okazał się flashplayer, trzeba było starszą wersję zainstalować.

Jeszcze jedno pytanie w celu diagnozy: Czy podczas grania w jakieś starsze gry, oglądania filmów bezpośrednio z dysku (najlepiej full hd) również klatkuje czy tylko przy przeglądaniu internetu?
  • Poziom 4  
    @ rtj71
    Podczas oglądania filmów z dysku (a zwłaszcza FHD) klatkuje na potęgę. Uruchomiłem NFS: Underground i mam pokaz slajdów, kiedy na stacjonarce z GMA 3100 jeszcze (jakoś) ujdzie. Tam YT, filmy FHD nie zacinają się i jest OK, a teoretycznie jest słabsza. Ustawiłem na odtwarzacz HTML5 ale zmiana na Flasha nic nie zmienia, prócz dużego użycia CPU, co chyba jest normalne przy Flashu.

@ xoree
    W procesach spokój (svchost-y używają od 500 K do ~ 20 000K RAMu ), dodam że co jakiś czas aktualizuje kompa przez Windows Update, ale potem wyłączam usługę i ustawienia, bo już było nie raz poruszane jak to svchost.exe przy wł. WU postanawiał zjeść cały RAM.

CristalDiskInfo:
    ASUS K50IJ - Spowalniająca zintegrowana grafika ASUS K50IJ - Spowalniająca zintegrowana grafika
  • Moderator - Komputery Serwis
    Dysk jest ok. SMART nie komunikuje niczego niepokojącego.
  • Poziom 25  
    @ akrestix
    Zwróć tylko uwagę na parametr C1, który obecnie ma wartość 11414. Czas pracy dysku to 876 godzin, czyli 13 razy na godzinę dysk ustawia głowice w strefie parkowania i zmniejsza pobór energii (zdaniem producentów dysków jest to dla bezpieczeństwa naszych danych, milczą zaś na temat skrócenia żywotności twardego dysku).
    Więcej informacji wraz ze sposobem, jak temu zaradzić jest tu:
    http://disablehddapm.blogspot.com
  • Poziom 4  
    @ adamjk
    Dzięki za radę, możliwe że dlatego wcześniejszy był tak wolny. Później zainstaluję to cudo.

Dodam że wyłączone są wszystkie ustawienia oszczędzania energii, w sumie laptop cały czas pod ładowarką (a bateria w szafce) więc wszystko jedno czy będzie zjadał 10W więcej w tej sytuacji :wink: