Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa do podlewania działki: elektryczna vs. spalinowa

23 Maj 2016 17:15 6000 23
  • Uczeń
    Witam,
    Do tej pory w studni na działce była używana pompa membranowa zasilana z małego (1,5 kW) spalinowego generatora. Marniutko to pompuje. Podlewanie całej działki to jest męczarnia. Pompa nie jest głęboko zanurzona w studni, bo poziom wody w niej jest wysoki.

Teraz czas na zmiany i kolejny wybór:
    Czy kupić większą pompę, wirnikową, taką co jest opisana, że jest do wody brudnej. Moc np. 2kW, i do tego kupić większy agregat?
    Czy też kupić małą motopompę spalinową.
    Tutaj filmik z y-t obrazujący jej wygląd i działanie.
    https://www.youtube.com/watch?v=w1_cRvstHik

Co polecacie? Jakie są Wasze opinie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Filmik mówi sam za siebie, motopompa jak najbardziej, masz dwa w jednym że tak powiem, nie musisz szarpać się z dwoma urządzeniami naraz wprawdzie agregat może przydać się do innych prac ale jak to w życiu bywa nie wtedy kiedy potrzeba.
  • Poziom 39  
    Musisz sprawdzić przed zakupem jakiej jest wydajności z jakiej głębokości zaciągnie wodę, łatwiej jest chyba postawić pompę przy ujęciu wodnym i tłoczyć ją na dużą odległość niż odwrotnie.
  • Poziom 38  
    Motopompa jest lepsza- nie ma strat na produkcje energii elektrycznej.
    Zawsze możesz użyć węża o większej średnicy, nawet większej niż wyjście z pompy. Jednak przy 50 m nie powinieneś mieć znaczącego zmniejszenia ciśnienia.
  • Uczeń
    Cytat:
    łatwiej jest chyba postawić pompę przy ujęciu wodnym i tłoczyć ją na dużą odległość niż odwrotnie.

Nie wiem o co chodzi z tym "niż odwrotnie";-)
    Dzięki za odpowiedzi.
  • Poziom 40  
    O to ze pompa ma ograniczona zdolność ssawną przez fizykę w teorii pompa nie zassie głębiej niż 10 metrów bo zrobi próżnie w praktyce jeszcze mniej.
  • Uczeń
    W takim razie w jaką pompę zainwestować?
    Wąż do podlewania będzie miał min. 30mb długości.
    Czy taka motopompa o mocy 3KM, wydatku 8000l/h wystarczy?
    (są takie na allegro, choć te 8000l/h wydaje mi się bańką reklamową).
  • Poziom 11  
    Sporo zależy od wielkości działki i jakie ciśnienie potrzebujesz na końcu. Zatem - ile wody w jakim czasie. U mnie pompa 6500 l/h podlewa piaszczystą działkę 1500m2 w ciągu max 5h. Woda jest z głębokości 17m. Potrzebne jest jednak ciśnienie pow. 3 barów bo są zraszacze dalekosiężne.
  • Poziom 11  
    U mnie jest to grundfos o mocy ok. 1kW (nie więcej niż 1,2kW). Pompa jest głębinowa (pow. 6-8 m głębokości studni inna nie ma sensu). Motopompa - fajna rzecz, ale do wody powierzchniowej lub pierwszego poziomu wodonośnego - czystość takiej wody bywa różna, ale do podlewania pewnie wystarczy. Pompy głębinowe to szerszy temat - są wielosekcyjne, z zaworami zwrotnymi, elektroniką, zabezpieczeniem przed suchobiegiem itd. Rozpiętość cen - też spora.
    Zerknij sobie na stronę grundfosa, ilość podanej tam wiedzy powinna Ci pozwolić zorientować się w temacie.
  • Poziom 11  
    Są 4 linie do nawadniania, każda jest rozgałęziona na kilka zraszaczy. W jednym momencie działa 1 linia, inaczej ciśnienie może być za słabe. Najdłuższa odległość pomiędzy studnią a końcowym zraszaczem wynosi ponad 120m.
    I jeszcze "drobiazg" - jakieś 40m od pompy jest zbiornik hydroforowy, chyba 100 l, wraz wyłącznikiem ciśnieniowym. Daje on m.in. możliwość korzystania z niewielkich ilości wody bez uruchamiania pompy i pozwala utrzymać odpowiednie ciśnienie przy mniejszym wydatku wody.
  • Poziom 11  
    Mam też pompę wirową do wody brudnej 800W (zatapialna, wirnik vortex) podwieszoną w studni kręgowej na głębokości ok. 4m, zasila 4 zraszacze , najdalszy ok. 15m od pompy. Ciśnienie słabiutkie, nie daje rady wypchnąć zraszaczy na pełną wysokość. Ilość wody pompowanej w ten sposób to może wystarczyć na jakiś podręczny ogródek, ale o poważnym podlewaniu mowy nie ma.
    Odpowiedz sobie co chcesz uzyskać - przepustowość, ciśnienie? Jakie usytuowanie pompy (zatapialna czy ssąca) ? Większość ssących pomp do brudnej wody nie da dużego ciśnienia (bo nie do tego służą) więc instalacja do podlewania będzie złożona. Chyba, że jakąś strażacką motopompę upolujesz.
    BTW - studnia ma dużą wydajność? Z jakiej głębokości trzeba pociągnąć?
  • Uczeń
    Dzięki za odp.Chcę podlewać działkę ze studni. Długość węża min. 30 mb.
    Poziom wody w studni wysoki, czystość wody - z tym jest różnie.
    Motopompa nie musiałaby zasysać wody z niewiadomo jak wielkiej głębokości.
    Chyba że pompa do wody brudnej o mocy np 2000W.
    Ale potrzebny byłby większy agregat i wtedy trzeba kupić i pompę i agregat.
    A za połowę tych kosztów kupi się motopompę.
  • Uczeń
    No więc do wyboru jest:
    1. Pompa ssąca spalinowa - tzw motopompa,
    2. Pompa zatapialna do wody brudnej.
    Trzeba pompować wodę ze studni o wysokim poziomie wody na odległość ok 30 mb od studni.
    Wysoki poziom wody w studni to 3-5 metry poniżej poziomu gruntu.
    W którym kierunku iść?
  • Poziom 6  
    Witam. Też mam pytanie w kwestii zastosowanie małej pompy spalinowej do podlewania 300metrowej działki. Mam studnię z abisynką o głębokości 7 metrów, podlewanie ręczne trochę męczy. Chciałem kupić taką małą pompę spalinową, pod abisynkę dałbym trójnik i od tego pompę spalinową. Jak i czy zmienia się wydatek takiej pompy względem głębokości lustra wody? Ew. jeśli ktoś ma doświadczenie z taką pompą proszę o opinie.
  • Poziom 40  
    A jaka głębokość?
    Patrz post #7
  • Poziom 6  
    Nawiercona jest na 7 metrów, myślę że na 6 jest woda. Jak będzie z wydajnością takowej pompy, czy znacząco spada przy takiej głębokości?
  • Poziom 38  
    Przy tej głębokości pompa może nawet nie zassać wody.
  • Poziom 40  
    Zgadzam sie z @freebsd

Jeśli średnica pozwala to może lowcost czyli pompa wibracyjna.
    Na wiosce mam w połączeniu z beczką taką niebieską z dwoma otworami w dużym jest wkręcony kran w dolnym jest wkręcony króciec do pompy beczka leży płasko na stelarzu tak ze pod kran da się podstawić konewkę (takie było "założenie projektowe" ze się woda miała w beczce ogrzewać przez cały dzień) Beczka na górze ma okrągły otwór pozostałość po procedurze napełniania beczki z wiadra.