Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa do podlewania działki: elektryczna vs. spalinowa

pawellukaszelektroda 23 May 2016 17:15 7776 23
    pawellukaszelektroda
    Pupil
    Witam,
    Do tej pory w studni na działce była używana pompa membranowa zasilana z małego (1,5 kW) spalinowego generatora. Marniutko to pompuje. Podlewanie całej działki to jest męczarnia. Pompa nie jest głęboko zanurzona w studni, bo poziom wody w niej jest wysoki.

Teraz czas na zmiany i kolejny wybór:
    Czy kupić większą pompę, wirnikową, taką co jest opisana, że jest do wody brudnej. Moc np. 2kW, i do tego kupić większy agregat?
    Czy też kupić małą motopompę spalinową.
    Tutaj filmik z y-t obrazujący jej wygląd i działanie.
    https://www.youtube.com/watch?v=w1_cRvstHik

Co polecacie? Jakie są Wasze opinie?
    Pozdrawiam
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    niewolno2
    Level 40  
    Filmik mówi sam za siebie, motopompa jak najbardziej, masz dwa w jednym że tak powiem, nie musisz szarpać się z dwoma urządzeniami naraz wprawdzie agregat może przydać się do innych prac ale jak to w życiu bywa nie wtedy kiedy potrzeba.
    freebsd
    Level 39  
    Motopompa jest lepsza- nie ma strat na produkcje energii elektrycznej.
    Zawsze możesz użyć węża o większej średnicy, nawet większej niż wyjście z pompy. Jednak przy 50 m nie powinieneś mieć znaczącego zmniejszenia ciśnienia.
    pawellukaszelektroda
    Pupil
    Quote:
    łatwiej jest chyba postawić pompę przy ujęciu wodnym i tłoczyć ją na dużą odległość niż odwrotnie.

Nie wiem o co chodzi z tym "niż odwrotnie";-)
    Dzięki za odpowiedzi.
    Tommy82
    Level 41  
    O to ze pompa ma ograniczona zdolność ssawną przez fizykę w teorii pompa nie zassie głębiej niż 10 metrów bo zrobi próżnie w praktyce jeszcze mniej.
    pawellukaszelektroda
    Pupil
    W takim razie w jaką pompę zainwestować?
    Wąż do podlewania będzie miał min. 30mb długości.
    Czy taka motopompa o mocy 3KM, wydatku 8000l/h wystarczy?
    (są takie na allegro, choć te 8000l/h wydaje mi się bańką reklamową).
    pt13
    Level 12  
    Sporo zależy od wielkości działki i jakie ciśnienie potrzebujesz na końcu. Zatem - ile wody w jakim czasie. U mnie pompa 6500 l/h podlewa piaszczystą działkę 1500m2 w ciągu max 5h. Woda jest z głębokości 17m. Potrzebne jest jednak ciśnienie pow. 3 barów bo są zraszacze dalekosiężne.
    pt13
    Level 12  
    U mnie jest to grundfos o mocy ok. 1kW (nie więcej niż 1,2kW). Pompa jest głębinowa (pow. 6-8 m głębokości studni inna nie ma sensu). Motopompa - fajna rzecz, ale do wody powierzchniowej lub pierwszego poziomu wodonośnego - czystość takiej wody bywa różna, ale do podlewania pewnie wystarczy. Pompy głębinowe to szerszy temat - są wielosekcyjne, z zaworami zwrotnymi, elektroniką, zabezpieczeniem przed suchobiegiem itd. Rozpiętość cen - też spora.
    Zerknij sobie na stronę grundfosa, ilość podanej tam wiedzy powinna Ci pozwolić zorientować się w temacie.
    pt13
    Level 12  
    Są 4 linie do nawadniania, każda jest rozgałęziona na kilka zraszaczy. W jednym momencie działa 1 linia, inaczej ciśnienie może być za słabe. Najdłuższa odległość pomiędzy studnią a końcowym zraszaczem wynosi ponad 120m.
    I jeszcze "drobiazg" - jakieś 40m od pompy jest zbiornik hydroforowy, chyba 100 l, wraz wyłącznikiem ciśnieniowym. Daje on m.in. możliwość korzystania z niewielkich ilości wody bez uruchamiania pompy i pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie przy mniejszym wydatku wody.
    pt13
    Level 12  
    Mam też pompę wirową do wody brudnej 800W (zatapialna, wirnik vortex) podwieszoną w studni kręgowej na głębokości ok. 4m, zasila 4 zraszacze , najdalszy ok. 15m od pompy. Ciśnienie słabiutkie, nie daje rady wypchnąć zraszaczy na pełną wysokość. Ilość wody pompowanej w ten sposób to może wystarczyć na jakiś podręczny ogródek, ale o poważnym podlewaniu mowy nie ma.
    Odpowiedz sobie co chcesz uzyskać - przepustowość, ciśnienie? Jakie usytuowanie pompy (zatapialna czy ssąca) ? Większość ssących pomp do brudnej wody nie da dużego ciśnienia (bo nie do tego służą) więc instalacja do podlewania będzie złożona. Chyba, że jakąś strażacką motopompę upolujesz.
    BTW - studnia ma dużą wydajność? Z jakiej głębokości trzeba pociągnąć?
    pawellukaszelektroda
    Pupil
    Dzięki za odp.Chcę podlewać działkę ze studni. Długość węża min. 30 mb.
    Poziom wody w studni wysoki, czystość wody - z tym jest różnie.
    Motopompa nie musiałaby zasysać wody z niewiadomo jak wielkiej głębokości.
    Chyba że pompa do wody brudnej o mocy np 2000W.
    Ale potrzebny byłby większy agregat i wtedy trzeba kupić i pompę i agregat.
    A za połowę tych kosztów kupi się motopompę.
    pawellukaszelektroda
    Pupil
    No więc do wyboru jest:
    1. Pompa ssąca spalinowa - tzw motopompa,
    2. Pompa zatapialna do wody brudnej.
    Trzeba pompować wodę ze studni o wysokim poziomie wody na odległość ok 30 mb od studni.
    Wysoki poziom wody w studni to 3-5 metry poniżej poziomu gruntu.
    W którym kierunku iść?
    szejmas
    Level 6  
    Witam. Też mam pytanie w kwestii zastosowanie małej pompy spalinowej do podlewania 300metrowej działki. Mam studnię z abisynką o głębokości 7 metrów, podlewanie ręczne trochę męczy. Chciałem kupić taką małą pompę spalinową, pod abisynkę dałbym trójnik i od tego pompę spalinową. Jak i czy zmienia się wydatek takiej pompy względem głębokości lustra wody? Ew. jeśli ktoś ma doświadczenie z taką pompą proszę o opinie.
    Tommy82
    Level 41  
    A jaka głębokość?
    Patrz post #7
    szejmas
    Level 6  
    Nawiercona jest na 7 metrów, myślę że na 6 jest woda. Jak będzie z wydajnością takowej pompy, czy znacząco spada przy takiej głębokości?
    freebsd
    Level 39  
    Przy tej głębokości pompa może nawet nie zassać wody.
    Tommy82
    Level 41  
    Zgadzam sie z @freebsd

Jeśli średnica pozwala to może lowcost czyli pompa wibracyjna.
    Na wiosce mam w połączeniu z beczką taką niebieską z dwoma otworami w dużym jest wkręcony kran w dolnym jest wkręcony króciec do pompy beczka leży płasko na stelarzu tak ze pod kran da się podstawić konewkę (takie było "założenie projektowe" ze się woda miała w beczce ogrzewać przez cały dzień) Beczka na górze ma okrągły otwór pozostałość po procedurze napełniania beczki z wiadra.