Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC zwalnia/lekko szarpie mimo dużej liczby FPS

AldoRaine 23 Maj 2016 17:01 894 14
  • #1 23 Maj 2016 17:01
    AldoRaine
    Poziom 4  

Cześć

W weekend zakupiłem nową kartę graficzną MSI GFX 970 GAMING 4G, gdyż obecny Radeon HD 6850 wydawał mi się zbyt słaby. Przyśpieszenie faktycznie nastąpiło, przy ustawieniach HIGH/ULTRA mam około 50-60 fps w Dirt Rally i pCars. Ale mimo tak dużej ilości klatek mam małe szarpanie, gra nie chodzi płynnie. Zacząłem więc grzebać w biosieBIOS'ie, wyłączyłem wszystkie green powery od zarządzania energią, w Win7 ustawiłem plan zasilania na wysoką wydajność, podkręciłem procka procesor (i5 750) na sztywno wyłączając turbo boost (stock 2.66 na 3,32GHz (stock 133x20, oc 166x20), a co za tym idzie RAM się też podkręcił na 1660MHz oraz zmieniłem mu cycle time z t2 na t1. Niestety bez sukcesu, wzrosły FPS ale małe szarpanie nadal jest. Testy na 3dmark 11 pokazały, że karta działa świetnie - wynik gpu GPU w granicach 16tyś ale cpu CPU pchysics niestety tylko 1500-3000. Zacząłem więc szukać w tym temacie u wujka google ale nic ciekawego nie znalazłem. Wszystkie moje spostrzeżenia wskazują na to, że winą może być grzejący się procek procesor (radiator jest oryginalny z wersji BOX), gdyż wynik w 3d mark mam wyższy jak świeżo uruchomię komputer niż jak się pogrzeje trochę. Temp CPU w spoczynku to 60C (HWmonitor), natomiast podczas testu/grania utrzymuje się na poziomie 85C. Komputer pracuje stabilnie, nie mam zwiechy/resetów itp. więc czy to może być przyczyną? Czy znacie przypadki gdzie przy takiej wysokiej temp, gry szarpały mimo dużej ilości FPS? Dodatkowo karta graficzna w grach jest wykorzystywana średnio w 60% (też tak macie?) co mnie trochę dziwi, bo wydawało mi się, że powinna być na 100% - może któryś komponent nie nadąża z przesyłaniem żądań do karty? Temp gfx'a około 60C podczas grania.

Komputer mam od 2011 roku - nie jest to demon prędkości bo raczej to była opcja optymalna jak na tamte czasy, od tego momentu nie reinstalowałem systemu windows 7 (5lat!), ale w procesach nie widzę nic nadzwyczajnego aby obciążało procka procesor (od początku używam antywirusa symantec endpoint protection).

komponenty PC:

CPU: Intel Core i5 750 2.66 GHz BOX (OC 3,32GHz, 166x20)

GPU: GeForce MSI GTX 970 GAMING 4G - OC Mode: 1140MHz Core (Boost Clock:1279MHz)

płyta główna: MSI P55A-G55

HDD: RAID 0, stripping 128kb, 2x WD Caviar Black WD7502AAEX (750GB, 64MB cache, SATA/600, 2xCPU)

DDR3 dual channel 12GB:
    slot 1,3 - Kingston HyperX Blu DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9 Intel XMP BOX (dokupiona w późniejszym czasie)

slot 2,4 - Kingston HyperX Blu DDR3 2x2048MB 1600MHz CL9 BOX
    (OC 1660MHz, CT - 1t)

tutaj mała uwaga: jak widać tylko jedne pamięci obsługują XMP, mimo wszystko mam tą opcję włączoną w biosie BIOS'ie i nie mam żadnych negatywnych działań

zasilacz: OCZ Modxstream Pro 500W Modular

0 14
  • #2 23 Maj 2016 17:09
    Epic
    Poziom 27  

Maksymalna temperatura pracy dla tego procesora to ok 72°C. Więc na dzień dobry wypadało by zmienić chłodzenie, tym bardziej, że BOXy nigdy nie są wybitne i do OC się nie nadają.

0
  • #3 23 Maj 2016 18:21
    AldoRaine
    Poziom 4  

Od tego zamierzam zacząć, ale boję się też że np procek procesor (lub płyta/chipset) jest za słaby (dlatego użycie gfx nie jest na 100%) i chciałbym to sprawdzić ale nie wiem jak. Jedynie podczas grania odpaliłem w tle 'Menedżer zadań Windows -> Wydajność' i tam obserwowałem zużycie na poziomie 80% wszystkich 4 corów, więc wydaje się że nie, ale czy to miarodajny test?

0
  • #4 23 Maj 2016 18:36
    irondick
    Poziom 31  

Niepokoi mnie ten zasilacz, trochę za słaby jak na moje doświadczenie. Min. 650W by się przydał, a najlepiej 700W.

0
  • #5 23 Maj 2016 18:46
    Epic
    Poziom 27  

Jak cofniesz OC procesora to też się tak nagrzewa? Jak wtedy z działaniem gry?

Ten procek procesor nie jest zły, do tej gry powinien spokojnie wystarczyć.

Zasilacz też się nadaje na tą konfiguracje, ale już do większego podkręcania jej niezbyt.

0
  • #6 23 Maj 2016 18:47
    AldoRaine
    Poziom 4  

Na stronie producenta MSI GFX:
    Recommended Power Supply (W) 500

Nie mam żadnych więcej nagrywarek/dysków niż powyższa specyfikacja. Nigdy mi się nie resetował i nie resetuje także wygląda że prądu nie brakuje.

Przy skręconym procku procesorze nie testowałem, tzn testowałem z włączonym turbo boost, ale był ten sam efekt. Chodzi mi o samo zagadnienie, czy taka temp może powodować lekkie szarpanie? Mam wyłączone wszystkie zabezpieczenia, ale czy throttlowanie CPU da się wyłączyć czy to jest jakieś wbudowane zabezpieczenie?

0
  • #7 23 Maj 2016 18:53
    irondick
    Poziom 31  

500 W do samej karty, a reszta to pies?

0
  • #8 23 Maj 2016 19:20
    Epic
    Poziom 27  

AldoRaine napisał:
    Przy skręconym procku nie testowałem, tzn testowałem z włączonym turbo boost, ale był ten sam efekt. Chodzi mi o samo zagadnienie, czy taka temp może powodować lekkie szarpanie? Mam wyłączone wszystkie zabezpieczenia, ale czy throttlowanie CPU da się wyłączyć czy to jest jakieś wbudowane zabezpieczenie?

Przetestuj zatem, ale w głównej mierze zadbaj o te temperatury przy testach. Gdyż za wysoka jak najbardziej może wpłynąć na działanie procesora.

irondick napisał:
    500 W do samej karty, a reszta to pies?

Producenci zawsze podają zalecane zasilacze mając też na uwadze resztę podzespołów. W pewnych granicach oczywiście. Ta sama karta nie potrzebuje więcej jak 250-300 W.

0
  • #9 23 Maj 2016 19:54
    AldoRaine
    Poziom 4  

Tak, sama karta wg benchmarku (nie pamiętam którego, bo jakiś czas temu przeglądałem), pobiera około 130W

Przetestuję zatem skręcony i zobaczę.

Dostałem jeszcze wskazówkę, aby HWinfo sprawdzić czy nie występują ograniczenia na karcie:

vRel = Reliability. Indicating perf is limited by reliability voltage.
    VOp = Operating. Indicating perf is limited by max operating voltage.
    Pwr = Power. Indicating perf is limited by total power limit.
    Thrm = Thermal. Indicating perf is limited by temperature limit.
    Util = Utilization. Indicating perf is limited by GPU utilization.

0
  • Pomocny post
    #10 24 Maj 2016 00:27
    kolys
    Poziom 18  

AldoRaine napisał:
    Intel Core i5 750
    AldoRaine napisał:
    radiator jest oryginalny z wersji BOX
    AldoRaine napisał:
    podkręciłem procka

Szarpanie obrazu w grach masz z dwóch powodów:
    Po pierwsze natychmiast do wymiany radiator CPU! Procesor ma wbudowane zabezpieczenia termiczne dzięki którym po przekroczeniu maksymalnej dopuszczalnej temperatury zmniejsza swoją wydajność aby zminimalizować ryzyko przegrzania/spalenia. U Ciebie temperatury przekraczają normę dlatego procesor nie działa na pełnej wydajności. Kolejny problem jest taki że ten procesor jest zbyt słaby dla GTX 970, nawet po OC, dlatego karta graficzna nie jest wykorzystywana w pełni w grach. Mimo to po wymianie chłodzenia zauważysz lekką poprawę. Jeżeli po wymianie radiatora efekt Cie nie zadowoli to wtedy możesz pomyśleć nad upgradem procesora i płyty gł. a radiator, który kupisz nie zmarnuje się ponieważ powinien pasować do nowszej płyty gł.
    Co do zasilacza OCZ Modxstream Pro 500W Modular wystarcza do tego zestawu nawet po OC.

0
  • Pomocny post
    #11 24 Maj 2016 00:33
    310artur
    Poziom 43  

HWiNFO pokaże jeśli w procesorze działają zabezpieczenia termiczne. Przy 85 stopniach mają prawo już zadziałać.
    W tak leciwym systemie to jeszcze dla pewności warto by było usunąć sterowniki grafiki tym:
    http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html
    I zainstalować albo najnowsze od nvidii albo najnowsze ze strony producenta karty.

0
  • #12 24 Maj 2016 10:09
    AldoRaine
    Poziom 4  

kolys myślę dokładnie tak samo, najpierw sprawdzę chłodzenie, powinno pomóc, jeżeli nie to wymienię na i7..

poniżej zrzuty z HWinfo, włączyłem benchmark w DIRT, ustawienia ULTRA, ale w pierwszy przebiegu byl VSYNC ON i dwa ustawienia advanced na OFF, w drugim VSYNC OFF, oraz advanced na ON

Odpaliłem również GPU-Z podczas drugiego benchamrku i pokazało w PerfCap Reason - VRel (wskaźnik szedł na niebiesko), więc wychodzi na to że jest za mało prądu na kartę czy jak to rozumieć?

w MSI afterburner widać że włącza się voltage limit na przemian z usage limit

0
  • #13 24 Maj 2016 18:03
    irondick
    Poziom 31  

Poradę dałem z praktyki nie z powietrza... Prosta sprawa podmień zasilacz na mocniejszy. Swoją drogą to często w takim przypadku występuje reset, a tu pewnie masz idealnie na granicy i skacze.

0
  • #15 25 Maj 2016 16:30
    AldoRaine
    Poziom 4  

Tak, też to wypatrzyłem dlatego zamontowałem SilentiumPC Fortis 3 HE1425 i jak ręką odjął!

Zasilacz ogarnia, procek procesor ogarnia, wszystko śmiga jak szalone :) dzięki za wskazówki i do zamknięcia.

0